Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Wyborze Kotła - Ślimak + Miał/mieszanki


nightsmilee

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów,

 

Im więcej czytam, tym mniej wiem. Sprzedawcy również robią mętlik w głowie. Postanowiłem więc poradzić się Was, użytkowników pieców, w zakresie doboru pieca. Przeanalizowałem forum, jednak większość omawianych kotłów do spalania miału, jest z podajnikiem tłokowym. 

 

Kwestia domu:

Budowa sprzed 1985 roku. Ściany nieocieplone, jednak z pełnej cegły i o grubości 40cm + tynk. Okna plastikowe - w połowie starszej generacji. Instalacja CO w obiegu grawitacyjnym i wymuszonym, dlatego przyjmijmy wymuszony. Dach ocieplony wełną 15cm, zaś powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń to ok. 180m2, (parter + poddasze zaadaptowane). Do tego dochodzi bojler o pojemności 140l (w najbliższym czasie mogą pojawić się kolektory słoneczne - to w kwestii bojlera). 

 

Dotąd odwiedziłem producentów: Zgoda Wieprz, Stalmax, Kotłobud, Stalmark, Ogniwo, Defro. Wszędzie polecana jest moc w okolicach 23-25kW, poza Stalmaxem, gdzie właściciel doradził 19kW jednak z tłokiem, którego wolałbym uniknąć na rzecz podajnika/palnika żeliwnego (Z Brucerem z Sosnowca firmy Ewmar-ness, jest dostępny kocioł 20kW, jednak z cieńszymi blachami). Z kolei jeden z dystrybutorów tych kotłów, mówi o mocy 25kW. Zerkałem również w stronę SAS Eco, w jego przypadku również występuje podajnik tłokowy. Obawiam się głównie wyższego spalania w takiej konfiguracji. 

 

Czy ktoś z Szanownych Kolegów, jest w stanie doradzić na co się zdecydować? Czy Stalmax, czy Zgoda, czy też lepiej brać tłoka z Sasa/Stalmax? W pobliżu mam jeszcze kotły żeliwne Solid Eco z Rybnika w cenie około 9300zł, kotły Lazar, Klimosz, Tekla. W prezentacji podobał mi się Defro Duo Uni R, jednak nie wiem czy jego cena w ok. 10.000zł jest adekwatna do jakości. 

 

W kwestii sterownika - zależy mi na wersji z PIDem + ewentualnie sterownik pokojowy / Internet. Stalmax proponuje sterownik TECH ST-480 z PID.

 

Z góry dziękuję za pomoc i służę oczywiście odpowiedziami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja posiadam piec od producenta z Pleszewa malo znany producent reklam nie potrzebuje i ja go tez nie reklamuje .Piec nazywa sie KAPID jest 25kw .post-1379-0-65697400-1451410162_thumb.jpg ak wyglada komora gorna system rozprowadzania spalin jak w kluczy wiolinowym. Jest juz nowa konstrukcja ponoc jeszcz lepsza.

Mialem przez jeden sezon sterownik do niego Cobra z firmy Elektro-Miz ale zeszly sezon nie dalem rady go opanowac , ciagle cos przed wszystkim nie trzymal tmp na piecu no opwiedzmy =/- 1 st , onjezdzil gra dol 5/10 st  taki PId mnie nie interesuje , teorie wysnowane na temat inst , to inna bajka .

W opisiemam na testach SKZP-02 dziala jak nalezy .post-1379-0-25525700-1451410522_thumb.jpg tak dziala .

Mozesz jeszcze sprawdzic kociol firmy SEKO tu zobacz SEKO - YouTube

Jak  bym nie mial tego KAPIDA to bym bral ten .

jak co to pisz :rolleyes:

NIE reklamuje zadnych producentow tylko podpowiadam z wlasnego doswiadczenia i opinni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także według mnie kocioł 17 kW spokojnie wystarczy i polecam z podajnikiem ślimakowym - na miale bardzo dobrze spisuje się RBR Ekouniwersal, Skam-P Plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Poczytam sobie zarówno o KAPIDzie i SEKO - szkoda tylko, że w rejonie nie można ich /pomacać/. Podobnie jest z RBR oraz Skam - o tych dwóch kotłach czytałem jednak już sporo dobrych opinii. 

