Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Węgiel I Kotły Węglowe Mają Przyszłość?


Rekomendowane odpowiedzi

Po co mi przeliczać z SCOP-a na koszt en el - teoretycznie powinno wyjść to samo co by podał Vlad,

Ani teoretycznie ani praktycznie nie jest to to samo.

 

Przykładowo ja zużywam więcej prądu na niegrzanie (światło, pralki, gotowanie, odkurzanie itp) niż na grzanie pompą ciepła.

Pokazanie takiej faktury nie ma więc nic wspólnego z informacją o tym ile kosztuje grzanie PC.

Taka faktura to zwykły śmieć informacyjny.

Powiedz mi kolego, na co Ci ten śmieć?

 

Vlad takiego czegoś nigdy nie zamieści, bo zapewne w głowie mu się nie mieści, że śmiecia można wystawiać jako informację.

Edytowane przez vernal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Więc pytam się ile np za 1m2 grzania / sezon , ile za grzanie do 60C 1m3 wody - to ważne pytanie, może przekonać wiele osób w którą stronę się poruszyć.

 

Przy cenie grzania budynku należałoby oczywiście podać jego charakterystykę cieplną :)

 

 

Czytasz wybiórczo, gdyż w tym samym poście podałem 2 linijki niżej pytanie o cenę grzania za 1m2/ msc sezonu grzewczego i podobnie zagrzanie 1m3 CWU.

To wtedy przeliczę otrzymany wynik na swój dom i porównam.

I wcale nie obchodzą mnie śmieci Vlada tylko inf na temat kosztów -  skoro sami tak zachwalacie te PC a nie zmam ceny ich eksploatacji 

 

Widzę że Vlad już ma adwokata  ;)

Tylko nie wiem po co - do tej pory sam się zgrabnie bronił. :)

 

Trzeba będzie przenieść ten fragment o PC do innego działu, gdyż Zawijan zawału dostanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Trzeba będzie przenieść ten fragment o PC do innego działu, gdyż Zawijan zawału dostanie

To wszystko jest na temat, o który pyta kol. Zawijan.

Cały ten fragment to taka mniej więcej odpowiedź (dla tych, co nie rozumieją albo udają, że nie rozumieją):

"Węgiel nie ma przyszłości w małych instalacjach, bo są tu dostępne inne o wiele lepsze źródła ciepła".

 

Kol. Zawijan się na pewno nie obrazi, jak chce, to zawsze może swoje zdanie w tym temacie wyrazić i sam zapewne nawet nie pomyślał o odbieraniu głosu innym.

 

Pozdrawiam kolegę Zawijana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że Vlad już ma adwokata  ;)

Tylko nie wiem po co - do tej pory sam się zgrabnie bronił. :)

Przypominam koledze, że rozmawiamy tu o przyszłości węgla a nie o instalacji kol. Vlada.

Adwokat czy nie adwokat - póki nie jestem zablokowany to korzystam do oporu i wypowiadam się bez specjalnych ogródek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiamy o kosztach grzania a nie o koledze, więc może ty też podałbyś ile u ciebie wychodzi  koszt grzania  1m2/msc.

Ja praktycznie podaję na bieżąco w innym dziale, jak nie możesz znaleźć to jak trzeba podam jeszcze raz.

 

I właśnie idzie o porównanie kosztu grzania PC i grzania węglem - przecież Vlad poprzednio palił węglem to doskonale powinien wiedzieć co i za ile.

Doliczymy koszt pelletem i mamy dane nad którymi można dalej dyskutować a nawet porównać do art, który podałem kilka postów wstecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kol. Vlad podał dokładnie (za pomocą współczynnika SPF o wartości 3,29) ile u niego kosztuje takie grzanie.

Przeliczenie tego na m2 można zrobić na wiele sposobów.

Każdy musi podstawić swoje dane i wtedy mu wyjdzie wynik.

Te dane to:

1. Zapotrzebowanie na energie dla 1m2/msc (np. 10 kWh)

2. Cena prądu w tym okresie (np. 0,65 zł)

 

Koszt o który pytasz to będzie:

koszt = zapotrzebowanie * cena prądu / SPF

 

W tym przykładzie:

koszt = 100 * 0,65 / 3,29 = 1,97 zł

 

Na tym przykładzie widać, że jakby Vlad podał gotowy wynik od siebie z domu, to byłby dopiero śmieć a nie informacja.

