Skocz do zawartości
IGNOROWANY

cwu "trzecia rura"


miczuś

Rekomendowane odpowiedzi

Aż sprawdziłem - oba akty prawne na które się powołujesz mają status "uchylone". Więc średnio można uznać informacje w nich zawarte za aktualne. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Status prawny tej normy: UCHYLONY

 

Kolego Himani... Polska Norma obowiązująca na dzień dzisiejszy zobowiązuje instalatora do zastosowania w zasobnikach c.w.u. zaworów ZB 4 lub ZB 8. Oba zawory różnią się jedynie średnicą, pierwszy jest 1/2" a drugi 3/4", natomiast częścią wspólną jest to, że oba łączą w sobie zawór bezpieczeństwa 6 bar - 6 atmosfer - z zaworem zwrotnym nie dopuszczającym do cofania gorącej wody do instalacji zimnej wody. Wszystkie kompletne grupy bezpieczeństwa przeznaczone do ciepłej wody użytkowej posiadają zawór bezpieczeństwa 6 bar ( wyjątkowo 4 bar - sytuacje szczególne lub bardzo duże objętości ). Nie ma dostępnego w handlu zasobnika o parametrach wytrzymałościowych poniżej 6 bar, co jest oczywiste i normalne i logiczne. Poza tym dopuszczalne ciśnienia w sieci wodociągowych mogą dochodzić do 4 bar. Więc wszystkie zasobniki wykonane według Twojej opinii ( niestety popartej uchyloną już normą ) radośnie rozszczelniałyby się w najszczęśliwszym wypadku zalewając pomieszczenie, w którym są zamontowane. Dopuszczalne ciśnienia pracy, na jakie są wykonywane aktualnie ( od 1992 r. ) to 6 lub 10 bar.

 

Kolego Himani - z całym szacunkiem dla Ciebie - nie masz racji.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

To o czym piszesz to wynika z nie zrozumienia tematu,wskazałem Ci ustawy, które mówią jakie skutki ponosi osoba

podejmująca się pracy na urządzeniach ciśnieniowych.Te ustawy obowiązują z póżniejszymi zmianami.Jak najbardziej zgadzam się z Tobą o inst.ZB4 ,ZB8 i ZB9.Muszę powiedzieć także jak zbudowany jest ZB i o tym pamiętaj -posiada funkcję zaworu przelotowego,zaworu zwrotny bezpieczeństwa,który umożliwi wyrzut wody na zewnątrz układu a także i tu najważniejsza część w przypadku nadmiernego ciśnienia powoduje odprowadzenie ciśnienia do wody zimnej.To są trzy cechy jego działania.Jeśli chcesz sobie sprawdzić ,to wejdż może na Allegro na pewno znajdziesz te zawory w sprzedaży i będziesz miał ich charakterystykę .Tak ,zasobników o niższych wartościach ciśnień nie ma -zgadzam się w zupełności.Ciśnienie w sieci zgadzam się i dochodzi nawet troszeczkę wyżej,dlatego są reduktory ciśnień.Ale Piotrku jesteś w nie wiedzy odnośnie pracy urządzeń ,które regulowane są między narodową normą ISO9806.normą europejską EN-12975-2

oraz tym, że Polska przyjęła te normy za obowiązujące.Należy też wiedzieć jakie są dopuszczalne normy ciśnieniowe na nie które urządzenia energetyczne,w zależności od temp.wody i charakteru ich konstrukcji i sposobu montażu.To jest bardzo WAŻNE.Ważne jest także rozumowanie działania urządzenia,co się z nim dzieje i jakie zmiany w nim zachodzą.Jakie są jego aprobaty techniczne ,które dopuszczają go do pracy, wykonana saperka nie zgodna z przeznaczeniem, nie ma certyfikatu.

Piotrku nie będę obnażał więcej ,w całości mam rację i nie popełniam żadnego błędu .Ustawy są ,obowiązują i odpowiedzialność także.Przejżę od czasu do czasu ten temat i ciekaw jestem jakie są wypowiedzi i wiedza.Patrząc na wypisy osób którym podważyłem może wiedzę i ich wypowiedzi dochodzą do wniosku ,że należy zaniechać udzielania się.Wypowiedzi powyżej Twojego postu ,nie mają logicznego myślenia.POZDRAWIAM.

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Himani,wszystko pięknie,ale nadal nie wiem dlaczego podłączenie cyrkulacji ze schematu Darka jest niebezpieczne.Na czym polega to zagrożenie?Naprawdę,bardzo chciał bym się dowiedzieć.I nie pisz,że już odpowiedziałeś,bo nigdzie nie wyjaśniłeś sposobu powstawania i konsekwencji tego zagrożenia.

