Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

skoro tak - pewnie nie doczytałem o spalinach- to nie wydłużaj przerwy podawania tylko podnieś moc nadmuchu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co powiecie o pracy pompy obiegowej ?

u mnie są zamontowane 25-60 zarówno do podłogówki jak i do co na zasilaniu.

wczoraj ustawiłem obydwie na I biegu i dają rade tzn. np. grzejnik na piętrze jak tylko rozkręcę termostat od razu jest ciepły więc nie ma problemu z dobiciem ciepłej wody do najwyżej położonych grzejników.

podłogówka też.

teraz pytanie czy zostawić na I biegu obydwie czy może dać wyższy od czego to zależy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co czytałem to do wielkości instalacji dobiera się moc oraz bieg pompy

jeśli daje radę na 1 biegu dogrzać najdalej położone kaloryfery i całą podłogówke to nie ma sensu gonić mocniej.

co prawda sprawność pompy jest najwyższa gdy pracują z pełną mocą-też gdzieś czytałem ale nie sprawdzałem jak to jest z tą sprawnością ale skoro daje radę na minimum to po co więcej? i po co by robiono pompy energooszczędne pracujące z mocami rzędu 7W gdy nie ma innej potrzeby.

Jako ciekawostka:

Ja mam ustawioną pompę CO na 1 biegu(25/60) a CWU na 2(25/40)-szybciej dogrzewa mi zasobnik przy większym przepływie.

zaś w kotle olejowym mam pompę 25/40 i jak potrzebuję czasem dogrzać nim domek- grzeję w lato CWU- to na 1 biegu nie daje rady dogrzać ostatniego kaloryfera i musi wtedy chodzić na 2

 

poczytaj o przepływach jeśli chcesz i wtedy zdecyduj jak ustawić swoje pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wróciłem :D

 

kocioł po ostatnich walkach przez tydzień śmigał bez przerw - łyka około 25 kg/dobę.

nastawy : 5/42 wiatr 57% ok 2,5 cm przysłona

podtrzymanie 10 / 18 min, wiatrak 27 co 1/4 czasu podtrzymania

 

spieków niedużo, muszę jakoś zmierzyć temp czopucha.

generalnie w kotle jest coraz więcej szarego nalotu na ścianach, coraz mniej sadzy :D

 

w niedzielę go zagłodziłem - przerwę wydłużyłem do 20 min i padł po nocy z głodu ...

miałem przynajmniej czas na czyszczenie.

 

a teraz problem : wygląda na to, że pali się nierównomiernie - tzn ogień jest bardziej z boku (od strony podajnika) a na końcu praktycznie się nie wypala - tu powstają straty w niespalonym groszku. jak przysunąć płomień bardziej na środek ?

 

edyta :

jak wysoko powinny sięgać płomienie ? troszkę ponad wodny ruszt ? do połowy komory ? aż do wylotu ?

w poprzednich ustawieniach bywało, że płomień wpadał aż do wylotu, obecnie pali się nisko na palenisku, płomienie przechodzą niewiele ponad ruszt wodny.

Edytowane przez emkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

emkg

w temacie czyszczenia to ja nawet sterownika nie wyłaczam jak swoją bestię czyszczę - a musze odkręcać wyczystki i jest z tym trochę zabawy. jak pali nierówno to pobaw się z zaklejaniem otworów jak bregho. jeśli pali się bliżej kosza trzeba przesunąc nadmuch- poczytaj o jego modyfikacjach i spróbuj swoich w oparciu o jego bogato opisane próby.

warto próbować tylko dużo silikonu i dużo cierpliwości.

płomień powinien być ponad deflektor ale jego wysokość czasem zależy również od rodzaju węgla - są takie które palą się długim płomieniem a są i takie palące się krótkim- jest podział chyba na płomienne, płomienno gazowe i gazowe- czytałem odrobinę o tym ale nie pamiętam dokładnie. nawet chyba na tym forum coś było. często też wszystko zależy od mocy ustawionej i ilości powietrza. możliwe że wcześniej miałeś inne nastawy i inna temperatura złoża i wysokość płomienia były.

niespalony eko możesz wrzucić powtórnie do zasobnika.

 

hotmas

ja używam do zdejmowania korony młotka. kilka delikatnych uderzeń ale płaską stroną żeby się siła na większej powierzchni rozłożyła a potem wszystko w Twoich rękach :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mam pytanie

jeśli chodzi o kolor płomienia zależy on od siły nadmuchu powiedzcie na jki go ustawiacie czy ma być biały pół na pól z czerwonym białego malutko więcej czerwonego czy pomarańczowo czerwony lub pomarańczowy.

