Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić W Kotle Z Palnikiem Rynnowym Defro Duo Uni


thepablo

Rekomendowane odpowiedzi

trochę info z prasy.

 

https://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/temperatury-krytyczne/

 

Temperatury krytyczne

 

Jakie są krytyczne temperatury eksploatacyjne spalin i wody dla kotła węglowego, pracującego w instalacji centralnego ogrzewania indywidualnego gospodarstwa domowego? Ba – żeby to kto wiedział. Pisząc te słowa, wcale nie żartuję. To jest zagadnienie naprawdę mocno skomplikowane, dlatego nie próbuje się go drążyć. Dla świętego spokoju.

 

Ze strony producentów kotłów wodnych małej mocy wychodzą sugestie, że temperatury eksploatacyjne powinny być stosunkowo wysokie, ze względu na żywotność kotła. Użytkownicy kotłów chcieliby te temperatury utrzymywać jak najniżej, w przekonaniu o minimalizacji tą drogą strat ciepła, czyli zużycia paliwa.

 

Języczkiem u wagi jest w tym przypadku temperatura wykraplania się pary wodnej ze spalin (punkt rosy). Jak wiadomo, w spalinach są również związki kwasotwórcze, które z wodą mogą tworzyć kwasy o silnym działaniu korozyjnym. Chodzi głównie o trójtlenek siarki SO3, który z wodą tworzy kwas siarkowy H2SO4. Problem – jak widać – rzeczywiście istnieje, przy wyraźnym konflikcie oczekiwań obu zainteresowanych stron.

 

W instrukcjach obsługi kotłów nierzadkie są zalecenia, aby nie eksploatować kotłów z temperaturą wody poniżej 60⁰C (także w instrukcjach dla kotłów żeliwnych), przy czym zalecenia te dotyczą nie tylko wody zasilającej instalację c.o., lecz nawet wody powracającej z instalacji do kotła. Widziałem na własne oczy takie instrukcje, gdzie dla wody powrotnej jest zalecana temperatura co najmniej 60⁰C. Nierzadkie są także przypadki instrukcji nakazujących montaż zaworów 3- lub 4-drożnych oraz zalecających eksploatację kotłów tylko w zakresie powyżej 50% ich mocy nominalnej. O temperaturze spalin instrukcje nie piszą nic. Do momentu pojawienia się na rynku sterownika eCoal.pl, który swoje działanie opiera na analizie zmian temperatury spalin, ten parametr był mierzony tylko przez badaczy i dociekliwych amatorów.

 

 

Defro Komfort Eko Duo Uni R 25 Kw

- owies - ekogroszek -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak u ciebie wygląda temperatura powrotu? Przy 40 stopniach temp. zadanej zaworu osiągasz powrót 55 stopni zalecany przez Defro? I czy nie jest tak, że jak mam przewymiarowany kocioł to przy zadanej temperaturze 65 stopni na kotle sporo ciepła pójdzie w niebo? Palę krótko, nie wiem jak będzie wyglądało zużycie opału.

Z temperaturą powrotu właśnie sam walczę, kilka porad i wymagań dla prawidłowego obiegu kotłowego opisali koledzy w innym moim wątku w dziale Instalacje CO. Krótko mówiąc wszystko zależy od Twojej instalacji.

