Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić W Kotle Z Palnikiem Rynnowym Defro Duo Uni


thepablo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Wiem że chyba już ten problem na forum był poruszany gdzieś kiedys czytałem

 

mam strasznie gorącą rurę od komina na zewnątrz budynku (komin modułowy z izolacją) pierwszy raz mi się coś takiego zdarzyło

 

tlące się sadze...?????

 chociaż nie wydaje mi się ale jutro wejde i na wszelki wypadek wyczyszcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Jestem świeżym użytkownikiem pieca z podajnikiem Defro Duo UNI 15, sterownik K1PV2. Piec hula trzeci sezon, dom kupiłem na rynku wtórnym. Do ogrzania jakieś 120m2 - podłogówka + 7 grzejników i bojler CWU 250L. Poprzedni właściciel palił miałem na jakichś autorskich nastawach. Ja kupiłem porządny (ponoć) ekogroszek i wystartowałem z ustawień fabrycznych - palę z PID. Chciałem skonsultować z bardziej doświadczonymi "palaczami" następującą rzecz. Otóż, ustawiłem temp. zadaną na kotle na 57 stopni, CWU na 48 stopni. Kociołek w miarę szybko osiągnął zadaną temperaturę i pracował bez większych odchyłek do momentu osiągnięcia temp. zadanej w pomieszczeniach (dałem 20,5 stopnia). Dom ogrzewał się jakieś 6h do zadanej temperatury, w połowie procesu zaobserwowałem niedopalony groszek w popielniku wobec czego zmniejszyłem moc kotła na 98%. Po ogrzaniu domu do temperatury zadanej piec wskoczył na chwilę w nadzór. Kocioł wychłodził się do 45 stopni po czym znowu rozpoczął pracę w trybie pompy równoległe. Od tego momentu na sterowniku przy temp. zadanej pojawiła się wartość -10 stopni (skąd się to wzięło i dlaczego?) a kociołek pracuje w zakresie temperatury 44-49 stopni i nie podchodzi pod temperaturę zadaną (zdjęcie w załączniku). Słabo wygląda temperatura spalin i powrotu. W domu jest ciepło jak na all inclusive w Egipcie, poskręcałem grzejniki i piecyk sobie pyka. Pytanie tylko czy to tak ma wyglądać - w innych wątkach czytałem, że powinienem pracować na temperaturze kotła 65 stopni, 55 stopni powrotu i spalinach w zakresie 70-130 stopni, a moje osiągi są dalekie od tego. Będę wdzięczny za wskazówki.

 

post-75084-0-33343400-1509445571_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego a czasami nie masz regulatora pokojowego bo jesli tak to w ustawieniaxh regulator pokojowy sterowanie kotlem jest zalaczone . Jak regulator osiagnie wartosc zadana obniza temp.kotla bo i widze ze zawór także. Temperatura sapalin sie nie przejmuj masz przewymiarowany kociolek i teraz to wystarczy przyjda mrozy temp. skoczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzał w 10-tkę! Mam regulator pokojowy i na piecu sparowałem go z kotłem. Czyli tym minus 10 na kotle i minus 17 na zaworze się nie przejmować, tak ma być? Doczytałem już, że mój kociołek jest za duży dla tego domu -niestety, kupiłem wszystko w pakiecie i jakoś muszę sobie z tym poradzić :( Krótko obsługuję ten sprzęt, ale popiół wydaje się ok, spieki są drobne, rozsypujące się w palcach, po obniżeniu mocy do 98% groszku w popiele nie ma. Martwiły mnie tylko te różnice w wartościach zadanych i rzeczywistych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego na kotle wyłącz obniżenie tak jest żle ma być cały czas stała temp. zostaw tylko na zaworze i doreguluj to do swoich potrzeb tak byś miał komfort cieplny.

