Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec defro sigma E 16kw ekogroszek - ustawienia


Lambert1975

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam. Mam pewien problem ze swoim kotlem (jak w tytule) że sterownikiem k1prv4, włączony PID. Dom ogrzewany grzejnikami i podłogowka.

Teoretycznie palę cały czas tym samym ekogroszkiem (~25mj) co w zeszłym roku a jednak w tym sezonie coś "nie trybi"

 

Sprawa wygląda tak. Piec mam ustawiony na 80% mocy. Wynika to z tego ze dość znacznie przekraczał mi zadana temperaturę na kotle, np jak mam ustawione 60 stopni to piec potrafił się nagrzewac do 80.

Ogólnie wykresy pracy pieca mam poszarpany, skacze gora dół.

Nie wiem czy to istotne ale nie mam zamontowanego zaworu 4d i woda wracając do pieca zadko ma temperaturę 35 stopni, często poniżej 30 stopni co skutkuje tym ze momentalnie temperatura pieca spada np z 60 stopni na 40-45 stopni.

 

Żeby było mało to ostatnio kilka razy zdazylo się że piec podczas pracy w nadzorze potrafił wygasnac a jak już pracuje to pojawiają się spieki. Nadzór jest z reguły jest w godzinach 22-6 bo tak mam ustawiony regulator pokojowy, i wtedy np rano okazuje się że piec jest w trybie wygaszony.

W nadzorze mam takie ustawienia:

- czas podawania 1s

- czas przerwy podajnika 7min

- czas pracy wentylatora 20s

- czas przerwy wentylatora 8min

- moc wentylatora 26

Korekty powietrza mam na 0.

Ustawień serwisowych nie zmieniałem.

 

I tu moje pytania:

1. Co zrobić, jak skorygować ustawienia pieca żeby wyeliminować wygaszanie i spieki? Podobno należy ustawić korektę powietrza dolna.

2. Czy zdecydować się na montaż zaworu czerodrogowego? Warto czy nie? Poprawi to funkcjonowanie pieca?

 

Wiem że dużo pytań, ale jak już się przekonałem ani na serwis defro ani na monterow nie ma co liczyć. Jak samemu nie ogarnę to nikt pewnie tego nie zrobi.

 

Będę wdzięczny za pomoc.

 

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lambert1975 napisał:

2. Czy zdecydować się na montaż zaworu czerodrogowego? Warto czy nie? Poprawi to funkcjonowanie pieca?

i to koniecznie

 

Ps

Masz całkiem dobry kociołek... jak można go tak katować przez ponad rok???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jepiej zamontować sprzęgło hydraulicze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wygaszanie pojawi sie gdy temperatura spalin z czujnika spadnie ponizej progu (menu serwisowe) przez okreslony czas (tez menu serwisowe). Sprawdz, obserwuj, zacznij od wyczyszczenia samego czujnika i jego okolic oraz obsadzenia go w tulei.

Spieki koksowe (nie spalony zlepiony wegiel) czy zuzlowe (stopiony popiol)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Darekgra napisał:

i to koniecznie

 

Ps

Masz całkiem dobry kociołek... jak można go tak katować przez ponad rok???

Wiesz, zwyczajnie się na tym nie znałem w momencie montażu pieca, zdałem się całkowicie na fachowca, który montował piec a który twierdził że taki zawór jest całkowicie zbędny. Im więcej wnikam w temat tym bardziej jestem przekonany że się mylił.

Dzisiaj jestem umówiony z innym fachmanem, żeby ocenił i oszacował koszty dołożenia takiego zaworu.

Na co zwrócić jeszcze uwagę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, PioBin napisał:

 

Wygaszanie pojawi sie gdy temperatura spalin z czujnika spadnie ponizej progu (menu serwisowe) przez okreslony czas (tez menu serwisowe). Sprawdz, obserwuj, zacznij od wyczyszczenia samego czujnika i jego okolic oraz obsadzenia go w tulei.

Spieki koksowe (nie spalony zlepiony wegiel) czy zuzlowe (stopiony popiol)?

Piec mam wyczyszczony ciągle, każda możliwa wyczystka, komora pieca czy też czujniki są w należytym stanie - patrz wyczyszczone

Pisząc spieki mam namyśli stopione zlepy popiołu, które gromadzą się na palniku. Od wczoraj ustawiłem korektę powietrza dolna na -5% (za radą serwisu Defro) i będę obserwował co się dzieje

A tak wygląda temperatura pieca po nocy, kiedy uruchomiło się ogrzewanie (godzina 6 rano) oraz wykres pracy pieca zarejestrowany od wczoraj.

IMG_20191127_062222.jpg

IMG_20191127_062151.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Lambert1975 napisał:

Nadzór jest z reguły jest w godzinach 22-6 bo tak mam ustawiony regulator pokojowy

Regulator pokojowy ma sterować siłownikiem zaworu mieszającego a nie pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
1 godzinę temu, Lambert1975 napisał:

Na co zwrócić jeszcze uwagę?