Również od niedawna jestem użytkownikiem tego kotła i uwierz mi, zanim go okiełznasz minie sporo czasu. Testuj różne ustawienia czy to kotła czy zaworu, bez tego nikt Ci nie powie jakie spalanie osiągnie Twój kocioł. U mnie spalanie jest różne do 40kg pelletu na dobę, ale jak narazie kocioł strasznie szaleje i raz odbiega od zadanej w górę po to żeby za chwilę się mocno schłodzić, zmieniam parametry pracy na PID i obserwuje efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co udało mi się ustabilizować temp. zadaną kotła na poziomie 57 stopni. Pracuję nad kopczykiem bo nie jest taki spadzisty jak w instrukcji defro tylko poziomy z dużym kalafiorem spieków na końcu rynny. Dodatkowo nie wiem jak obniżyć temp. zaworu (jak wspominałem nie mam zaworu 4d ze sterownikiem). Dałem zadaną temp. Zaworu na 40 stopni ale non stop trzyma mi 50 stopni i nie może obniżyć. W sterowniku na piecu na zaworze wbudowanym nie widzę opcji temp. max (jest tylko minimalna powrotu). Poskręcałem kaloryfery bo w domu jest za ciepło. Myślę, że w moim przypadku przewymiarowany kocioł plus brak zaworu 4d to słaby temat, dopóki nie przyjdą mrozy to będę miał saunę albo trzeba będzie jechać na 45 stopniach zadanej na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiło się ciepło więc wygasiłem piec i zabrałem się do czyszczenia i rozpoznania bojem. Obserwacji jest kilka. W końcu udało mi się odkręcić wentylator razem z rękawem - wcześniej śruby nie chciały za nic puścić ale WD40 i siła razy gwałt zrobiły swoje. Dołączoną szufelką na wymiar oczyściłem dziurę w kotle - syfu było tam pełno, nic dziwnego, że powietrze nie miało jak dmuchać. Jak już wentylator miałem swobodnie w ręku to zacząłem studiować tę magiczną klapkę. Latarka i kilka dmuchnięć w śmigło pozwoliło stwierdzić, że instrukcję ustawienia klapki od Defro sobie można wsadzić. Dopiero jak na maxa skręciłem dźwignię w dół klapka na dobre się otworzyła, wczesniej dyndała w pozycji zamknięto-półotwartej. Dodatkowo poprzetykałem wszystkie dziurki na rynnie, część była zapieczona, część zasyfiona popiołem. Mam nadzieję, że od teraz piecyk zacznie palić jak trzeba. Jedyne czego nie udało mi się oczyścić to czujnik spalin - nie wiem kto i czym to dokręcił ale odpuściłem, bo się bałem, że zerwę śrubę. Zapryskałem WD40, może podejdę do tematu za jakiś czas. 3 dni palenia - sadzy było w cholerę (palę ekogroszkiem, ponoć 26MJ) ale to może być wina zapchanego dolotu powietrza, rynny i tej klapki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z klapką też zauważyłem. Wszelkie naklejki z instrukcją jakie Defro daje do pieca nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. W przypadku wentylatora sprawa jest prosta - oś klapki jest z innej strony niż w naklejce, w związku z tym obciążnik klapki musi być skierowany w drugą stronę. Również doszedłem do tego dopiero po wymontowaniu wentylatora. Swoją drogą znajomy mówił, że serwis z kolei zalecił mu zamkniętą klapkę, ponieważ ciąg kominowy był zbyt duży (co przecież ma regulować sterownik przy pomocy turbinki na wentylatorze). Instrukcje od Defro zawarte w papierach do pieca mają się nijak do całego pieca. Kopczyka takiego jak w instrukcji nie jestem w stanie uzyskać od 2 tygodniu, pomimo ustawień korekty powietrza nawet na -11%. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kopczyka takiego jak w instrukcji nie jestem w stanie uzyskać od 2 tygodniu, pomimo ustawień korekty powietrza nawet na -11%. 

Jak masz korektę paliwa to daj max+

 

Jak przechodził nad Polską huragan Grzesiek, to nawet przy rozjechaniu u mnie na maksa, czyli nadmuch -50% i przesłona na nim "na palec",  a paliwo +50% kopczyk nadal się nie wyrabiał, dopiero jak otworzyłem drzwiczki wyczystki komina za piecem mogłem opanować sytuację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? Co powinienem skorygować?