Skoro tysiące boilerów jest tak podłączonych,i chyba jeszcze nikt z nas nie słyszał o jakichś strasznych skutkach takiego podłączenia,to jeśli jednak ono jest realne,twoim obowiązkiem jest uprzedzić o nim wszystkich,którzy poprzez dalsze swoje działania to zagrożenie nieświadomie pomnażają.

W taki sposób podłączają zasobniki oficjalni,autoryzowani instalatorzy Viessmanna (za wiedzą firmy) w jednym z modeli kotłów gazowych,w których to nie ma wyjścia cyrkulacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak odpowiem Ust.z dn 6 04 1984,Zarządzenie Ministra Przemysłu z dn 15 03 1989 monitor polski nr.8 z 1989.

Jednocześnie informuję Cię ,że zbiornik cwu dopuszcza się do max ciś .3bary leżący i 1.5 stojący.Przeglądałem Twego posta w którym piszesz o 6b.Przy żadnym takim urządzeniu nie ma mowy o zainstalowaniu czegoś takiego.Z pełnymi zabezpieczeniami w zależności od zainstalowanej tam armatury.Połączenie cwu u Darka53 jest wadliwe i z pominięciem

wymogów.Udzielam odpowiedzi z racji posiadanej wiedzy i uprawnień.Jeśli będzie potrzeba to wrócę i opiszę system Darka, ale to od niego zależy.To tyle co w tym temacie.Pozdrowienia.

 

witam

widzę że rozpętałem małą burzę na forum

 

oto link do producenta bojlera który wisi poziomo u mnie w piwnicy

http://www.elektromet.com.pl/3/pl/3.4.a.html

 

w tabelce wyraźnie widać że producent dopuszcza ciśnienie nie większe niż 0,6MPa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Nie wiem skąd podejście kol Himaniego do tematu i jego swoista interpretacja zarówno obowiązujących jak i uchylonych norm. Zabezpieczeniem dla c.w.u. są zawory z serii ZB lub grupy bezpieczeństwa. Wychodzi na to, że wszyscy w Polsce mają zle wykonane instalacje ciepłej wody wykonane przez niedouczonych instalatorów posługujących się ogólnie dostępnymi w handlu materiałami i te jako właściwe do zastosowań c.w.u. produkowane są przez odpowiednie firmy co ciekawe posiadające certyfikaty i atesty.

 

Kolego Himani, proszę wskazać mi odpowiednią instytucję która potwierdzi fakt błędnego wykonania U MNIE instalacji c.w.u. Zasobnik Galmet 120 l, zawór bezpieczeństwa ZB 4. Jeśli masz rację to rusz tą sprawę z miejsca jeśli natomiast nie masz racji to sam przemyśl co dalej.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Omawiamy pokazany układ Darka53, jeśli masz ten sam sposób instalacji w pokazanym rysunku to jeszcze raz mówię że jest to przegięcie.Żadne normy nie zostały uchylone a ujednolicone prawem międzynarodowym i europejskim.Polska przyjęła je w 2002r.Ze względu na globalizację.Zawór ZB4 jest jak najbardziej do tego przeznaczony,ale sposób połączenia

w przedstawionym rysunku jest nie dopuszczalny.,ze względu przekroczenie norm przeliczeniowych i wydanie certyfikatu bezpieczeństwa.To nie jest moja swoista interpretacja ,tylko wymóg urzędu certyfikacyjnego.Brane jest pod uwagę temp.wody zasilającej zimnej,temp. czynnika grzejnego,temp.wody ciepłej i ciśnienia pomiędzy ukł.zimnej wody i gorącej wody użytkowej a także procentowe różnice .Na tej podstawie ustala się normy dopuszczające max.ciś.Cały układ jest żle z instalowany i nie bezpieczny,pracujący bez zabezpieczeń.Zawór ZB4 w tym układzie nie jest żadnym zabezpieczeniem,gdyż w momencie przeciążenia sprężyny i oddania wody w układ można go tylko wyrzucić.Nie wypuści wody kroćcem wypustowym lub będzie całkowicie wypuszczał wodę.Ten układ nie zgodny jest ze sposobem instalacji montażu układów ciśnieniowych,nie mówiąc już o gwarancji na bojler.Chociaż w pokazanym rysunku nie nosi on tej nazwy ze względu na przeinstalowanie.Odpuszczam ten temat, zrozumienie tego czy też nie to nie moja sprawa.Ważne jest tylko, aby nikt nie posłużył się tym pokazanym rysunkiem za wzór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mi chodzi już tylko o jedno: skoro według Ciebie te instalacje są złe, to powiedz jakim aktem prawnym Polska przyjęła te "normy". I jaka instytucja jest odpowiedzialna za ich wprowadzanie i respektowanie ( raj dla kapusiów: milion domów z "niebezpieczną i grożącą wybuchem" instalacją c.w.u. ). Kurcze, dzwoniłem do rzeczoznawcy sądowego zajmującego się m.in. tą dziedziną. Nie mogę zacytować jego słów, bo zastosowane przez Marcina Admina filtry wyrzucą połowę treści.

