Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor ciepła - sugestie , opinie


pawelsko1

Rekomendowane odpowiedzi

A później smrodzą w podtrzymaniu pól doby , na ekogroszek w większości nie mają zapalarek więc kto by to rozpalał by bufor załadować , jeszcze jak by trzeba było ze dwa czy trzy razy na dobę taki buforek załadować .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już jest czysta głupota , wszystko w granicach zdrowego rozsądku .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, pawelsko1 napisał(a):

To może niech któś się pochwali jak przy kotle np 10Kw sprawuje się duży bufor (pow 600 l)

A moze byc palnik 16kW (ustawiony sztywno na 12kW) w wymienniku 15kW polaczony z buforem 550+150?

Sprawuje sie normalnie. Laduje sie i rozladowuje 🙂

CWU tez jest dostepne a straty cieplne podalem wczesniej (ladowanie ustawione max. do 75C przy sredniej dobowej zewnetrznej -20C)

Podsumowujac: bufor to przydatny dodatek do kotla. Wielkosc? Z glowa i tak np. 100l to raczej sprzeglo a 2x1000 to „glupota” - jesli mowimy o kotle na pellet mocy 10-12kW.

Edytowane przez PioBin
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sambor napisał(a):

Zalecenie 50l/kW jest przy kotłach HG, a nie dla kotłów automatycznych z samozapalaniem.

Ciekawe, że do kotłów na eko groszek nikt nie proponuje bufora, a wszyscy dają do kotła na pellet.

No ogólnie pisałem co można znaleźć w odmętach internetu. Jakoś zaleceń typu 100 czy 200L na każdy kW nie ma, a jednak sporo ludzi idzie lub poszłoby tym tropem. Niektórych może ratuje brak miejsca i tylko w wybitnych warunkach można spotkać układ 3x1000l na kilkanaście kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie mam taki plan, kocioł na pellet około 10kw, bufor 200 litrów. Obieg kocioł bufor z zaworem stalotemperaturowym 55 stopni, do tego ładowanie bojlera przed buforem. Za buforem zawór trojdrogowy z siłownikiem sterowany pogodowo. Wszystko w rurach stalowych zaciskanych 28. Robi się drogo...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gospodynie to może nie zauważą, ale gospodarze na pewno przeliczają to na sześciopaki, skrzynki lub 1/2 litra.

Po prostu jesteśmy bardziej praktyczni.

53 minuty temu, pawelsko1 napisał(a):

Wg wszelakich opinii 500 l to takie minumum.

Nie wiem czy kolega zauważył tu nie ma opinii wszelakich, tylko opinie wiedzących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, nightwatch napisał(a):

Ano... i pytanie czy 90% gospodyń domowych zauważyło by jakąś różnicę?

I dlatego ich tu nie ma, lub o prasowaniu bylaby dyskusja.

4 godziny temu, dawido napisał(a):

Robi się drogo...

Tanie mieso to psy jedza. Zrob tak na ile Cie stac (kredytu na sile nie bierz).

Jaki jest to koszt wyliczony na dzien dzisiejszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do użytkowników buforów. Przy spadku temp na górnym czujniku do 50 st do ilu szacunkowo temp spada na środku i na dole bufora ? I tak ekonomicznie napewno macie już jakieś zdanie. Do ile należy grzac bufor i przy spadku do jakiej temp ma go ponownie dogrzewać kocioł. Oczywiście przy założeniu że grzejemy CO (grzejniki) temp 40-45 st. 

Edytowane przez pawelsko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na twoje pytanie nie ma reguły, zależy od lokalizacji czujników oraz od samego bufora np wysokośc bufora jest istotnym parametrem.

Ja mam wysterowane całkiem inaczej, z resztą połączone też.

Wszystko działa już 12 sezon.

Kocioł z palnikiem bez modulacji 20kW.

Bufor na początku miałem 800l, a teraz do tego kotła bufor mam 400l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, pawelsko1 napisał(a):

Przy spadku temp na górnym czujniku do 50 st do ilu szacunkowo temp spada na środku i na dole bufora ?

Dol i srodek osiagaja temperature powrotu z grzejnikow/podlogowki.

30 minut temu, pawelsko1 napisał(a):

Do ile należy grzac bufor i przy spadku do jakiej temp ma go ponownie dogrzewać kocioł.

Grzejesz roznie, jak chcesz 🙂. Ja mam sterowanie wlasne wiec temperature grzania ustawiam w zaleznosci od sredniej dobowej zewnetrznej. Waha sie od 55 do 75C. Rozladowanie rowniez jest zmienne i wynosi tyle ile w danej chwili zasilane jest CO. Temperatura na CO zmienia sie w zaleznosci od sredniej dobowej zewnetrznej. Przyklad jak na grzejniki podaje 38C to start kotla ustawiony jest automatycznie przy 39 w buforze itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak recznie? Od tego sa sterowniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tego w zadnych fabrycznych sterownikach.

To sa pomysly zaczerpniete z setek roznych instalacji przemyslowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma nic do ukrycia.

Ladowanie zakonczone mam ustawione gdy:

Srednia Zewn +15 -> Bufor 55C

Srednia Zewn -20C -> Bufor 75C

Z tego wynika ze najczesciej temperatura ustawiona jest na 60-65C bo na zewnatrz jest  srednia 0-5C.

Delta jak podales, ale podgrzej wode z 40 do 60 i to samo zrob z 60 do 80. Co „latwiejsze”? Jak masz baniak nagrzany do 80C lub do 60C to szybciej stygnie (do otoczenia) pierwszy czy drugi czy tak samo?


Ladowanie (start kotla) rozpoczecia:

Temp. CO + 1C

 

Temperatura CO (grzejniki) ustawiona:

Temp. zewn 15C -> CO 27C

Temp . zewn -20C -> CO 47C.

 

Nie warto analizowac liczb bo te wynikaja z mojego domu, jedynie sam pomysl moze byc interesujacy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest to zrobione na PLC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciezko mi odpowiedziec dokladnie poniewaz ja mam rowniez zbiornik CWU wbudowany w buforze. Wiec cieplo idzie w CO i CWU jednoczesnie. Ilosc ciepla bedzie wynikac z samego budynku wiec porownanie do kogos innego ma maly sens.

Laczna srednia ilosc rozpalen kotla przy temperaturze zewnetrznej sredniej ~0C to ~2. Czyli powiedzmy dwa razy na dobe laduje bufor do ~60C. Jest to lacznie z poborem CWU.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.