Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Myślałem że moc palnika ustawię sobie na 30% a tu niespodzianka bo moc max. najmniej można ustawić na 50.Tak czy inaczej ustawiłem jak mogłem najmniej na Igneo Slim: moc min 20,moc max 50 i sobaczymy co będzie się działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na FL2 dobijał u mnie do zadanej i wygaszał. Na skokowej nie. A mam cały czas ten sam dom.

Za dużo i za często zmieniasz i mieszasz. Sezon minie i dalej będziesz się motał. Pół dnia pochodziłeś na skokowej i już z powrotem na FL2...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Okman napisał:

Myślałem że moc palnika ustawię sobie na 30% a tu niespodzianka bo moc max. najmniej można ustawić na 50.Tak czy inaczej ustawiłem jak mogłem najmniej na Igneo Slim: moc min 20,moc max 50 i sobaczymy co będzie się działo.

Zrobiłeś teraz to samo, jakbyś obniżył podawanie o połowę, moc min zwiększył do 40%, a moc max zostawił na 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem nie da się go chyba oszukać,ale jeszcze mogę zmniejszyć samo podawanie i zwiększyć temp zadaną na 70 st.Może wtedy nie dobije a powyżej 50 mocy nie podskoczy.

Ozi do ilu ci wzrasta temp na kotle przy wygaszaniu i przy zadanej 70 st.?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Okman napisał:

Zaraz zmienię na FL i zmniejszę moc tak żeby chodził cały czas na 30% z podawaniem 3,5 czyli dużo mniejszym niż powinno być.Może wtedy nie dobije do zadanej temp. i będzie pracował no stop bez wygaszania.Ale bodajże wcześniej @IzaTom próbował i to nic nie dało.@Ozi80 musisz u siebie mieć stosunkowo duży odbiór ciepłej wody na dom,że na skokowej nie da rady dobić do zadanej temp kotła i kocioł wtedy chodzi sobie cały czas bez wyłączania ale myślę główną przyczyną tego że u mnie kocioł się wygasza a u ciebie chodzi cały czas na skokowej jest różnica pojemności wodnej bo 25 l. mój i 135 l. twój.Rozgrzać i dobić do zadanej kotła 25 l wody to nie problem,natomiast rozgrzać 135 l. do zadanej plus duży odbiór ciepłej wody z kotła na dom to już nie jest takie oczywiste.

@IzaTom ty masz Tytana czy Draco?

Mam Tytana;) Tytan ma tylko 25 L w sobie?

Edytowane przez IzaTom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Okman napisał:

Zaraz zmienię na FL i zmniejszę moc tak żeby chodził cały czas na 30% z podawaniem 3,5 czyli dużo mniejszym niż powinno być.Może wtedy nie dobije do zadanej temp. i będzie pracował no stop bez wygaszania.Ale bodajże wcześniej @IzaTom próbował i to nic nie dało.@Ozi80 musisz u siebie mieć stosunkowo duży odbiór ciepłej wody na dom,że na skokowej nie da rady dobić do zadanej temp kotła i kocioł wtedy chodzi sobie cały czas bez wyłączania ale myślę główną przyczyną tego że u mnie kocioł się wygasza a u ciebie chodzi cały czas na skokowej jest różnica pojemności wodnej bo 25 l. mój i 135 l. twój.Rozgrzać i dobić do zadanej kotła 25 l wody to nie problem,natomiast rozgrzać 135 l. do zadanej plus duży odbiór ciepłej wody z kotła na dom to już nie jest takie oczywiste.

@IzaTom ty masz Tytana czy Draco?

Jeszcze nie próbowałem zmniejszać mocy %, tylko dawałem małe dawki, ale wtedy pracował na 100% i tak wychodziło więcej niż gdynmialem większe podawanie a wtedy mniej mocy dawał! Muszę ten max zrobić nizszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Okman napisał:

Ozi do ilu ci wzrasta temp na kotle przy wygaszaniu i przy zadanej 70 st.?

Do 78 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba osiągnąłem swój cel,czyli ciągła praca kotła bez wyłączania się.Temp. w kotle oscyluje w granicach 42 st. i chwilami kocioł ciągnie wodę z CO żeby siebie dogrzać,więc moc max chyba mogę ustawić nieco więcej lub wyższe podawanie,albo to i to.Pytanie tylko co z palnikiem,to znaczy czy jeżeli   u ciebie kocioł się nie wygasza a palnik jak czytałem wcześniej masz ustawiony na 6 godzin,to co po tych 6 godzinach?Palnik się wyłącza i co?A tak w ogóle co daje moc w palniku bo chyba nie grzałka (zapalarka).Grzałka działa tylko przy rozżarzaniu  prawda?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, IzaTom napisał:

Mam Tytana;) Tytan ma tylko 25 L w sobie?