 

Paranoja.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wiem,że kolega Himani nic w tej sprawie sensownego nie napisze,bo skoro zaczął,to będzie brnął w błąd do końca,więc się wycofa.Honorowy jest strasznie.

A my,jak te sierotki nadal nie wiemy dlaczego wpuszczenie ciepłej wody cyrkulacyjnej króćcem dolotowym wody zimnej jest takie niebezpieczne.

I co do tego wszystkiego ma zaw. bezp.Przecież jemu jest obojętne,jaka woda płynie parę cm od niego,ale nie przez niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Podzilę się moim pomysłem na jaki wpadłem i zastosowałem u siebie odnośnie oszczędzania ciepłej wody.

Zakupiłem automat schodowy możliwość regulacji od 5 s do 10 min i rozprowadziłem wyłączniki dzwonkowe do łazienek

i kuchni. Gdy potrzebuje ciepłej wody naciskam przycisk który uruchamia pompke cyrkulacyjna na 2 min. po czym automat schodowy ją wyłącza. W momencie ciepła woda jest pod każdym kranem i nie muszę pamiętać o jej wyłączaniu. Gdy mnie nie ma w domu lub w nocy woda nie krąży po całym domu i nie wychładza bojlera.

 

Pozdarawiam.

 

Witam,

 

No, kolego, uznanie za twórczość i zastosowanie wyłącznika schodowego w sposób jaki twórca tego wyłącznika nawet nie myślał. Sprytne. Grunt to dobry pomysł. Kurcze, tylko nie ma jak w zamieszkałych domach rozprowadzić instalacji elektrycznej. Moje zdanie: ciekawe rozwiązanie.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może kolega Himani poprostu zamieści poprawny schemat podłącznia bojlera z opisem co do czego i wszystko będzie jasne

 

 

Witam,

 

Zapamiętajcie panowie to dokładnie ,aby nie było idiotycznych komentarzy o honorowym wycofaniu się.Zadziwia mnie tylko zaciekłość bzdurnych wypowiedzi.Wracamy do tematu CWU.Panowie ,wytłumaczę sprawę urządzeń ciśnieniowych i budowy bojlera zwykłego i z cyrkulacją.Bojler zwykły ciś.na max .6b zabezpieczony zaw .bez 6b.W obrębie zaworu bezpieczeństwa nie ma prawa pracować jakiekolwiek urządzenie,pomiędzy zaw.bez.a bojlerem może być trójnik do wypuszczania wody z zaworem przel.Nie wolno urzywać zaw.kulowych gdyż powodują uszkodzenia zaw.bezp.ze względu na uderzenia hydrauliczne.

W przypadku stosowania red .ciś.,zaworu zwrotnego obowiązkiem jest zainstalowanie nacz.buf.które będzie odbierać ciśn.

Bojler z cyrkulację ciepłej wody ma odmienną konstrukcję ze względu na obieg wody.Muszą być zachowane te parametry o których wcześniej pisałem.Zainstalowana rura wewnątrz bojlera umożliwia utrzymanie tych wymogów.Dlaczego,w bojlerze zwykłym o podanych parametrach wody ,dochodzi do zachowania przestrzeni zimnej wody i gorącej w gr.50-75%.Wskażnik ten odnosi się do wody gorącej.Na taki układ jest certyfikat i zgodność gwarancji.Zainstalowanie pokazanego układu w rysunku z powodowało utratę gwarancji ze względu na przeinstalowanie go.On już nie nazywa się bojlerem, tylko zasobnikiem ciepła.Zasobniki ciepła pracują do max.ciś.3b.Wykorzystanie tego pokazanego układu pokazuje wc 100% wykorzystanie zasobnika,w żadnym urządzeniu mowy o takim czymś mowy być nie może. Układ cyrkulacyjny przechodzi przez 50% zasobnika,odnosi się to do wszystkich typów jakie występują w handlu.Brak prawidłowego zabezpieczenia na zasileniu zimnej wody i wody gorącej.Nie dopuszczalne są także temp.na zasobnikach jakie otrzymacie przy stosowaniu ustawień na zaw 4D.O tym też nic nie wiecie.Utrzymywanie w wysokich temp.przez długi czas wykończy wam bojler.

