Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stary Kocioł Na Wszystko...wymiana Zdań


PiotrInstalator

Rekomendowane odpowiedzi

Ta ekonomia każdemu wychodzi inaczej, drewniak ma możliwość kupić taniej drewno, ma kto dołożyć i gra gitara. U mnie 1m3 drewna twardego ok 150 zł. Musiałbym kupić kolo 20 m3 żeby był zapas, narobić się co nieco. Zapłacił bym kolo 3 tysięcy a wegiel kupiłem sobie za 2500. Koszty więc porównywalne. Nie widzę sensu w mojej sytuacji. Gaz wyłącznie do nowego domu. Ja gdybym włączył to średnio dziennie by szło 20 m3, zimą 30 m3.No i szału cieplnego nie było.Ile kosztuje miesiąc ogrzewania łatwo policzyć, a ONI marzą żeby nam to zafundować. Co kogo obchodzi że naród biedny? Wg mnie ktoś tam nizle lobbuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drewnem to można palić latem dla ciepłego bojlera , ja tak spalam stare drewno z rozbiórki , nie wyobrażam sobie aby tym palić zimą toć to czysta masakra co 5 godz do piwnicy ładować , węgiel węgiel to jest to

Palę drewnem miedzy innymi dlatego, że staram się być : ekologiczny, oszczędny, nie lenie się chodzić do piwnicy nawt kilka razy na dobę, lubię odgłos palonego drewna w moim ds , do takiego opału przystosowanym, a nie lubię wdychać smrodu ze spalonego węgla. U mnie zimą na mazurach jak wyjdę na zewnatrz mieszkania to oddycham czystym i rześkim powietrzem, natomiast jak jestem na nartach w naszych górach to rano trzeba zakładać maskę aby się nie udusić od spalin węglowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja gdy mam wolny czas to schodzę do kotłowni zapalić papierocha albo fajkę :) Fajkę szczególnie sobie cenię bo mogę tam siedzieć i 45 minut.Pykam , siedzę, a myśli wolno się snują. Czasem wymyślę jakąś przeróbkę a tak po prostu, odprężam się. To jest mój azyl ,małżonka tam nie chadza, bo jest fuj :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie u mnie. Ja po prostu lubię palić drewnem. W nowym domu postawiłem spory kominek z głazów z otwartym paleniskiem, ale bez żadnych płaszczy czy kanałów, wylot prosto w komin, tylko po to, żeby sobie co tydzień - dwa spalić kosz drewna i patrzeć na to :)

Co do ogrzewania, to gdybym miał kupować drewno, to pewnie bym odpuścił. Tyle że mam prawie hektar swojego lasu i po prostu lubię tam robić. Taki odpoczynek po pracy przy kompie, lepsze jak siłownia :) Nie było by dla mnie problemu grzać się tylko gazem - ostatnio z racji parodniowego wyjazdu zrobiłem taki eksperyment - ustawiłem piec gazowy na automat i w drogę. Przy październikowych temperaturach szło średnio 5m3 dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obecnie palę w Ds drewnem ale słabej jakości bo topolą i powiem szczerze nie jestem  zadowolony ale to jest wata a nie drewno na opał  mam kupione 4t węgla brunatnego  i 1,5 kamiennego z wesołej i jakieś resztki z poprzednich sezonów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, zazdroszczę Ci tego brunatnego z Bogatyni, u mnie to nawet nie wiedzą gdzie to jest. Też bym go chętnie popróbowal. Mogę kupić ten gorszy i to nawet nie w kęsach tylko na jednym składzie a i to rzadko bywa. Teraz to już nie pora na taki węgiel, latem nie przywożą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z brunatnym kiedyś szwagier eksperymentował. Węgiel przyjechał po prostu cieknący. Brunatny podobno dobrze chłonie wodę i sprzedawcy to wykorzystują. Kosztował niecałe 300 zeta za tonę, ale po wysuszeniu wyszedł w cenie kamiennego.

Co do kęsów, o których wspomina Witek, to kiedyś wygadał mi się sprzedawca na składzie, że na lato nie zamawiają rosyjskiego w kostce, bo pod wpływem słońca rozpada się na pył i trzeba sprzedawać w cenie miału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to rewelacje.Na przyszly sezon mam ochotę na coś słabego np Sobieskiego bo gdzieś przeczytałem że tak naprawdę węgiel 31.1 spala się dość dobrze i w miarę długo,palony od góry. Macie jakieś doświadczenia?

