Skocz do zawartości
IGNOROWANY

cwu "trzecia rura"


miczuś

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, mam jeszcze jedno pytanie powiązane z cyrkulacją CWU.

Jak sobie poradzić jeżeli z kotłowni wychodzą jakby trzy piony?

Miałem pomysł, żeby z każdego pionu wrócić pojedynczą rurą i w kotłowni je połączyć w jedną i tą podłączyć do zbiornika.

 

Może ktoś z Was rozwiązywał już taki problem?

 

pozdrawiam

 

harryON

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, mam jeszcze jedno pytanie powiązane z cyrkulacją CWU.

Jak sobie poradzić jeżeli z kotłowni wychodzą jakby trzy piony?

Miałem pomysł, żeby z każdego pionu wrócić pojedynczą rurą i w kotłowni je połączyć w jedną i tą podłączyć do zbiornika.

 

Może ktoś z Was rozwiązywał już taki problem?

 

pozdrawiam

 

harryON

daj foto tej instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daj foto tej instalacji

 

dzięki za odpowiedź

 

kotłownia jeszcze nie jest "zaczęta", tak jest zaplanowana. Taką sytuację możemy porównać do trzech osobnych mieszkań z osobnymi pionami i wszystkie mieszkania mają mieć cyrkulację realizowaną przez jedną pompę.

 

mam nadzieję, że to czytelny opis

 

pozdrawiam

 

harryON

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedź

 

kotłownia jeszcze nie jest "zaczęta", tak jest zaplanowana. Taką sytuację możemy porównać do trzech osobnych mieszkań z osobnymi pionami i wszystkie mieszkania mają mieć cyrkulację realizowaną przez jedną pompę.

 

mam nadzieję, że to czytelny opis

 

pozdrawiam

 

harryON

a juz wiem jesli to jest to samo mieszkanie kjaqkby na trzech pionach to spinasz i do pompy i działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Cyrkulacja jest wygodnym rozwiązaniem. Nie powinna być jednak załączona pompa cyrkulacyjna cały czas; jest to calkowicie zbędne. Wystarczy żeby cyklicznie się załączała raz na jakiś określony przez użytkownika czas. Proponuję przerwę pracy pompy np. na noc. U mnie pracuje inny układ. Pompa jest załączana jeśli przylgowo zamontowany wyłącznik temperatury załączy ją po spadku temperatury w rurze cyrkulacji poniżej 32 st C. Działa świetnie.

 

Witam

Dobry przykład uruchamiania pompy cyrkulacji wyczytałem kiedys na jednym forum , załaczanie pompy czujnikiem ruch takim jak np w lampach halogenowych sie stosuje a montuje sie w pomieszczeniach tam gdzie dochodzi cyrkulacja .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

W schemacie Darka na powrocie cwu za pompą cyrkulacyjną a przed wpięciem się do zw zmierzającej do zasobnika jest zawór zwrotny.

Mam taki sam schemat pod Viessmanem 222

Wydaje mi się że nie mam takiego zaworu zwrotnego w tym miejscu.Mam go na rurze zw dopływacej do zasobnika ale przed wpięciem się trójnika powrotu cw z cyrkulacji.

Instalację cwu mam na kilkanaście-20 mb, cyrkulację na ok 12 m w jedną stronę.

Czy to możliwe, że przy nie załączonej pompie cyrkulacyjnej, w czasie poboru wody ciepłej może lecieć lodowata woda, tzn zaciągana nie z kotła a z instalacji zw sprzed kotła. czyli czy pompa może (jak nie jest włączona do prądu) może przepuszczać wodę w przeciwną stronę?

Bo do końca cyrkulacji mam podłączone 3 punkty poboru cwu w łazience (kran, prysznic i wannę). Jak mam wyłączoną cyrkulację i otwieram kurek z cw przy wannie to po spuszczeniu stojącej w rurach zw zaczyna lecieć ciepła z pieca, ale po kilkunastu sek robi się coraz chłodniejsza aż do zimnej; jeżeli wówczas odkręce kurek czerwony(CW) w kranie umywalki; to o dziwo do wanny zaczyna lecieć coraz cieplejsza i wręcz gorąca, zaś w przez kurek czerwony(CW) w umywalce leci lodowata i tak to trwa przez np 5 min, w wannie gorąc, w umywalce lodowata. Potem konczy sie gorąca z pieca, więc zakręcam kurek w wannie. Po kilku min odkręcam ponownie w wannie zeby dopuścić ciepłej/gorącej, ona po kilkunastu sekundach znów się robi zimna, więc odkręcam kurek CW w umywalce i zabawa się powtarza. Myślałem że to przypadek, ale to się dzieje za każdym razem

Please pomóżcie. Wiem że to nienormalne, ale nie wiem, co robię źle, albo jak to zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Może przyda się rozwiązanie jakie zastosowałem u siebie.

Aby ograniczyć do minimum straty ciepła jakie występują pomimo izolacji rur z ciepłą wodą przy jej cyrkulacji, zastosowałem przy kranach włączniki schodowe i automat schodowy załączający pompę cyrkulacji ciepłej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podepnę się pod temat i zapytam.Czy do cyrkulacji cwu trzeba stosować jakieś szczególnie do tego przeznaczone pompy czy może być to pompa jaką się stosuje do c.o. - pytam bo będe cyrkulacje robił a mam "wolną" pompkę typowo do c.o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Witam,

 

"Przystosowanie" bojlera do cyrkulacji nie wymaga żadnych zmian konstrukcji zasobnika. Zasobnik z cyrkulacją od zasobnika bez cyrkulacji różni się tym, że ten pierwszy posiada wspawaną mufę lub króciec mniej więcej w połowie objętości zasobnika. I do tego miejsca podłącza się "trzecia rurę". Jeśli nie ma wyjścia cyrkulacji to bez problemu można wykorzystać dowolne wyście przeznaczone na grzałkę, anodę magnezową itp. a w ostateczności stosuje się układ przedstawiony przez kol. darka53. Tego typu podłączenia nie są w żaden sposób niebezpieczne i niczym nie grożą, no, może poza stratami ciepła jeśli rury cyrkulacji są zle zaizolowane.