Rura wewnątrz bojlera, też musi mieć wysokość połowy jego wysokości.Może wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo,nareszcie jakieś konkrety,co do których można się odnieść.Dzięki.

Co do zabezpieczeń stosowanych w boilerach,podpięcie cyrkulacji do rury wody zimnej w sposób tutaj omawiany nie wnosi absolutnie żadnych zmian na gorsze,ani w najmniejszym stopniu nie pogarsza działania tych zabezpieczeń,o ile one są zainstalowane.

Jaką różnicę dla bezpieczeństwa stanowi fakt wypełnienia boilera w całej objętości wodą o jednakowej temperaturze,np. 50st?

Co w bezpieczeństwie układu zmienia fakt rozwarstwienia termicznego objętości boilera?

Z tą trwałością jest różnie.Sam nie wiem,od czego ona zależy.Spotkałem się z boilerami,które padały po trzech latach,a niedawno byłem u klienta,który ma zwykły,nie ocynkowany boiler już 18 lat.

Mój ocynkowany działa,bez wymian anody,chyba 10 lat,i to najczęściej na temperaturach powyżej 75st.,bez zaw.bezp. i reduktora.

Wszystkie wymienione tu przypadki mają identyczny skład wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
ja mam tak i działa to idealnie, oczywiście izolacja rur to podstawa.

 

Ja mam podpięte identycznie jak darek53 i mam pytanie czy to podłączenie jest w końcu źle wykonane i zagraża bezpieczeństwu ? jeśli źle to proszę aby wreście ktoś narysował schemat jak to powinno być przy takim bojlerze (bez oddzielnego króćca cyrkulacji) podpięte.

fotki z mojej kotłowni

post-4428-1230479688_thumb.jpg post-4428-1230479976_thumb.jpg

post-4428-1230480001_thumb.jpg post-4428-1230480009_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze zawór czwórdrożny przed pompom ,po drugie pompa od cyrkulacji zile oś pompy ma być w poziomie ,z tego co wiem bojler nie przystosowany do cyrkulacji i nidości że będzie go schładzać zimna woda to i pompa od cyrkulacji,oraz pompa od CO.bojler zasil przed pompą może będzie chodził grawitacyjnie a jak nie to druga pompa z wyłącznikiem temperatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dalej nie wiemy dlaczego sposób podłączenia cyrkulacji na zimnej wodzie pokazany przez darek53 jest niebezpieczny,skoro działa w tysiącach boilerów. :o

nie rozumiem tej suchej dyskusji jak nie masz wejscia na cyrkulacje to podłaczasz na wejsciu zemnej wody przy czym wazna uwaga zanim wepniesz sie w trojnik przed zasobnikiem musisz miec zawór zwrotny zeby woda zimna przy otwarciu kranu sie nie cofała przez cyrkulacje do kranu i oczywiscie przed zasobnikiem i tym wpieciem musi byc grupa bezpieczenstwa czyli obowiazkowo zawór zwrotnyi zawór bezpieczenstwa 6 bar ,dla komfortu powinien byc jeszcze zbiornik przeponowy ale nie kazdy chce inwestowac dodatkowe 150 zł ,i to jest wszystko pompa załaczana np zegarem co godzine na 3 min max 5min w nocy wyłaczona i cała filozofia ,a jesli zasobnika jeszcze nie masz to napisz jakie masz oczekiwania i do czego bedzie przypiety pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze zawór czwórdrożny przed pompom ,po drugie pompa od cyrkulacji zile oś pompy ma być w poziomie ,z tego co wiem bojler nie przystosowany do cyrkulacji i nidości że będzie go schładzać zimna woda to i pompa od cyrkulacji,oraz pompa od CO.bojler zasil przed pompą może będzie chodził grawitacyjnie a jak nie to druga pompa z wyłącznikiem temperatury

Mezik czy ja pytałem o zawór czterodrożny czy o to czy pompa jest źle osiowo założona, i nie rozumie ciebie co ma schładzać ?

