Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić W Kotle Z Palnikiem Rynnowym Defro Duo Uni


thepablo

Rekomendowane odpowiedzi

Aha no to ja myślę że na CWU dużo nie grzeje, mimo to zrobię podobnie jak ty. Bo posiadam pompę ciepła woda powietrze 300 litrów. też trochę musi to grzać ale grzeje na 45stopni tylko. Mimo to w górnej części zbiornika na pompie pokazuje 51 stopni. zrobię tak jak ty na CWU i zobaczę co się stanie. 

 

A zapytam bo nie wiem, jaką Histerezę macie ustawioną na sterowniku pokojowym SPK LUX ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłem spalanie i przez ostatnie 6 dni piec szarpnął średnio 27 kg groszku na dobę. Trochę dużo zważywszy, że nie było jakichś mrozów. Mam dobry węgiel, i ocieplony dom niewielkich gabarytów. Wie ktoś co można poprzestawiać żeby popracować nad spalaniem?

 

Fakt, że w ostatnim tygodniu trochę się bawiłem nastawami, może przez to kociołek zaszalał ze spalaniem.

 

Jaka jest najlepsza różnica między zadaną kotła i zaworu? Może tu mam coś skopane. Zauważyłem też, że odkąd zwiększyłem zadaną kotła do 60 stopni, ustawiłem tygodniówkę cwu i wyłączyłem sterowanie kotłem na sterowniku pokojowym to piec ma momenty, że zjeżdża o 7-8 stopni i potem odrabia (wcześniej pykał w zakresie +/- 3 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem analogicznie tak jak ty masz ustawione, czyli PID fabryczny plus zszedłem mocą kotła na 85% i korekta powietrza na plus dwa, w Górnym dolnym po 0 tam się nie bawiłem. Poczekałem aż groszek się dopali w zbiorniku aż lejek będzie widać i zasypałem worek. Wcześniej ponad 27kg mi brał a nawet 30kg dziennie. Teraz 25kg dało rade. 

 

Tak więc na pewno jesteś na dobrej drodze w ustawieniach. Biorąc pod uwagę że mam większy dom i być może słabiej zaizolowany to mój wynik na bazie badania twoim sposobem jest spoko.

 

Nie wiem jeszcze jak regulować te nadmuchy aby było dobrze. 

 

 

Temp CO 65

Temp CWU 45 grzeje cały dzień, 

Temp zaworu 45

 

i ustawiłem ochronę powrotu na min 42 stopnie max 80

 

jak ustawiłem ochronę powrotu na 55 stopni  to mi piec na małym zamknięciu zaworu działał i puszczał do zaworu wodę o 35 stopniach tylko mimo że miałem ustawioną 48 stopni. 

Pewnie dlatego że mam dużo starych grzejników gdzie jest dużo wody. I powrót był zimny dlatego tak to zmieniłem i jest ok. 

 

a ty jaką masz temp powrotu???

oraz jaką masz temp w ślimaku ja mam dziś 38 stopni ale często bywało i 21??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopiąc się przez forum znalazłem kilku kolegów, którzy przy przewymiarowanym kotle (tak jak u mnie) mocno schodzili z mocą. No to ja już lecę na 50% i zadaną osiąga bez problemu. Zasypałem zasobnik pod korek, chcę zobaczyć na ile taki zasyp starczy bo wyjeżdżam na kilka dni a nie chcę wygaszać pieca. Różnicę między zadaną kotła i powrotu mam w granicach 4-9 stopni. Temperatury na ślimaku nie widzę, względnie nie wiem jak ją sprawdzić. Podobnie z temperaturą spalin - czujnik dokręcony chyba przez trolla bo za cholerę nie mogę odkręcić żeby go wyczyścić także pokazuje bzdury. Czopuch otworzyłem na maxa za radą innych użytkowników, widzę, że przez to mniej się sadzą syfi.

 

CWU podgrzej sobie raz na czas do 50 stopni, ktoś pisał, że dopiero w 48 stopniach zdychają jakieś bakterie gnieżdżące się w bojlerach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Skapitulowałem, mam dość

 

Przy obecnych pogodach czyli od ok. - 3 w nocy do ok 5-7 w dzień i średniej temperaturze w domu ok. 20 st. mam spalanie na poziomie ok. 40 kg/doba, używam różnego groszku od Bartex Gold, Silver, Rubin, Energo Extra, a ostatnio Tauron (rożowe worki) wydaje mi się że złego groszku nie używam kupuje w kwietniu lub maju także tez ma chwilę na ewentualne doschnięcie (nie ma wilgoci w zasobniku co wcześniej się zdarzało) moje ustawienia obecne to