Edytowane przez witek1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Sobieskieskiego byłem zadowolony, spalał sie czysto i bez zawieszania. Jedynie co to sporo popiołu ma, ale za tą cenę uważam że warto :-)

Edytowane przez Gredy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz kiedyś kupiłem dwa wory Sobieskiego i z tego co pamiętam spalał się fajnie ,ale chyba trzeba było więcej drewna na rozpałkę bo nie chciał chwycić. Popiół to nic, jeśli zostaje tylko on,to ok. Teraz mam i sporo popiołu i spieków które niestety trzeba odsiewać  bo i niedopał też mam. Sam popiół to wiadomo,do kubła i nowy zasyp,dużo mniej roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Piec to Tezam Tczew dokładnie wygląda na 24 Kw rok prod. okolice 1986 :) W piecu można chyba URAN spalać, jest nie zniszalny.

witam kologów

 

kocioł posiadam około 25 lat nadal sprawny i nie cieknie :( tak naprawde nie wiem co to za piec ale myśle ze sporo za duzu jak na 150m szacuje ze to 25kw lecz tego nie wiem moja prośba moze ktoś wie co to za kocioł ile kw ewentualne jak go troszke udoskonalić

od wczoraj pierwszy raz po 25 latach spróbowałem napalic od góry dodam ze drzewem bukiem i od razu trzy krotnie wydłużył się czas dokładania okoł 3h

czy warto wymieniac na nowy czy czekac aż padnie paląć od dołu spalam około 15m buka i nie jest za ciepło być moze teraz jak bedę palił od góry pójdzie ciut mniej i bedzie ciepłej dodam ze po 3 h jak rozpale od góry przesówam cały zar do tyłu pieca i dokładam drzewo i pali się krokowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba kolego trafiłeś w 10 tke odnalazłem ten piec na innym forum i masz racje i póki co pomimo upływu lat nic go nie rusza a pierwsze pare lat palone było tylko koksem

teraz od kikunastu dni pale tylko bukiem od góry stałapalnosc się wydłuzyła nawet do 5h nie zalepia juz tak pieca ale mimo wszystko jest za duży 24kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze ktoś mi popowie jeśli zwiększe powieszchnie do ogrzania bo pod domem mam garaż który na dzis jest nie ogrzewany i jesli tam włacze grzejniki to dojdzie około 30m czy zrobi się ze 150 180m i czy jest sens?czy piec moze wtedy ciut mnie spalac?czy to bez znaczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kładź na płasko do góry z tyłu kotła ale zostaw od góry wolnej przestrzeni tak 10-15 cm. Jedna warstwa na szerokość nie wystarczy więc musisz dociąć na wymiar szlfierką kątową z tarczą diamentową do kamienia. Nie muruj tylko zrób najpierw próbę jak to działa,jeśli będziesz zadowolony, kupisz zaprawę szamotową oraz szkło wodne 10% .i robisz zaprawę szamot+woda i tak z 30% dodajesz szkła wodnego. Cały czas mówię o porcji zaprawy którą sobie przygotujesz.Jak ją zużyjesz, robisz kolejną porcję. Można dodać zamiast szkła, cementu portlandzkiego czyli takiego zwykłego w takiej proporcji jak szkło. No i przed murowaniem dobrze wyskrob blachę ,zaprawa będzie lepiej trzymać .Ja tylko pierwszą warstwę murowałem, reszta warstw a mogę ich dać trzy, są luźno ułożone imogę w każdej chwili regulować wielkość rusztu wyjmując albo dodając cegły.

Edytowane przez witek1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy paleniu drewnem raczej nie zmniejszaj komory szamotem bo tylko mniej zaladujesz. Zwiększenie pow ogrzewanej nie zmnjejszy ci ilosci opału a raczej zwiekszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chiałem zwiększyć powiechnie ogrzewania gdyż teraz ogrzewam około 150m kotłem 24kw więc sporo za duży jesli dodam pow. grarażową bedzie 180 wszędzie czytam ze kocioł za duży to spora strata opału więc myslałem ze jak zwiększe pow. to może bedzie lepiej i taniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źeby było lepiej i taniej to musisz przepalać wg potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa zaladunki na dobę, rano i wieczorem, powinno ci wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zysk jedynie bedzie taki , że poprzez ogrzewanie garażu cieplej bedzie w mieszkaniu bo od podłogi nie bedzie chłodzić,ale opału spalisz wiecej a ile to sam musisz sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.