Tak tylko 25 l.Jest tak w opisie na stronie Tekli

https://teklakotly.pl/media/transfer/doc/tytan_bio_min.pdf

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle to powinno paść podstawowe pytanie,które wcześniej chyba już padło, co jest lepsze dla kotła: ciągła praca ,czy cykliczne wygaszanie i odpalanie już o ilości spalanego pelletu nie wspomnę i temp powrotu o której jet tutaj na forum tak głośno.W Tytanie jednak są żeliwne wymienniki na które jest 10 lat gwarancji jeżeli jest założony sterownik 4D z siłownikiem,tak że o to że temp powrotu jest niższa niż zalecana 50-55 st. chyba nie muszę się martwić.Inna sprawa że jeżeli ten sposób na ciągłą pracę mojego kotła się sprawdzi ( a na to wygląda) to i tak chyba będę musiał zmieniać moc palnika i być może podawanie jeżeli temp. na dworze się będzie zmieniać. na wyższą lub niższą.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura jednak powoli, ale rośnie.Zwiększyło się również zużycie pelltu,o jakieś 30%.Akurat tego nie rozumiem.Kocioł chodzi praktycznie na minimum swoich możliwości a zużycie pelletu wzrosło.

Jednak nie będzie tak aby ten kocioł chodził cały czas.Temp. dobija do 65 i zaraz się wyłączy.Zwiększyłem tylko czas między rozpaleniami.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Okman napisał:

.Kocioł chodzi praktycznie na minimum swoich możliwości a zużycie pelletu wzrosło.

Dlatego ja wyleczyłem się z ciągłej pracy kotla i kiszeniu go na małej mocy. Pierwszy sezon palilem 24/dobę i spaliłem 5ton ( jak dla mnie to dramat) poprzedni sezon już w automacie i poszło 3.4 tony. W tym roku dociepliłem 15 cm styro na ściany i liczę, że spale trochę mniej. 

Dodam jeszcze, że przy pracy stałej zużylem 360 kwh ( wentylator, dwie pompy, motoreduktory) 

Przy automacie zużycie było 240kwh

Edytowane przez Trener40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię tak że palę w automacie więc kocioł wylicza temp na 60 stopni. Jest to trochę mało więc ustawiam histereze wyłączenia na 7 oraz później jeszcze podtrzymanie na godzinę. Jesli przez tą godzinę temp spadnie o histereze załączenia a może się tak stać bo podtrzymanie jest stale i wystarczy że w tym czasie jak działa na podtrzymaniu ktoś naleje wodę do wanny i piec będzie miał co robić to zaczyna się modulacja bez procesu czyszczenia. Mam nadzieję że zrozumiałe napisałem. 

Za cholerę natomiast nie rozumie trybu manualnego. Nastawy przecież niby te same co w auto a nie mógł dojść do zadanych ręcznie 70stopni(odbioru prawie nie było 36 puszczone na podlogowke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Trener40 napisał:

Dlatego ja wyleczyłem się z ciągłej pracy kotla i kiszeniu go na małej mocy. Pierwszy sezon palilem 24/dobę i spaliłem 5ton ( jak dla mnie to dramat) poprzedni sezon już w automacie i poszło 3.4 tony. W tym roku dociepliłem 15 cm styro na ściany i liczę, że spale trochę mniej. 

Dodam jeszcze, że przy pracy stałej zużylem 360 kwh ( wentylator, dwie pompy, motoreduktory) 

Przy automacie zużycie było 240kwh

Ale trzeba popróbować różnych rozwiązań.Jednak spalanie będzie troszkę mniejsze bo teraz się wyłączył i nie pobiera nic.Zobaczę o której godzinie zacznie się rozpalać i wtedy przeliczę średnią ilość na godzinę.Piszą tutaj że przy częstym rozpalaniu i wygaszaniu szybciej zużywa się grzałka (zapalarka - to chyba to samo),zużycie prądu również jest wyższe bo grzałka musi od nowa rozgrzewać pellet przy rozpalaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, IzaTom napisał:

Jak masz ustawione w tym automacie? Kiedy ci grzeje a kiedy nie?

Ja mam taki sterownik+ czujnik pokojowy, więc kocioł wył się jak zostanie osiągnięta temp w domu, a ponowne rozpalenie następuje jeżeli spadnie temp o ustawioną histereze na czujniku pokojowym. 

