Skocz do zawartości

zgdyni

Stały forumowicz
  • Postów

    135
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

O zgdyni

  • Urodziny 29.09.1949

Metody kontaktu

  • Adres strony www
    http://

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna

Ostatnie wizyty

3 069 wyświetleń profilu

Osiągnięcia zgdyni

Entuzjasta

Entuzjasta (6/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Witam. Owa norma ma nazwę "Zabezpieczenie urządzeń ogrzewań wodnych systemu otwartego" i określa schematy połączeń jak i minimalne średnice rur oraz ich prowadzenie.Naczynie wzbiorcze i cały jego rurarz służą nie tylko do kontrolowania poziomu wody w instalacji czy zapobiegania zamarzaniu naczynia wzbiorczego ale też mają tę instalację zabezpieczać przed powstawaniem nadmiernych uderzeń hydraulicznych w przypadku zagotowania się wody w kotle.Rozkład ciśnień w instalacji i przepływ przez naczynie wzbiorcze w czasie pracy pompy obiegowej jest zupełnie inny niż przy jej postoju kiedy działa grawitacja.Cyrkulacja przez naczynie wzbiorcze powoduje wówczas znaczne osłabienie niebezpiecznych uderzeń hudraulicznych lub wręcz je eliminuje.Każda instalacja jest inna i inaczej zachowuje się w sytuacjach awaryjnych.Jeżeli ktoś tego nie rozumie i wprowadza własne "ulepszenia",które zakłócają pracę zabezpieczenia instalacji niech robi to na własną odpowiedzialność a nie propaguje jako rozwiązania poprawne i bezpieczne. Przy prawidłowym sposobie napełniania instalacji wodą budowanie zbyt wysokich fajek napowietrzających jest niepotrzebne,może być nawet przyczyną awarii. Pozdrawiam - Michał.
  2. Witam. Koszt projektu to groszowa sprawa w porównaniu z wydatkami na zbudowanie instalacji.Pokaże on również czy budowa taka jest w ogóle możliwa. Pozdrawiam - Michał.
  3. Witam. "Rura dolna" czyli opadowa rura bezpieczeństwa nie może być dławiona tak samo jak wznośna.W poście nr 12 w tym wątku pokazane jest prawidłowe podłączenie naczynia wzbiorczego z rurą cyrkulacyjną.Dławienie można stosować wyłącznie na rurze cyrkulacyjnej.Stosować do tego można kryzę albo trójnik regulacyjny czy kurek aby ten przepływ wyregulować montażowo.Straty energii na ogrzanie zaizolowanego naczynia wzbiorczego i jej koszt są niewielkie w porównaniu z kosztami usunięcia awarii wywołanej przez zamarznięcie naczynia. Fajka napowietrzająca wcale nie musi mieć 0,7 m wysokości a stosowanie lejka jest bez sensu. Pozdrawiam - Michał.
  4. Witam. Proponowany przez Ciebie piec to nie żadna "koza" ale wolnostojący kominek z płaszczem wodnym.Palić można w nim tylko drewnem - o węglu zapomnij. 70 m.kw. do ogrzania to spora powierzchnia i na pewno trzeba zainstalować więcej niż dwa grzejniki.Zaprojektowaniem takiej instalacji niech zajmie się uprawniony fachowiec.Wykonane przez niego opracowanie odpowie na wszystkie Twoje pytania.Źle zrobione instalacje są nieekonomiczne i mogą być niebezpieczne dla użytkowników. Kominiarze nie są uprawnieni do robienia odbiorów instalacji CO. Pozdrawiam - Michał.
  5. Witam. Rura przelewowa powinna być wyprowadzona nad zlew.Służy ona do obserwacji poziomu wody w instalacji (pozwala również zauważyć kiedy napływa jej zbyt dużo przez nieszczelny zawór lub pękniętą wężownicę w bojlerze) oraz swobodnego wyrzutu pary w przypadku zagotowania się wody w instalacji.Wprowadzenie tej rury bezpośrednio do kanalizacji spowoduje że przez fajkę napowietrzającą na naczyniu wzbiorczym w łazience będzie czuć smród z kanalizacji. Napełnianie instalacji wodą przez naczynie wzbiorcze jest złym rozwiązaniem.W przypadku zagotowania się wody w instalacji może spowodować poważną jej awarię lub nawet częściowe zniszczenie tej instalacji. Zawór zwrotny na dopuszczaniu wody do instalacji montuje się wtedy gdy jest to połączenie wykonane na stałe a nie przez wąż.Ma on zapobiegać przypadkowemu samoczynnemu opróżnieniu instalacji CO kiedy wystąpi brak ciśnienia w instalacji wodociągowej. Pozdrawiam - Michał.