 

U mnie kopczyk też nie jest taki spadzisty jak w instrukcji. Raczej idzie równo poziomo po całej długości rynny. Wcześniej groszek się mocno spiekał i na ujściu rynny robił się wielki zapieczony kalafior. Zmniejszyłem moc kotła do 86%, nadmuch z góry na -11%, kalafior znikł, spieki się trafiają ale dużo mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, jestem nowym użytkownikiem forum jak i kotła Defro Duo Uni 15kw. Mam kilka pytań odnośnie tego pieca i możliwości palenia w nim. Mianowicie mam 3 tony Eko groszku (wartość opałowa 26500kj/kg)  oraz 4 tony miału który kilka lat leży w kotłowni.

 

Pytanie brzmi w jakich proporcjach mieszać miał z groszkiem aby się nie zawieszał? Oraz by to miało sens. Jakieś podpowiedzi jak wy to mieszacie? Palić z PID czy regulator dwustawny?

 

Póki co zasypałem zbiornik 150kg groszku i 20kg miału, bo dopiero co odpaliłem piec. Odpaliłem zgodnie z tym co doradził serwisant,  

 

Moje ustawienia to:

Czas podawania: 5 sek 
Czas przerwy: 53 sek 
siła nadmuchu: 35% 
Podtrzymanie: 
Czas podawania: 3 sek 
Czas przerwy: 15 min 
Dmuchawa: 
Czas pracy: 10 sek 
Czas przerwy: 7 min 

Napotkałem problem bo po odpaleniu pieca który w kilka godzin uzyskał temp zadaną kotła i zadaną pokojową to po tym otworzył zawór na 100% i tak sobie już zostawił. Nie wiem czy tak to powinno wyglądać? Nie powinien przypadkiem przymknąć go do 40-50% ??

 

Dodam że w instalacji jest zawór 4D 6/4 cala oraz siłownik afriso, sterownik pieca to K1Pv4 posiadam także sterownik pokojowy SPK LUX. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do zaworu to jest kilka możliwości

1. temperatura zadana co jest wyższa niż kotła sterownik probuje dobic do zadanej i dlatego otwiera na max

2. tu raczej wykluczam ale też może być źle zamontowany siłownik lub źle podłączone zasilanie prawo lewo kwestia czy otwarty jest na sterowniku info na wyswietlaczu czy sprawdzasz organoleptycznie

 

wrzuć fote że sterownika i instalacji

 

Defro Komfort Eko Duo Uni R 25 Kw

- owies - ekogroszek -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kwestii ustawień siłownika to jak na wyświetlaczu jest 100% to na siłowniku 10. kwestia tych kabli to też możliwa chociaż ja się na elektronice nie znam. Po przyjściu z pracy zrobiłem fote nie pokoi mnie niska temp pieca i zaworu

 

Teraz wygląda to tak. 

 

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/feu0lOfTRC29bchSTwPNwuVXNwFQJo

 

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/~g_P3OwQazDpFMDXw1J38wOSBkvhaI

 

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/sQQb412_Qcg8~Wj911nmsY9AMmKJu4

 

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/mfkC4wsHUfmO~ZOKlCO2J0mlJ0YveX

 

i tak gdzie powinien być czujnik powrotu? bo ja mam pod zaworem 4d czyli na dolnej idącej do pieca rurze, z tym że tuż pod nią jest wlot powrotu z cwu. i czy nie powinien on być na powrocie z centralnego czyli nie na dolnej drodze tylko tej poziomej z lewej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co widzę to nie cały czas jest otwarty na 100 %

problem jest tego typu że temperatura kotła jest niższa niż masz ustawioną na zaworze dlatego otwiera się na 100 do momentu aż nie dogrzeje pomieszczenia.

trzymaj temp na 65 na kotle to nie będzie problemu

ja czujnik powrotu mam na samym dole zaraz za wejściem do pieca

 

Defro Komfort Eko Duo Uni R 25 Kw

- owies - ekogroszek -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie coś się rozkręcił teraz, i otwiera i zamyka. Do tego patrzyłem podczas jego pracy na te światełka co są na siłowniku i jak paliła się u góry to przekręcał w lewo a jak ta na dole to w prawo także kable są ok, tak mi się wydaje. 

