Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w wyborze kotła na ekogroszek


JohnWayne

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Proszę o pomoc w wyborze kotła z podajnikiem na ekogroszek.

Budynek nowy  z poddaszem użytkowym

Powierzchnia do ogrzania 180m2

Dom będzie ocieplony styropianem grafitowym 20cm, poddasze wełna 25cm, podłogi styropian grafit 10cm.

Okna trzyszybowe na profilach 7-komorowych

Będę wdzięczny za konkretne propozycje najlepiej od osób które użytkują polecany kocioł przy podobnym metrażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SkampPV. Myślę, że SkampPV 13 by wystarczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JohnWayne napisał:

Dom będzie ocieplony styropianem grafitowym 20cm, poddasze wełna 25cm, podłogi styropian grafit 10cm.

Okna trzyszybowe na profilach 7-komorowych

Przepraszam że nie w temacie o który pytasz ale przy takim ociepleniu ścian, grubości wełny oraz styro na podłodze wypadają dość "marnie" :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, JohnWayne napisał:

Witam serdecznie,

Proszę o pomoc w wyborze kotła z podajnikiem na ekogroszek.

Budynek nowy  z poddaszem użytkowym

Powierzchnia do ogrzania 180m2

Dom będzie ocieplony styropianem grafitowym 20cm, poddasze wełna 25cm, podłogi styropian grafit 10cm.

Okna trzyszybowe na profilach 7-komorowych

Będę wdzięczny za konkretne propozycje najlepiej od osób które użytkują polecany kocioł przy podobnym metrażu.

Nowy domek z mikrym apetytem, chcesz na ekogroch?

Oszczędności będzie mało, a gazu tam nie masz? lepszy by był kocioł gazowy kondensacyjny.

A ta powierzchnia ogrzewania to z garażem?

A możesz określić apetyt domu na energię, tu:

http://cieplowlasciwie.pl/start

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Animus napisał:

Nowy domek z mikrym apetytem, chcesz na ekogroch?

Oszczędności będzie mało, a gazu tam nie masz? lepszy by był kocioł gazowy kondensacyjny.

A ta powierzchnia ogrzewania to z garażem?

A możesz określić apetyt domu na energię, tu:

http://cieplowlasciwie.pl/start

Gazu niestety nie ma. Gdyby był nie byłoby tematu.

Myślałem jeszcze o pellecie ale nikt ze znajomych tym nie pali i nie ma się kogo zapytać a w internecie opinie są różne.

Powierzchnia którą podałem to cały dom łącznie z garażem.

Jeżeli chodzi o http://cieplowlasciwie.pl/start  to sprawdzałem i wychodzi 13-14 kW (ekogroch/pellet)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Coś poknociłeś to pewne bo ja mam dom poniemiecki z 12 cm styro grafit i zapotrzebowanie o połowę mniejsze , zeszły sezon grzałem 160m2 na średniej mocy ok 5kw a najwieksza moc to była ok 6,5kw i to nie w mrozy tylko przy ok -2 do +2 stopnie bo jak przyszły mrozy do minus 10 to zapotrzebowanie spadło do ok 5,5kw , to jest moc razem z CWU więc coś źle policzyłeś , ja mam kocioł o mocy 10kw ,parter 120m2 na piętrze drugie tyle z tym że bezpośrednio grzane jest tam tylko 2/3 a reszta pośrednio bo prawie ta sama temp .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, JohnWayne napisał:

Myślałem jeszcze o pellecie ale nikt ze znajomych tym nie pali 

I myśl dalej, a później zaproś sąsiadów do kotłowni na flaszkę niech sobie porównają.... 

Nie rozumiem dlaczego ludzie nadal chcą się kurzyc /brudzić...

Kocioł 10KW ( max 12 kw) przy takim ociepleniu jakie masz spokojnie wyrobi. Lepiej jak kocioł będzie pracował na połowie swojej mocy, a nie kupować kolosa i później go "dusić" 

Kolega wyżej z tymi 20 KW, to się mocno rozpędził :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Trener40 napisał:

I myśl dalej, a później zaproś sąsiadów do kotłowni na flaszkę niech sobie porównają.... 

