Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Styropian pod podlogowke


MaciejKraków

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem w trakcie budowy domu. Mam do Was bardzo wazne pytanie. Mam przeznaczone 25cm od chudziaka do gotowej wylewki. Planowalem dac pape pozniej folie na to styropian 15 cm nastepnie podlogowke. Pozniej wylewke 8 cm i na wykonczenie zostaje 2 cm. Jal uważacie? Czy to prawidlowe rozwiazanie? Czy 15 cm styro wystarczy? Jaki dokladnie uzyc.? Czy np 12 cm grafitu i 3 cm styroduru bedzie dobrze? Dom parterowy nowo budowany, bez piwnicy. Sama podlogowka wszedzie. 90m2 uzytkowej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej u mnie w nowym domu eps100 pamiętaj to ważne ! ja mam 5cm 10cm plus 5cm a pod spodem tylko folia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sambor napisał:

Tam gdzieś pisałeś o papie pod styropian, papy nie dawaj, tylko podwójnie folię budowlaną - koniecznie grubą.

Dlaczego papy nie? 

Tylko nie pisz o znikaniu styropianu itp.

Pap smolowych obecnie nie ma więc piszemy o papach asfaltowych. Asfalt nie wchodzi w reakcję ze styropianem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 29.01.2020 o 19:03, sambor napisał:
Na to pytanie odpowiadałem już autorowi tematu na priv, więc nie widzę potrzeby ponownego pisania na ten temat.


Sambor, prośba o wyjaśnienie dlaczego lepiej dwa razy folia, stoję przed tym samym dylematem co autor tematu i również chodziło mi po głowie papa plus folia.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@meailo, naczytałem się o wpływie "oparów" z papy na styropian, potem dowiedziałem się że tak było kiedyś  a obecnie już nie ma takiego problemu (ale jednak ziarnko niepewności było). Też miałem robić papę + folię. Ale stwierdziłem że kosztowo wyjdzie drożej, w dodatku papa jest ciężka, niewygodna i może się rwać,  trzeba ją dobrze zgrzać więc roboty więcej. Zwykle na tym etapie są już jakieś instalacje i wypadałoby papę wsunąć pod te rurki czy kable, wycinać, dopasowywać i może nie być łatwo a na końcu i tak miałbym dać folię...

Dałem więc grubą folię certyfikowaną pasami prosto z wałka (nie rozkładałem jej) czyli kilka warstw folii w jednym pasie, sklejałem to porządnie na zakładach, robota czysta łatwa i przyjemna i nie potrzebna była druga osoba do pomocy, wszystko siadało równiutko i nie "podnosiło" potem styropianu. Po folii nie chodziłem bo kolejne pasy rozkładałem w miarę postępu prac z układaniem styropianu. Pasy były wywinięte na ścianę i docięte przed wykończeniem podłogi.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również dodam coś od siebie i z mojego przypadku.

Obecnie jestem w stanie surowym zamkniętym budynku.

Miałem też ten dylemat dawać papę czy nie.Wszyscy zalecają tak ma być tzw.wanna z papy na to styropian etc.

Dobra papa fundamentowa nie jest tania to wiemy tylko niewiedza kosztuje.

Moja żona zadzwoniła do naszego KB z pytaniem co on o tym sądzi.

Odpowiedział tak w naszym przypadku budowy domu gdzie chudziak jest na wysokości 40 do 70 cm na poziomem gruntu (mam lekko pochyłą działkę) głupotą jest dawać papę. Chyba że nie mam co z kasą robić. Przecież woda nie wyjdzie nad poziom rodzimego gruntu.To nie źródełko.

Powiedział że wystarczy gruba podwójna folia izolacyjno - budowlana.

Co innego chudziak na równi z gruntem lub jak ktoś ma piwnicę.

A jeśli chodzi o opary  to niestety pic na wodę.Może dawniej takie papy produkowali

Dobra papa fundamentowa firmy na duże i  (nie będę pisał jakiej.żeby nie spamować) spełnia najlepsze warunki,jeśli chodzi o hydroizolację fundamentów,piwnic,chudziaków itp. i nie wchodzi w reakcję ze styropianem.

Zwróćcie jeszcze uwagę np.na to że na składach można kupić styropian z papą na zakładkę do ocieplenia dachu domu.

Tam między styropianem a papa nie ma folii,tylko papa jest bezpośrednio na styropianie i jakoś się nie rozpuszcza ten styropian.

Może ktoś podważyć tezę mojego KB,że jeszcze jest coś takiego jak podciąganie kapilarne wody,ale niestety nie na taką wysokość.

Pozdrawiam

plasticfun

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację, u mnie głównie na niekorzyść papy to oczywiście cena, co do wywinięcia folii na ścianę to gdzieś słyszałem tezę, że nie powinno się tak robić tylko wsunąć folię pod izolację, która wystaje spod ściany.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie jeśli zrozumiałem twój wpis to tak folię należy połączyć z izolacją jest między fundamentem a pustakiem.

Należy oczywiście to połączenie uszczelnić.

Jeśli masz folię fundamentową (ta która wystaje spod ściany) to zakład i skleić połączenie taśmą.

Jeśli masz papę to na zakład i skleić  np.na klej butylowy 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, plasticfun napisał:

folię należy połączyć z izolacją jest między fundamentem a pustakiem.

Należy oczywiście to połączenie uszczelnić.

Tak, izolacja powinna być ciągła.

Ja do tego używałem jakiejś masy z wiaderka, Dysperebit czy coś pokrewnego, nie pamiętam dokładnie.  Nakładane dość grubo na papę wystającą spod ścian i na to folia. Ta papa była wcześniej "zagruntowana" tym samym specyfikiem rozcieńczonym wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.