Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Ze Sterownikiem, Siłownikiem Zaworu


Nick

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam sterownik w piecu(stalmark) st-37, założyłem sterownik zaworu st-430, siłownik wita sm4.6. Zawór mam 3 drożny wita.

Problem polega z procentem otwarcia zaworu, na sterowniku 430 przy 40% mam otwarty zawór już na maxa. Nie wiem co z tym zrobić, czy coś źle zrobiłem, podłączyłem?

Też mam pytanie, nic się nie stanie jak podłączyłem na odwrót kabelki od siłownika L1 i L2?(Ponieważ na siłowniku nie ma znacznika L1 i L2, tylko są takie strzałki w lewą lub prawą stronę:) )

 

 

PS. Sterownik 37 i 430 jakoś trzeba ze sobą podłączyć?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Problem polega z procentem otwarcia zaworu, na sterowniku 430 przy 40% mam otwarty zawór już na maxa. Nie wiem co z tym zrobić, czy coś źle zrobiłem, podłączyłem? ,,,,

 

Jednym z parametrów siłownika do zaworów mieszających jest czas obrotu siłownika o 90*.

Przeważnie wynosi on 60 s, 90 s, 120 s lub 240 s.

 

Musisz sprawdzić o jakim czasie obrotu o 90* masz siłownik i zobaczyć czy jest możliwość w sterowniku ustawienia takiego samego czasu.

Jeżeli nie, to musisz wymienić siłownik na taki, jaki akceptuje sterownik.

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam pytanie, nic się nie stanie jak podłączyłem na odwrót kabelki od siłownika L1 i L2?(Ponieważ na siłowniku nie ma znacznika L1 i L2, tylko są takie strzałki w lewą lub prawą stronę:) )

 

 

PS. Sterownik 37 i 430 jakoś trzeba ze sobą podłączyć?

Witam,

Nie trzeba łączyć tych sterowników.

Kabelki mogą być na odwrót - ważne, żeby się zamykał i otwierał w dobrą stronę (czyli patrzeć na efekt).

 

Poza tym tak jak napisał Andrzej (bo taki masz sterownik, co niestety "wie" :lol: , na ile procent jest otwarty zawór).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja mam st431 i tam jest tak ze jak na odwrot podlaczysz przewody podajace napiecie do silownika w celu utwierania czy zamykania to w menu mozesz ustawic otwieranie w lewo lub w prawo wiec nie trzeba przepinac przewodow.

A co do stopnia otwarcia zgadzam sie z kolegami ale tez w st431 jest autokalibracja zaworu ze otwiera na max i krancowka daje znac sterownikowi kiedy jest w pelni otwarty i wtedy dopiero zaczyna sterowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no w tym 430 też jest kalibracja. jak włączę ją to się otwiera. Jak już otworzy się cały zawór to i tak w sterowniku dalej się 'otwiera' i to nic nie daje, albo ja coś źle robię.

 

Co do tych kabelków l1, l2, to wolałem się zapytać. w 430 też jest możliwość zmiany w menu kierunku otwierania, ale wolałem się zapytać na wszelki wypadek.

 

Dzięki za pomoc. jutro popatrzę przy tym sterowniku, ale wydaje mi się że tam nie ma opcji z tym czasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc, już ustawiłem dobrze ten czas otwarcia.

Teraz mam inny problem.

sterownik po zrealizowaniu zadanej temperatury ustawia na min. otwarcie(czyli u mnie 5%), nawet jak temp. spadnie o ok11* od tej zadanej to ciągle zawór jest na tym 5% i nie otwiera.

Poradzicie znów coś?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepnij czujnik powrotu, z powrotu na zasilanie.

 

A jak nie chcesz się spowiadać z grzechu, to musisz zapewnić dobry przepływ grawitacyjny w obiegu kotłowym. Może to wymagać, przerabiania całości, montowania większych rur i zaworu, lub dokładania kolejnej pompy w obieg kotłowy.

 

Było o tym wiele na forum, poszukaj, poczytaj.

 

Pozdrawiam

 

ps: co szybko to nie zdrowo ;) smarowałem dla 4d, a okazuje się być 3d :lol:

 

 

SORRY :P

 

 

Edytowane przez Vlad24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu dziękuję:)

Nawet nie wiedziałem ze przy 3 drogowym mieszaczu nie działa ta ochrona, w instrukcji chyba nic o tym nie pisze.

 

Także mam jeszcze jedno pytanie. Pompę tą co jest za zaworem podłączyć do sterownika kotła czy sterownika zaworu?

W instrukcji pisze:

"UWAGA: jeżeli sterownik zaworu działa równocześnie na wspólnym

obiegu ze sterownikiem kotła, pompę należy podłączyć ze sterownika

kotła (wyjście pompy z regulatora ST-430 pozostanie bez podłączenia)."

 

Tzn że jak te sterowniki są ze sobą podłączone to trzeba pompę dać do sterownika kotła?

Czy jak równocześnie działają, a nie są podłączone, trzeba do sterownika kotła?

 

Dziękuję:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyłączysz ochronę to przy połączeniu jej do sterownika możesz tylko załączyć ją na stałe, sterowanie działa tylko przy załączonej ochronie powrotu(przynajmniej u mnie tak jest a chyba mam najnowszy soft).

Jeśli chcesz mieć pompę podłączoną do tego sterownika bo np. masz mechaniczny miarkownik to musisz czujnik powrotu przenieść na zasilanie, załączyć ochronę powrotu i odpowiednio ustawić temperatury.

Radzą też przenieść ten czujnik jak przy 4d jest słaby obieg kotłowy.

Edytowane przez yareka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty ten czujnik powrotu powinieneś dać na zasilanie jeśli chcesz mieć większe bezpieczeństwo.

Przy 3d i tak Ci ochrona powrotu nie zadziała ale jak np. ustawisz max. temperaturę na 80-90 stopni i czujnik będzie na zasilaniu to po osiągnięciu tej temperatury zawór Ci się otworzy(w nowym sofcie będzie schodził poniżej max. temperatury) i będzie większy odbiór temperatury przez instalację.

Jak masz układ zamknięty to bym nawet radził tak zrobić bo po zamknięciu 3d pewnie się otworzy inny zawór ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam piec ling duo 25kw. Zawór 4d do dziś był sterowany ręcznie, odłćzenie czujnika co itd. Zakupiłem siłownik honeywell. Po jpodłączeniu czujnika co i zamontowaniu siłownika zawór ustawia się w poz. 1. Temp. na piecu dochodzi do 77/54, ale zawór nie otweira się. Zadałem więc na stwerowniku pokojowym wyższą o kilka stopni temperaturę, ale i to nie pomaga zawór nie drgnął. Po zamianie kabli zawó otweira się na poz. 9. Czy może źle coś podiąłem. Dodam jeszcze, żesterownik pieca to Recalart. Kable od sterownika podłączyłem zgodnie z opisem na sterowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.