Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

To działa u mnie całkowicie automatycznie, bo niby jak ma być inaczej? Do samej pompki wystarczy dużo mniejsze aku i przekaźnik który po zaniku zasilania będzie ją zasilał z UPS`a

Opublikowano

Czysty sinus z przetwornicy wyjdzie podobnie cenowo. UPS dodatkowo utrzymuje akumulator w stanie pełnego naładowania, nie trzeba za często myśleć o nim. Mam większe zaufanie do sprawdzonego markowego sprzętu, gdzie całość automatyki jest zintegrowana w jednym urządzeniu. Gdyby koszty obu urządzeń były znacząco różne, wtedy bym zastanowił sie nad alternatywnym rozwiązaniem.

Opublikowano (edytowane)

Tutaj przykładowa aukcja, z przetwornicą do której możesz podpiąć aku

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-awaryjny-do-pieca-przetwornica-ups-800e-6552480459

Czysty sinus, atrakcyjna cena i moc.

 

W eksploatacji tańsze od UPS, tej samej mocy, bo aku ołowiowe łatwo dostępne i dużo tańsze od żelówki.

Edytowane przez o6483256
Opublikowano (edytowane)

Taka ciekawostka techniczna. Każdy może ocenić sam.

Edytowane przez Zwyczajny
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Już mi się odechciewa szukać i czytać. Potrzebuję sprawdzony dobry UPS ponieważ z kotłowni po za zasileniem pieca gazowego i pomp mam poprowadzony przewód do zasilenia lodówki inwerterowej za nie małe pieniądze i nagle okazuje się, że nawet APC Smart (beżowe i pierwsze czarne) mają "Schodkowa aproksymacja sinusiody"

Opublikowano

APC ma dobrą sinusoidę, u mnie pracują szare (beżowe) 3 szt po 1kVA i nie ma problemu z siecią ani z agregatem.

Same też dają przebieg jak trzeba.

Im większa moc UPS-a tym ma lepszą sinusoidę, szukaj od 1kVA w zwyż.

Opublikowano (edytowane)

Znalazłem taki za 500zł, Seria SC1000l.

Wydaje mi się okej, ale specyfikacja mówi o schodkowej. Ciekawe jest to,że wszystkie powyżej 620 mają 2 akumulatory szeregowo czyli potrzebny jest 24V.

Zastanowiam się jeszcze 😞

IMG_20211122_145403.jpg

Edytowane przez Zwyczajny
Opublikowano
Opublikowano

Aku samochodowy przy pracy buforowej to ok 1 roku dobrej pracy po 3 latach aku do wymiany. Ważna jest też jego Temp pracy. U mnie w kotłowni to ok 30* non stop.

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano
W dniu 22.11.2021 o 14:57, Zwyczajny napisał:

Znalazłem taki za 500zł, Seria SC1000l.

Wydaje mi się okej, ale specyfikacja mówi o schodkowej. Ciekawe jest to,że wszystkie powyżej 620 mają 2 akumulatory szeregowo czyli potrzebny jest 24V.

Zastanowiam się jeszcze 😞

IMG_20211122_145403.jpg

Ok, sugerując się tym i pokrewnymi tematami przeczytałem cały internet i wykupiłem wszystkie APC w niskich cenach, teraz cały dom mam pod zasilaniem awaryjnym 😉

Jakby ktoś chciał nie tracić milionów monet to garść porad: trop kolegi sambor, żeby pójść w APC jest dobry, te sinuspro i inne odpady toksyczne oferowane przez volt polska, volton itp to pieniądze wyrzucone do kibla, nie sugerujcie się gwarancją itp. odpiszą Wam że sprzęt jest ok tylko macie w sieci wyższe harmoniczne przez fotowoltanikę i piszcie se zażalenia do elektrowni a nie do nich dowidzenia i sprzęcik stoi na półce i się kurzy bo jest nieużywalny i nienaprawialny 😉

