Skocz do zawartości

batic

Forumowicz
  • Postów

    36
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez batic

  1. Dzien dobry. Czy nagrzewnica Volcano vr1 o mocy 30 kW starczy jedna sztuka do ogrzana warsztatu o wymiarach 9,5m x 9,5m x 5m ? budynek z pustaka keramzytowego i styropian 10cm i brama wjazdowa duza. Dach srednio ocieplony. Starczy jedna czy raczej dwie? Bo koles co chce robic powiedzial, ze on by zamontowal grzejniki i reszte by olal. Czuje, ze robi mnie w konia i wolalbym sie upewnic co do nagrzewnicy.
  2. Potrzebuje wsparcia w doborze nagrzewnicy do ogrzewania pomieszczenia warsztatowego o kubaturze 200m3. Podam jakies dane: -wysokosc pomieszczenia 4m, -szerokosc, dlugosc 5m, 10m, -izolacja pomieszczenia - slaba-srednia -wentylacja pomieszczenia o wymianie okolo 1600m3/h, powietrze pobierane z pomieszczenia obok ogrzewanego okolo 17-18oC Wzialem to do kupy i usrednilem zapotrzebowanie na moc nagrzewnicy na oko 12-15kW. Czy mogby jakis fachowiec z praktyka sprawdzic mnie, ewentualnie naniesc poprawki, sugestie, cos doradzic?
  3. Zebiec podaje, ze bez docieplenia 170m2 a dla ocieplenia styropianem 10cm - 300m2. Mam wrazenie, ze Defro ubarwia w bajery i pierdoly. Cena przewaznie kosmos. No ale klient lubi jak sie swieci i blyszczy..... i placi. A zima? Cala zime przejechalem na zwyklym miale. Groszek tez testowalem ale finansowo wole mial. Zawsze tez mozesz wrzucic drewno czy smieci na ruszt.
  4. Jak w temacie - potrzebuje mniejszy kociol np.: 15kW, zamiana, sprzedaz, wszystkie opcje do przedyskutowania. Uruchomiony we wrzesniu/pazdzierniku. Kociol rok produkcji 2010, 100% sprawny, komplet dokumentow i akcesoriow, gwarancja itd. Mozliwosc zainstalowania lewy-prawy. batic
  5. To, ze palnik bedzie pracowal caly czas na malej mocy nie oznacza automatycznie, ze nie bedzie produkowal sadzy. Jak zabraknie powietrza to bedzie kopcil i jak zabraknie temperatury spalania to tez bedzie kopcil. Zeby dopalic spaliny potrzeba to zrobic w odpowiedniej temperaturze. Moim zdaniem sterowanie moca powinno sie odbywac na zasadzie zmiany przekroju czynnego paleniska zachowujac proporcje podawania paliwa i powietrza adekwatnie do wymiarow paleniska. Ale co latwiej zrobic: regulacje obrotow i czasow podawania czy kombinacje ze zmianami palnika? A ze troche kopci i sadze produkuje? Z ekonomicznego i technologicznego punktu widzenia nie oplaca sie tego produkowac.
  6. Piekna sprawa. Zauwazyles zmiany w osiadaniu sadzy? Czym to sterujesz? Jakas oszczednosc w paliwie?
  7. Interesuje mnie cena ''czternastki''. To co podales wiem ile kosztuje bo wiem ile placilem.
  8. Powstal nowy model kotla - KPM Duo 14kW. Jedyny taki o mocy 20kW jest juz jakis czas na rynku. Nowy model, nowa strona, serwis, forum - Zębiec atakuje! :] Ciekawa jaka cena kotla.
  9. Popraw ten palnik i zrob jeszcze raz probe. U mnie Zebiec KPM wciagnal dzisiejszej doby okolo 40-43kg mialu. Kotlownia na zewnatrz wiec komin nie grzeje chaty. Komnaty o powierzchni 140m2. Buda nieocieplona, slabo ocieplony strop, pietrowka zwykla kwadratowa, okna plastikowe, temp. wew. 21,5 stopnia. W korytarzu tylko 16 stopni bo drzwi balkonowe starego typu podwojne nieszczelne jak cholera i wejsciowe tez nieszczelne. Zbiornik cwu 200 litrow. Grzeje 24h/dobe. Mial 19 MJ/kg. Nie mam pojecia czy to malo czy duzo w tym zestawieniu.