 

Zapomniałem dodać w pierwszym poście - istotny jest dla mnie dodatkowy ruszt. Mam trochę drewna, które niesystematycznie, ale jednak pojawia się u mnie. 

 

Czyli w stronę SAS ECO z podajnikiem, mimo wszystko tłokowym - nie warto pójść? Waga kotła jest stosunkowo wysoka, opinii niestety o tym kotle znaleźć nie mogę - jedynie o innych modelach, w głównej mierze pochlebne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uwazam ze podajnik jest bardziej ustawny , precyzyjne podawanie no i mechanizm prostszy.

KAPIDA moze zobaczyc Pan u mnie .Ruszt jest do wlozenia w nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie w rejonie można go kupić?

 

Obejrzałem dzisiaj kilka pieców. Wyboru dokonam prawdopodobnie spośród 4 modeli:

1. RBR Ekouniwersal 17kW

2. SAS ECO 17 lub 23kW

3. Stalmark BOSS VEGAS 23kW

4. Stąporków Krs Tech Aqua Duo 20kW

Czy możecie doradzić na który się zdecydować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktory kupic ? KAPID budowny jest na zamowienie nie stoi na polce jak inne .

SEKO CIE nie interesuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Poczytam sobie zarówno o KAPIDzie i SEKO - szkoda tylko, że w rejonie nie można ich /pomacać/. Podobnie jest z RBR oraz Skam - o tych dwóch kotłach czytałem jednak już sporo dobrych opinii. 

 

Zapomniałem dodać w pierwszym poście - istotny jest dla mnie dodatkowy ruszt. Mam trochę drewna, które niesystematycznie, ale jednak pojawia się u mnie. 

 

Czyli w stronę SAS ECO z podajnikiem, mimo wszystko tłokowym - nie warto pójść? Waga kotła jest stosunkowo wysoka, opinii niestety o tym kotle znaleźć nie mogę - jedynie o innych modelach, w głównej mierze pochlebne. 

 

Zarówno do Skam jak i do RBR są dodatkowe ruszty.

 

Na pewno tłokowego nie warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja również odwiedziłem kilku producentów i to w większości tych wymienionych..  :)  Zdecydowałem się na stalmax ,dokładnie eko-max-pid . Zamierzam palić ekogroszkiem ,ale kolega pali w tym kotle miałem 23 z piasta . Byłem ,sprawdziłem jest ok. 2 miechy pali i bez problemów. Twierdzi ,że nic nie zmieniał na sterowniku od początku ,rozpalił i pali do dzisiaj. Rozmawiałem z producentem i też potwierdził ,że u siebie palą cały sezon miałem w tym ślimaku żeliwnym. Jednego nie jestem pewien a mianowicie sterownika. ST-480 z pid jest z techa ,ale jakieś wynalazki z turbiną nie wiem jak to się sprawdza. Jeżeli chodzi o kocioł i cenę to jest bez porownania z innymi w okolicy więc już wybrałem i zobaczymy. Montaż w połowie kwietnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A gdzie w rejonie można go kupić?

 

Obejrzałem dzisiaj kilka pieców. Wyboru dokonam prawdopodobnie spośród 4 modeli:

1. RBR Ekouniwersal 17kW

2. SAS ECO 17 lub 23kW

3. Stalmark BOSS VEGAS 23kW

4. Stąporków Krs Tech Aqua Duo 20kW

Czy możecie doradzić na który się zdecydować?

Kolego i na co się ostatecznie zdecydowałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam szanownych forumowiczów..

Podobnie jak kolega nightsmilee mam problem z doborem odpowiedniej mocy kotła.

Coś o domu.

