Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

sejny

jak nowy dom to pójdzie dużo

wrzuć zdjęcia popiołu zobaczymy co w nim nie tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ważne abyś ustawił parametry tak by spalanie przebiegało z przyzwoitą sprawnością. na konstrukcję domu i ukladu nic nie poradzisz i nie osiągniesz spalania na poziomie nowych konstrukcji.

ważne żeby te złotówki które wsypiesz do zasobnika jak najwięcej groszy oddały domkowi Twojemu a jak najmniej poszło w atmosferę i do śmieci wraz z popiołem. im lepiej dobrane parametry tym bliżej do takiego stanu

 

mój domek też ma już parę wiosen i instalacja na grubych rurach i dostosowana do grawitacji więc nie obiecuję sobie że 2 tony spalę na sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spójrz sobie na pierwsze zdjęcie z rozpalania- rozkład płomienia. najbardziej intensywny jest najdalej od kosza i tam zacznie za chwilę spiekać bo najwyższa temperatura :(

z pierwszego zdjecia wnioskuję że nacięcia na krótkim boku są odsłonięte i chyba spora część wiatru tam trafia. i zrobiła się sytuacja że to od tej strony masz za dużo a tego nie chciałeś.

ja bym odkrył jeszcze z jeden po gęściej naciętej dłuższej stronie. najpierw obserwuj czy mocno spieka i klapką reguluj i nadmuchem. jak nie da rady odklejaj

 

zacząłem wczoraj od

CO 58C/CWU 52, 5/40/37% , podtrzymanie 10/30 i went. w podtrz. 13/27, temp. 31C podł. i 40 na grzejniki

aż zjechałem z % do 31

noc pracował 5/39/31% - moc zmieniłem na noc

foty rano

najpierw przypomnienie korony post-36078-0-52903100-1353648018_thumb.jpg

post-36078-0-79406200-1353647814_thumb.jpg post-36078-0-65854400-1353647861_thumb.jpg

post-36078-0-46016200-1353647886_thumb.jpg post-36078-0-43086100-1353647926_thumb.jpgpost-36078-0-57721300-1353647964_thumb.jpg post-36078-0-92789700-1353648011_thumb.jpg

 

jak widać spieka po lewej - dalej od kosza, tam gdzie są wszystkie nacięcia odkryte

 

w sobotę czeka mnie więc dalsza robota odklejenia jeszcze jednego nacięcia

narazie na dzień podniosłem moc zmieniając z 5/39/31 na 5/38/31

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz to już przesadzileś w drugą stronę ;)

skoro tak sprawnie już ci idzie to zaklejanie, spróbuj patentu z zaklejeniem tych szczelin do połowy ich wysokości. Moc palnika po operacji ustaw na jakieś 7-8 kW.

 

jak to się przelicza ??? ^_^

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś odkleję kolejną szczelinę. lewa strona spieka cały czas mimo że z nadmuchem zszedłem do 29%

 

post-36078-0-73441600-1353744225_thumb.jpg

 

post-36078-0-56802600-1353744117_thumb.jpg

post-36078-0-91662000-1353744099_thumb.jpg

post-36078-0-44931200-1353744030_thumb.jpg post-36078-0-01729100-1353744062_thumb.jpg

post-36078-0-08800900-1353744155_thumb.jpg post-36078-0-71717400-1353744191_thumb.jpg

post-36078-0-12273900-1353744219_thumb.jpg

 

AHA i zauważyłem że spieka po lewej oraz z tyłu - tam gdzie jest więcej szczelin. czy odkrycie jednej nie spowoduje jeszcze bardziej spiekania.

 

post-36078-0-95373800-1353747062_thumb.jpg

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie.

jak odkleisz jedną więcej to się rozłoży na większą powierzchnię i będzie inaczej dmuchać,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie.

jak odkleisz jedną więcej to się rozłoży na większą powierzchnię i będzie inaczej dmuchać,

 

więc odklejam jedną po stronie dalszej od drzwiczek - tam gdzie jest więcej szczelin. zostaną więc zaklejone 3 - 1 na jednym boku i 2 na drugim

post-36078-0-84486500-1353764036_thumb.jpg

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sejny

dwie sprawy

spróbuj deflektor założyć- da się

mam ponadto wrażenie że dmucha u Ciebie okrutnie i nie po całym palniku. te spieki nie wiem jak bardzo twarde są ale powietrza jest zbyt dużo.

teraz ustawienia na sterowniku

strasznie spada CI CO- aż do 42st z zadanej 55 to dość dziwne- albo masz histerezę wysoką albo układ pobiera dużo ciepła a Ty masz za małą moc kotła ustawioną i zanim się rozpędzi to masz zimną wodę w kalafiorach.