 

nie rozumiem tej suchej dyskusji jak nie masz wejscia na cyrkulacje to podłaczasz na wejsciu zemnej wody przy czym wazna uwaga zanim wepniesz sie w trojnik przed zasobnikiem musisz miec zawór zwrotny zeby woda zimna przy otwarciu kranu sie nie cofała przez cyrkulacje do kranu i oczywiscie przed zasobnikiem i tym wpieciem musi byc grupa bezpieczenstwa czyli obowiazkowo zawór zwrotnyi zawór bezpieczenstwa 6 bar ,dla komfortu powinien byc jeszcze zbiornik przeponowy ale nie kazdy chce inwestowac dodatkowe 150 zł ,i to jest wszystko pompa załaczana np zegarem co godzine na 3 min max 5min w nocy wyłaczona i cała filozofia ,a jesli zasobnika jeszcze nie masz to napisz jakie masz oczekiwania i do czego bedzie przypiety pozdrawiam

Czyli rozumiem że jest to prawidłowo wykonane podłacznie przy baraku dodatkowego podłączenia do cyrkulacji w bojlerze ?

Przed cyrkulacja jest zawór kulowy odcinający za pompką zanim wejdzie do trójnika jest zawór kierunkowy a na dojściu ziemnej wody jest najpierw zawór zwrotny a za nim bezpieczeństwa i do trójnika. Na zdjęciach widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie widze zadnego problemu co do kwesti podlaczenia cyrkulacji jaka przedstawil kolega darek53 i niema to nic wspolnego z bezpieczenstwem wszystko jest wykonane prawidlowo.z takim podlaczeniem zasobnika z cyrkulacja spotkalem sie w wielu przypadkach nie obawiam sie nawet powiedziec ze z takim przypadkiem spotkalem sie podlanczajac buderusa z zasobnikiem co istotne bylo ze na schemacie takie polaczenie bylo jednym ze sposobow podlaczenia cyrkulacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mezik czy ja pytałem o zawór czterodrożny czy o to czy pompa jest źle osiowo założona, i nie rozumie ciebie co ma schładzać ?

 

 

Czyli rozumiem że jest to prawidłowo wykonane podłacznie przy baraku dodatkowego podłączenia do cyrkulacji w bojlerze ?

Przed cyrkulacja jest zawór kulowy odcinający za pompką zanim wejdzie do trójnika jest zawór kierunkowy a na dojściu ziemnej wody jest najpierw zawór zwrotny a za nim bezpieczeństwa i do trójnika. Na zdjęciach widać.

tak tylko jedno czego nie napisałem to os pompy W POZIOMIE MUSI BYC WIEC WEZ KLUCZ ZAKREC WODE I ZROB TE MAŁA KOREKTE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok co do osi wiem muszę ją ustawić silnikiem do twarzy poziomo. A tak to wszystko ok ? Nie wiem czemu tylko zawór bezpieczeństwa mi kapie jak pompka nie działa a jak się włączy to przestaje. Pompę mam na wyłączniku czasowym dobowym.

zeby ci odpowiedziec dlaczego kapie to musisz załozyc manometr do 10 bar ale nie wiem czy masz tam gdzies miejsce i wtedy bym odpowiedział ale widze ze masz ten dziadowski zawór ,ale wiem zrob tak zeby kapało jak juz bedziekapac to odkrec kranz ciepła wodą i zaraz zakrec i spawdz czy nadal kapie pompy nie właczaj w tym czasie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeby ci odpowiedziec dlaczego kapie to musisz załozyc manometr do 10 bar ale nie wiem czy masz tam gdzies miejsce i wtedy bym odpowiedział ale widze ze masz ten dziadowski zawór ,ale wiem zrob tak zeby kapało jak juz bedziekapac to odkrec kranz ciepła wodą i zaraz zakrec i spawdz czy nadal kapie pompy nie właczaj w tym czasie

Ok co do manometru powiedz mi jaki najlepiej kupić i w którym miejscu najlepiej zamontować go,

co do zaworu to faktycznie mam najtańszy.

 

Ps. Podczas pracy pompki cyrkulacyjnej nie kapie z zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok co do manometru powiedz mi jaki najlepiej kupić i w którym miejscu najlepiej zamontować go,

co do zaworu to faktycznie mam najtańszy.

 

Ps. Podczas pracy pompki cyrkulacyjnej nie kapie z zaworu.

wiec tak kup jakis nmanometr kątowy taki ze skalą do 10 bar i wkrec go tam za zaworem zpustowym za pomoca srobonka tak zebys mogł obserwowac ale jak znam zycie to pewnie wyglada tak temp rosnie to cisnienie tez a ten smieszny zawór przy 6 bar zastanawia sie czy juz kapac czy jeszcze nie na ogół kapie przy 7 bar a leci przy 8,5 ,pełne otwarcie przy 9,4bara ,a to ze przastaje kapac moze byc z dwóch powodów ciesnienie dynamiczne w istalacji spowodowane cyrkulacja ,po drugie chwilowe obnizenie temp w obiegu cwu na skutek załaczenia pompy po chwili powinno znowu kapac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.