 

zadana 60

 

podawanie - 8

Przerwa - 63

wiatr - 35%

 i tak naprwadę tyle inne ustawienia nie sa mi potrzebne bo piec z nich nie korzysta w podtrzymanie wpada na ok. 10-15 minut i znów zaczyna mozolna pracę dochodzenia a w tym czasie temp na piecu potrafi spaść do 43

 

groszek troche mi się żuzluję, próbowałem zmieniać wiatr ale nic to nie dało jutro spróbuje zmienić podawanie na powiedzmy 10-12  tylko wtedy podejrzewam że będzie niedopalał

 

 

dom ok 150-160 m, tak.... nieocieplony z oknami (plastiki) grzejniki z termostatami danfos

 

 

i choć powiedziałem sobie jakiś czas temu że nic już nie będę robił to chyba jednak muszę i dlatego mam pytanie do Was:

 

Czy jest jakis konkretny zawór 4 D dedykowany do defro akm uni 22 kw?????

 

Czy jest jakiś schemat podłączenia ????

 

Jaki polecacie bojler ok. 150L (muszę wymienić obecny bo ma parę lat i jak juz będę robił to go wymienie)

 

a na marginesie mam pytanie czy macie czysto w kotłowni bo jak oglądam filmiki na YT albo jakieś zdjęcia wstawiacie ze swoich kotłowni to zastanawiam się o co chodzi bo u mnie to jak w kopalni pełno kurzu i syf, najgorzej kotłuję się jak czyszcze piec i wsypuję

 

Generalnie *** jestem na ten dom i ten piec .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że nie masz opcji PID w sterowniku? z tym łatwiej się pali i w moim wypadku o wiele mniej opału idzie. 

 

Ja mam zawór 4D firmy Afriso z siłownikiem polecam pasuje do każdej instalacji bo nie ma czegoś takiego jak dedykowany zawór do pieca, dobiera się go do średnicy rury i tyle. 

 

Obstawiam że nie da rady u ciebie mniej spalać bo cały czas instalacja chodzi na max otwarciu czyli powrót wychładza piec bo nie masz zaworu, chociaż to moje podejrzenie bo nie napisałeś czy masz czy nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć wszystkim udzielającym się.

Mam kociołek DDuni i mam nie typowy problem co jakieś 1-2 miesiące w rynnie na dolnej płycie (blacha z dziurkami) zalewa mi te dziurki nadmuchowe jakby roztopioną stalą (metalem tak jak zaspawane elektrodą w środku stal a na wierzchu zandra/żużel) i na początku rynny tuż przy ślimaku próg 3-5mm wysokości 1,5-2,5cm długości z tego samego materiału. Całość jest bardzo twarda przebicie dziurek nie jest możliwe tylko wiercenie wiertło kobaltowe i chłodziwo bo inaczej tylko wiertło zapali. Próg jedynie można zeszlifować. Palę eko-groszkiem średniej jakości  Energo Extra. W poprzednim sezonie to sama eko z Wesołej. Co jakiś czas w popielniku spiek wielkości 2-4cm na zewnątrz spieku żużel a w środku jakby roztopiony właśnie metal.

Parametry ustawień kotła

   Praca:

Podawanie 20s

Przerwa    60s

Wentyl.     38%

Przesłona went. 1/4 otwarta

 Podtrzymanie:

Przerwa 20min

Podawanie 15s

Wentyl.   38% przez 60s co 15min

 

CZEKAM NA OPINIE DOŚWIADCZONYCH EKO-GROSZKOWĆÓW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest że ruszt dolny potrafi sie przytkac od spieków / zuzla ale przy okazji czyszczenia kanalu z powietrzem przetykam to od dołu srubokretem, gwozdziem czy co mam pod reka, ale zeby wiercic wiertłem???. Te boczne nie zatkały się nigdy.

 

Jakiej średnicy masz otworki w ruszcie?

Zrob zdjecie tego rusztu - porównamy też ruszta może są różne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Praca:

Podawanie 20s

Przerwa    60s

Wentyl.     38%

Przesłona went. 1/4 otwarta

 Podtrzymanie:

Przerwa 20min

Podawanie 15s

Wentyl.   38% przez 60s co 15min

Dziwne to bo wygląda tak jakby to było palenisko kowalskie a nie palnik w piecu... :D

  Dużo paliwa mu dajesz.... 

