Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Węgiel I Kotły Węglowe Mają Przyszłość?


Rekomendowane odpowiedzi

A między nami mówiąc to COP wygląda ładnie na papierze, podobnie jak sprawność kotła kondensacyjnego - nie do obalenia bez stanowiska badawczego, zgodnego z danymi normami.

No jakiś rewanż za Iskandera ci się należy.

Wg mnie jak jest ktoś zadowolony z danego urządzenia to żadne COP-y go nie ruszą, a dodatkowym elementem nie wpływającym na COP a wpływającym na ocenę urządzenia jest jego bezawaryjność, warunki gwarancji itp.

Co mi przyjdzie z PC z CPO-em 4,0/-15C jak będzie miała 2 lata gwarancji a rozpadnie się po 3 latach- co może być zgodne z polityką producenta.

Na stronie szwedzkiej NIBE są PC do pracy przy -25C, ale Szwedzi nie podają ich COP, ten termin u nich nie występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś tak na poważniej chciał by bawić się w łapanie ciepełka uciekającego z domu przy pomocy powietrznej PC, to powinien ją zamontować wewnątrz budynku w specjalnie adaptowanym szczelnym i dobrze izolowanym pomieszczeniu. Kierowało by się tam powietrze wylotowe z rekuperatora, wodę z przysznica, wany itp przez jakiś wymiennik pośredni, do tego jakiś awaryjny podgrzewacz powietrza na olej lub gaz i trochę elektroniki która będzie kierować pobieraniem powietrza w taki sposób aby z pomieszczenia nie zrobić chłodni w przypadku gdy ciepła do odzysku jest mało, a grzać trzeba konkretniej.

Solary też mogą się dokładać, typ obojętny, byle do PC podawać powietrze o temperaturze wyższej niż na zewnątrz.

To nie jest tak całkiem poważny pomysł, ale może ktoś kiedyś go wypróbuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisał vernal nie cop jest ważny, a scop i bezobsługowość. Mój na teraz od 25 lipca wynosi 3.46 z oczywistą tendencją rosnącą.

Co do żywotnośc, to masz rację. Jest podobnie jak z solarami, ew okres zwrotu przeważnie przekracza okres życia urządzenia. Dlatego nie kupiłem swojego rolsa za 20-30 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz na zachodzie zaczynają odchodzić od PC w czystej postaci - robi się kombinacje np solarów z PC 

Tu dwie strony o nowej tendencji - szkoda że tak mało inf na ten temat.

http://www.rehva.eu/publications-and-resources/hvac-journal/2012/052012/field-test-of-a-novel-combined-solar-thermal-and-heat-pump-system-with-an-ice-store/

http://www.consolar.de/en/produtcs/solar_heatpump_solaera/funktionsweise.html

http://www.consolar.de/fileadmin/Consolar/user/downloads_EN/PI/PI_EN-SOLAERA.pdf

 

Żywotność to ma każdy produkt techniczny  począwszy od młotka poprzez elektronarzędzia aż do rakiety kosmicznej i tego nikt nie przeskoczy.

 

PS  klimy Panasonica mają już kasę A+++ i SCOPy o wartości = 5,4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solary też mogą się dokładać, typ obojętny, byle do PC podawać powietrze o temperaturze wyższej niż na zewnątrz.

Jest dokładnie odwrotnie.

Nie trzeba żadnego pomieszczenia, żadnej izolacji.

Pompa ma być na zewnątrz i ma pracować na powietrzu zewnętrznym, nic jej nie trzeba podnosić temperatury.

Ona i tak zrobi swoje - wpompuje do domu dokładnie tyle ciepła ile z niego uszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idź po antybiotyk na automatyk, bo się pogarsza ;)

Okład z lodu dla ciebie - tam praca do -30C - to z polskiej strony Panasa, niestety po ang. ;)  ;)

Samsung ma trochę gorzej ale Hitachi tak samo i Sanyo też.

A to wszystko wina automatyka, który podpuszczał, podpuszczał aż sam posprawdzałem co i jak. :P

 

Cena tego pierwszego zestawu KIT-VE9-NKE to ok 13,5 tys bez montażu - są nawet na Allegrogo

post-18578-0-26895000-1395161440_thumb.jpg

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie odwrotnie.

Nie trzeba żadnego pomieszczenia, żadnej izolacji.

Pompa ma być na zewnątrz i ma pracować na powietrzu zewnętrznym, nic jej nie trzeba podnosić temperatury.

Ona i tak zrobi swoje - wpompuje do domu dokładnie tyle ciepła ile z niego uszło.

