Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w wyborze kotła na ekogroszek


MateuszCHUDY

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w wyborze kotła na ekogroszek do małego, parterowego domu.

Sytuacja wygląda następująco:

Chciałbym zainstalować kocioł jak wspomniałem w małym domu zbudowanym na bazie budynku gospodarczego w pierwszej połowie lat 90. Zrobiłem analizę na "Ciepło Właściwe" tylko nie wiem z kolei jak poprawnie ustawić tam powierzchnię domu, aby otrzymać w miarę rzeczywiste wyniki. Rzeczywista powierzchnia wygląda następująco:
- parter mieszkalny ok. 55m^2

- podpiwniczenie pod połową budynku ok. 15m^2 ogrzewane

Z tego co widzę "Ciepło Właściwe" przyjmuje podpiwniczenie na całości budynku i wylicza jego powierzchnię z podanej powierzchni mieszkalnej, więc podałem powierzchnię mieszkalną 70m^2 i podpiwniczenie bez ogrzewania. Rezultat tutaj: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/83gc

Proszę powiedzcie mi jaki teraz kocioł byłby poprawny dla takiego budynku? 9kW czy 12kW biorąc pod uwagę, że 10kW wg portalu to moc NIEZBĘDNA?

Druga sprawa to komin - jest zwykły, murowany, żaden systemowy. Czy niezbędny jest wkład do takiego komina?

Z tego co oglądałem u producentów kotłów obecnie bardzo popularne są kotły z palnikiem Technix SV-200 bądź retortowym firmy Ardeo. Który będzie najbardziej odpowiedni i bezawaryjny?

Dodatkowo czy warto interesować się z jakiej blachy jest zbudowany sam kocioł? Wszyscy producenci przechwalają się blachą atestowaną, ale nikt nie wspomina gatunku. Wykonałem telefony do producentów i jeden z nich produkujący kotły z blachy gr. 8mm wprost powiedział, że nie wykonuje ich z blachy kotłowej tylko ze zwykłej konstrukcyjnej, drugi natomiast odparł bez namysłu, że robi to z kotłówki P265GH ale już 6mm. Czy jest sens zwracać na takie rzeczy uwagę?

Moje jedyne trzy typy do tej pory (jeżeli nie można umieszczać takich linków to przepraszam Adminie):

- Dla 9kW z palnikiem SV-200 blacha 6mm. Producent dodatkowo podkreśla, że można dostać ślimak ze stali nierdzewnej. Niestety nie znalazłem takiego ślimaka dla palnika SV-200 jako część. To tylko chwyt czy można jednak taki ślimak dostać? Jednak kawał stali INOX jest droższy niż zwykłej "czarnej" stali.

http://pleszewskiekotly.pl/produkty/uni-vert/#s

- Dla 9kW z palnikiem SV-200 blacha 8mm.

http://pwolenderek.pl/kotly.html

- Dla 12kW z palnikiem retortowym ARDEO ECOBURN.

https://www.parex-kotly.com.pl/produkty/klaster-5#budowa

Dziękuję z góry za wszelkie sugestie i pozdrawiam.

 

Edytowane przez MateuszCHUDY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P265GH czy stare ST3s czy po nowemu bodajże J235JR-N to wszystko są stale konstrukcyjne o dość podobnych właściwościach. Ta pierwsza potocznie zwana kotłową swoje wyższe właściwości w stosunku do J235JR wykazuje dopiero powyżej 400st.C na powierzchni materiału. Krótko mówiąc w kotłach parowych lub na gorące powietrze. W kotłach małych mocy z płaszczem wodnym na powierzchni stali ze względu na wodę temperatury nie dochodzą do 150st.C a temperatury wody są raczej w okolicach 60st.C

 

Przy temperaturze do 200st.C na powierzchni stali mówimy o praktycznie identycznych parametrach fizyko-chemicznych wymienionych gatunków stali, bardziej kwestia marketingowa. Kotłowa odrobinę ciężej się spawa.

 

Można też wybrać ślimak z kwasowki do palnika SV200, korzystam z tych palników od 2016r i takich wersji zdarzyły się aż 3sztuki. Sam mam w domu od 2016 na standardowym. Palić suchym, palnik SV200 ma system dosuszania paliwa i nie trzeba kombinować że stalowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pierwszą odpowiedź.

Co do wątku stali czyli co - lepiej wybrać blachę grubszą 8mm z S235JR niż 6mm P265GH? W ogóle ta grubość ma jakieś znaczenie/przepala się? Cieńsza z kolei szybciej odda ciepło do wody?

Czy wypowiedziałbyś się co do samej mocy jaką wybrać?

Edytowałem w międzyczasie post i poprawiłem link do pieca z palnikiem retortowym.

Dlaczego na hasło "klaster 5" google pokazuje kotły wyłącznie z palnikiem retortowym? Czy kotły z planikiem "nie-retortowym" nie są kotłami "klaster 5"?

Edytowane przez MateuszCHUDY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klaster5 to konstrukcja kotła stowarzyszenia Klaster Kotlarski.

Klaster5 badany był na palniku retortowymi Ardeo i palnik jest fizycznie wypisany na ateście. Zwracam na to uwagę, bo niestety część członków klastra dopuszcza się tu nadużyć montując albo ekoenergię albo jakieś swoje chichła co jest niezgodne z raportem z badaniami i zapisami na ateście. 