 

U mnie na rynnie:

podawanie  10 sek

przerwa  65 sek

przesłona wentylatora - szczelina około 0,5 cm

 

Masz pomiar spalin w czopuchu? Jak dużą powierzchnię grzejesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest że ruszt dolny potrafi sie przytkac od spieków / zuzla ale przy okazji czyszczenia kanalu z powietrzem przetykam to od dołu srubokretem, gwozdziem czy co mam pod reka, ale zeby wiercic wiertłem???. Te boczne nie zatkały się nigdy.

 

Jakiej średnicy masz otworki w ruszcie?

Zrob zdjecie tego rusztu - porównamy też ruszta może są różne?

Jedne otworki to 6mm a drugie to 4mm. zdjęcia zrobię za jakiś miesiąc bo jestem 5 dni po czyszczeniu czyli szlifowaniu i wierceniu   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne to bo wygląda tak jakby to było palenisko kowalskie a nie palnik w piecu... :D

  Dużo paliwa mu dajesz.... 

 

U mnie na rynnie:

podawanie  10 sek

przerwa  65 sek

przesłona wentylatora - szczelina około 0,5 cm

 

Masz pomiar spalin w czopuchu? Jak dużą powierzchnię grzejesz?

Pomiaru spalin nie mam bo jak kupowałem kociołek 7 lat temu to tego jeszcze nie było. Mam DDuni 15stka a ogrzewam w tej chwili 230m2 bo jak się budowałem to miał być sam dół a wyszła i górka i zamiast 130m2 mam te 230. Spalam teraz ok. 20 - 25kg na dobę dodam że grzeje jeszcze 350L wody. dom z lat 50 tych podwójna ściana z cegły elewacja 12 cm styropian. stolarka 3 szybówka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruszt u mnie ma otworki 6 / 6,5[mm] - srubka M6 wchodzi ciasno, ale wchodzi.

 

Faktycznie te ustawienia jak dla DDU 15 to mocno przesadzone. Chyba że, jest jakiś inny motoreduktor / slimak założony?

U mnie dla podawania 20 / 60 to wychodzi coś koło 40kW mocy na palniku.

Jak spalasz 20/25 kg na dobe to masz coś koło 5-6kW mocy ciągłej zapotrzebowania - coś tu się nie zgadza z tym podawaniem.

 

Wstaw "zwykły" analogowy termometr będziesz wiedział ile w komin ucieka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruszt u mnie ma otworki 6 / 6,5[mm] - srubka M6 wchodzi ciasno, ale wchodzi.

 

Faktycznie te ustawienia jak dla DDU 15 to mocno przesadzone. Chyba że, jest jakiś inny motoreduktor / slimak założony?

U mnie dla podawania 20 / 60 to wychodzi coś koło 40kW mocy na palniku.

Jak spalasz 20/25 kg na dobe to masz coś koło 5-6kW mocy ciągłej zapotrzebowania - coś tu się nie zgadza z tym podawaniem.

 

Wstaw "zwykły" analogowy termometr będziesz wiedział ile w komin ucieka...

Spala mi się eko dobrze( palenisko 2/3 długości to żar a 1/3 popiół) nie mam niedopałów czasami jest trochę szlaki, zdarza się 1-2 razy na miesiąc że na palniku zrobi się potężny spiek wielkości kufla do piwa. Ten spiek pojawia się w tym samym czasie jeszcze w dwóch innych kotłach które obsługuje. Palnik, ślimak i motoreduktor to mam oryginał nic nie kombinowane.  Na czopuchu zamykam szyber do końca żeby właśnie w komin nie walić bez potrzeby( tak wiem od tego mam czarny nagar w kotle ). Jeśli chodzi o termometr to nie chce mi się bawić ale mierzyłem temperaturę czopucha laserowym termometrem to ma pomiędzy 90-120 stopni ( nie wiem czy to dużo czy mało)   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłem u siebie - na termometrze laserowym np 100C temperatura obudowy to wpuszczony czujnik pokazuje 200C temperaturę spalin czyli prawdopodobnie masz około 190~220 stopni. Trochę to za dużo.

  Przykręć powietrze, zostaw szczelinę max 1 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłem u siebie - na termometrze laserowym np 100C temperatura obudowy to wpuszczony czujnik pokazuje 200C temperaturę spalin czyli prawdopodobnie masz około 190~220 stopni. Trochę to za dużo.

