Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w wyborze kotła na ekogroszek


Adrian81

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was. Na jesień tego roku planuję wymienić piec zasypowy na piec z podajnikiem na ekogroszek. Dom z roku 1980, powierzchnia zabudowy to 220m2, do tego bojler 140 litrów. Na parterze około 80m podłogówki (są też 4 grzejniki ale na wszelki wypadek założone), na piętrze 10 grzejników aluminiowych. Niestety poddasze nie jest ocieplone, również strop między piętrem a poddaszem. Na parterze obniżony sufit na 2,6 (około 30cm obniżenia). Kotłownia w bryle budynku 20m2, bez żadnego grzejnika. Obecnie piec zasypowy 29kw (za duży) którego komorę trochę zmniejszyłem cegłą szamotową. Proszę o pomoc w wyborze kotła na ekogroszek z podajnikiem. Śląsk Wodzisław Śląski. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Adrian81 napisał:

Witam Was. Na jesień tego roku planuję wymienić piec zasypowy na piec z podajnikiem na ekogroszek. Dom z roku 1980, powierzchnia zabudowy to 220m2, do tego bojler 140 litrów. Na parterze około 80m podłogówki (są też 4 grzejniki ale na wszelki wypadek założone), na piętrze 10 grzejników aluminiowych. Niestety poddasze nie jest ocieplone, również strop między piętrem a poddaszem. Na parterze obniżony sufit na 2,6 (około 30cm obniżenia). Kotłownia w bryle budynku 20m2, bez żadnego grzejnika. Obecnie piec zasypowy 29kw (za duży) którego komorę trochę zmniejszyłem cegłą szamotową. Proszę o pomoc w wyborze kotła na ekogroszek z podajnikiem. Śląsk Wodzisław Śląski. Pozdrawiam 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dziękuję za odpowiedź. Jutro się z nim skontaktuje. Tylko nie wiem czy ten kocioł da radę na ten dom... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech kolega zacznie od http://cieplowlasciwie.pl


Ja akurat mam kociol

Hef eko plus 25 kw jakies 10 kw za duzy ale idzie przezyc, nadrabiam sterownikiem i slabym paliwem


Z kotlow seria klaster 5, wielu producentow prawie wszystkie maja 5 klase i ekodesign


Problem zaczyna sie przy malych mocach


Dobrze sprawdz zapotrzebowanie

Jak masz rozwiazane rozdzielenie w instalacji miedzy kaloryferami a podlogowka ???

Pozddrawiam




Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam że strony ciepłowłasciwe wyszło mi tyle. A podłogówka jest tak podłączona 

Screenshot_20200126_073004_com.android.chrome.jpg

IMG_20200126_072734.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz akurat mam na 1/4 tego stropu wate szklaną... Pewnie w przyszłym roku dołożę na całej powierzchni 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Zrób symulację na ciepło tak jak być na stropie dał 30cm wełny i zobacz co ci wyskoczy i dopiero dobrać kocioł , za duży kocioł to straty na opale jak się okaże że musi pracować na 1/2 mocy , spalanie może być 1/3 większe jak na kotle na styk .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem symulacje z wełna mineralna 20cm na stropie i wyszło że maksymalna moc 20kw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz między 7,5 a 8,5 tony wegla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No sporo... Liczę na to że po ociepleniu stropu spadnie mi to spalanie... No i w tym roku chcę przejść na ekogroszek z podajnikiem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeden sezon bez wełny też ogarnie ten piec? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 tony kolega Adrian81 zaoszczędzi ale jak zrobi ściany, 

 

po zrobieniu ocieplenia dachu po 1 znacząco poprawi się komfort (w domu w którym mieszkamy który jest z 1934 przed ociepleniem dachu przy temperaturach poniżej zera non stop miałem odczucie zimna z góry) po 2 zaoszczędzi kolega paliwo ale myślę że maks 1-1,5 tony , do poważnego rozważenia jest jak ocieplić poddasze czy strop ??? czy też dach i zrobić docelowo 3 poziom to musi ustalić Adrian

 

następna kwestia to ocieplenie ścian i meritum dylematu modernizacja kotłowni pochłonie z 10 tyś co najmniej, pytanie czy nie lepiej zainwestować te środki (własne lub pożyczone) w ocieplenie (można zrobić bez tynku będzie taniej, myśmy mieli 5 lat tylko pomalowane na ciepły żółty, teraz mamy pomarańczowy tynk silikatowy, wada przez te kilka lat mocno podrożały usługi budowlane, więc może lepiej zrobić całość od razu)

 

kolego Adrian robiąc w.w 2 rzeczy na pewno zaoszczędzisz co najmniej 3-4 tony (przed ociepleniem przy mroźnej zimie spaliliśmy 9 ton ekogroszku na około 200 m2) teraz 5-6 ton ale na cały rok łącznie z wodą w lato (miesięcznie 140 kg)

jeśli wymienisz kocioł moim zdaniem nic nie zaoszczędzisz (u rodziców w 2006 roku wymieniliśmy kocioł zasypowy na ekogroszek, spalanie takie same, przyszło ocieplenie spadek 3 tony), musisz kupić 20 kw, po termomodernizacji pewnie 15 kw wystarczy,

 

twój kocioł może nie jest szczytem twoich marzeń ale kocioł na ekogroszek może troszkę na początku cie rozczarować, dlatego też warto rozpatrzyć różne alternatywne decyzje

 

życzę ci podjęcia decyzji która cie usatysfakcjonuje finansowo i pod względem komfortu cieplnego w domu, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że więcej na samym ociepleniu dachu ale to kwestia dyskusyjna, dla porównania mój chrzestny w takim domu http://cieplowlasciwie.pl/wynik/70o5 spala 4 tony węgla w GS utrzymując 25 stopni w domu... Ten parter metr poniżej terenu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaosczednilem tylko na wymianie starego kotla 1/4- 1/3 opalu w sezonie.Magia jest w sterowaniu grzania,w mrozach jest osczednosc ok 10% .W poczatku i koncu sezony jest juž dužo liepiej,4d,pogodowka i w cieplych dniach grzanie dla wewnetrznej temperatury robi swoje.Na starym kotlu tylko grawitacja-cieplo(goraco),lub chlodno.Kociol dakon dor schlamal 2x dziennie 24Kg opalu bez wzgladu na zewnetrzna(wnetrzna i kotlowa) temperature,w mrozach 3x.I to glupi kupilem przewymiarowany-dla starego 24 nowy 25.Teraz widze dla sterowniku na kotle-ideal na moj dom jest 15 KW.....osczednilem bym jescze wiecej.(wiec nastepnym razem.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.