Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co W Biurze 95M²


sebastian007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie w swoim pierwszym poście,

 

Na forum trafiłem ponieważ mam dosyć duży dylemat z wyborem źródła ogrzewania do biura.

 

Ale po kolei: Lokal biurowy w którym muszę zrobić instalację CO znajduje się na pierwszym i ostatnim piętrze budynku biurowego. Lokal to 8 pomieszczeń o łącznej powierzchni 95m?, wysokość ok. 3 metry. Biurowiec jest nieocieplony, ściany ok 45 cm z cegły, dach żelbet. Okna plastikowe. Lokal jest w południowej części budynku. Okna z pomieszczeń wychodzą na wschód (większa powierzchnia) i zachód.

 

W pomieszczeniach na suficie jest 5 cm styropianu i ok. 1 cm kasetonu styropianowego. Parter pod moim lokalem jest nieogrzewany. Mam do dyspozycji piwnicę do której mogę wstawić piec węglowy oraz masę miejsca na węgiel. Mam też na ścianie budynku przyłącze gazu.

 

I mam ogromny dylemat: Źródłem ciepła w instalacji zrobić gaz ziemny czy węgiel (ekogroszek).

 

Myślę o piecu kondensacyjnym gazowym lub o piecu z podajnikiem na ekogroszek.

 

Boję się kosztów ogrzewania nieocieplonego budynku gazem. Z kolei minusem ekogorszku, jest to, że wcale nie jest taki bezobsługowy. Sypać węgiel, wynosić popiół, czyścić piec, kupić węgiel (ryzyko zakupu syfiastego węgla)-> wszystko zajmie ileś tam czasu.

 

Dodam, że zdaje sobie sprawę, że gaz jest droższy i rozsądną różnicę jestem w stanie zaakceptować, natomiast boję się jakiś kosmicznych rachunków. Dodam jeszcze, że poprzedni użytkownik lokalu (zdemontował instalację CO) zużywał na miesiąc ok. 700 kg węgla (w piecu starego typu "na wszystko") ale do tych 95m ogrzewał jeszcze ok 70 metrów parteru. Ja wynajmuje tylko górę i parteru nie mam po co grzać.

 

 

Co byście doradzali w tym przypadku?

 

W załączniku szkic lokalu (bez zaznaczonych kierunków geograficznych).

post-29684-0-21307200-1305668342_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłem gazowym można łatwiej sterować. no i jest na miejscu. Mając kocioł z zamkniętą komorą spalania nie musimy martwić się o powietrze w pomieszczeniach (mankament kotłów montowanych w obecnie szczelnych budynkach). Przy obecnych cenach ekogroszku a często i jakości różnica w cenie może być niewielka. Można by zastanowić się nad kotłem miałowym. Jednak tak w przypadku ekogroszku jak i miału lub innych paliw stałych musimy mieć skład opału jak i popiołu. Minusem jednak kotłów na paliwa stałe jest obsługa. Trzeba by przewidzieć jakiś prysznic przy obsłudze przez pracownika. Osobiście w tym przypadku skłaniałbym się ku ogrzewaniu gazowemu. Ostateczny wybór pozostawiam inwestorowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy, że bardziej skłaniam sie do gazu. Lepiej zainwestować w kocioł kondensacyjny (myśle o jakimś tańszym np. de dietrich MCR/II ? MI ) czy zwykły kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania?

 

O ile realnie kondensując mogę obniżyć zużycie gazu?

 

Warto zainwestować w sterowanie pogodowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy, że bardziej skłaniam sie do gazu. Lepiej zainwestować w kocioł kondensacyjny (myśle o jakimś tańszym np. de dietrich MCR/II ? MI ) czy zwykły kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania?

 

O ile realnie kondensując mogę obniżyć zużycie gazu?

 

Warto zainwestować w sterowanie pogodowe?

 

Przy tej powierzchni może 400-500zł rocznie po dołączeniu partetu może z 800zł.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia druga:sterownik pokojowy czy pogodowy?

Jedno się z drugim nie gryzie, często stosuje się oba naraz.

Dokładniej mówiąc:

Pogodówka to podstawa i dobrze ustawiona powinna sobie poradzić.

Jak masz zawory termostatyczne, to jej pomogą.

Jeśli to nie wystarczy lub ich nie ma, to wtedy pokojówkę można dołożyć.

Edytowane przez vernal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator, którego najprawdopodobniej wybiorę proponuje takie rozwiązanie:

-ponieważ jest to biuro, nie robić pogodówki

-zrobić tylko pokojówkę-> jak biuro jest nieczynne to 17-18 stopni, a jak jest czynne to ile chcemy czyli np. 20-21

-do tego zawory termostatyczne, żeby np. jak jakieś pomieszczenie jest rzadko używane (np. sala konferencyjna) to ustawić tam mniej stopni np. 12-15 (oczywiscie okresowo podczas używania zwiększać).

 

Co o tym myślicie?

 

Tak mi teraz jeszcze przyszła myśl: może nie warto wszędzie dawać zaworów termostatycznych, tylko w takich pomieszczeniach które mogą być nieużywane, albo nie potrzebują super wysokich temperatur jak np. korytarz, aneks kuchenny czy może toaleta. Zawsze to by było kilkaset złotych mniej za te zawory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można i tak zrobić, ale wartałoby jeszcze wziąść pod uwagę niektóre czynniki:

1. Jaki będzie ten kocioł - jakie są optymalne temp. grzania dla niego.

Bo przy obniżeniach nocnych będzie potrzebna stosunkowo duza moc grzejników rano - uzyskiwana jakościowo (wysoka temp. czynnika) lub ilościowo (tutaj przewymiarowane grzejniki - wyższy koszt).

2. Bezwładność budynku - tu jest gruby mur ceglany, więc duża.

Akurat nie bardzo pasuje do obniżeń, bo rano trzeba dużo energii (w krótkim czasie!) żeby uzyskac jako taki komfort cieplny.

A potem jak obniżysz, to nagromadzona w murach energia i tak jeszcze długo będzie grzać puste biura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.