Uaktywnij sterowanie pogodowe mieszaczem. Sterownik pokojowy mozna tez do tego podpiac. Jezeli tempratura w domu bedzie uzyskana zawor sie troche przymknie o ustawiona wartosc obnizajac lekko temp na obieg. Jezeli spadnie temperatura znowu sie podniesie do tego ca zadaje pogodowka. Nie stosuj obnizen nocnych. Z reguly to strata opalu i brak stabilnosci ukladu.  To co kociol zaoszczedzi w nicy nadgoni z nawiazka w dzien. W domu podgrzewasz tylko powietrze a bryle budynku masz niezmiennie wychlodzona. A logika mowi ze wiecej trzeba grzac wtedy kiedy jest zimno. Czyli w nocy. Nie aktywuj odlaczania pompy od termostatu. Pompa ma pracowac caly czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Visitor1230 napisał:

Uaktywnij sterowanie pogodowe mieszaczem. Sterownik pokojowy mozna tez do tego podpiac. Jezeli tempratura w domu bedzie uzyskana zawor sie troche przymknie o ustawiona wartosc obnizajac lekko temp na obieg. Jezeli spadnie temperatura znowu sie podniesie do tego ca zadaje pogodowka. Nie stosuj obnizen nocnych. Z reguly to strata opalu i brak stabilnosci ukladu.  To co kociol zaoszczedzi w nicy nadgoni z nawiazka w dzien. W domu podgrzewasz tylko powietrze a bryle budynku masz niezmiennie wychlodzona. A logika mowi ze wiecej trzeba grzac wtedy kiedy jest zimno. Czyli w nocy. Nie aktywuj odlaczania pompy od termostatu. Pompa ma pracowac caly czas.

Czyli tak na chłopski rozum, radzisz żeby oprócz zaworu mieszającego zainwestować również w pogodówkę? Dobrze rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Sterowanie pogodowe aktywujesz w sterowniku. Musisz miec tylko podlkaczony czujnik temp zewn. gdzies na polnocnej scianie. Jak ustawisz pogodowke i zawor bedzie przesterowywal. tzn latal w prawo i lewo to sie odezwij na priva. Pomozemy:)

Jak to zrobic opisywalem juz koledze w watku nr 84

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/30581-defro-12kw-dużo-pali-mieszkanie-67m/page/4/?tab=comments#comment-479568

Jaki masz sterownik pokojowy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodówkę to już masz w sterowniku tylko nie wiem czemu nie masz podłączonego czujnika temperatury zewnętrznej, lepiej dokupić pokojówkę.

Ja bym się zastanowił jeszcze nad temperaturą powrotu, jeśli jest za niska a pewnie tak jest lub będzie po montażu zaworu 4d to należało by odrazu uzupełnić układ o pompę kotłową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
8 minut temu, Darekgra napisał:

 

Ja bym się zastanowił jeszcze nad temperaturą powrotu, jeśli jest za niska a pewnie tak jest lub będzie po montażu zaworu 4d to należało by odrazu uzupełnić układ o pompę kotłową.

To jusz kolega sobie obluka. przy stabilnym prowadzeniu instalacji i 4D nie zawsze pompa kotlowa jest konieczna. 

12 minut temu, Lambert1975 napisał:

auraton 3021

Ustawiasz w sterowniku regulator standad. Ustawiasz obnizenie pokojowki o np 4 °. I masz sterowanie pogodowe z pokojowym jak pisalem wyzej. Instrukcja strona 12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to że mam pogodówkę w sterowniku to wiem, natomiast fakt ze nie mam podłączonego czujnika temperatury zewnętrznej to wynika z tego że tak mi stworzył instalacje monter (niestety)

Co do regulatora pokojowego ro rozumiem, że przy działającej pogodówce byłby on zbędny? A jeśli mówisz Visitor1230 o regulatorze z komunikacją RS to jaki masz na myśli?

Mógłbyś zaproponować jakieś rozsądne rozwiązania, tzn. jaki zawór mieszający, jaki czujnik i ewentualnie regulator?

W kwestii pompy kotłowej to chyba na chwile obecną można się wstrzymać, czy tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Jezeli masz pogodowke to tylko polowa sukcesu. Przyjda wiatry to okaze sie ze konieczne sa korekty krzywej w gore. Wiatry umilkna okaze sie ze jest za wysoko. Pokojowym mozesz doregulowywac temp dokladniej. Zadna krzywa grzewcza nie jest idealna. Sterowniki RS pokazuja ci co sie dzieje w kotle i na obiegu. I maja histereze 0,1° czyli najmniejsze odchylki temp w domu sa korygowane podniesieniem albo obnizeniem temp obiegu. Skontaktuj sie z defro zeby polecili ci kompatybilny z e sterownikiem kotla. Mozesz zajrzec na strone Techa. Bo oni to produkuja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, czyli pogodówka + regulator pokojowy po RS. Napisałem do techa, może coś zaproponują.