Jeżeli wyłaczysz obniżenie kotla to sterownik będzie cały czas się starał oscylować w temp.zadanej czyli w twoim przypadku te 57st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audihlr czyli jak na kotle mam nastawione 75% mocy to jest źle? Ja mam tak ustawione po rozmowie z serwisem DEFRO, kocioł w sumie trzyma temperaturę w miarę stałą... Zawór 4d ustawiony na 4-5 temperatura powrotu oscyluję w granicach 45 stopni, ale w piecu jest bardzo dużo spieków co mnie martwi i spalanie jest też dość wysokie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego na kotle wyłącz obniżenie tak jest żle ma być cały czas stała temp. zostaw tylko na zaworze i doreguluj to do swoich potrzeb tak byś miał komfort cieplny.

Jeżeli wyłaczysz obniżenie kotla to sterownik będzie cały czas się starał oscylować w temp.zadanej czyli w twoim przypadku te 57st.

Grzebałem w sterowniku na piecu ale nie widzę takiej opcji żeby ten minus 10 na kotle wyłączyć. Jedyne co potrafię to wyłączyć regulator pokojowy ale to też jest słabe bo żeby cokolwiek sprawdzić muszę latać do kotłowni i temperatura skacze w domu. Da się to jakoś inaczej wyłączyć? Może w ustawieniach serwisowych?

 

EDIT: Znalazłem dostęp. Menu ustawień --> regulator pokojowy tryb --> obniżenie mocy kotła

 

Skasowałem obniżenie do zera, zobaczę czy temp. podskoczy do zadanej na kotle. Pytanie czy przez to nie będę miał upału w domu? Skoro kocioł jest przewymiarowany to może powinienem obniżyć temperaturę zadaną CO z 57 stopni do np. 45?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaworem sterujesz temperaturę wody podaną na obieg, będzie za gorąco to obniż, każdy lubi co innego. Zwróć uwagę, że Defro zaleca temperaturę kotła na poziomie 65 stopni - tak też ustaw, a zawór możesz ustawić dowolnie wedle preferencji. U mnie przy temperaturze zaworu 40 stopni głowice w grzejnikach mam skręcone  do 3-4 na piętrze. Wydaje mi się, że mylisz pojęcia temperatury zaworu i temperatury kotła (w opcjach może być opisane jako CO).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki. Różnicę między temperaturą zaworu i kotła już rozkminiłem, spróbuję ustawić tak jak mówisz. Jak u ciebie wygląda temperatura powrotu? Przy 40 stopniach temp. zadanej zaworu osiągasz powrót 55 stopni zalecany przez Defro? I czy nie jest tak, że jak mam przewymiarowany kocioł to przy zadanej temperaturze 65 stopni na kotle sporo ciepła pójdzie w niebo? Palę krótko, nie wiem jak będzie wyglądało zużycie opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temperatura powrotu jest zależna od tego co grzejesz ja mam podlogowke i powrót jest na poziomie 40- 45°C przy zadanej 65.

wyższa temperatura nie spowoduje marnowanie ciepła o ile będzie ono odbierane przez budynek.

 

 

Defro Komfort Eko Duo Uni R 25 Kw

- owies - ekogroszek -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audihlr czyli jak na kotle mam nastawione 75% mocy to jest źle? Ja mam tak ustawione po rozmowie z serwisem DEFRO, kocioł w sumie trzyma temperaturę w miarę stałą... Zawór 4d ustawiony na 4-5 temperatura powrotu oscyluję w granicach 45 stopni, ale w piecu jest bardzo dużo spieków co mnie martwi i spalanie jest też dość wysokie...

Kolego dobrze moc morzesz sobie regulowac od własnego widzimisie aby ładnie sie paliłoi kopiec był fajny, spieki jak sa to korekta powietrza do dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzebałem w sterowniku na piecu ale nie widzę takiej opcji żeby ten minus 10 na kotle wyłączyć. Jedyne co potrafię to wyłączyć regulator pokojowy ale to też jest słabe bo żeby cokolwiek sprawdzić muszę latać do kotłowni i temperatura skacze w domu. Da się to jakoś inaczej wyłączyć? Może w ustawieniach serwisowych?