Nie rozumiem dlaczego ludzie nadal chcą się kurzyc /brudzić...

Z tych 2 zdań wnioskuję że jesteś użytkownikiem kotła na pellet.

Mogę prosić o więcej szczegółów.

Jaką powierzchnię ogrzewasz, jaki kocioł i jaką ilość pelletu na sezon zużywasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, berthold61 napisał:

Coś poknociłeś to pewne bo ja mam dom poniemiecki z 12 cm styro grafit i zapotrzebowanie o połowę mniejsze , zeszły sezon grzałem 160m2 na średniej mocy ok 5kw a najwieksza moc to była ok 6,5kw i to nie w mrozy tylko przy ok -2 do +2 stopnie bo jak przyszły mrozy do minus 10 to zapotrzebowanie spadło do ok 5,5kw , to jest moc razem z CWU więc coś źle policzyłeś , ja mam kocioł o mocy 10kw ,parter 120m2 na piętrze drugie tyle z tym że bezpośrednio grzane jest tam tylko 2/3 a reszta pośrednio bo prawie ta sama temp .

Nic nie poknociłem.

Wpisałem wszystko ze stanem faktycznym.

Na końcu mam rekomendowany kocioł na pellet:

Kocioł automatyczny na ekogroszek lub pellet 12-14kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

No ale tam ci pisze maksymalne zapotrzebowanie 7,5kw przy mrozach minus 18 no i ileż tych dni w roku takich mamy ? druga sprawa to te nieszczęsne CWU ja wiem ze to jest ale ja tego nawet pod uwagę nie brałem podczas moich skromnych obliczeń i jak się okazało dom też tego nie zauważa a zwłaszcza jak ktoś ma podłogówke to z mety powinien odrzucać dodatkowe obliczenia dla CWU .

przeciętna moc ci wychodzi niespełna 4kw i tego sie trzymaj , wg mnie 10 kw to dobrze a każde powyżej to be.

Chyba że rozważasz peleciaka , to aby nie przepłacać jakichś idiotycznych cen typu 12 czy 14 tysi to przyjrzyj się peleciakowi Zębiec Agat 10kw , ale ja mimo wszystko brałbym ekogroszkowca , ja sezon zakończyłem ceną 1600zł od września do dziś i kilka jeszcze dni bo w zasobniku zostało kilka ostatnich kilogramów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 kw przeciętnie, a w sezonie przejściowym pewnie jakieś 2 KW. Jak autor będzie miał podłogówkę, to chyba dałbym bufor i dobrze to zautomatyzował. 

Takie moje przemyślenia... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No racja :) 

Berthold... Spaliłeś za 1600 zł, a ile by wyszło przy pellecie? Może 2200, czyli 100zl/mies więcej w sezonie..., ale caly proces obsługi kotła nieporównywalny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, berthold61 napisał:

Przy podłogówce bufor raczej zbędny ,podłogówka to juz bufor potężny sam w sobie .

Widzę że wiele osób na tym forum i nie tylko na tym nie rozumie po co jest bufor przy kotle na pellet.

W takiej instalacji magazynowanie ciepła w buforze to sprawa drugorzędna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
10 minut temu, Trener40 napisał:

No racja :) 

Berthold... Spaliłeś za 1600 zł, a ile by wyszło przy pellecie? Może 2200, czyli 100zl/mies więcej w sezonie..., ale caly proces obsługi kotła nieporównywalny. 

Pewnie masz racje , też rozważałem peletowca bo kosztował tylko 1 tys więcej od ekogroszkowca ale przeważyły względy praktyczne czyli w zasadzie tylko i wyłącznie magazynowanie opału , wilgoć itp no i tu u mnie wygrał ekogroch .

Zębiec Agat ,Zębiec saturn i mam tego drugiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na pellet to Black Star, Laguna Edilkamina, jak coś budżetowego to Ferroli Biopellet. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzicom na 232m2 brałem ekogroszek bo nie miałem styczności z peletem i mało o tym paliwie widziałem. Szwagier czyści kocioł, są zadowoleni. 

