Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki wszystkim za odpowiedzi i rady

Prawdopodobnie kupię Zębca 15 kW.

Jeszcze tylko poczekam na spojrzenie instalatora - czy łączyć układ zamknięty z otwartym czy tylko zostać w otwartym. Kwestia kosztów.

 

Przemek ma fajny kocioł i cenę przystępną ale trochę musiałbym czekać na niego a rodzina "ciśnie" ;)

 

Jak tylko coś zakupię i zamontuję to postaram się przekazywać uwagi ewentualnie szukać porad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam z nowymi zapytaniami

 

Co sądzicie o tych kotłach:

 

http://www.kotlobudosiek.pl/kmw-r.html - niby dolniak ale schematu brak. Jestem ciekaw czy rzeczywiście ta stal jest 8 mm

 

http://www.hkslazar....uk-ds,6,79.html

 

Prawdopodobnie wezmę Zębca ale wczoraj wizyta instalatora mi trochę namieszała bo mówił że lepiej wziąć jak dla mnie 22 kW niż 15. Że niby nie uciągnie ta 15-stka na te 190 m + zasobnik c.w.u

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani jeden ani drugi . KMW- czytaj kocioł miałowo weglowy a to znaczy górniak do spalania miału .A ten kruk to dobry żart z ta pionową przegrodą .

Jak piszesz o Zębcu to podejrzewam że chodzi Ci o Kwkd 15 - faktycznie 17 KW na węglu a jak będziesz miał problemy z osiągnięciem temperatury na kotle przy np. - 20 C na zewnątrz to zmienisz sposób podawania powietrza nie pod ruszt a przez komorę zasypową ( drzwiczki górne ) Zyskasz w ten sposób ok. 4-5 KW - jeszcze nie policzyłem dokładnie ale policzę . Przy w miarę ciepłe dni powietrze pod ruszt .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram słowa Mac65. Ostatnio kol.@akmaly montował kwkd 15 do podobnego metrażu (co wcale nie znaczy ze polecam tobie ten kocioł)

Stal 8mm na małym promieniu będzie usiana mikropęknięciami, poza tym nie uchroni to przed korozją.

Już lepiej kupić porządniejszy kocioł nawet z cieńszej blachy niż męczyć się z taką kobyłą (a na korozję to są teraz inhibitory korozji które wcale majątku nie kosztują, podobnie jak środki rozpuszczające kamień)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wcale nie jestem zafixowany na tle swoich kotłów (robię je do ludzi zdecydowanych czego potrzebują i jak się z nimi obchodzić ) jak już wcześniej pisałem moimi typami są; Kalvis 2-16, Venebe 2.16, Froling S3 _ S4, ale te sa raczej poza zasięgiem cenowym. Z krajowego rynku pozostaje warmet ceramic 18 (choć tani też nie jest) Cała reszta wydaje się być robiona na tym samym kowadle, zmienia się tylko nieznacznie wzór.

 

Ostatnio Defro DS coś tam próbuje wyskrobać ale moim zdaniem obierają złą drogę (pewnie chodzi o koszty). Jeszcze kilka lat i firmy zrozumieją że trzeba zacząć stawiać na innowacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłem

Przez zmiane przepływu powietrza w kwkd 15 zyskujesz pomiędzy 3,5 a 4 kW z dodatkowej powierzchni wymiany .

Mac ale wraz z tym wzrostem mocy idą straty kominowe (wymiennik w tym zębcu raczej słaby do odbioru takich mocy)

Ps. jak policzyłeś tą dodatkową moc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak najbardziej masz rację z tymi stratami bo wymiennik w tym kociołku malutki ale lepiej przez kilka dni popalic z ciut gorszą sprawnością niż przez cały sezon w za dużym kotle jechać na 30 % mocy bo tu dopiero są straty .

Przyjąłem średnią czyli 8 kw z m2 na resztę sam wpadniesz , przeciez sam to liczysz :D Wystarczy zajrzeć do kotła i zobaczyć co sie dzieje przy tym przepływie powietrza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że lepiej jakiś czas poświęcić trochę sprawności wymiany (zachowując dużą sprawność spalania) a niżeli przez większa cześć sezonu zachowywać działania odwrotne.