Co do APC - to co pisze kolega sambor o sinusoidzie to nie do końca tak jest, trzeba za każdym razem speckę na stronie APC czytać (jak kolega Zwyczajny) i jak jest napisane "sinusoida aproksymowana schodkowo" to teoretycznie jest schodkowo a w praktyce jest to zwykły prostokąt, w najlepszym wypadku trapez. To APC ze zdjęcia to było pierwsze jakie kupiłem - SC1000I, dałem 120 pln na allegro z dobrymi, oryginalnymi bateriami i po tyle one chodzą, te 500 to jakieś chore ceny. Ale chciałem na 1 akumulator i kupiłem SC620I - żeby sobie kable wyprowadzić na zewnątrz i dać 80Ah samochodowe jak miałem w SinusPRO świętej pamięci. No to miałem już dwa (no w sumie trzy bo kupiłem jeszcze SMT750I ale żal mi się zrobiło tego wyświetlacza LED do czarnej kotłowni i wylądował pod biurkiem 😉 ) i pewnego dnia postanowiłem przeprowadzić testy, na ile ten akumulatorek fabryczny starcza. Co się okazało - podajnik chodzi, pompy chodzą, sterownik chodzi ale wentylator stoi i buczy i w piecu gaśnie 😕 Wtedy właśnie przeczytałem cały internet i okazało się, że zasilacze Smart APC robi w dwóch liniach - budżetowej i profesjonalnej, te wszystkie zaczynające się na SC... to budżety - są tanie w zakupie i łatwo się na nie połaszczyć ale... do kotłowni się nie nadadzą, brak sinusa. Do kotłowni bierzemy te droższe niestety - SUA... SMT... SMA... SMX... Zalety - pełen sinus, wady: nie ma na jeden akumulator i cena - takiego SC... wyrwiemy bez problemu za max 150pln, te z sinusem startują tak pod 400.

Kolejna podpowiedź - zakupując używkę KONIECZNIE żeby były aku w komplecie, nawet zapadnięte ale żeby były, bo jak jest napisane bez aku to one często mają jakąś fikuśną złączkę do podpięcia pod pudło i jak tego nie ma to nie dokupicie i trzeba będzie coś urzeźbiać, wyjątek stanowią zasilacze SUA1000 i SMT1000 gdzie aku są na wsuwki i bieguny plusminus też są połączone na wsuwki z bezpiecznikiem 60A po środku. Wszelkie inne z obserwacji mają fikuśne złaczki, ten ze zdjęcia kolegi to w wersji rack do szafy to w ogóle kosmos, tam akumulatory stoją jeden na drugim a ten drugi jest do góry kołami i połaczone są ze sobą takim łożem z którego wychodzi kabel z fikuśną wtyczką, dostać coś takiego w używce to unreal tournament.

Reasumując moje boje z APC - po "dowiedzeniu się", które mają pełny sinus i jakie to ma znaczenie kupiłem SUA1000I i postawiłem w kotłowni (z racji opisanych wyżej wsuwek), kolejnym etapem miały być 2 żele po 100Ah no ale pojawił się problem w postaci chłodzenia. Były porady specjalistów "daj w środek wiatrak na stałe na 24V i po temacie" no ale po co mi taki zdrutowany szumofon w PROFESJONALNEJ 😉 kotłowni? Więc zakup zasilacza APC numer 5 - SUA1500I - ten ma fabryczny wiatrak, fikuśna złączka ale jak już ją masz to aku przykręcane na śruby także do przeróbki wystarczy dać oczka i skręcić, pewien Miły Pan z OLX opędzlował mi to cudo za 450pln z akumulatorami sprawnymi, przyszło wyglądające idealnie, prawie-jak-nowe i sobie teraz stoi w kotłowni. Z racji zakupu 5 zasilaczy budżet na tę inwestycję trochę się skończył, więc nie kupiłem tych żeli po 100Ah (zwłaszcza, że ostatnio zdrożały z 500 pod 700, ciekawe) i APC chodzi na tych wbudowanych, próbowałem zmierzyć na ile to starczy i puściłem go bez prądu - wentylator, podajnik, 3 pompy obiegowe, 1 cyrkulacyjna, sterownik i moduł internetowy. Czekałem półtorej godziny i diody pokazywały, że jest jeszcze pół baterii to znudziło mi się, wpiąłem z powrotem w kontakt i poszedłem do domu.

Także jak ktoś nie chce jak ja zostać "władcą zasilaczy" to do kotłowni SUA1500I - wiatrak pod rozbudowę, pełen sinus, sensowna moc, brak zbędnego LED, łatwość przedłużenia kabli (przy posiadaniu fikuśnej złaczki), złącza do obsługi przez DB9, usb, slot na kartę lan do zarządzania itd itp

A jak mi ktoś nie wierzy, zawsze może zacząć tworzyć własną kolekcję 😉

 

wypSoGSl.jpg

  • 2 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...
Opublikowano

Ja coraz mocniej rozważam rezygnację z ciągłej pracy UPS.

Ciągnie 15W w spoczynku a piec załącza mi się 2-3 razy na dobę. Jak zabraknie prądu to będę wiedział kiedy i sobie podłącze jak będzie potrzeba.

No i bardzo zainteresował mnie temat zasilania offgrid, ale to dopiero pomysł do zgłębienia.