CWU- na 65st??? a po co tak wysoko?? jakieś racjonalne wytłumaczenie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sejny

pierwsza rzecz wg mnie nie masz wklejonej korony. albo za malo siliconu, poniewaz widac takie smugi w dół języki na podajniku jakby cieplo z powietrzem tędy uciekalo. Kolejna sprawa posłuchaj TIMONA kup deflektor i w sklepie mogą ci piep....yć że do tego palnika sie nie stosuje ale uwierz mi stosuje sie. Druga sprawa woda cwu temperatura po co az tyle. A pozaa tym jak myślisz jak możesz osiagnąć temperature cwu na 65 stopni jak woda w piecu ma 55 to troche alogiczne. to tak jak byś do gniazdka w domu podlaczył urządzenie na siłe i dziwił się czemu nie pracuje dobrze albo w ogole nie pracuje? Kolejna sprawa masz małe spieki skąd masz groszek czy nie z marketu???albo jakiś tani???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecne nastawy :

 

pompy równoległe

CO 60, CWU 55

 

praca/przerwa 10 s / 55 s

nadmuch/klapka 22% / ok 7 mm

nadmuch praca podtrzymanie 12 s/ 5 min

 

w ciągu ok 40 min zjechałem z 75 do 60 (nie chciałem, żeby wszedł w podtrzymanie na stałe)

 

teraz jadę obejrzeć sytuację

 

poniżej zdjęcia z wczoraj - wieczorem wrzucę kolejne, bieżące

Edytowane przez emkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura cwu taka wysoka bo mam zamkniętą grawitacje, w podtrzymaniu dochodzi do takiej temperatury to dogrzewa wodę,(150l). Pompa c.o. chodzi na sterowniku pokojowym. Jak otworze grawitacje to jest za gorąco w domu, mam co prawda termostaty na grzejnikach, ale nie na wszystkich. jak będą mrozy to chyba będzie lepiej ustawić piec. Na ruszcie mam kawał piasty rzucony,ale myślę kupić deflektor. Koronę przykleję silikonem. Temperatura spad nawet do 380C ale to dlatego że stygnie woda, zanim się załączy pompa, stoi nawet 3 4 godziny, przyjdą mrozy otworzę grawitacje to będzie inaczej -histereza 2oC

Ale ogólnie myślę że jest lepiej. Minęły 4 dni zanim zasypałem groszek to nie co drugi dzień. Zmieniłem ustawienia nadmuchu w serwisowym na 20% a było 40%. Groszek ponoć polski ale nie z marketu, płaciłem 950zł za tonę.

Edytowane przez sejny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

emkg

 

 

stary ale masz palenisko zajeb......ne wyczyść szybko bo tu straty ogromne wg mnie to masz niespalony grosze wiec trzeba by wydluzyc przerwę w podawaniu

 

sejnyMoja rada jest taka ja bym otworzył grawitację jak to nazywasz a wcześniej pozakładał termostaty i zaczął zabawę z piecem. Jak bedziesz miał wszystko i okiełznasz go przy tej temperaturze to jak przyjdą mrozy tylko masz mała korektę bo wiesz ktorą droga trzeba iść. a jak na mrozy otworzysz zawor zwiekszy sie odbior ciepła i na dodatek wzmozony prze minusowe temperatury to do wiosny z kotlowni nie wyjdziesz. Ja odpaliłem piec od miesiaca pale codziennie dlatego ze go testowalem i testuje nadmuch spalanie etc. i wiem juz jedno moge spokojnie ponizej worka zejsc dziennie ostatnio zasypane trzy worki starczyly na 5 dni. ale to wiem po wielu dniach prob

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura cwu taka wysoka bo mam zamkniętą grawitacje, w podtrzymaniu dochodzi do takiej temperatury to dogrzewa wodę,(150l). Pompa c.o. chodzi na sterowniku pokojowym. Jak otworze grawitacje to jest za gorąco w domu, mam co prawda termostaty na grzejnikach, ale nie na wszystkich. jak będą mrozy to chyba będzie lepiej ustawić piec. Na ruszcie mam kawał piasty rzucony,ale myślę kupić deflektor. Koronę przykleję silikonem. Temperatura spad nawet do 380C ale to dlatego że stygnie woda, zanim się załączy pompa, stoi nawet 3 4 godziny, przyjdą mrozy otworzę grawitacje to będzie inaczej -histereza 2oC

Ale ogólnie myślę że jest lepiej. Minęły 4 dni zanim zasypałem groszek to nie co drugi dzień. Zmieniłem ustawienia nadmuchu w serwisowym na 20% a było 40%. Groszek ponoć polski ale nie z marketu, płaciłem 950zł za tonę.