  10. Zdjecie palnika by sie przydalo. Ciekawe co za ''innowacje'' wprowadzili.
  11. Pewnie chodzi o to by kupka nie byla za bardzo wysoka bo by slimak zamiast zsuwac popiol przesuwajac opal, spietrzalby go i nie byloby rownego spalania.
  12. Nie znam zalozen konstruktora palnika w modelu KPM lecz mozna przyjac, ze powietrze wtorne to te trzy otwory gorne. W praktyce wyglada to tak, ze paliwo pecznieje i te otwory zawsze sa zasloniete spiekami i popiolem. Byc moze przy spalaniu superkalorycznego paliwa nie bedzie klopotu lecz realia znamy. Podawanie powietrza wtornego powinno byc od gory niezaleznie od tego co na rynnie sie dzieje. Skad wiem, ze jest wspawana odwrotnie? Bo dobrze widac to na zdjeciach kolegi Neo. Dziury w prawidlowym palniku powinny byc do konca a na poczatku kilkucentymetrowa przestrzen bez dziur.
  13. Vernal ma na mysli daszek w palniku. Jest po to aby ulozyc struge mialu w rowna kupke. Podstawa z dziurami w fotkach Neo przyspawana odwrotnie. Przy slimaku powinno nie byc dysz powietrznych tylko warstwa buforowa paliwa bez napowietrzania. Powietrze wtorne jest wskazane bo fabrycznie nie do konca sie to sprawdza przynajmniej na miale no i nadmiar sadzy w kotle. Jestem na etapie spawania kanalow powietrznych. Mam patent jak to zrobic bez naruszania konstrukcji mechanicznej kotla i palnika. Po testach zdam relacje.
  14. Sterownik Perfekt, odleglosc 50cm.
  15. Nie mialem tlokowca ale slyszalem prace u kumpla i sam ruch szuflady jest dosc glosny. Jezeli masz kociol poza domem albo z dala od sypialni to nie przeszkadza. Podajnik slimakowy u mnie jest dosc cichy, slychac tylko silnik i lekki szum przesuwanego opalu. Ja tez sie podniecalem bajerami itp. ale najlepiej to postaw na prostote i niezawodnosc, przeciez chodzi o to aby miec cieplo w miare oszczednie i nie stac w kotlowni ciagle i zmieniac parametry. Ja mam jeszcze w piwnicy rezerwowego smieciucha z 1986 roku i zostanie na zapas jakby cos poszlo nie tak poniewaz KPM zalozylem po wakacjach tego roku. Jedyne co mnie dziwi to brak deflektora. W Defro AKM UNI jest na ostatnim wymienniku deflektor ceramiczny a tu nie ma. Moze nie trzeba? To czemu w Defro jest? Konstrukcja bardzo podobna, powiedzialbym smiale, ze ktos od kogos zerznal, ale to prywatna opinia.
  16. Wlasnie nie chce stac sie kims kto namawia tylko bardziej chcialem aby czytajacy wyciagneli wnioski z tego co staram sie przedstawic. Z mojej strony wygladalo to tak: najpierw chcialem cos dobrego na ekogroszek a potem pomyslalem sobie, ze nie bede sie zamykal w jednym typie paliwa. Mieszkam w swoim domu i chce raz po raz spalic smieci, drewno, orzech, i mial czyli to co pod reka i w dobrej akurat cenie. Z drugiej strony nie chcialem zadnego taniego "noname". Wybralem cos prostego i z jakas pozycja na rynku. Nie chcialem robic salonu z kotlowni. Czekam az pokaze sie jakis posiadacz tego modelu kotla na forum aby podyskutowac i wymienic sie spostrzezeniami.
  17. Rura zasilajaca schodzi ponizej kotla wiec musze to odpowietrzyc. Lepsze to niz wkopac kociol 1,5m w podloge :]
  18. A producent cie cieszy, ze klient grzecznie uzywa kociol zgodnie z instrukcja. Mam uklad otwarty. Po czym twierdzisz, ze mam uklad zamkniety? Po tym niebieskim zbiorniku przypominajacym ufo?