 

EDIT: Znalazłem dostęp. Menu ustawień --> regulator pokojowy tryb --> obniżenie mocy kotła

 

Skasowałem obniżenie do zera, zobaczę czy temp. podskoczy do zadanej na kotle. Pytanie czy przez to nie będę miał upału w domu? Skoro kocioł jest przewymiarowany to może powinienem obniżyć temperaturę zadaną CO z 57 stopni do np. 45?

Kolego też czytam instrukcje tego stera i masz właczone sterowanie tygodniowe wyłacz ta pcje i ma byc git kocioł nie bedzie sobie obniżał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega już rozwiązał ten problem.

jest to albo sterowanie tygodniowe albo tak jak tu było związane z ustawieniami sterownika pokojowego i jego wpływu na pięć po dogrzaniu pomieszczenia

 

Defro Komfort Eko Duo Uni R 25 Kw

- owies - ekogroszek -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, z kotłem ogarnięte, minus zniknął, kociołek hula na zadanej temp. +/- 3 stopnie. Teraz z kolei zawór oszalał, nabrał 10 stopni ponad zadaną temp. Może to musi chwilę się pohuśtać w celu ustabilizowania. Ok, w takim razie zabieram się za dopracowanie popiołu. Fajne te bezobsługowe piece

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam kocioł defro duo uni R 25kw.

Moje subiektywne zdanie o firmie Defro jak i o kotle to jedna wielka porażka.

... np sytuacja z wczoraj, kocioł pracuje na pelecie, wszystko pięknie ładnie, po długich przebojach udało się uruchomić maszynę po sezonie letnim, ale o godz. 16 temp na kotle spadła do 38* i przez dwie godziny nie chciała się podnieść powyżej 45*, dałem mu szanse i nic nie zmieniałem w ustawieniach, ok godz 20 wszystko się unormowało, zdziwiłem się... natomiast o 22 temp w domu wynosiła 25*, a na kotle było 85*, o co mu chodziło, czemu do takiej sytuacji doszło, nie wiem...

wyłączyłem go, jutro odpalę, bo w dom już "ostygł".

jest to tylko jedna z niejasnych sytuacji, w serwisie defro sprawę zbyli i powiedzieli, że jest to wina peletu, i jak tu z nimi dyskutować...

 

W zeszłym sezonie też nie mogłem ustawić kotła, pożerał ogromne ilości peletu, więc wezwałem serwis, to tak mi namieszali w ustawieniach, że cały popielnik był przesypany, kocioł wysmołowało, że nie mogłem otworzyć dolnych drzwiczek, a jak się udało to wyrwałem uszczelkę, żal...

 

obecnie jestem na etapie przymierzania się do wstawienia wkładu kominowego, ponieważ po sezonie 16/17 pojawiły się wykwity na kominie...

 

poniżej filmik z realizacji  sprawdzenia przekroju komina

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radziu może to być kwestia sterownika ale bardziej wydaje mi się że to kwestia ustawień też tak kiedyś miałem że piec grzał jak bojler się nagrzał i pompa wyłaczyla to temperatura waliła do góry.

 

u mnie pomogło zmiana w ustawieniach serwisowych zwłaszcza max temperatura spalin znacznie obnizylem. piec wolniej dochodzi ale praca bardziej stabilna i nie ma takich skoków. teraz przy zadanej 65 pięć już przy 62 zwalnia i powolutku dochodzi do 65

 

Defro Komfort Eko Duo Uni R 25 Kw

- owies - ekogroszek -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz sterownik na zaworze 4d?