 

otwórz grawitację, obniż temperaturę co do 52st oraz cwu również do tego poziomu. jak masz ustawione CWU na 65 to nawet jak nie przeciągnie w podtrzymaniu to się załączy aby dogrzać do ustawionych 65. to bez sensu. jak już to maks 55st dla CWU i nie więcej.

skoro masz termostaty i za gorąco a do tego sterownik pokojowy to obniż o 0,5st na pokojowym żeby tak nie przeciągał powinno pomóc

piasta na ruszcie daje tyle co gacie na spodniach. musi być pod rusztem bo inaczej nie spełnia swojego zadania- deflektor puka do drzwi Twoich i to mocno

 

 

rano (10) piec wygaszony, komunikat "temperatura nie rośnie"

w popielniku jak na fotce - góra towaru

 

 

za mało wiatru dla tej mocy kotła- przy stosunku 1:5,5 to powinieneś dmuchać jakieś 60% w zależności od kalibracji obrotów na sterze.

zrób przy tym nadmuchu 5/40 i spróbuj popracować kilka godzin, jak będzie spiekać nadmuch w dól a jak niedopalać to w górę.

jeśli przy tych nastawach będzie w fazie pracy krócej niż 30minut to nie zmieniaj nic poza nadmuchem, nie podnoś mocy kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj odkleiłem jedną szczelinę

post-36078-0-18972200-1353871141_thumb.jpg

chodzi od ponad 24h. ustawienia 5/40/31% (teraz reguluję klapkę), dobija do temp zadanej (mierzone czasy na poziomie 12-16min) w podtrzymaniu potrafi ponad 25 min

post-36078-0-96772900-1353871045_thumb.jpg

post-36078-0-39305500-1353871054_thumb.jpg post-36078-0-71408200-1353871067_thumb.jpg

post-36078-0-28838800-1353871029_thumb.jpg

 

praktycznie poruszałem się w obrebie 30-31% nadmuchu. po lewej i z tyłu spieka jak na zdjęciach ale wrażenie jest takie, że soieki są łagodniejsze i mniej niż poprzednio. wrażenie mam jednak, iż po stronie kosza jakby niedopala przy słabszym nadmuchu - spada niedopalony.

w dalszym ciągu wiatr nierównomiernie rozchodzi się w palniku - po jednej spieka po drugiej niedopala. ale jest poprawa

z dziś wieczora

post-36078-0-19861600-1353871091_thumb.jpg post-36078-0-14395400-1353871110_thumb.jpg

pozostanie więc chyba odklejenie jeszcze jednej dziury - tylko której???

na dłuższym boku (przy drzwiczkach) z 4 szczelinami pozostaje zaklejona jedna - tu nie spieka- na przeciwstawnym na 8 zaślepione 2 - tam spieka.

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tam gdzie dwie masz to odklej jedną.

Vlad24(chyba jak dobrze pamiętam) ci proponował próbę z zaklejeniem otworów od dołu- zerknij na mój wątek na muratorze i spróbuj jak masz zapału dużo.

wysokość złoża ulegnie spłyceniu i powinna odrobinę spaść jego temperatura- czyli również zmniejszy się spiekanie.

wracając do nadmuchu- w jakim zakresie były te zabawy z klapką???

 

PS pamiętaj że do regulacji nadmuchu masz jeszcze menu serwisowe- wykorzystaj je tylko rozważnie.

zapisz ustawienia, obniż w serwisowym o 2-3% górę nadmuchu odsloń mocniej klapkę i zobacz co z tego wyjdzie.

przy 3 sposobach regulacji mocy nadmuchu można mieć bardzo szerokie spektrum możliwości zarówno odnośnie ilości jak i ciśnienia dostarczanego powietrza.

Edytowane przez TIMON120777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tam gdzie dwie masz to odklej jedną.

OK. myślę że to chyba już ostatnia modyfikacja - mam nadzieję.