  19. Rusztu wodnego ten kociol nie posiada tylko zeliwny zakladany. Odleglosc szacunkowo okolo 30cm na oko. Jutro zmierze dokladnie.
  20. Niestety nie mam owsa na probe. Przetestowalem mocno spiekajacy mial i w miare dobry groszek. Wszystko ok. Jak powstana duze spieki to nowa dawka paliwa poprostu zepchnie je do popielnika bez stwarzania oporu. Cos jak pomieszanie retorciaka z tlokiem biorac tylko dobre ich zalety. Palnik duzy dobrze napowietrzony. Z tego co wiem to dmuchawy w tych kotlach sa dobierane do wersji oprogamowania takze cieszy fakt, ze nie montuja byle czego byle dmuchalo, tylko ktos nad tym siedzial. Generalnie po unormowaniu sie temperatur w domu, palnik pali sie caly czas maly czysty plomien, aby na biezaco wyrownac straty oddawania temperatury do pomieszczen. Podoba mi sie zalaczanie pompy cyrkulacyjnej w trybie terminarza, czyli ustawiamy o jakich godzinach w jaki dzien ma chodzic pompka. Co jeszcze? Maly zbiornik na popiol ale moze mam za duzo go z mialu. Aha, sprawdzilem palenisko zapasowe w trybie z nadmuchem i sterowaniem, zastosowalem zwykla sosne jako paliwo i wszystko ladnie sie spala. Dostep do czyszczenia wymiennika i kotla to banal. Nawet po pijaku zajmie to tylko kilka minut, zero schylania, odkrecania i kombinowania. Teraz czekam na jakies wady, ktore czekam az sie ujawnia. Podaje estetyczne zdjecie z komorki kotla podczas wymiany pretow paliwowych :]
  21. Jestem na etapie testowania gdyz podlaczylem kociol wlasnie w instalacje. Testuje na miale dosc mocno szlakujacym. Nie ma zadnego problemu ze spychaniem szlaki. Od momentu rozpalenia rozpala sie na mocy okreslonej w sterowniku. Na 10 stopni przedtemperatura zadna sterownik zaczyna regulowac czas przerwy automatycznie na podstawie wyliczen temeratury plaszcza. Kociol mam na zewnatrz domu i prowadze rurami jeszcze nie zaizolowanymi cieplnie wiec uklad moze byc troche oscylujacy, takie przynajmniej mam wrazenie. Jak zaloze otuline to napisze cos wiecej. Nie sprawdzalem jeszcze paleniska zapasowego. Mam wrazenie, ze podawanie slimakowe jest bardziej precyzyjne niz tlok. Z komina dymu prawie nie ma, trzeba sie mocno przyjrzec. Moze wrzuce jakies foto? nie wiem jakie jest spalanie bo chcialbym unormowac parametry i zostawic na tydzien i sie zobaczy wtedy. Nie wiem co napisac jeszcze, moze jakies propozycje pytan? batic
  22. Mecenas: zgadza sie, ale ta wieksza objetosc wody musi sie gdzies rozprezyc nie?
  23. Jezeli na zasilaniu bojlera jest zawor zwrotny to naczynie przeponowe powinno byc zastosowane. Jezeli niema zaworu zwr. to kompensacja cisnienia jest wtedy w kierunku sieci wodociagowej, przy zalozeniu, ze cisnienie jest mniejsze niz 0,6MPa. Ale w przypadku gdy zawor zwrotny jest zastosowany, co jest czeste ze wzgledu na zespolenie zaw. bezp z zaw. zwr. lepiej zalozyc naczynie przeponowe i niech sobie pracuje membrana czy worek na poduszce powietrznej niz ma to robic drogi zbiornik cwu "na sztywno". Wydluza to jego zywotnosc. Po zatym zaczynie przeponowe przyjmuje na siebie efekt "uderzenia hydraulicznego" przy zaworach kulowych. No ale jak widac w dzisiejszych czasach oszczednosci to zasada nr. 1. Zawor bezpieczenstwa w kazdym przypadku - koniecznie.
  24. Nie moze byc zalozony bezposrednio na krociec. Najpierw rura min. calowa do naczynia wzbiorczego. KONIECZNIE.
  25. A mi to przypomina zgrzyt nieuczciwej konkurencji. :] Chyba, ze nie? To co tam poszlo do wymiany za te 2000zl?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.