Defro Komfort Eko Duo Uni R 25 Kw

- owies - ekogroszek -

Gościu, od którego kupiłem dom wspominał, że w instalacji nie ma jakiegoś magicznego zaworu i on palił bez niego. Zakładam, że chodzi właśnie o 4d. Z tego co czytałem to dosyć ważny element ale muszę ogarniać bez niego, względnie założyć w przyszłości. W takiej sytuacji lepiej ustawić na sterowniku zawór wbudowany na wyłączony? Pamiętam, że w nastawach poprzedniego właściciela na tym zaworze na regulatorze pokojowym palił się czerwony wykrzynik. Ja ustawiłem ten zawór na wariant CO, wykrzyknik zniknął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radziu ja też sporo czasu spędziłem przy piecu ale na razie nie mam problemów. muszę tylko w przyszłym roku wstawić zawór zwrotny na powrocie z podłogowki żeby w pełni sterować temperaturą.

obecnie mam wpięty czujnik temperatury na powrocie ale jak wyłączy mi pompę po osiągnięciu temperatury to cofa mi ciepła wodę zwłaszcza jak załączy się pompa cwu i piszczy mi alarm o zbyt wysokiej temp. podłogowki

 

Defro Komfort Eko Duo Uni R 25 Kw

- owies - ekogroszek -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam kocioł defro duo uni R 25kw.

Moje subiektywne zdanie o firmie Defro jak i o kotle to jedna wielka porażka.

... np sytuacja z wczoraj, kocioł pracuje na pelecie, wszystko pięknie ładnie, po długich przebojach udało się uruchomić maszynę po sezonie letnim, ale o godz. 16 temp na kotle spadła do 38* i przez dwie godziny nie chciała się podnieść powyżej 45*, dałem mu szanse i nic nie zmieniałem w ustawieniach, ok godz 20 wszystko się unormowało, zdziwiłem się... natomiast o 22 temp w domu wynosiła 25*, a na kotle było 85*, o co mu chodziło, czemu do takiej sytuacji doszło, nie wiem...

wyłączyłem go, jutro odpalę, bo w dom już "ostygł".

jest to tylko jedna z niejasnych sytuacji, w serwisie defro sprawę zbyli i powiedzieli, że jest to wina peletu, i jak tu z nimi dyskutować...

 

W zeszłym sezonie też nie mogłem ustawić kotła, pożerał ogromne ilości peletu, więc wezwałem serwis, to tak mi namieszali w ustawieniach, że cały popielnik był przesypany, kocioł wysmołowało, że nie mogłem otworzyć dolnych drzwiczek, a jak się udało to wyrwałem uszczelkę, żal...

 

obecnie jestem na etapie przymierzania się do wstawienia wkładu kominowego, ponieważ po sezonie 16/17 pojawiły się wykwity na kominie...

 

poniżej filmik z realizacji  sprawdzenia przekroju komina

 

 

W tej firmie to powinni jeszcze opał sprzedawać... Jak czytam o wsparciu serwisu to ręce opadają

 

Wracając do tematu.

Czekam na ten film z montażu wkładu i podłączenia do pieca. Co prawda nie mam żadnych problemów ze skraplaniem się wody (przy wysokości komina z cegły 25x25 od czopucha licząc 4,5m - budynek parterowy) ale wole dmuchać na zimne. Narazie póki co bacznie obserwuje. Od dwóch/trzech tygodni przeszedłem na pelet i odrazu co rzuciło się w oczy to duża ilość pary wodnej wydobywająca się z komina! Przy eko był minimalny lekko biały/szary dymek.

 

Na ile ma być ustawiona ta temperatura spalin? Ja mam ustawiona 120C a i tak nigdy nie przekracza 100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytałem u kilku producentów jak to jest z tą temperaturą i większość zaleca powyżej 120 najlepiej 140. oczywiście przy normalnym paleniu. ja przy piecu z zapalarką przy rozpalanou mam 160 - 170 °C. technicy twierdzili że przy temp spalin poniżej 120 powstaje coś jak kwas siarkowy nie pamiętam jak to się fachowo nazywa a wiadomo co siarka robi że stalą.

twierdzili nawet że temp spalin ważniejsza niż temperatura powrotu na poziomie 55°C

 

Defro Komfort Eko Duo Uni R 25 Kw

- owies - ekogroszek -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.