Atest jest ważny tylko dla palnika produkcji Ardeo

8mm blacha na kotle 9kW? Ktoś ma coś z głową. Normę by sobie mógł poczytać. Kwestia gięcia, spawania. Z takiej blachy to kotły >100kW , ale jak kto uważa.

Z jednej strony posłuży dłużej z drugiej strony będzie nieco mniejsza sprawność. W dokumentacji technicznej jest opisana grubość stali na dane moce i na takich grubościach blach kotły przechodziły badania. Zmiana grubości materiału względem dokumentacji technicznej zmienia wyniki kotła na stanowisku badawczym. Jak to jego konstrukcja i tak badał, to ok, jak ma kocioł na licencji, to w tym wypadku nie jest to OK, bo wyniki będą inne od wyrobu atestowanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 100m2 nieocieploonej chałupy, rury nieocieplone w piwnicy, przez co ją też podgrzewam, kocioł przerobiony z ds-a z palnikiem 15 kW, który chodzi na mniej niż połowę mocy. A i tak przez większość doby stoi w podtrzymania. 

To sam sobie odpowiedź jak mocny kocioł potrzebujesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MateuszCHUDY napisał:

Cześć. Rzeczywista powierzchnia wygląda następująco:
- parter mieszkalny ok. 55m^2

- podpiwniczenie pod połową budynku ok. 15m^2

ogrzewane mieszkalną 70m^2 i podpiwniczenie bez ogrzewania. Rezultat tutaj: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/83gc

Ten jest mikrus. 

KWPR LIDER 5 MINI - 5 klasa (Ecodesign) 7kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Pieklorz napisał:

8mm blacha na kotle 9kW? Ktoś ma coś z głową. Normę by sobie mógł poczytać. Kwestia gięcia, spawania. Z takiej blachy to kotły >100kW , ale jak kto uważa.

Z jednej strony posłuży dłużej z drugiej strony będzie nieco mniejsza sprawność. W dokumentacji technicznej jest opisana grubość stali na dane moce i na takich grubościach blach kotły przechodziły badania. Zmiana grubości materiału względem dokumentacji technicznej zmienia wyniki kotła na stanowisku badawczym. Jak to jego konstrukcja i tak badał, to ok, jak ma kocioł na licencji, to w tym wypadku nie jest to OK, bo wyniki będą inne od wyrobu atestowanego.

8mm fajna sprawa w kotle - da się to porządnie zrobić i te kotły faktycznie (zasypowce) służyły w okolicy po 22-28 lat bez ochrony powrotu (półkowce) - i dalej działały tylko ludzie już pietra mieli żeby je zostawiać :D
W wersji pelletowej mile widziane - bo tam większe ryzyko uwalenia blachy - z drugiej tam się częściej kocioł rozpędza i gasi, więc tracimy na sprawności

Co do atestów - jak powiedziano - jak ktoś robi na 8mm - powinien kotły przebadać w takiej konstrukcji.

Ślimak z nierdzewki do SV200 też porządnie wygląda i pewnie lata posłuży - z drugiej strony nie jest to jakiś mega koszt by wymienić. Sama konstrukcja ślimaka jest niezła (dzielona).
Trzeba przyznać fajnie to wszystko wymyślone.

Co do kotłów - ja bym polecił kotły z 8mm blachy od kotlarza którego znam. Jak chcesz kupować przez internet bez polecenia to nie wiem czy to atut. Jak spawacz partacz to 8mm blacha nie pomoże.

Ja brałem kiedyś pleszewskiego Dragona dla teściowej - kocioł jak kocioł, spawy trochę usmarkane, palić się pali - tani był, wmontowali mufy jak chciałem przez co przeróbek po zasypowcu było 3 razy mniej. Ale przykładowo drzwiczki bez rolek na bolcach blokujących do dziś mnie wnerwiają - niestety większość "Pleszewiaków" nie dorosła, żeby coś takiego sprawić.

Co do kotła - jak widzisz zadowolonych użytkowników od firmy Sekom na forum - to przedzwoń i bierz od nich. Cała reszta nie będzie się wielce różnić - ale tutaj prawdopodobnie ktoś odbierze telefon, pomoże, doradzi i nie zostaniesz z ręką w nocniku. Inne firmy też mogą sprawnie działać - po prostu nie widać o nich opinii.

Edytowane przez shogunzlasa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technix 9kW na ekogroszek

Lub

TechnixPel 10 kW na pellet  (z możliwością zejścia do palenia ekogroszkiem)

To malutkie kotły z małym palniczkiem SV200 (przesyp w granicy 5kg/h, gdzie typowe palniki mają przesyp ok 12,4-14,5kg/h)

 

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.06.2020 o 22:43, MateuszCHUDY napisał:

No dobrze to mam już sugestię co do palnika, a moc? Wychodzi z analizy 10kW, niestety takich kotłów nie ma :( Boję się że 12kW może być za duży.

Na pewno będzie za duży bo palniki są zwykle małe do 10 kW, potem już 15 kW a to za dużo zwłaszcza, że te 10 kW będzie pewnie potrzeba raz na 2-3 lata przez tydzień przy -20 C na zewnątrz, a normalnie 80% sezonu mniej niż 30% tego i do tego potrzebny jest mniejszy kocioł i palnik, żeby przez 80% sezonu mieć wysoką sprawność.

Polecam to co Pieklorz plus jeśli chcesz kocioł ładnie zabudowany i na pellety możesz dopłacić trochę do Klaster 5-11 , ale technicznie wg mnie Technix lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.