Pytam bo ostatnio od dwóch dni pale tylko na tym lepszym groszku co wspominałem wcześniej nie mieszam z gorszym i zaczął się problem zrywania zawleczki. Już 3 wymieniłem. Wiem że bergho miał z tym problem moze napiszecz w jaki sposób sobie poradziłeś i czy poradziłeś. Lub ktoś niechaj poda przyczyny lub ewentualne rozwiazania. Może problemem jest temp korony bo w szczytowym momencie na tym groszku czujnika podajnika pokazuje 61st. moż ustawienia podawania groszku i jego przerwy trzeba zmienić teraz mam 1:5 10/50sek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Timon

Zdjęcia pracy kotła po 12 godz. na tych samych ustawieniach co wcześniej tylko przerwę wydłużyłem o dwie sek.

praca 5

przerwa było 40 teraz jest 42 sek. (zdjęcia przedstawają pracę z przerwą 42 sek)

nadmuch 38 %

praca w podtrz. 20 sek

przerwa w podtrz. 15 min

wentylator w podtrz. 20 sek.

przerwa 15 min.

klapka otwarta w 40 %

Dzisiaj rano znowu wydłużyłem przerwę o kolejne 2 sek czyli na 44 sek. zobaczę co będzie popołudniu.

Kociołek osiąga zadaną bez problemu więc chyba będę wydłużał przerwę aż zacznie mieć problem z osiągnięciem zadanej lub groszek zacznie sie całkowicie wypalać.

post-33750-0-77971300-1355382789_thumb.jpg

post-33750-0-25612500-1355382938_thumb.jpg

post-33750-0-39256100-1355383007_thumb.jpg

post-33750-0-64471000-1355383177_thumb.jpg

post-33750-0-88240900-1355383254_thumb.jpg

post-33750-0-92791900-1355383361_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem ale u mnie jak widać przesypuje

a masz jakieś modyfikacje w serwisowych porobione

ja mam siłę nadmuchu w punkcie 9 na minimum czyli 10 mniej nie można

w punkcie 10 mam 40

może u ciebie po prostu bardziej dmucha i dlatego szybciej wypala

a jaką masz przy tym temp. spalin bo u mnie około 100 st (faza pracy oczywiście)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może jeszcze inna sprawa OPAŁ

ja teraz palę na Jaret Plus (suchuteńki)

jak już dojdę do sytuacji że będzie się wypalało zadowalająco to wtedy zasype piec innym goszkiem bo mam jeszcze z 1,5 t (niewiadomego pochodzenia) pali się spoko bo u teścia wypala się super ale nie wiem z jakiej kopalni to wię wsypę go wtedy i zobaczymy co będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadmuch mam w serwisie ustawiony tak jak mówisz max 40. 38% w menu głównym i kopiec opada. O temp. spalin nie mogę nic powiedzieć, bo nie mam termometra na czopuchu. Poza tym na tych ustawieniach piec bardzo długo dochodzi do zadanej. W ogóle teraz mam problem ze spalaniem bo bardzo krótko trzyma w czuwaniu. Węgla idzie w ciul, a wcześniej nie było tego problemu. W czuwaniu potrafił stać nawet godzine a potem tylko 7 minut pracy. Groszek kupiłem luzem podobno z kopalni Kazimierz Juliusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to już Timon może się wypowie na ten temat.

u mnie też dosyć szybko dochodzi do zadanej bo koło 15 min.

a w podtrzymaniu wytrzymuje około 20 - 30min

może zmieniła sie temp na zewnątrz i jest większe zapotrzebowanie na ciepło dlatego piec krócej jest w podtrzymaniu

a jak z ociepleniem ściany, strop

ja mam na ścianie 12 cm grafit 031, na stropie 30 cm styro 040 wiec chyba jst w miare dobrze ocieplony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja tylko nie mogę zrozumieć dlaczego u was kocioł potrafi chodzić na ustawieniach 5/32/38% (w serwisie 40). U mnie przy takich ustawieniach kopiec się zapada i palenisko jest równo albo poniżej korony.

a pomyślałeś że Twój węgiel jest inny? inna wilgotność kaloryczność frakcja? to że eko ma mieć parametry 5-25 nie oznacza że u każdego będzie się to rozkładać identycznie. nawet ten sam węgiel może się różnic nieco parametrami,

nadmuch-nawet ustawiony tak samo nie jest taki sam niestety- wystarczy inne doprowadzenie powietrza do kotłowni i inne ciśnienie atmosferyczne, inaczej ustawiona klapka na wentylatorze, inna wysokość i przekrój komina, inny ciąg kominowy - mogę tak różnice długo jeszcze wymieniać.