Opublikowano

Proponuję ten pomysł off-gridowy zgłębiać szybciej i głębiej, gdyż nadchodzą obawy że magazyny energii zaczną opłacać się szybciej niż można się było tego spodziewać. Mając małego APC dla zabezpieczenia pracy pompki obiegowej, dokupiłem jeszcze inwerter off-gridowy do zasilenia części domu. Wstrzymałem się jednak z zakupem akumulatorów, gdyż mam szansę na tanie zestawy używanych akumulatorów zasadowych Ni-Ca.

Opublikowano

Kupiłem chińskiego EaSun-a. Pisz śmiało.

  • 5 tygodni później...
Opublikowano

Panowie co możecie powiedzieć o UPS marki Ever ? 

Taki UPS eco 1200 cds nada się do kotła gazowego , lub tańsza wersja na jeden akumulator?

Opublikowano (edytowane)

U mnie chodzi EVER Sinline 1,6kVA, rok prod 2005 nie narzekam , ale zasila on elektronikę domową.

Mam tego UPS-a od nowości, 3x wymieniałem baterie.

Większość nowszych Everów się powinno nadać do zasilania kotła., ale np ja polecam APC.

Edytowane przez sambor
  • 2 lata później...
Opublikowano (edytowane)

Ups, inwerter off-gridowy, przetwornica + akumulator.  Mózg się lasuje !  

Co, po dość sporej przerwie polecacie w temacie do zasilania awaryjnego kotła na pellet + solarów w przypadku braku prądu ? Zestaw miałby stać w "kotłowni".    Domyślam się, że APC pow. 1000VA najlepiej z akumulatorami sporych pojemności. OK.   

Ale taki zestaw ( koszt pi razy APC1500 + 2xCSB 100Ah = 2800zł ), jak Ktoś tu dobrze zauważył - non stop ciągnie ENERGIĘ.  Czy Waszym zdaniem, pojawiły się na rynku ups-y energooszczędne ?  Czy ew doradzicie któreś z trzech wymienionych przeze mnie na początku zdania, rozwiązań w ten sposób, by pobór w stanie "bezczynności" był jak najmniejszy ? 

Ps. słyszałem, że nowsze serie APC są ponoć bardziej energooszczędne ale szczegółów niestety nie znam. 

Woltaiki ne mam. 

Edytowane przez Sandek
Opublikowano

Zlicz sobie zapotrzebowanie wszystkich pompek, sterowników i wiatraków/wentylatorów to wyjdzie jaką moc potrzebujesz i w zależności ile godzin musi ci to trzymać i poszukaj.

Albo zadzwoń np do Volt Polska i może coś doradzą.

Ja do swojego HG wziąłem UPS 1000W i AGM 100Ah. Koszt ok 1200 PLN. 😉

Opublikowano

Dziękuje Tuptusie za odpowiedź. Jednak błędnie zadałem pytanie, lub niedostatecznie dosadnie.  

Chodzi mi o to, że zapłacę tyś lub kilka tyś za coś, co będzie generowało dodatkowe koszty.  I choćby to było rocznie 100 czy 500zł to jednak jest już koszt.  Reasumując.    Co wychodzi najbardziej "energooszczędnie" ?  

1. Ups np. ten amerykajńskii + bateria 

2.  inwerter off-gridowy ( napędzany hmm. wiatrakiem .. ) + bateria

3. przetwornica + akumulator kwasowy 

4. inne rozwiązania podtrzymania energii 

 

Przeprasza, jeśli coś pomieszałem. 

Opublikowano

Każde urządzenie zużywa prąd na działanie samego siebie. Zawsze z UPS-em zużyjesz więcej prądu niż bez.

Mało kto na to patrzy, bo każdy myśli tu o zasilaniu awaryjnym. 

Zawsze możesz podłączyć zasilacz awaryjny do którego możesz podłączyć panel, dwa czy nawet cały string paneli.

Bateria widomo, że lepsze są LIFEPO4 czy Litowo-jonowe. Do nich musisz stosować balansery do ogniw. Musisz pamietać o balansowaniu ogniw, pakietów czy dopieraniu ogniw do pakietów

Akumulator ołowiowy czy agm sprawność g. warta, ale tani i spełni rolę UPS-a i wyjdzie najtaniej.

Samemu musisz określić po co Ci to zabezpieczenie. 

Może Ci starczy np. prosty zasilacz Volt 800W do tego Akumulator z ciężarówki lub większego osobowego   i będziesz zadowolony, że kilka razy w roku podtrzyma Ci napięcie na kilka godzin.

P.S.

Nie wszystkie nowe APC już są takie "amerykańskie" jak kiedyś. Parę nowych modeli reklamowaliśmy już jak typowe "chińczyki".

  • Zgadzam się 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.