Bo ten wynik zależy od zapotrzebowania (a każdy dom ma inne) oraz od ceny prądu (też się różni).

A tak to podał SPF i kto chce to sobie przeliczy na swoje warunki.

 

Z tego powodu też dla siebie nie podaję wyniku, bo byłby zupełnie bezwartościowy dla innych.

 

Jak chodzi o mój SPF czy SCOP, to myślę, że tej zimy poniżej 3 nie spadł ale był mniejszy niż u kol. Vlada z różnych przyczyn, m.in. dlatego, że używam grzałek.

Jak zima będzie ostra, to współczynnik ten spadnie u mnie być może do 2,5 na cały sezon i to mnie w zupełności zadowoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor

Myślę, że to nie ma sensu. Nie da sie podać cenę za m², nie da się też wyliczyć jednej ceny za m³, bo to wszystko zależy. Nie da się też porównywać PC z węglem, bo to prawie grzech. PC możesz porównać z gazem, prądem czy olejem. Z czymś co ma wspólny mianownik - bezobsługowość. Dla ciebie może rąbanie, dźwiganie, czyszczenie, utylizowanie popiołu idt nic nie kosztuje, dla mnie jest inaczej. Widocznie sprawy pokoleniowe, bo chyba nie jakieś niskie pobudki (nie nazywając ich po imieniu) nie pozwalają nam się dogadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj chłopie podajesz COP średni dla całego roku, podaj go dla danych miesięcy , to będzie porównanie - jak ja mogę porównać średni COP do średniego zużycia paliwa 

Jak próbowałem np za styczeń porównać to muszę kombinować czy mam przyjąć roczne ciepło potrzebne do grzania CO i CWU czy odliczyć CWU w okresie letnim?

 

Podaj COP za listopad, grudzień, styczeń i luty to wtedy mogę to sobie porównać+ dodatkowo ile GJ z węgla wyszło , lub ile kg i jaki ver dla węgla i w jakich miesiącach oraz jaka temp w domu - wtedy mogę sobie to przeliczyć.

To wtedy mamy możliwość porównania  bez "adwokatów" kosztów grzania pelletem i PC.

 

Teraz odnośnie opału - palę głównie pelletem, ale z racji że mam trochę lasu samosiejnego i  dużo odpadów z budowy ( prawie 20mp) grzechem byłoby tego nie wykorzystać.

jak mam czas to palę drewnem w Ds jak nie mam to pellet,

w sumie przez 4,5 msc paliłem w Ds 32 razy spalając ok 820kg drewna odpadowego - ilość ciepła jest mierzona i dodawana do wskazań z kotła pelletowego i w ten sposób przeliczam drewno na pellet.

Bilans i koszt wyznaczam wg cen zakupu pelletu a nie darmowego drewna.

 

Myślę że się dogadaliśmy i proszę nie mieszaj w to niskich i wysokich pobudek ani tym bardzie spraw pokoleniowych.

 

 

PS

Dlaczego nie chcesz podać jak grzanie PC ma się do grzania węglem, przecież masz podajnik a nie zasypowy.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor nie dowiesz się ja od znajomych użtkowników pc staram się dowiedzieć jakie to koszta ale u nich też objętę to ścisłą tajemnicą widzę że tu też koledzy dane utajnili 

 

Proszę http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du

334 strony jednej wielkiej  tajemnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie pytania takie odpowiedzi :lol:

Tu są odpowiedzi na wszystkie lamerskie pytania.

 

P.S. A ile razy paliłeś w kominku w listopadzie? :lol: :lol:

Podobno nie ma głupich pytań - są natomiast głupie odpowiedzi 

Te ponad 300 stron z muratora przeczytałem i chciałem je zweryfikować o dane np od Vlada, ale podszedł do tego niepoważnie - jego sprawa?

 

Co do pytania o grzanie CWU to w czym grzejesz wodę w wiadrze?, grzejesz w jakimś bojlerze lub przepływowo w wymienniku .