 

dlatego jestem przeciwnikiem pisania o konkretnych nastawach i ich porównywania. to że macie takie same kotły to jedyne podobieństwo reszta jest inna zupełnie. skoro się kopiec zapada to skróć przerwę podawania., jeśli nie jesteś pewny temperatury spalin dotknij czopucha - jak się poparzysz to jest wysoka i możesz również zamiast skracać przerwę zmniejszyc nadmuch, jeśli dasz radę utrzymać na nim dłoń to lepiej sterować przerwą a nadmuch zostawić

 

 

Koledzy mam pytanie

jeśli chodzi o kolor płomienia zależy on od siły nadmuchu powiedzcie na jki go ustawiacie czy ma być biały pół na pól z czerwonym białego malutko więcej czerwonego czy pomarańczowo czerwony lub pomarańczowy.

Pytam bo ostatnio od dwóch dni pale tylko na tym lepszym groszku co wspominałem wcześniej nie mieszam z gorszym i zaczął się problem zrywania zawleczki. Już 3 wymieniłem. Wiem że bergho miał z tym problem moze napiszecz w jaki sposób sobie poradziłeś i czy poradziłeś. Lub ktoś niechaj poda przyczyny lub ewentualne rozwiazania. Może problemem jest temp korony bo w szczytowym momencie na tym groszku czujnika podajnika pokazuje 61st. moż ustawienia podawania groszku i jego przerwy trzeba zmienić teraz mam 1:5 10/50sek

 

a jak wsypiesz sadpalu będzie niebieski i co wtedy???

daj sobie spokój z kolorem płomienia- kontroluj popiół- to jego wygląd mówi więcej o sprawności całego procesu a nie kolor płomienia.

kiedyś sam ustawiałem na kolor i proponowałem tą metodę ale troszkę więcej dzisiaj wiem o płomieniu i odradzam zawracanie sobie nim glowy. no chyba że ciemnoczerwony i kopcący ale o tym wiecie wszyscy

 

różne są powody zrywania zawleczki- najczęściej ciało obce w ślimaku- sprawdzić porządnie całość i usunąć. możesz na pustym zasobniku ręcznie ślimakiem kręcić i sprawdzić czy się blokuje- może wysoka temperatura palnika sprawia że gdzieś się odrobinkę coś odkształca i obciera. zajrzyj do palnika czy nie ma gdzieś nagaru, on też może być powodem blokowania opału i w konsekwencji ślimaka i zerwania zawleczki, może jest zbyt dużo nadwymiarowej frakcji w opale chociaż te żeliwne cudeńka grubszej frakcji się nie boją.

 

zlokalizuj przyczynę - nie zgaduj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Timon

zdjecia po 12 godz. pracy na ustawieniach 5/46/38%

jak widać niedopalony węgiel

wiec dzisiaj rano znowu zwiększyłem przerwe o dwie sek. do 48 sek. (zobacze popołudniu co to dało)

zastanawiam sie co zrobić jak dalej bedzie niedopalony wegiel

zwiększyć jeszcze przerwe na 50 ale to juz bedzie 1 do 10

czy moze kombinować coś z nadmuchem/klapką

dodam że zadaną osiąga bez problemu

post-33750-0-52797800-1355469100_thumb.jpg

post-33750-0-11808700-1355469159_thumb.jpg

post-33750-0-23835200-1355469243_thumb.jpg

post-33750-0-85142500-1355469366_thumb.jpg

post-33750-0-37638100-1355469436_thumb.jpg

post-33750-0-08654300-1355469531_thumb.jpg

post-33750-0-91732200-1355469598_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miniek

wszystko zależy od temperatury spalin

jak czopuch gorący to obniżać możesz moc dalej ale jak nie za bardzo to działaj z nadmuchem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

timon

teraz wizyta w kotłowni i po 10 godz. pracy na 5/48/38% dalej jest niedopalony węgiel oczywiście jest go coraz mniej

kocioł osiąga zadaną bez problemu

na zewnątrz -7

w domu 17 (bo nie mieszkam)

temp spalin 100 st.

zwiekszyłem znowu przerwe od dwie sek i teraz mam 5/50/38% przymknąłem też klapke troszke (była otwarta na 40% przymknąłem na 20% mniej więcej oczywiście) ale nie wiem czy dobrze

zobacze co będzie rano

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co klapkę przymykasz?

to sprawia że mniej powietrza będzie szło do palnika więc to tak jakbyś zniwelował to co do tej pory zyskałeś wydłużając przerwę, jeśli już to ją otwórz mocniej skoro nie chcesz podnosić nadmuchu sterownikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Timon

po zwiększeniu przerwy do 50 sek dzisiaj po 24 godz. palenia było już tylko ilości śladowe niedopalonego węgla, spieków właściwie też mało ale jednak są i jedne i drugie

co teraz zrobić ???

jeszcze spróbować wydłużyć przerwe czy może ze dwa % w góre z nadmuchem ??

z osiągnięciem zadanej zadnych problemów

tylko że dziś wyłączyłem kociołek bo na zewnątrz dodatnia temp. prognoza do końca roku taka sama wieć nie ma sensu palić bo nie mieszkam

ale jak tylko mrozy wrócą walcze dalej dlatego pytam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.