 

Teraz mam zmienić temp na kotle na 65 a na zaworze jaką ustawić? Biorąc pod uwagę że na pokojowym mam 22 stopnie bo to optymalna temp dla nas w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy wyższej temperaturze kocioł szybciej reaguje na zmiany temperatury możesz 65 lub 55 chodź zalecana to 65. na zaworze ustaw taką jaka jest Ci potrzebna możesz np 50 tylko ustaw sobie żeby była zmiana temperatury o 1 ° przy każdym odchyle od zadanej w domu.

czyli jeżeli masz ustawioną temp 22 na sterowniku pokojowym to zmiana o 1 ° spowoduje zmianę na zaworze o 10°. Tak masz chyba teraz ustawione możesz te zmiany modyfikować względem potrzeb lub samej reakcji.

Jeżeli często jest powyżej 22 ° to możesz zmienić zmianę temp o 20 na zaworze.

 

 

 

Defro Komfort Eko Duo Uni R 25 Kw

- owies - ekogroszek -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz załączone opcje regulator pokojowy (obnizenie zadanej) lub sterowanie tygodniowe/godzinowe kotła które obniża temperature na kotle o -10 od zadanej oraz o -7 na zaworze

 

Dobrze to widać na 3 zdjęciu linku

 

Temperatura kotła zadana 55 - 10 = 45

Temperatura zaworu 48 - 7 = 41

 

Do tego może być (nie musi) załączona ochrona powrotu i zawor kreci tam i z powrotem.

 

Róznica temperatur między kotłem a zaworem jest za mała. Podnies temp na kotle lub zmien te wartosci obnizenia temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Podniosłem na 65 temp kotła, reakcja jest taka że spokojnie utrzymuje temp zadaną w domu i powrót jest na poziomie 52 stopni. Znaczy to że obydwaj mieliście rację i pomogliście. Zobaczę jak wykres utrzymania temp się będzie kształtował. Dziękuję!!

 

Co do tych opcji to na pewno nie mam tygodniówki bo mam chęć ją ustawić z racji że przez większość dnia nie ma nikogo w domu. A opcja regulator pokojowy gdzieś mi chyba się zaznaczyła, sprawdzę to.

 

Widzę że masz taki sam piec jak ja, możesz ocenić moje ustawienia? lub podać swoje. Pytam bo nie wiem ile mi spali groszku piec na tych, a być może mogę ustawić coś sprawdzonego i oszczędniejszego. 

 

Moje ustawienia to:

Czas podawania: 5 sek 

Czas przerwy: 53 sek 

siła nadmuchu: 35% 

Podtrzymanie: 

Czas podawania: 3 sek 

Czas przerwy: 15 min 

Dmuchawa: 

Czas pracy: 10 sek 

Czas przerwy: 7 min 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie masz problemów ze spalaniem węgla typu żużel lub niedopałki a do tego potrafisz ocenić "jakość płomienia" to znaczy że Twoje ustawienia są bardzo dobre.

Ja bym nic nie zmieniał.

To trzeba dobrać pod siebie, pod swój palnik, pod swój węgiel, pod swoją instalacje.