Jak podasz że w bojlerze o poj XXXl to sobie przeliczę,  ;)

 

PS1

Nie mam kominka, a piec kaflowy dopiero w planach. :P

 

PS2

Skończcie te dyskusje bo brniecie w bagno i się ośmieszacie co nawet zauważyli inni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, nie spierajmy się o bzdury. Przecież wszystkie odpowiedzi na ten temat są w tych 334 stronach [a Vlad naiwnie chciał to przekazać 1 współczynnikiem], to nawet kolegę SanitSystem musi zadowolić.

Martwi mnie tylko to grzanie 1m3 wody do 60C za pomocą pompy ciepła... murator może tego nie wytrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie wzieło się właśnie po przeczytaniu tego tematu , a tam jak byk stoi w jednym z postów - na stronie 342 , post #6838, człowiek o nicku @mar1173 podaje 

Trzeba być naprawdę dennym  jak się podaje odnośnik do strony to może trzeba by tą stronę przeczytać aby coś o niej wiedzieć - a nie głupio się wyśmiewać z innych.

 

"U mnie na podgrzanie 1m3 idzie latem od 9kWh i zimą do 23kWh w tym są straty zbiornika i CCW."

 

Podobnych danych jest tam więcej i każdy wie że COP dla grzania CWU jest niższy, co wielu producentów rozróżnia i podaje osobno.

 

Czyli inni mogą podać a orły tego forum nie są w stanie takich rzeczy przeliczyć,  a ja te wartości chciałem zweryfikować w oparciu o wasze dane , i bardzo dziękuję za waszą pomoc. ;) 

 

Chciałoby się powiedzieć - Panowie mniej polityki a więcej techniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz, więc o co ci chodzi?

Ja nie mam tak dobrej pompy, by grzała latem do 60C z COP 5,83, a zimą (cokolwiek to znaczy) z COP 2,28.

Jak sobie jeszcze raz ten temat poczytasz, to zobaczysz, że te dane są "lipne". Oni nie mają ciepłomierzy, a tylko liczniki prądu i czasu pracy PC z podziałem na CO i CWU. Reszta jest przez nich wyliczana, tak samo jak 7,7m wody na CWU. Zapytaj go czy ma oddzielny wodomierz przed zasobnikiem, bo może się mylę.

Tych kilku "szczęśliwców" co zdobyło się na montaż ciepłomierza lądowało na ziemi z SPF ok 2, a reszta żyje w błogiej nieświadomości.

Tak samo już w następnym poście masz wypowiedź maluxa, że takie grzanie jest bez sensu. Nie każda pompa potrafi bez grzałek nagrzać wodę do 60C, a już tym bardziej nie zimą. Dlaczego nie - długo by trzeba było tłumaczyć.

O mnie nie pytaj, bo nie wiele jest pomp, które w ten sposób grzeją CWU jak moja. U mnie zimą CWU jest grzane równolegle z CO nie obciążając przy tym zupełnie sprężarki. Sprężarka tego nie widzi, że ciepło jest jej podkradane na CWU, więc jej ciśnienie tłoczenia i prąd pobierany nie rośnie.

Edytowane przez Vlad24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co...

jakieś dwa lata temu na grupie pl.misc.budowanie porównywałem koszty grzania u siebie - górski klimat, dom jak w stopce i grzanie węglem, z kolegą, który miał dom podobny wielkością do mojego, tylko, że podpiwniczony, lepiej ocieplony, ale za to w łagodniejszym klimacie - woj śląskie gdzieś koło Raciborza.

Zima wtedy była dość ostra - tam mróz dochodził do dwudziestu paru stopni, u mnie o dziesięć więcej.

I...

Z kosztami ogrzewania - ja węglem, a on PC - szliśmy łeb w łeb.

Jak komuś chce się szukać, to pewnie gdzieś w archiwach zapiski się znajdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich jako nowy na forum. Zarejestrowałem się bo mam kilak pytań i to chyba najodpowiedniejszy dział. Będac w 3e heating we Wrocławiu oglądałem różne kotły. Pytań mam mnsótwo, natomiast podstawowe jest jedno.

 

Czy całkiem skreslić kocił weglowy?

 

Jeśli tak to w jaki rodzaj opału zainwestować?

 

poprosze łopatologicznie, jak największemu amatorowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.