 

Cyrkulacja jest wygodnym rozwiązaniem. Nie powinna być jednak załączona pompa cyrkulacyjna cały czas; jest to calkowicie zbędne. Wystarczy żeby cyklicznie się załączała raz na jakiś określony przez użytkownika czas. Proponuję przerwę pracy pompy np. na noc. U mnie pracuje inny układ. Pompa jest załączana jeśli przylgowo zamontowany wyłącznik temperatury załączy ją po spadku temperatury w rurze cyrkulacji poniżej 32 st C. Działa świetnie.

 

Pozdrawiam

Piotr

I Temat zakończony

zgadzam się z Piotrem śmiem się nazywać fachowcem i wszystko tu opisane to prawda

dodam tylko że naczynie przeponowe zwiększa żywotnosc bojlera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
jak sie domyślam pompy do cyrkulacji sa innej budowy i z innych materiałów?

Tak - korpus z brązu Grundfos ozn B lub z nierdzewki ozn N. takie pompki jako nowe CW są sporo droższe od żeliwnych CO, ale modele z wirującym rotorkiem zużywają kilka W zaledwie i można spokojnie kupować używki ze względu na ich prostą budowę i brak nietrwałych plastykowych turbinek :rolleyes:

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zastanawiający przypadek. Wodę mam wodociągową z zamontowanym reduktorem ciśnienia. Ciepłą wodę użytkową (plus cyrkulacja) uzyskuję poprzez wężownicę w buforze. Czy w takiej instalacji (nie mam zbiornika pojemnościowego na ciepła wodę) również powinien być zawór bezpieczeństwa? Hydraulik go nie wstawił (w ogóle nie wspominał o tym). Mam wątpliwości co do bezpieczeństwa instalacji, gdyż ostatnio jak spuściłem wodę z instalacji na zimnym obiegu, to na ciepłym obiegu było jeszcze większe ciśnienie. Z pewnością zawory zwrotne (cyrkulacja) powodują taki stan. Konieczny ma być zawór bezpieczeństwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydraulik go nie wstawił (w ogóle nie wspominał o tym). Mam wątpliwości co do bezpieczeństwa instalacji, gdyż ostatnio jak spuściłem wodę z instalacji na zimnym obiegu, to na ciepłym obiegu było jeszcze większe ciśnienie. Z pewnością zawory zwrotne (cyrkulacja) powodują taki stan. Konieczny ma być zawór bezpieczeństwa?

Było większe, bo woda z zimnej stała się ciepła, przy prawie niezmiennej objętości rurek i zbiornika :lol: A zawór bezp 6-7Bar jest konieczny!

 

No a może jest kompensacyjne naczynie przeponowe (taki czerwony baniaczek)? Wtedy baniaczek kompensuje rozszerzalność wody podgrzewanej, ale najprościej jest z ZB (musi być odprowadzenie dla kapiącej CW do kanalizy). Ciśnienie w baniaczku trzeba regularnie kontrolować, a membrana z czasem parcieje niestety :(

 

Fotki bojlerka by się zdały (takie jpg do 1MB)...

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jezeli na zasilaniu bojlera jest zawor zwrotny to naczynie przeponowe powinno byc zastosowane. Jezeli niema zaworu zwr. to kompensacja cisnienia jest wtedy w kierunku sieci wodociagowej, przy zalozeniu, ze cisnienie jest mniejsze niz 0,6MPa. Ale w przypadku gdy zawor zwrotny jest zastosowany, co jest czeste ze wzgledu na zespolenie zaw. bezp z zaw. zwr. lepiej zalozyc naczynie przeponowe i niech sobie pracuje membrana czy worek na poduszce powietrznej niz ma to robic drogi zbiornik cwu "na sztywno". Wydluza to jego zywotnosc. Po zatym zaczynie przeponowe przyjmuje na siebie efekt "uderzenia hydraulicznego" przy zaworach kulowych. No ale jak widac w dzisiejszych czasach oszczednosci to zasada nr. 1. Zawor bezpieczenstwa w kazdym przypadku - koniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli niema zaworu zwr. to kompensacja cisnienia jest wtedy w kierunku sieci wodociagowej,

 

Czyli ma otwierać zawór bezpieczeństwa sąsiadowi a nie tobie. Na szczęście takie głupie myślenie jest skutecznie eliminowane przez dostawców wody w postaci zaworów antyskażeniowych przy liczniku i w rozgałęzieniach sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Mam pytanie- posiadam bojler dwupłaszczowy Galmet 140l odległosc do łazienki do pierwszego kranu 5m,jak puszczam wodę potrzebuję spuścić z 5l żeby mieć ciepłą .Rura schowana jest pod podłogą nie ocieplona calówka.Chciałbym ja ocieplić i wymieńić na miedzianą i zastanawiam się czy na takim odcinku dać trzećią rurę i pompkę?Czy to ma sens czy tylko ją dobrze ocieplić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.