Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor ciepła - sugestie , opinie


pawelsko1

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 22.08.2024 o 22:06, PioBin napisał(a):

Tu nie ma nic do ukrycia.

Ladowanie zakonczone mam ustawione gdy:

Srednia Zewn +15 -> Bufor 55C

Srednia Zewn -20C -> Bufor 75C

Zaciekawił mnie temat tej automatyki PLC, jesli pozwolisz kilka pytań. 

Czy w Twoim przypadku masz wysterowane tylko to co opisałeś ? czy jest jeszcze coś czym możesz jeszcze uspawnić dzianie pracy z buforem

Jaki to jest sterownik?

Czy z każdym sterownikiem idzie to podłączyć?

Dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten co ja mam to Simatic. Nie patrz na to - taki znam wiec taki mam. Inne tez sa dobre. Te podstawowe funkcje ma kazdy sterownik, rowniez te od automatyki budynkowej.

Sama automatyka bufora jest taka jak opisalem czyli zmienna temperatura ladowania i rozladowywania w zaleznosci od sredniej sobowej temepratury zewnetrznej.

PS. Jesli masz WLASNY pomysl na obsluge instalacji, kotla, bufora itp. napisz do mnie i moze cos zaadoptuje u siebie. Przewaga wszystkich sterownikow programowalnych jest to ze mozna dowolnie i „nieograniczona” ilosc razy szybko zmieniac program czyli cala logike jego dzialania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wpinając taki sterownik nie uszkodzimy w jakiikolwiek sposób sterownika pieca?  Nie maja żadnyc blokad aby nie ingerować w program sterownika kotła?

Myślałem aby ładowac CWU (po spadku o zakładaną histerezę) tylko w gdzinach przez nas zadanych np. NIE w nocnych godzinach.

U mnie w TECH 555p nie idzie tego ustawić. Mnie by się przydało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, PioBin napisał(a):

Przewaga wszystkich sterownikow programowalnych jest to ze mozna dowolnie i „nieograniczona” ilosc razy szybko zmieniac program czyli cala logike jego dzialania.

A wada jest taka że parę tygodni spędzisz w kotłowni zanim wszystko będzie działać jak należy 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nightwatch moze tak moze nie, jak robiles to sam wiesz, im wiecej robiles tym wiecej wiesz i krocej robisz… 😉

20 minut temu, pawelsko1 napisał(a):

Myślałem aby ładowac CWU (po spadku o zakładaną histerezę) tylko w gdzinach przez nas zadanych np. NIE w nocnych godzinach

Strzelasz do wrobla z armaty 🙂

To jest zbyt duze narzedzia aby tylko tym sie zajmowac. Ale da sie oczywiscie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tylko kociol?

To zrobi caly budynek jak masz plan oczywiscie…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pawelsko1 napisał(a):

Myślałem aby ładowac CWU (po spadku o zakładaną histerezę) tylko w gdzinach przez nas zadanych np. NIE w nocnych godzinach.

Taka funkcja jest np w sterownikach firmowych kotłów Wolfa, i to niezależnie od źródła ciepła - nie ważne czy kocioł na pellet czy DS na drewno- wszystko trybi od 12 lat.

2 źródła ciepła, 2 obiegi grzewcze + CWU, bez udziwnień, wiedzy tajemnej i nocowania w kotłowni.

Jak do tego dostawię grzałkę zasilaną z PV, to nic się nie zmieni w sterowniku, rozbudowie czy programowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to zależy , od tego co jest na zewnątrz temperatura ,wilgotność , nasłonecznienie , jest tak że i kilkanaście godzin nie grzeje bo słoneczko operuje a jak ziąb na zewnątrz to co chwila się pompka załącza , generalnie nie jestem w stanie odpowiedzieć jednoznacznie jak długo , to też zależy jaką temperaturę puścisz na mieszacz .

Jak by mój termostat pokojowy miał możliwość jeszcze mniejszej histerezy to pewnie bym zadał , ale nie odczuwam dyskomfortu przy tych wahnięciach dziesiątych stopnia .

Mam też możliwość sterowania pogodowego mieszacza , ale według mnie to też perfekcyjne nie jest , inaczej potrzeba na mieszacz jak jest mróz i słońce a inaczej jak sypie śnieg i wiatr wieje ,pogodówka tego nie rozróżnia i na mieszacz pości to samo .

Do takiego wniosku doszedłem grzejąc pompą ciepła według krzywej grzewczej , bo akurat przy pompie termostat kiepsko działa ma histerezę w stopniach a nie dziesiątych stopnia , i bywało tak że w pewnych momentach jakiekolwiek puszczanie na grzejniki powodowało zaduch , po prostu trzeba było wyłączyć pompę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam jeszcze o dwie rzeczy.

Napełnianie bufora podłączonego do istniejącej już instalacji. Czy mozna go uzbroić we wszystkie złącza , zostawiając pusty ten u góry i przy zamknietych zaworach na instalacje i kocioł napełnic go w 90% wodą od góry (np wężem), wtedy powietrze ładnie uciekie. Czy to dobry pomysł?

Czy zalecanie jest stosowanie inhibitora?

Jaki konkretni polecacie?

Jeśli tak, to móżna dodac go bezpośrednio do bufora w czasie napełniania wodą?

Tak ogólnie jak napełniać taką instalcję aby zrobić to dobrze i nie zapowietrzyć jej? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na górnym wyjściu z bufora powinieneś zamontować odpowietrznik. Wtedy bez względu jak go napełnisz powietrze zostanie usunięte że zbiornika 

Jakie są skutki zbyt małego zbiornika wyrównawczego z układzie z buforem. Będę dokładał bufor 800 l a obecne naczynko mam pod instalacje 150 litrów. Nie mam możliwości jego powiększenia. Dołożenie drugiego też jest problematyczne tak żeby był ponad najwyższym punkcie instalacji. Jest jakaś możliwość rozwiązania tego np. montaż w kotłowni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, 600 napisał(a):

Jakie są skutki zbyt małego zbiornika wyrównawczego z układzie z buforem.

Takie jak w instalacji bez bufora - czyli jak zbiornik za mały to woda z niego wyleje się rurą przelewową do kanalizy i zapowietrzą się kaloryfery oraz instalacja.

Po każdej ucieczce wody, trzeba ją uzupełniać.

Jak chcesz montować taki zbiornik w kotłowni, jak on ma być w najwyższym punkcie instalacji - kotłownię zrobisz na dachu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, 600 napisał(a):

..Jest jakaś możliwość rozwiązania tego np. montaż w kotłowni?

Montaż w kotłowni, ale przeponowego, z zamknięciem całości instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

U mnie? Budynek pobiera relatywnie niewiele ciepla, kaloryfery sa „wieksze”, grzeje prawie ciagle tzn. glowice sa elektroniczne z obnizeniem nocnym o 0,5-1C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.