  Przykręć powietrze, zostaw szczelinę max 1 cm

Dzięki fajnie jak wrócę do domu to przymknę went. a 1cm i zobaczymy z czasem jakie będzie się palić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłem dziś temperaturę termometrami laserowymi czopuch w kotle z czujką temperatury w czasie pracy kotła po 5min jak ruszył z podtrzymania laser 119° na sterowniki odczyt 107°  potem pomiar w podtrzymaniu 5min po pracy termometr pokazał 92° a sterownik 104°

Co najciekawsze to stała różnica 12° przy każdym pomiarze. Użyte termometry to SONEL DIT-130 (pomiar opisany wyżej) i tani z znanego marketu NITEO IRT 356-15 różnica między nimi to 1,2° przy każdym pomiarze SONEL pokazuje mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to oba pirometry są? Pirometr mierzy temperaturę powierzchni a nas interesuje spalin. Wsadź czujnik do środka czopucha (tylko nie pirometr :) ).

 

Jak będzie Ci się chciało to sprawdź również przesyp węgla u siebie to da jakąś podstawę do analizy tych parametrów co podałeś.

 

PS. Nie doczytałem. Ten czujnik co miałeś w środku to PT1000 podłączony do sterownika był nowy / czysty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to oba pirometry są? Pirometr mierzy temperaturę powierzchni a nas interesuje spalin. Wsadź czujnik do środka czopucha (tylko nie pirometr :) ).

 

Jak będzie Ci się chciało to sprawdź również przesyp węgla u siebie to da jakąś podstawę do analizy tych parametrów co podałeś.

 

PS. Nie doczytałem. Ten czujnik co miałeś w środku to PT1000 podłączony do sterownika był nowy / czysty?

Symbolu tego czujnika nie znam jest on podłączony do sterownika kotła umieszczony w czopuchu tuż przed szybrem a przed pomiarem z 10 min. wcześniej wyjjełem go i oczyściłem szmatką i wd40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pomiar spalin pokazuje że nie jest źle.

 

Pomierz przesyp węgla zobaczymy jak te parametry od podawania/pauzy.

 

Swoją drogą ja też czasem miewam problem z przytkanym rusztem ale nie do tego stopnia co Ty opisujesz. Była próba na innym opale robiona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pomiar spalin pokazuje że nie jest źle.

 

Pomierz przesyp węgla zobaczymy jak te parametry od podawania/pauzy.

 

Swoją drogą ja też czasem miewam problem z przytkanym rusztem ale nie do tego stopnia co Ty opisujesz. Była próba na innym opale robiona?

Tak paliłem innymi groszkami w tamtym sezonie wrzesień do maja  stosowałem WESOŁĄ dokładnie nie pamiętam 3 lub 4 razy palnik był szlifowany i wiercony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Animus, TIMON120777

Moje obecne ustwienia:

Zadana temperatura pieca 57 stopni

Zadana CWU 43 stopnie

Podawanie 5s, przerwa 46s ,nadmuch 45 

Praca w podtrzymaniu 10s co 40 minut

Wentylator w podtrzymaniu 30 s co 40 minut

Histereza kotła 2 stopnie

Histereza CWU 3  stopnie

Zasłona na wentylatorze : mogę otworzyć klapkę JESZCZE jakieś 1,5 cm

Praca obecnie wygląda mniej więcej tak:

Dobija do 57 stopni , następnie spada do 50 stopni - zaczyna rosnąć do 57 stopni w czasie 16 minut. Następnie piec stoi w podtrzymaniu 20 minut

Poniżej zdjęcia.

Po 24 godzinach pracy wyciągam pół wiadra popiołu ( niedopałów )

CO SUGERUJECIE ZMIENIĆ?

post-37177-0-98170600-1517603518_thumb.jpg

post-37177-0-05357500-1517603580_thumb.jpg

post-37177-0-66882400-1517603631_thumb.jpg

post-37177-0-57417300-1517603668_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animus.

Po 12 godzinach pracy spalanie wygląda jak na załączonych zdjęciach.

Praca pieca po zmianie nadmuchu w podtrzymaniu ( tak jak sugerowałeś ) wygląda następująco:

 

Piec Dobił do zadanej ( 57 stopni) i stał w podtrzymaniu , po 10 minutach właczyl sie wentylator ( taki e było ustawienie 30 sekund co 10 minut ). Piec od tego momentu stał jeszcze w podtrzymaniu 9 minut. Następnie Temperatura spadła do 55 stopni ( histereza 2stopnie ) i zaczął od nowa pracować - temperatura spadła do 50 stopni i od tej pory zaczeła iść w górę ( do 57 stopni piec dochodził 19 minut )

 

post-37177-0-25978700-1517691939_thumb.jpg

post-37177-0-39435700-1517691975_thumb.jpg

post-37177-0-59791300-1517692013_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.