Screenshot_2018-11-25-10-13-19-600x1200-1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, berserker888 napisał:

Ja robię tak że palę w automacie więc kocioł wylicza temp na 60 stopni. Jest to trochę mało więc ustawiam histereze wyłączenia na 7 oraz później jeszcze podtrzymanie na godzinę. Jesli przez tą godzinę temp spadnie o histereze załączenia a może się tak stać bo podtrzymanie jest stale i wystarczy że w tym czasie jak działa na podtrzymaniu ktoś naleje wodę do wanny i piec będzie miał co robić to zaczyna się modulacja bez procesu czyszczenia. Mam nadzieję że zrozumiałe napisałem. 

Za cholerę natomiast nie rozumie trybu manualnego. Nastawy przecież niby te same co w auto a nie mógł dojść do zadanych ręcznie 70stopni(odbioru prawie nie było 36 puszczone na podlogowke.

Tyle że w Igneo Slim nie ma żadnego podtrzymania.Jaki masz kocioł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, tylko w pracy skokowej czy w FL na większej mocy palnika niż teraz mam ustawione,kocioł załączał mi się co jakieś 1,20 minut,czyli 20 razy na dobę.Teraz przy tych ustawieniach które mam między uruchomieniami minęło dokładnie 3 godziny więc powiedzmy że rozpalał się będzie 8 razy na dobę.To jest do przyjęcia.Spalanie pelletu muszę zweryfikować bo teraz przez pół godziny nie pracował bo się wyłączył,suma sumarum w 3 godziny od rozpalenia do rozpalenia spalił 3 kg,czyli tak samo jak w skokowej lub FL.Korzyść jest taka że rozpala się rzadziej.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Okman napisał:

.Teraz przy tych ustawieniach które mam między uruchomieniami minęło dokładnie 3 godziny więc powiedzmy że rozpalał się będzie 8 razy na dobę.To jest do przyjęcia.

Dolicz jeszcze prace kotla, więc odpaleń powinno być 7. Nie wiem jaki masz czas pracy kotla... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem...Kocioł odpalał będzie się 1 raz na  3 godziny więc na 24 godziny tych odpaleń i wygaszeń powinno być 8...

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zaraz... Bo może źle zrozumiałem... 

Kocioł odpala się co trzy godziny, czy pracuje przez trzy godziny? 

OK. Już doczytalem

Sorry za zamieszanie matematyczne. 

Gdybyś jeszcze wydłużył czas postoju i czas pracy kotla byłoby może 7 rozpaleń. 

Edytowane przez Trener40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Okman napisał:

Tyle że w Igneo Slim nie ma żadnego podtrzymania.Jaki masz kocioł?

Draco D bio 22. Mam go od niedawna i dopiero się uczę. W październiku bylo w miarę ciepło korzystałem z trybu pogodowego plus czujnik pokojowy . W domu ustawione 20 stopni dom swierzy nie zamieszkały. I czasami w dzień kocioł miał pauzę 5 godzin (palił mało 6 worków wystarczyło na tydzień). Teraz jadę na stałym czyli 35 puszczone na obiegi . Pauza trwa max godzinę modulacja 40 min podtrzymanie godzina i pellet idzie jak woda. Od piątku spaliłem 70kg, ale startowałem z temp 12stopni. Teraz jest 19

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Trener40 napisał:

Zaraz, zaraz... Bo może źle zrozumiałem... 

Kocioł odpala się co trzy godziny, czy pracuje przez trzy godziny? 

Zależy jak rozumieć pracę kotła.Uważam że kocioł,jako taki pracuje cały czas bo nawet jak nie podaje paliwa i paliwo się w nim nie spala bo uzyskał temp zadaną to i tak pompka ciągnie z niego ciepłą wodę na CO tak więc on cały czas pracuje.A jeżeli pracę kotła rozumieć tylko jako czas w którym on spala paliwo to w moim przypadku pracuje 3 godziny,przerwa i znowu 2,5 godziny.Odpala się na przykład o 10,pracuje jakiś czas,dochodzi to temp zadanej kotła+ 5 stopni i się wyłącza,stygnie przez jakieś 0,5 godziny i oddaje ciepło na CO, jak spadnie temp kotła poniżej ustawionej histerezy odpalenia to znowu się odpala ale jest już godzina 13.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, spoko.... Nie znam Twojego stera, ale jakbym u siebie wł pompę na stałe, to miałbym podobną sytuację do Twojej ( a nawet bym miał więcej rozpaleń). Dlatego u mnie po wył kotla pompa robi stop. Domyślam się, że komfort cieplny masz lepszy,ale czy nie lepiej by było aby u Ciebie pompa nie pracowała ( o ile jest taka opcja), a histereze kotla tak ustawić, aby kocioł załączał się rzadziej, ale też zapewnić komfort cieplny. 

Takie moje przemyślenia.... 

Edytowane przez Trener40
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.