Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mały Kocioł Dolnego Spalania...


phantomas

Rekomendowane odpowiedzi

A co wentylator wyciągowy kosztuje majątek?

Jak nie ma wentylatora wyciągowego to trzeba się nauczyć otwierać drzwiczke.

Otwórz dół na ościesz w sowim górniaku i otwórz drzwiczki zasypowe na ościesz  i... powąchaj.

 

Czyli obsługując kocioł umiejętnie da się uniknąć w dużym stopniu kotłownianego "brudu" i smrodku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja palę w kotle Dolnego Spalania po tuningu z taczką szamotu.

Wentylator wyciągowy to taki wentylator co się montuje w czopuchu lub na czubku komina co wciąga spaliny z kotła i wyrzuca do komina lub w atmosfere,powoduje zwiększenie ciągu i ekspresowo szybko wciągnie ci całą zadymę z komory zasypowe do palnika gdzie zostanie spalona po czym w postaci CO2 CO i H2O zostanie wciągnięta przez wentylato z jednej strony i wystrzelona z drugiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja palę w kotle Dolnego Spalania po tuningu z taczką szamotu.

Wentylator wyciągowy to taki wentylator co się montuje w czopuchu lub na czubku komina co wciąga spaliny z kotła i wyrzuca do komina lub w atmosfere,powoduje zwiększenie ciągu i ekspresowo szybko wciągnie ci całą zadymę z komory zasypowe do palnika gdzie zostanie spalona po czym w postaci CO2 CO i H2O zostanie wciągnięta przez wentylato z jednej strony i wystrzelona z drugiej.

 

Ok, dziękuję. A takie systemy się kupuję czy samoróbka i wesoła twórczość? Rozumiem, że ponieważ zwiększa ciąg w kominie a więc zmienia warunki spalania to włącza się to okresowo tak?

Edytowane przez Ejno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję. A takie systemy się kupuję czy samoróbka i wesoła twórczość? Rozumiem, że ponieważ zwiększa ciąg w kominie a więc zmienia warunki spalania to włącza się to okresowo tak?

Poczytaj sobie o Logano s112 ,cały ten system masz w standardzie ze sterownikiem 15 kupisz za 3700 zł ,a pod względem wykonania Mpm,a bije na głowę .Ja z Mpm wytrzymałem jeden sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli obsługując kocioł umiejętnie da się uniknąć w dużym stopniu kotłownianego "brudu" i smrodku.

Kolego ja mam białe ściany w kotłowni, serio w dodatku tani kocioł z leroya już niestety nie sprzedają i przerobiłem go właśnie na DS'a ala wery wszystko śmiga cacy. Jak podajesz powietrze pierwotne drzwiczkami załadowczymi to dolniak nie kopci na kotłownie podczas załadunku wogóle mało kiedy kopci. Niestety trzeba umiejętnie się obchodzić z kotłem bo taki kocioł w nowym domu to jednak duży kompromis.

Jeśli chodzi o moc kotła to owszem można wziąć taki 6-12kW ale musisz się pogodzić z małą komorą załadowczą w większości przypadków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

W Buderusie Logano vel Dakonie Dorze vel Junkersie Supraclassie nie spalisz bezproblemowo i efektywnie drewna.

To jest kocioł do węgla. Tak został zaprojektowany i sprawdza się świetnie.

Widzę że masz pojęcie o tych kociołkach , to odpytam bo mam nieodpartą chęć (chorą) wymiany 2 letniego kotła GS na dolniaka i pod uwagę brałem tylko MPM 8-10KW a ty tu dajesz mi zagwostkę , nawet nie wiedziałem że są takowe kotły , ja oczywiście palę węglem tylko i wyłącznie , kombinowałem w myślach o palniku peletowym ale dam sobie chyba spokój , teraz tak na zdrowy rozum czy taki np buderus jest w czymś lepszy od np mpm , no jest tańszy to już coś ale reszta ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Norman, pocieszające co piszesz. Co masz na myśli z kompromisem? Jak z solidnością Twojego kociołka, pytam z powodu marketowego pochodzenia.