Kosztem zużytej energii na to wpompowanie, a mnie tylko chodziło o to by miała łatwiej. Pompa na zewnątrz działa tak samo dobrze jak klimatyzator na czarnym, rozgrzanym do 70'C dachu przy bezwietrznej pogodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosztem zużytej energii na to wpompowanie, a mnie tylko chodziło o to by miała łatwiej. Pompa na zewnątrz działa tak samo dobrze jak klimatyzator na czarnym, rozgrzanym do 70'C dachu przy bezwietrznej pogodzie.

Wiem, ale to i tak się bardziej opłaca niż robienie pomieszczeń, ocieplanie ich, instalacje doprowadzające media zużyte itd.

Proste się opłaca.

Jak sobie tak dla sportu zrobisz to jak najbardziej, sztuka dla sztuki to też jest fajna zabawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam podawałem , nawet chyba w tym temacie warunki szacowania COP i SCOP i pewnie dla tego Szwedzi z NIBE nie podają tych parametrów.

Ale jak mawia moja księgowa - grunt aby się na papierze zgadzało, reszta to się nie liczy, To się nazywa księgowość kreatywna 

 

Twój COP (SCOP) obecnie wychodzi ładnie gdyż PC używasz tyko wtedy gdy się opłaca czyli powyżej -10C, a nie przez cały zimowy okres,  wtedy byłby dużo niższy,

 

Ponadto zima też jest bardzo łagodna - praktycznie jej nie ma.

 

I przestań się ciskać gdyż masz chyba ważniejsze problemy na głowie niż użeranie się z automatykiem lub ze mną na temat PC :)

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój COP (SCOP) obecnie wychodzi ładnie gdyż PC używasz tyko wtedy gdy się opłaca czyli powyżej -10C, a nie przez cały zimowy okres,  wtedy byłby dużo niższy,

 

Dużo tzn o ile niższy?

Tak na oko twoim zdaniem

 

A tu masz prosto i po polsku ładnie opisane na czym polega "mydlenie oczu" SCOP-em

http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/wspolczynnik-cop-i-scop-roznice-czesc-2/

Edytowane przez Vlad24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam ten artykuł i znam te zasady przekłamywania wyników np w Wielkiej Brytanii normą jest SCOP równy 5,0 dla PC a nie dla klimatyzatora, po prostu taki jest tam klimat, a u nas trochę inaczej wypadają te same pompy - czyli "sorry taki mamy klimat" jak powiedziała pewna wicepremier.

Twój wynik przy pracy przez całą zimę, tak jakbyś nie miał kotła lub innego źródła ciepła byłby moim zdaniem o ok 30% niższy - popraw mnie gdyż mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony, ja też zamiast SCOP powinienem użyć pojęcia SPF, bo to wartość mierzalna i zmierzona, a nie szacowana.

Po co więc te wcześniejsze posty były?

 

Co do kotła

Jak pisałem poszło bokiem dodatkowo ok 1500 kWh ciepła w 2 tyg mrozów. Nie wchodząc w szczegóły podzielny to na 10 dni z temp ok -10C i COP 2,6, oraz 4 dni z temp - 15C z COP 2,3.

Mielibyśmy 412 kWh z COP 2,6 i 186 kWh z COP 2,3 = razem 600 kWh prądu dodatkowo zużytego

Z PC na CO i CWU poszło razem 9917 kWh + 1500 kWh = 11417 kWh. Prąd 2866 kWh + 600 kWh = 3466 kWh. 11417 / 3466 = SPF 3,29 czyli o 4,7 % mniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne. mając przy -15C COP = 2,3 bawisz się w palenie węglem?

 

Gdzie sens i logika - podobnie dla -10C.

u mnie były przez 2-3 noce temp ok -19C i co wtedy by było?

 

Jak określiłeś ten współczynnik dla tych temperatur.

I dlaczego paliłeś węglem - przecież COP wychodził powyżej 2,0 .

 

 

Coś tu za dużo niewiadomych, piszę to nie dlatego abym się czepiał ale chcę wiedzieć z pierwszej ręki - od producenta ;)

 

Na przyszły sezon zdemontuj kocioł, załóż legalizowane ciepłomierze i liczniki en el to wtedy określisz prawidłowo  swojego SCOP-a

 

PS

Ile zapłaciłeś za en el. w sezonie grzewczym?- razem , cały odczyt z rachunku.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS

Ile zapłaciłeś za en el. w sezonie grzewczym?- razem , cały odczyt z rachunku.

