Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Wyborze Kotła Na Ekogroszek


Andrzej1899

Rekomendowane odpowiedzi

policz OZC zanim wybierzesz moc kotła a potem model

mnie z dużym przybliżeniem wychodzi jakieś 9KW +3KW na CWU = 12KW a zakładam wentylację grawitacyjną- przy mechanicznej z reku będzie jeszcze mniej

jak wstawisz 25KW to tylko do spółki z sąsiadem sugeruję - inaczej katastrofa gotowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co masz już i co bys chciał dokładać???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak juz pisałem dom 200m2 gazobeton , stro 10cm, okna podwójne, dach wełna, posadzka niewiem, na dole podłógówka, na górze grzejniki.. Z tych piecy co byłem zobaczyc to zastanawiam sie między krzaczkiem skp 3d tylko chyba on niema sterowania auto, a tekla draco duo onoć lpsza niż klimosz.. Facet polecał z palnikiem rynnowym ale jak mam zamiar palic groszkiem to lepiej żeliwny. I któr waszym zdaniem lepszy.

NO i mam jeszcze jedno pytanie, czy może piec na pelet :-) wieksz wygoda bo zapalarka i w razie braku pradu sam sie rozpali. Co o tym sądzicie? Bardzo prosze o opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, NO i mam jeszcze jedno pytanie, czy może piec na pelet :-) wieksz wygoda bo zapalarka i w razie braku pradu sam sie rozpali. Co o tym sądzicie? Bardzo prosze o opinie.

 

Oj Andrzeju bardzo się "nakręciłeś" na tych oględzinach kotłów.

Niestety w tych trochę unowocześnionych kotłach, bez prądu ani rusz.

 

Co do peletu, to poczytaj posty kolegi Sambora. Tam znajdziesz plusy i minusy peletu.

 

 

ps.

Przepraszam, ale dopiero po przerzuceniu paruset kg, obudziłem się i zrozumiałem co miałeś na myśli pisząc o braku prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, chodziło o to że po ponownym włączeniu prądu sam sie rozpali.

 

Jak już będziesz rozpatrywał opcje kotła na pelety, to sprawdź jak się zachowa sterownik kotła po kilkugodzinnym braku energii elektrycznej.

Bo może być tak, że po ponownym pojawieniu się zasilania, sterownik będzie oczekiwał jakieś reakcji od użytkownika kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak partrze na koszt pieca to az takiej wielkiej róznicy niema, grzanie peletem podobno 20% wiecej go sięspala jak ekogroszku. Tyle że dobr eko to koszt -/+ 950 z dostawa a pelet -/+ 850 z dostawą. CHoć czytając niektóre wątki to można odnieść wrazenie że droższe z 50%, ale piszą to osoby mające piec na eko. NIedocztałem się o jakiś bardzo niezadowolonych osobach z peletu. Jestem ciekaw czy żeczywiście jest to wygodniejsze niż eko i czy takie droższe to jest, bo ekologia to tu dla mnie znaczenia niema akurat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kotle specjalnie przeznaczonym do pelletu na pewno nie spala się więcej paliwa niż eko groszku w kotle na eko groszek - raczej mniej o jakieś 20-30%

 

W kotle na eko ilość spalanego pelletu jest większa gdyż trzeba doliczyć racę na podtrzymaniu, podczas której kocioł na pellet się wygasza.

 

Ponadto wiadomo że pellet ma niższą kaloryczność niż eko.

 

W kotle na eko groch można spalić bez problemu gorszy pellet - taki po 600/t

W tym dziale chodził temat o paleniu pelletem w kotle na eko - poszukaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej takiej różnicy jak podajesz (20-30%) to bym się nie spodziewał. Jedno to w różnicy kaloryczności, przy pellecie masz 19-21MJ a przy ekogroszku 25-26MJ a przy dobrych nawet 29MJ i tą różnicę trzeba spalić aby uzyskać to co jest potrzebne do uzupełnienia w budynku. Nie piszę o miale bo ten może mieć podobną kaloryczność co pellet ale wtedy cena jest niższa od pelletu czy grochu. Jedynie gdzie zaoszczędzisz to na podtrzymaniu i to w kotle typowym do pelletu z zapalarką. A różnice cenowe? Prawie żadne bo około 50-100zł do tony to nie jest tak duży koszt jeżeli ktoś spala tego niewiele. Jedno co to na pewno jest czyściej :)