A jaki wybrać zawór mieszający i siłownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odświeżam temat bo problemów ciąg dalszy.

Ciągle walczę z ustawieniami pieca, teraz problem jest z tym że piec gaśnie podczas nadzoru

tak wygląda wykres pracy pieca po dzisiejszej nocy, kiedy to piec wygasł

jak widać pracował pracował a potem krzywa równo w dół, czyli nawet nie próbował się podnieść

przedwczoraj tak samo zachował się w ciągu dnia

Co może być przyczyną?

Mam takie ustawienia nadzoru:

- czas podawania 1s

- czas przerwy podajnika 7min

- czas pracy wentylatora 20s

- czas przerwy wentylatora 8min  (zmniejszyłem dzisiaj na 7)

- moc wentylatora 26  (zwiększyłem dzisiaj na 30)

Jedyne co ostatnio zmieniałem to korekty powietrza, konkretnie korektę dolną (sprawdzałem czy ma to wpływ na spieki na palniku) i obecnie mam korektę powietrza dolna ustawiona na -12.

Zawsze mi się wydawało że w nadzorze piec będzie utrzymywał swoja temperaturę a u mnie jakoś to wszystko się rozjechało

 

No i ciągle otwarty mam temat przebudowy węzła, żeby uruchomić pogodówkę i ochronę powrotu.

Odwiedził mnie spec (montuje głównie Defro, więc zakładam że coś tam wie) i zaproponował takie rozwiązanie:

na zdjęciu obecne rozwiązanie podłączenia:

a propozycja jest taka:

1. zamontować siłownik na istniejący zawór 3D i w oparciu o ten zawór włączyc pogodówkę

2. dodać do układu pompę przewałową (kotłową), która zapewni ochronę powrotu

Fachowiec twierdzi że nie ma sensu montować zawór 4D, że jest to zbędny wydatek względem tego co mam teraz i co chcę osiągnąć.Czy w Waszej opinii takie rozwiązanie pozwoli ustabilizować prace pieca, zniwelować spadki temperatury kotła i niskiej temperatury powrotu?

Będę wdzięczny za pomoc

wykres.jpg

węzeł.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś o tym fachowcu. To jakaś firma, kolega? Przecież praca kotła z tym sterownikiem bez zaworu mieszającego ustawianego przez ten sterownik i pogodówki nie ma sensu. Pompę na powrocie możesz dać, a nie musisz. Ta pompa nie wniesie niczego poza podwyższeniem temp. powrotu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież napisałem że na zawor 3D zostanie zamontowany siłownik i uruchomiona zostanie pogodowka.

I również o to mi właśnie chodzi żeby podnieść temperaturę powrotu bo teraz mam ją na poziomie 28-35 st, dlatego ma przyjść pompa kotłowa.

Nie wiem co masz na myśli żebym napisał coś więcej o fachowcu- facet, w średnim wieku, hydraulik z zawodu, podobno specjalista od defro w moich stronach.

 

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

To co jeszcze zauważyłem ostatnio w pracy pieca to fakt że strasznie długo się nagrzewa i o ile sam się dogrzewa szybko to w momencie kiedy działa co (włączone przez regulator pokojowy) to kocioł nie jest w stanie osiagnac zadanej temperatury, ciągle oscyluje w okolicy 50 st. A temperatura spalin również nie jest za wysoka bo rzędu max 90st. Przez to piec chodzi praktycznie bez przerwy. Nie mam pojęcia o co chodzi, zeszły rok było super a ten sezon to same problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowa sprawa. Kocioł zalewany zimną wodą z układu.

Pompa krotkiego obiegu powinna dać stabilizację pracy kotła. Oczywiście z regulacją przepływu (zawór grzybkowy za pompą).

Sprawdzić przepływy, aby były możliwie najmniejsze to kociołek stabilniej będzie pracował. A tak to goni cały czas

Pompy dałbym na pracę ciągłą

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Lambert1975 napisał:

Nie wiem co masz na myśli żebym napisał coś więcej o fachowcu- facet, w średnim wieku, hydraulik z zawodu, podobno specjalista od defro w moich stronach.

Panie - chroń nas przed takimi "specjalistami od Defro".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, gilal napisał:

Standardowa sprawa. Kocioł zalewany zimną wodą z układu.

Pompa krotkiego obiegu powinna dać stabilizację pracy kotła. Oczywiście z regulacją przepływu (zawór grzybkowy za pompą).

Sprawdzić przepływy, aby były możliwie najmniejsze to kociołek stabilniej będzie pracował. A tak to goni cały czas

Pompy dałbym na pracę ciągłą

Pozdrawiam

 

no masakra jakaś, piec ciągle od rana chodzi, w domu 21,2 st (stawione na 23) a na piecu nawet 50 nie ma a powinno być 65. Jakbym kartonami palił to byłoby cieplej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.