Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czeka Nas Renesans Gazu W Polsce?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Z uwagi na kolejne w ostatnich latach podwyżki, praktycznie nastawiałem się na palenie wyłącznie węglem, a tu może wszystko odwrócić się o 180 stopni.

 

http://finanse.wp.pl...,wiadomosc.html

Edytowane przez arthi
Opublikowano

Pytanie jak niższe ceny dla koncernu przełożą się na niższe ceny dla użytkownika końcowego. W analogicznej sytuacji obniżki ceny ropy np. nie przekładają się wprost na niższe ceny paliw na stacjach (odwrotnie niż podwyżki ;) ).

Opublikowano

Słyszałem dziś w radio rozmowę, że z powodu dość pokrętnego sposobu wyliczania ceny gazu obniżka jest tak naprawdę nieokreślona. Jej wysokość można szacować na jakieś 10%. Podejrzewam, że dla przeciętnego spalacza będzie to prawie nieodczuwalne, a skorzystają różni pośrednicy.

Opublikowano (edytowane)

Oczywiście do obniżek nikt się nigdy nie kwapi, liczę jednka na zdrowy rozsądek PO i telefon do prezesa. Na czym nie mielby sobie ugrać trochę puktów jak na tak drażliwym temacie, jak ciągle rosnące ceny różnych mediów, w tym gazu. Lada moment ceny prądu poszybują w górę. Zablokownaie zapowiadanej podwyżki to mało oczywiście, po cichu liczę, że jednak będzie jakaś niewielka obniżka przynajmniej na najbliższy seson/dwa. Zmniejszenie cen gazu z pewnością wpłynełoby na koszyk inflacyjny. Poczekamy zobaczymy.

Edytowane przez arthi
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Myślę, że węgiel opałowy będzie w najbliższym czasie taniał, ewentualnie cena pozostanie bez zmian. Nastąpiło już przekroczenie punktu krytycznego,ludzie zaczęli rozglądać nad innymi paliwami, nastąpił ogromny import węgla z Rosji, który ciągle rośnie, do tego sprowadza się węgiel z Czech, Chin, Australii, a nawet Indonezji.

Czytałem o polskich firmach, które żeby było taniej, ciągną z Rosji pociągi dobrej jakości niesortu, a następnie na własnych liniach technologicznych i płuczkach przerabiają go na frakcje od miału, do kostki, łącznie z ekogroszkiem. Kropla drąży skałę, to musi wywołać jakieś ruchy, bo w przeciwnym wypadku większość kopalń (może poza Jastrzębską Spółką Węglową, która jest ewenementem, ze względu na wegiel, który wydobywa) zacznie mieć problemy ze zbytem, tym bardziej, że przemysł też liczy pieniądze i szuka tańszego węgla. Zobaczcie czeską kopalnię w Polsce o pięknej nazwie Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, która wydobywa węgiel typu 32.1, ciągle się rozbudowuje, zwiększa zatrudnienie, wydobycie węgla i rozpoczęła już sprzedaż węgla na rynku polskim.32.1

Edytowane przez lysy1l
Opublikowano

U nas owies jest po 700 za tonę a dębina jak była bo się skończyła około 200 za tonę plus rąbanie ale to warte tyle co waciki .poz Hermogenes

Opublikowano

Znacznie ciekawsza informacja wypłynęła ostatnio na temat tendencji na rynku gazu płynnego (LPG). Ceny mogą mocno spadać w najbliższych latach w związku z coraz większą nadpodażą tego paliwa. Cena propanu do ogrzewania domów będzie się kształtować analogicznie. Ciekawe jest, że ostatnio dało się widzieć reklamy i propozycje umów na instalację kotłów i zbiorników na propan za jakieś symboliczne pieniądze, ale z gwarancją stałej ceny gazu na X lat.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/662337,do_2015_roku_lpg_moze_byc_tanszy_o_polowe.html

  • 1 rok później...
Opublikowano

Oj chyba nie będzie renesansu gazu -za Onet.pl

 

PGNiG informuje, że w ciągu ostatniej doby przypłynęło z Rosji do Polski o 45 procent mniej gazu. W siedzibie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zakończyło się spotkanie zespołu reagowania operacyjnego.

"Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA informuje, że dostawy gazu ziemnego w ramach obowiązującego Kontraktu Jamalskiego na połączeniach międzysystemowych w Drozdowiczach (Ukraina), Kondratkach (Białoruś) i Wysokoje (Białoruś) nadal nie są realizowane zgodnie ze składanymi przez Spółkę nominacjami. Deficyt dostaw w dniu 10.09.2014 r. wyniósł ok. 45 proc." - podała spółka.

Spółka podała, że zgodnie z Kontraktem Jamalskim, PGNiG ma prawo odbierać ilości mniejsze bądź równe maksymalnej dobie kontraktowej, określonej dla poszczególnych punktów wejścia, na których realizowane są dostawy. Wolumeny zamówione przez PGNiG były mniejsze od ilości maksymalnych, czyli zgodne z kontraktem. Mimo to nie zostały zrealizowane przez Gazprom Eksport.

PGNiG zaznaczyło, że trwa wyjaśnianie przyczyn zmniejszenia dostaw gazu z kierunku wschodniego, w szczególności, czy mają one charakter techniczny, czy handlowy. PGNiG nie otrzymało do chwili obecnej żadnej informacji ze strony Gazpromu o powodach zmniejszenia dostaw gazu do Polski.

Od wczoraj władze spółki uspokajają, że problem jest przejściowy, a Polska pod względem gazowym jest bezpieczna. Pełne są magazyny błękitnego paliwa. Ich pojemność sięga ponad 2,5 miliarda metrów sześciennych.

Od poniedziałku dostawy gazu przez Ukrainę do Polski były o około 1/5 mniejsze niż zakontraktowane przez PGNiG.

 

Pozdr.

Opublikowano

hehe spokojnie to zapewne tylko awaria :) w dodatku zaplanowana na spotkaniu z Merkel dwa tygodnie temu ....

Opublikowano

to jedynie zemsta Niemców za ograniczenie dostaw energii z Polski i upadek ich programu energii odnawialnej

Opublikowano

narazie podano jedynie że dla polki zmniejszono dostawy pozostałe kraje mają bez zmian

Opublikowano

no do dyspozycji bezpośredniej jest tylko 1,5mld gazu reszta to magazyn do dyspozycji rządu  a czy do sylwestra czy do kwietnia to na spokojnie w domu nikomu gazu nie braknie a rewers gazu na Ukrainę tez został wstrzymany

Opublikowano

Co do gazu , to obecnie nie jest mi potrzebny, no może ten w butli - pelletu mam na dwa sezony, a drewna pociętego ponad 20mp a w lesie następne czekają ;)

Czasem widzę że moja chata za wsią to nie tak wielkie zło.

 

Pozdr.

Opublikowano

u nas gazu pod dostatkiem i mieszkanie na obrzeżach miasta tez jest fajne a drewna tez sporo poukładane

Opublikowano

u nas gazu pod dostatkiem 

 

I dobrze, że gazu wystarcza,  ale dlaczego te 30-40% importu gazu jest oddawane w rewersie na Ukrainę ? I ile tracimy na takich dostawach?  gdyż nie sadzę żeby Ukraina płaciła nam za gaz.

Rosji wiszą za gaz kilka mld €, teraz ciągną od innych.

Zastanawiam skąd Polska ma fundusze na finansowanie gazu dla Ukrainy, a nie ma na leki i szkoły w POLSCE oraz pomoc dla rolników, którzy zostali z niewyeksportowanym na wschód towarem.

Duża część tych funduszy przeznaczonych na pokrycie kosztów gazu oddanego w rewersie pochodzi za pewnie z kieszeni polskiego podatnika  :angry: 

 

pozdr.

Opublikowano

Ciekawe, to dlaczego Nas ruski opieprzają za rewers gazu i nam obcinają dostawy a nie Niemcom.

Niech na Nord Stream obetną  :)

Jak już pisałem gaz mnie nie interesuje, tylko że kasa po raz kolejny jest wydawana nie tak jak trzeba.

 

PS

RWE sprzedaje a Polak w dupę dostaje :)

Nawet do rymu mi wyszło :P

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.