 

PS. Przy tych ustawieniach płomienie "opływają" ruszt wodny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Forumowicze, może Wy będziecie w stanie pomóc bo ja już rozkładam ręce, mam problem z kotłem EKO DUO UNI R 20KW, a dokładniej z jego ustawieniami. Kocioł bardzo nie równo się pali, przez co według mnie spala bardzo dużo eko-groszku bo około 2 worków 25KG na dobę, do tego jeśli zostanie uruchomiona podłoga to kocioł nie jest w stanie się nagrzać dopóki nie wyłączy się pompka od podłogi. Piec po spaleniu zostawia sporo spieków, i nie idzie tego wyregulować ani korektą powietrza ( próbowałem już na wszystkie sposoby podane w tym wątku, korekta na plus na minus), dziwne jest to że piec nawet jak już osiągnie temperaturę zadaną to nadal mocno dmucha wentylator nawet na 50%, posiadam sterownik K1PRV3, wgrane najnowsze oprogramowanie, wentylator z dodatkową turbiną, zwór 4d na grzejniki i zawór 4d na podłogówkę, tylko nie wiem czy są poprawnie ustawione... Popiołu też jest bardzo dużo tak jak widać na zdjęciach. Poniżej dokładne nastawy kotła, palę w trybie PID a może powinienem przestawić na sterowanie ręczne?? W domu mam zainstalowany czujnik do sterowania pompką firmy SALUS, który po osięgnięciu zadanej temperatury w domu wyłącza pompkę. Jako że popiół mi tak nie przeszkadza to te spalanie mnie przeraża, od początku sezonu z tym walczę i nic nie pomaga a infolinia DEFRO rozkłada ręce. Próbowałem wszystkich możliwych regulacji jakie tutaj wyczytałem i nic nie pomaga...

 

 

Kocioł: EKO DUO UNI R 20KW

Temp. zadana kotła: 63 stopni

Temp. zadana bojl. 51 stopni

Histereza CWU: 2 stopnie

Pompki uruch: 40 stopni

Min. praca pod: 1 s.

Max. praca pod: 5 s.

Min. przerw. pod: 45 s

Max przerw. pod: 98 s

Min. went. robo: 12

Max. went. robo: 33

Min obroty went: 80

Max obroty went: 440

Max temp. spalin: 190 stopni

Temp. powrotu przy wyłączonej podłodze: 48 stopni

Zawór 4d grzejniki: 4

Zawór 4d podłoga: 5

Temp. w domu 24 stopnie

Powierzchnia domu: 180m2 (dom bliźniak, jeden kocioł, dwie oddzielne pompki na podłogówkę)

Powierzchnia podłogi: 90m2

 

https://www.fotosik.pl/zdjecie/4f3c695c948d9982

https://www.fotosik.pl/zdjecie/3444dc6fc67b53ca

https://www.fotosik.pl/zdjecie/5cf5b783d81d8eee

https://www.fotosik.pl/zdjecie/d583097e18c028bc

https://www.fotosik.pl/zdjecie/e15ef65cbf906428

https://www.fotosik.pl/zdjecie/d3eb9b21e0345e08

http://ekogroszekprestige.pl/ekogroszek-premium/ - ekogroszek

https://www.salus-controls.pl/produkty/sterowanie-kotlem/regulatory-przewodowe/091fl-przewodowy-programowalny-regulator-temperatury-tygodniowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsze co zrób to zmień max przerwę podawania na wyższa np 120

dwa zmień max temp spalin na 210

do reszty nie ma co się zbytnio przyczepić w pid sterownik sam będzie regulował nadmuch

zawory nie wiem jaki masz zakres ale powinny one być ustawione na środku to takie bezpieczne ustawienie czyli jeżeli max jest 10 to na 5

 

co do podłogowki to temperatura która wystarczy na zasilaniu to ok 36-37

 

histeze na cwu to min 5 ° - kwestia czy palisz 24 h czy korzystasz z zapalarki

 

temp załączenia pomp podłoga 42 cwu i co 52

 

tak to jest ustawione u mnie czy się sprawdzi u Ciebie trzeba zobaczyć

mi obecnie przy paleniu 12h/doba spala ok 35- 40 kg owsa

 

daj znać jak Ty palisz czy 24 czy krócej

 

Defro Komfort Eko Duo Uni R 25 Kw

- owies - ekogroszek -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.