Ja sobie już wziąłem peleciaka i nie wyobrażam sobie niczego innego w kotłowni, ale to paliwo trzeba przemyśleć. Jeśli masz dostęp do peletu w normalnej cenie, to jest ok, i przy o niebo mniejszej obsłudze masz komfort cieplny niedrogim kosztem. Jeśli masz palić peletem za 1000zl to średnio to się opłaca. 

@berthold61 przestań wciąż powtarzać te fanaberie i wsadzać kija w mrowisko bo ceny które napisałeś może są idiotyczne, ale dla kotła Zębiec. Kupując kocioł za 14-15k płacisz za wygodę, bezobsługowość i jakość. Nijak ma się to do weglaka z palnikiem peletowym wysławianym przez Ciebie. 

U kolegi taki kocioł będzie sobie pyrkal ze średnią mocą 5-6KW i biorąc pod uwagę ten fakt, trzeba dobrać kocioł. Uważam że jeśli jest jak kolega pisze, to kocioł z dolną granicą ok. 4KW będzie tu idealny. 

Ja mam dom jak w opisie i w tą zimę średnia moc kotła wahała się w granicach 5KW a w dobe -19* i -6* w dzień poszło mi na 7,5KW, niech to da Ci do myślenia.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Sory ale no nie dałbym 14-15 kafli za kocioł do grzania chałpy no nie dałbym i już , w cej cenie mam pompę ciepła monobloka i wygoda duużo większa ale to i tak pikuś , najlepiej zainwestować w karty graficzne i kopać kryptowaluty a produkt uboczny grzeje dom i kasa rośnie nie maleje , to żart ale wart przemyślenia popatrzcie na wzrosty bitcoina masakra .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zębca za 10K na Techu też bym nie chciał. Można mieć i Kołtona lub Stalmarka, który się od tego Zębca nie różni nawet i za 14K...
Jak już mieć kocioł a'la węglak + palnik to i za 9tysi można wyrwać coś na Kipim i Plumie z modułem B.

Ludzi tego ma od groma, sterownik z modułem B już jest taki, że ogarniesz co chcesz (3 mieszacze, bufor), wstępnie jest to jakoś dopasowane do palnika. W Techu na pellecie jak ktoś nie dobrał parametrów do palnika to życie stracisz zanim się z tym dogadasz. Palnik EcoMat pod Key-a robiony, ale że nie ma kojojowego wyświetlacza to jest be...

W razie problemów masz obszerny wątek na forum z Kipim czy plumem, ludzi co na tym zęby zjedli, nawet do Pluma się dodzwonić idzie. W Techu jak tyrkniesz o 7mej to jesteś 14 w kolejce i może nawet o 11 się czegoś dowiesz :D

Można ściemniać że palnik jest taki czy sraki - użytkownicy mają to gdzieś, chcą palić i żeby ich nic nie obchodziło, bo Kołton z Techem za 14 tysi od jakiś kotłów Mocka z Plumem za 8200 to się różni z punktu widzenia Kowalskiego pierdołami, które tej różnicy nigdy nie zwrócą - nawet palnik mają ten sam...


Jak już oczekujesz komfortu to nie bawisz się w takie kotły tylko ładujesz droższe wersje - Laguny, Black Stary, lub jak Cie stać Austryjackie Wichajstry - tam już jest coś co robi przeskok, czy to kompresja popiołu, czy to wentylator wyciągowy i dużo lepsze algorytmy spalania - czyli nie trzeba tam grzebać jak się nie znasz - co ludziom najbardziej odpowiada.

Co do innych rzeczy weźmy np wentylator wyciągowy - kocioł Ferroli - koszt 8K - wyjście spalin fi 80 - kupujesz wkład i możesz go puścić w kanale wentylacyjnym lub montujesz fi 120 w starym kominie, unikniesz frezowania komina i montażu wkładu fi 200 czyli jesteś jakieś 4K do przodu na samym kominie... Cena w stosunku do w/w kotłów z palnikami też czasem przez pół...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.