Kocioł kupiłem żeby dogrzewać budowę, budowa już na ukończeniu a kocioł jeszcze stoi, miało być inne źródło ciepła ale z nudów przerobiłem go na dolniaka i na razie daje rade. Nie pale nim codziennie ale kilka razy w tygodniu co przy moim dociepleniu o dziwo daje akceptowalne warunki jak na razie. Myśle, że jeszcze jeden sezon pogrzeje ze względu na niepewność związaną z ustawami smogowymi i jak to wpłynie na wybór ostatecznego źródła ciepła, jak się to wszystko unormuje to zobaczymy co zostanie ostatecznie.

 

Kompromisów jest kilka od zależności mocy do pojemności komory załadunkowej do częstości uzupełniania paliwa, czas obsługi itd. Przy dobrym dociepleniu warto policzyć kilka źródeł ciepła bo przy niskim zapotrzebowaniu na energię nawet drogie źródła potrafią być w zasięgu chociaż zawsze istnieje ryzyko wzrostu ceny i zależności od państwa a w takim kotle na wszystko jednak jak by nie było to na pewno nie zmarzniesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

berthold61 w tym roku zmieniłem w końcu górniaka na DS. Trochę się udzielam w wątku https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/352-junkers-supraclass-lub-dakon-dor12-buderus-logano-s111/page-83?do=findComment&comment=331410 wg mnie jest to bardzo dobry kocioł i nie żałuję zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 to odpytam bo mam nieodpartą chęć (chorą) wymiany 2 letniego kotła GS na dolniaka palę węglem tylko i wyłącznie , kombinowałem w myślach o palniku peletowym ale dam sobie chyba spokój , teraz tak na zdrowy rozum czy taki np buderus

 

Mój nowy GS Zębca postał półtora roku, potem nastał Dakon.

Początki były takie sobie, ale przestawienie szamotek i lekki tuning rusztu kawałkiem kątownika załatwił sprawę.

Dakon nie ma typowego palnika, który do węgla jest IMO zbędny i tylko utrudnia palenie. Ma rewelacyjnysystem rusztowania, nieudolnie zerżnięty przez MPMa.

Nie ma problemów z zaklejaniem się drzwiczek.

Jest sporo tańszy - 2585 zeta.

https://kotly.com.pl/produkt-kociol-dolnego-spalania-dakon-dor-f-12-13-5kw-228.html?l=pl

Ja swojego wyczaiłem za 600 zeta, a w zeszłym roku, półtora roku używanego kupiłem za 300.

Poszukaj, bo ludzie w tym palić nie umieją i sprzedają za bezcen.

Moim zdaniem do węgla jest lepszy od MPM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego wyczaiłem za 600 zeta, a w zeszłym roku, półtora roku używanego kupiłem za 300.

Poszukaj, bo ludzie w tym palić nie umieją i sprzedają za bezcen.

Moim zdaniem do węgla jest lepszy od MPM

Ja swojego za 400 PLN tu na forum z zapasowymi rusztami :)

 

https://www.olx.pl/oferta/kociol-co-CID628-IDpJmgl.html koło mnie jest do kupienia 13,5 kW

 

Pieniądze zwracają się po kilku miesiącach palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

To nie powiem oferta całkiem całkiem , MPM-a raczej nikt nie sprzeda za te pieniądze , trzeba się pochylić bo nigdy nie wiadomo co dobrze robić w tych zmiennych czasach smogu , chciałem palnik peletowy zabudować do obecnego kotła ale to ponad 4 tys a z koszem prawie 5 tys a za chwilę ktoś powie że to do kupy nie ma 5-tej i :wacko:  potem zakup mpm 8-10kw ale to też 3,5 tys z transportem , podajnikowiec 5-tej rok temu 6,5 tys teraz powyżej 8 tys , to chyba faktycznie kupić używkę i palić ile się da a jak nie będzie kopcił to może odpuszczą kontrolę , tylko jedno mnie zastanawia czy te kotły potrafią chodzić na małej mocy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.