Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W między czasie zmieniłem granulację opału na orzech II. Drobniejszy węgiel  to wyższe temperatury na czopuchu (160-180)  przy tych samych ustawieniach kotła. O tym była już nie jedna dyskusja na różnych forach, niczego nowego tu  nie odkryłem :)

W sumie to dużym problemem w tym kotle przy paleniu węglem o wysokiej wartości opałowej jest duża powierzchnia rusztu.  Bez jakiegokolwiek zmniejszania komory, 8kg węgla leży po prostu na samym dnie.  A taka ilość węgla 29Mj/kg to w sumie 1000l. wody ogrzanej z 30 do 90 stopni Celsjusza.

Żeby trochę "utrudnić" życie na okresy przejściowe poza zmniejszeniem komory szamotem  (z lewej i z prawej po 6cm ) wstawiłem małą zjeżdżalnie z blachy żeliwnej. coś na wzór takiej jak w "defro optima ds"  lub "mpm ds". Węgiel spala się przed samym palnikiem. Już pięć kg. węgla leży powyżej palnika a przy okresach przejściowych tzw. przepalanie jest do zrobienia niewielką ilością węgla. Rozpalanie też  jest prostsze bo przez drzwi popielnika.  Węgiel nie koksujący nie zawiesza się.

Na razie całość jest w fazie testów, wygląda to wszystko dość obiecująco. Temperatura spalin przy paleniu orzecha 2 wróciła do normy. Mam wrażenie że cały proces spalania jest bardziej stabilny, choć trudno to jednoznacznie stwierdzić ładując bufor bo tam ladomat też reguluje przepływ w zależności od temperatury (chwilowej mocy kotła).

płyta żeliwna.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Dolny ruszt to po prostu żeliwna krata, wyjmuje się bardzo łatwo.

Żeliwne drzwiczki trzeba otworzyć maksymalnie i lekko unieść, dolna część zawiasu wyjdzie z zagłębienia.

Z palnikiem jest taki problem że musi się zmieścić.  Trzeba znaleźć  odpowiedni rozmiar.

Kotły mają dość dużą powierzchnię wymiennika ciepła, kilka zawirowywaczy i powinien być niezły komplet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.