Moc przyjąłeś bardzo zachowawczo z dużym marginesem ryzyka błędu. Ja nie znam budowy tego kotła od podszewki i nie wiem jak zachowane są przepływy a dużo właśnie od tego zależy. U mnie np. z 1m2 WYMIENNIKA wyszedł wynik 12,8 kw przy mocy nominalnej (temp. na kotle 68*C ) i dane te są dla kotła 14kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o tych kotłach:

http://www.kotlobudosiek.pl/kmw-r.html - niby dolniak ale schematu brak. Jestem ciekaw czy rzeczywiście ta stal jest 8 mm

 

Jakoś tak dziwne, że kocioł z wymiennikiem 8 mm o mocy 17 kW waży raptem 165 kg, podczas gdy konkurencyjne o tej mocy, przeważnie wykonane z blachy 5 i 4 mm, ważą 200 kg i więcej. Nie zdziwiłbym się, gdyby kocioł był wykonany w całości z blachy 3mm albo 4 i 3 mm.

Czy to lepiej czy gorzej to inna rzecz, jest jednak jeszcze coś takiego jak niezgodność towaru z umową (kodeks cywilny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. U mnie np. z 1m2 WYMIENNIKA wyszedł wynik 12,8 kw przy mocy nominalnej (temp. na kotle 68*C ) i dane te są dla kotła 14kW

No to nieżle sas-y mają jeden z najwyższych 11,5 przynajmniej tyle podają .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle ze ja (w sumie nie ja tylko reded podawał dane )pomiary robiłem podczas użytkowania i raczej ustawienia na czuja czyli priorytetem było czyste spalanie i to tez nie było badane analizatorem tak więc nie są to dane z instytutu więc może być przekłamanie i to duże.

Niestety robię zaledwie kilka/kilkadziesiąt sztuk rocznie a badanie typoszeregu kotłów to 21.000 zł :) za tą sumę to prawie można własne laboratorium zbudować a wielkiej filozofii w obliczaniu mocy i sprawności kotła niema.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrócie

Komora na drewno

Ruszt do drewna / brak RR

Palnik ceramiczny lepszy do drewna

Regulacja mocą - nadmuch ale z PID , jak nie bedzie za duzy kocioł to sterownik powinien sobie poradzić z drewnem .

Ogólnie to kocioł do drewna . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biawar byl ciekawy, ale wcześniejszy model na miarkowniku.. może gdzieś jeszcze stoi, bo z uwagi na cenę nie był zbyt rozchwytywany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arthi czy chodziło ci o Vikinga?

 

http://www.hydraulik...ng-18800-biawar

 

Znalazłem go jeszcze w powyższym sklepie

 

Teść od kogoś usłyszał i został mu polecony KDO-U z Żywca. Mam z nim (teściem :)) spór o to czy dolne czy górne spalanie wybrać i postawił właśnie na kompromis pokazując tego "Żywca". Całe życie palił w górniakach i uważa to za normę. Muszę znaleźc jakieś dodatkowe argumenty bo mówi że w necie to same głupoty piszą :)

Mnie w nim przeraża ta klapka - czy rzeczywiście jest ona szczelna? Bo cenowo to nawet to w miarę dorze wychodzi.

 

Ja zastanawiałem się jeszcze na tym kotłem:

 

http://www.termixplu..._weglowe_bkw-dn

 

Co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokladnie viking! Akurat z przekonaniem do tego, ze gorniaki to zlo nie powinienes miec problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Brak ruchomego rusztu.

2. Powietrze wtórne nie wiadomo skąd jest brane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emus a co powiesz o tym żywcu i termixie?

Termix brak ruchomego rusztu, brak powietrza wtórnego, czopuch o przekroju kwadratu.

KDO-U z Żywca brak powietrza wtórnego, czopuch o przekroju kwadratu, niepotrzebna klapka przełączająca na palenie górne

 

Jak jesteś zwolennikiem sterownika i dmuchawy to może taki kocioł http://www.zgoda-wie.../76-kociol-ksgw w wersji z ruchomym rusztem?

 

Jak jesteś zwolennikiem markownika to tylko Hef.

 

Kupuj kocioł z dolnym spalaniem i ruchomym rusztem. Tylko z takim rusztem możesz palić przez np. tydzień bez grzebania pogrzebaczem w palenisku.

 

P.s. Teść jest pewnie jest emerytem i dla "zabicia" czasu chce kupić kocioł górnego spalania aby przy nim spędzać dużo czasu. W szczególności lubi czyścić i rozpalać kocioł o godzinie np.4 (rano).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy emus się ze mną zgodzi, ale ja uważam że kwadratowe wyjście jest gorsze z tego powodu, bo struga powietrza jest najsilniejsza w środku przekroju, a im dalej tym gorzej. wydaje mi się, że w dolnych narożach czopucha będzie gromadzić się sadza i będzie to powodować zawężenie przepływu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.