  6. Kompletna bzdura.Wylot rury przelewowej powinien być w tym pomieszczeniu gdzie jest zawór do uzupełniania wody w instalacji aby osoba napełniająca instalację wiedziała kiedy go zamknąć i nie biegała po piętrach.Przy prawidłowo wykonanym napowietrzeniu przelewu (co omówione wyżej) lewarowania nie będzie. Instalację należy napełniać wodą powolutku,aby nie utworzyły się w niej pęcherze powietrza.Każdą instalację po napełnieniu świeżą woda trzeba kilkakrotnie odpowietrzyć. Warto sprawdzić czy naczynie wzbiorcze ma odpowiednią pojemność oraz czy jest umieszczone na odpowiedniej wysokości nad najwyżej położonym grzejnikiem.Jeżeli naczynie wzbircze jest zbyt nisko pompa obiegowa będzie wyrzucać wodę z instalacji. Pozdrawiam - Michał.
  7. Witam. Skośnie ściętą końcówke rury przelewowej stosuje sie po to aby jak najszybciej zauważyć przelew wody przy bardzo wolnym jej dopuszczaniu oraz po to aby resztki spływającej wody nie kapały po całym zlewie. Jeżeli brak jest napowietrzenia naczynia wzbiorczego lub rury przelewowej zawsze będzie występowało zjawisko wysysania wody z instalacji niezależnie od tego jak ścięta jest końcówka rury. Pozdrawiam - Michał.
  8. Witam. Nasze rachunki za prąd w okresie letnim to ok.110 zł/mies. za całkowite zużycie energii.Mamy zainstalowany bojler 80 l. z wężownicą i grzałką elektryczną 1500W.Ciepła woda jest w kuchni,łazience (prysznic) - korzystają dwie osoby a ponadto jest pralka automatyczna,zmywarka,kuchenka mikrofalowa oprócz innych standardowo stosowanych odbiorników. Kominek brudzi,gdyż trzeba czyścić go z popiołu,czasami zadymi a ponadto te z płaszczem wodnym wydzielają aromat jak w wędzarni.Nie można w nich palić byle czym ale odpowiednio wysuszonym drewnem.Minimalny przekrój kanału kominowego dla kominka z otwartą komorą spalania to 20x20 cm. Pozdrawiam - Michał.
  9. Witam. Po to aby była cyrkulacja montuje się rurę cyrkulacyjną między dolną częścią naczynia wzbiorczego a wznośną rurą bezpieczeństwa. Wyrzut pary i powrót wody do kotła to też zadanie takiego rozwiązania. W małych instalacjach gdzie naczynie wzbiorcze jest w pomiesczeniu ogrzewanym można oczywiście stosować jedną rurę bezpieczeństwa wyprowadzoną bezpśrednio z zasilania kotła do naczynia wzbiorczego. Pozdrawiam - Michał.
  10. Witam. Uważam że najlepszym rozwiązaniem (stosuję to u siebie) jest zamontowanie bojlera cw z wężownicą i grzałką elektryczną.Tak jak opisujesz junkersów nie wolno instalować.Ogrzewacze przepływowe potrzebują odpowiednio solidnej instalacji elektrycznej a zużycie energii jest podobne. Kominek z płaszczem wodnym w salonie jako podstawowe źródło ciepła to moim zdaniem nie najlepszy pomysł - niestety mocno brudzi. Pozdrawiam - Michał.
  11. Witam. Wznośną i opadową rurę bezpieczeństwa montuje się wtedy gdy chcemy zapewnić cyrkulację wody w naczyniu wzbiorczym dla ochrony go przed zamarznięciem. Pozdrawiam - Michał.
  12. zgdyni

    Brykiet Ze Slomy

    Witam. Brykiet ze słomy piecowi nie zaszkodzi ale cena 400zł/t. to dość drogo.Marna jest jego wartość opałowa. Pozdrawiam - Michał.
  13. zgdyni

    Jaki Wegiel Bybrac

    Witam. W kotłach ze spalaniem górnym węgiel gruby spala się powoli przy otwartych drzwiczkach popielnikowych (pełny cug),nie rośnie szybko temperatura wody i dlatego jest tam stosowany. Pozdrawiam - Michał.
  14. Witam. Guzik prawda. Obliczeniowy środek grzejnika ma być powyżej środka kotła.To jest możliwe nawet wtedy gdy rzeczywisty środek grzejnika jest niżej niż środek kotła. Pozdrawiam - Michał.
  15. Moja wypowiedź odnosi sie do rysunku z postu nr 15 a nie 16.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.