 

Nie paliłem pelletem dlatego tylko mogę się opierać to co wyczytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak partrze na koszt pieca to az takiej wielkiej róznicy niema, grzanie peletem podobno 20% wiecej go sięspala jak ekogroszku. Tyle że dobr eko to koszt -/+ 950 z dostawa a pelet -/+ 850 z dostawą. CHoć czytając niektóre wątki to można odnieść wrazenie że droższe z 50%, ale piszą to osoby mające piec na eko. NIedocztałem się o jakiś bardzo niezadowolonych osobach z peletu. Jestem ciekaw czy żeczywiście jest to wygodniejsze niż eko i czy takie droższe to jest, bo ekologia to tu dla mnie znaczenia niema akurat.

pelet jest czystszym paliwem ,a spalanie i relacje eko a pelet sa podobne do niedawna pelet wygrywał ,popiołu tyle co kot napłakał w dodatku możesz palić w pelecie co chcesz ,zboża ,słonecznik byle było sypkie i kaloryczne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ł w dodatku możesz palić w pelecie co chcesz ,zboża ,słonecznik byle było sypkie i kaloryczne

 

Bzdura, nowoczesne palniki na pellet działają na zasadzie zgazowania pelletu na gaz drzewny i spalania tego gazu w trybie ciągłym, a w takim palniku nie popalisz owsem, słonecznikiem ani niczym innym sypkim, nie wiem jak by było kaloryczne.

Ba nawet gorsze gatunki pelletu mają problem z rozpalaniem, a z łuski słonecznika to nie możliwe.

 

Palę u siebie pelletem już 3 rok, sprawdziłem ok 10 dostawców na rynku, i praktycznie 1 produkt spełnia wymagania tego cholernego palnika. - akurat najdroższy. :angry:

 

W palniku na eko groch możesz natomiast spalać to co piszesz - zboża ,słonecznik byle było sypkie i kaloryczne , od siebie dodam nawet pestki z owoców i drobna zrębka., ale jaka jest sprawność tego spalania.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to masz jakiś dziwny palnik mój zaprzyjaźniony klient pali wszystkim przeważnie peletem a w ekogrochu palenie poza węglem to samobójstwo w przypadku cofnięcia się ognia do podajnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to masz jakiś dziwny palnik mój zaprzyjaźniony klient pali wszystkim przeważnie peletem a w ekogrochu palenie poza węglem to samobójstwo w przypadku cofnięcia się ognia do podajnika

Przy paleniu w zimie nie ma takiego zagrożenia gdzie cały czas paliwo jest podsuwane do przodu, natomiast jak kocioł wejdzie w podtrzymanie to już może być problem. Do tego służą takie zabezpieczenia jak "strażak"

Ludzie plalą nie tylko łupinami, owsem, fasolą ale i jeszcze innymi wsypami. Wszystko zależy od palnika. Nie na wszystkich palnikach przystosowanych do ekogrochu to spalisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

policz OZC zanim wybierzesz moc kotła a potem model

mnie z dużym przybliżeniem wychodzi jakieś 9KW +3KW na CWU = 12KW a zakładam wentylację grawitacyjną- przy mechanicznej z reku będzie jeszcze mniej

jak wstawisz 25KW to tylko do spółki z sąsiadem sugeruję - inaczej katastrofa gotowa

powolutku zacząłem myślec o 14 - 15 kW a tu dzisiaj znajomy mówi że jego kocioł ,,Heiz...." 25 kW spisuje się bez zarzutu.

Pow ogrzewana 110 m2 połowa podłogówka, podłoga parter nad piwnica 10 cm styro, ściany 15 cm styro, okna 3 szyby, dach 25 cm wełna, zwarta bryła budynku praktycznie kwadrat, Polska płn-wsch

Jak usłyszał o 14 kW na 200m2 ogrzewanej to spojrzał na mnie jak na wariata

 

po czym znowu znalazłem się w punkcie wyjścia

 

Jakie są Wasze opinie o palnikach rynnowych Defro, Metal-fach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.