Po co ma robić odczyt z rachunku jak ma na pewno podlicznik do PC, który jest również bezpośrednio obsługiwany przez sterownik PC i pokazuje nie tylko wartości zsumowane ale również chwilowe moce urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

W PC jest takie zjawisko, że im niższa temperatura, tym niższa moc grzewcza. Przy tym spada tez prąd pobierany, dlatego COP pozostaje na w miarę przyzwoitym poziomie.

Przy -10C miałem do dyspozycji ok 4 kW, a potrzebowałem 5 kW. Przy - 15C już tylko 3,2 kW, a potrzebowałem ok 6 kW. Przy 30C powietrza dla porównania było ponad 11 kW

- 19C - nie zamarzła by, pracowała by z COP ok 2. Skąd "współczynniki"?  Z testów, sprawdzałem przy - 11C i - 16C z ciekawości.

 

;) Nic nie będę na twoje życzenie dementował, czy montował. Chcesz możesz wierzyć, nie chcesz nie musisz. Fakturami też chwalić się nie zamierzam

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe , bo myślałem że do SCOP-a wliczana jest też moc grzałek potrzebnych przy pracy w niższych temp.

A postępujesz tak samo jak automatyk i moja księgowa - czyli tworzysz kreatywną rzeczywistość - podajesz to co ci pasuje. :P

Przecież jak ci brakowało tych kW to trzeba było grzałkę uruchomić  a nie z węglem do kotła biegać. ;)

 

Przy COP=2,0 to bym nic nie robił, a PC i resztę układy tak trzeba dobrać aby wydolił do tych -20C

 

Wg mnie COP i SCOP mają sens jak są liczone dla całej instalacji w miejscu zamontowania PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre rady :)

Nie zapomnę o nich jak będę kupował PC  :D, ale mam nadzieję że nie będę zmuszony do tego zakupu, gdyż to zabawka , która praktycznie nigdy się nie zwróci.

Dodatkowo dziwię się że mając gaz w płocie poszedłeś w PC, zamiast w kocioł kondensacyjny - widać że masz dużo wolnego czasu i lubisz majsterkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego więc nie chcesz podać ile za prąd zapłaciłeś?

Miałbym porównanie i do pelletu i do gazu, który miałem w poprzednim domu.

Podawanie wartości opłat za prąd jest zaprzeczeniem osiągnięć tego forum.

To podejście infantylne, cofające w rozwoju.

Coś w stylu - ile wam idzie węgla na dobę - podawajcie, i opis domów.

 

Po Tobie muszę spodziewać się czegoś więcej, przynajmniej normalnego podejścia do tematu, nie mam wyboru.

I dlatego piszę:

 

1. Masz podany SPF, SCOP przez kolegę Vlada

2. Masz swoje zapotrzebowanie za ten sam okres ze swoich pomiarów.

 

Wystarczy wyliczyć ile PC pochłonęłaby prądy u Ciebie.

To jest jedna operacja mnożenia!

I to dokładnie wyjdzie, bez zastanawiania się "a może kuchenka jest na prąd, a może węgiel czarniejszy itd"

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co mi przeliczać z SCOP-a na koszt en el - teoretycznie powinno wyjść to samo co by podał Vlad, więc jak  powiedziało się a to może trzeba powiedzieć i b

Wielokrotnie dyskutowaliśmy na forum o cenach i nigdy nie było z tym problemów  - ja też wiele razy podawałem koszt ogrzewania  lub cenę paliwa.

Tu jest np art porównawczy cen ogrzewania z muratora http://muratordom.pl/dzial-dedykowany/sunex/ktora-z-pomp-ciepla-jest-oplacalna-przykladowe-wyliczenie-dla-domu,846_11830.html

Widzę że piewcy PC schodzą z kosztami eksploatacji PC do podziemia  ;) ale twierdzą jak jeden mąż że to bardzo tanio - duuużo taniej od wszystkiego- zaraziliście się od automatyka , tylko on z tego ma kasę za montaż lub samą sprzedaż urządzenia.

Więc pytam się ile np za 1m2 grzania / sezon , ile za grzanie do 60C 1m3 wody - to ważne pytanie, może przekonać wiele osób w którą stronę się poruszyć.

 

Przy cenie grzania budynku należałoby oczywiście podać jego charakterystykę cieplną :)

 

PS

Z innej beczki- jaki jest koszt grzania jak masz własny las?

Mój nos mówi mi że praktycznie żaden a co na to twoje wahadełko? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.