Vlad24(chyba jak dobrze pamiętam) ci proponował próbę z zaklejeniem otworów od dołu- zerknij na mój wątek na muratorze i spróbuj jak masz zapału dużo.

wysokość złoża ulegnie spłyceniu i powinna odrobinę spaść jego temperatura- czyli również zmniejszy się spiekanie.

rozumiem że wszystkie od dołu

wracając do nadmuchu- w jakim zakresie były te zabawy z klapką???

zacząłem od 5/40/30 wczoraj - 30% i regulacja klapką. piec na początku wchodził do zadanej ładnie. ale im dłużej tym gorzej. dziś podniosłem do 31 i z otwarcia ok. 50% klapki zszedłem do ok. 15%. piec wchodzi ładnie - ok. 12-16min ale -jak widać na zdjęciach- lewa i lewy tył spieka prawa ok

PS pamiętaj że do regulacji nadmuchu masz jeszcze menu serwisowe- wykorzystaj je tylko rozważnie.

zapisz ustawienia, obniż w serwisowym o 2-3% górę nadmuchu odsloń mocniej klapkę i zobacz co z tego wyjdzie.

przy 3 sposobach regulacji mocy nadmuchu można mieć bardzo szerokie spektrum możliwości zarówno odnośnie ilości jak i ciśnienia dostarczanego powietrza.

to już na koniec jak "dobrze rozprowadzę powietrze" w palniku

DZIEKI :)

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wszystkie od dołu tylko musisz pamiętać aby uszczelnić od środka połączenie korony z retortą bo inaczej i tak będzie po całości dołem wiało

na moim watku są fotki jak to wygląda.

walcz mam nadzieję ze okiełznasz w końcu swojego demona tak jak ja swojego udomowiłem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

emkg

stary ale masz palenisko zajeb......ne wyczyść szybko bo tu straty ogromne wg mnie to masz niespalony grosze wiec trzeba by wydluzyc przerwę w podawaniu

ale to efekt 1 doby palenia ...

po kolejnej dobie (od pustego popielnika) do wygaszenia prezentuje się tak :

DSC_0226.jpgDSC_0225.jpg

 

zajefajny spiek blokował na szczelnie palenisko :

DSC_0227.jpg

 

a zawartość popielnika prezentuje się nastęująco :

DSC_0236.jpgDSC_0235.jpgDSC_0231.jpgDSC_0233.jpgDSC_0230.jpg

 

generalnie to w tej partii jest sporo niespalonego węgla, trochę nadpalonego i spieki ...

 

poza tym, na pierwszym zdjęciu widać, odpadło szczeliwo z wklejenia paleniska, jest nieszczelnie, dmucha tam powietrze - muszę wydłubać i wkleić na nowo - jak długo po wklejeniu trzeba odczekać przed rozpaleniem ?

 

snapback.pngUżytkownik emkg dnia 25 listopad 2012 - 10:25 napisał

 

rano (10) piec wygaszony, komunikat "temperatura nie rośnie"

w popielniku jak na fotce - góra towaru

 

 

za mało wiatru dla tej mocy kotła- przy stosunku 1:5,5 to powinieneś dmuchać jakieś 60% w zależności od kalibracji obrotów na sterze.

zrób przy tym nadmuchu 5/40 i spróbuj popracować kilka godzin, jak będzie spiekać nadmuch w dól a jak niedopalać to w górę.

jeśli przy tych nastawach będzie w fazie pracy krócej niż 30minut to nie zmieniaj nic poza nadmuchem, nie podnoś mocy kotła

znaczy jak ma się to do zaleceń które widziałem, aby wiatru było relatywnie jak najmniej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wszystkie od dołu tylko musisz pamiętać aby uszczelnić od środka połączenie korony z retortą bo inaczej i tak będzie po całości dołem wiało

OK. odkleję tą jedną (pozostanie 1 z 4 na bliższym boku i 1 z 8 na dalszym zaklejone) i pozaklejam wszystkie otwory od dołu- pytanie tylko w jakim zakresie zakleić 1/2, 1/4 długości szczeliny ???

post-36078-0-66798700-1353930736_thumb.jpg

 

co do uszczelnienia korony to doszedłem już do wprawy nanosząc silikon od wew strony korony a potem rozprowadzania go palcem

 

walcz mam nadzieję ze okiełznasz w końcu swojego demona tak jak ja swojego udomowiłem :D

jest coraz lepiej i myślę że będzie to ostatnie lub przedostatnie "papranie"

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.