Budowa 1983r  do ogrzania ok 200m2 (parter plus piętro) ściany nieocieplone o grubości 40 cm z betonu komórkowego z pustką powietrzną w środku.Okna plastikowe starszej generacji ok 11 letnie. Strop nad piętrem nie jest ocieplony. Obecna instalacja z kotłem zasypowym o mocy 24kW w obiegu wymuszonym ale działa też grawitacyjnie.Odwiedziłem paru lokalnych producentów i oferują przedział od 20kW (Stal max) do 30kW ( wg opini instalatorów). Boję się o przewymiarowanie kotła bo z tym wiążą się same problemy. Według strony "ciepłowłaściwe" wychodzi ok 28kW co uważam za wynik zawyżony.Z góry dziękuję za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać że jestem nastawiony na kocioł z podajnikiem ślimakowym konkretnie producent Stal Max model
eko -max- pid ewentualnie na kocioł firmy KBO model z podajnikiem tłokowym.O wszelkie informacje z praktyki użytkowania kotła eko-max-pid będę wdzięczny gdyż jest nie ukrywam moim faworytem. No i dręczy mnie pytanie jaka moc żeby nie przesadzić i nie marznąć w zimie. :)

 


A i zapomniałem dodać że kocioł ma ogrzewać też zasobnik z wodą o pojemności 200 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych forumowiczów..

Podobnie jak kolega nightsmilee mam problem z doborem odpowiedniej mocy kotła.

Coś o domu.

Budowa 1983r  do ogrzania ok 200m2 (parter plus piętro) ściany nieocieplone o grubości 40 cm z betonu komórkowego z pustką powietrzną w środku.Okna plastikowe starszej generacji ok 11 letnie. Strop nad piętrem nie jest ocieplony. Obecna instalacja z kotłem zasypowym o mocy 24kW w obiegu wymuszonym ale działa też grawitacyjnie.Odwiedziłem paru lokalnych producentów i oferują przedział od 20kW (Stal max) do 30kW ( wg opini instalatorów). Boję się o przewymiarowanie kotła bo z tym wiążą się same problemy. Według strony "ciepłowłaściwe" wychodzi ok 28kW co uważam za wynik zawyżony.Z góry dziękuję za podpowiedź.

 

Ile w tym roku spaliłeś i jakiego węgla w tym zasypowcu ?

 

Czy to jest zasypowiec dolniak czy górniak palony od dołu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam za miniony okres grzewczy który trwał od połowy września do końca kwietnia plus lekkie przepalanie w maju spaliłem 7 ton węgla .Węgiel z ZG Janina o kaloryczności 22 Mj . Jest to typowy dolniak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie faktycznie 20 kW musi być, podajnik ślimakowy bo z tłokowymi są kłopoty.

 

Przy dobrym palniku będziesz mógł spokojnie palić miałem np. z Janki.

 

Widzę, że ten Stal Max ma palnik Ekoenergia - dowiedz się czy do wersji 20 kW dają Ekoenergię 25 czy 40, a w ogóle taniej byś kupił Skam-P Premium 17 kW, który ma moc maksymalną 21 kW, lepszy palnik Batory 20 i większy wymiennik ciepła 2,1 m2, i oczywiście także znacznie wyższą sprawność, no ale to Twój wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kotle 20kW raczej będzie mała Ekoenergia 15/25, chyba nie wkładają dużej japy 15/35, o 40-ce nie słyszałem, wiem że jest 50-tka.

Batory chyba ustaliliśmy ostatnio że ma oznaczenie 25 także jak najbardziej do kotła 20kW.

Siedem ton węgla spokojnie wciągnie przez sezon mała Ekoenergia, jeden kolega z FM zaczynając grzanie swojego nowego domu 280m w Rybniku spalał po 90kg/dobę w RBR 17kW na tym palniki jak roztapiał dom z lodu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dziękuję za zainteresowanie tematem. Myślę że 20 kW będzie ok skoro producent tak doradził a tu na forum się to potwierdza. W tym kotle Stal Max  jest palnik żeliwny firmy Ewmar Ness z Sosnowca.Czytałem dużo pozytywnych opinii o kotle Skam-p Premium ale nie wiem czy 17 kW da radę ogrzać dom. Przegryzę wszystko jeszcze raz i podejmę decyzję. Ewentualnie ten Skam-p Premium

 w jakiej konfiguracji waszym zdaniem , jaki sterownik ,palnik itp no i czy te 17kW pociągnie to wszyatko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.