Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w wyborze źródła ciepła - domek letniskowy całoroczny 150m2


Mat79

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

jestem przed remontem starego domu z użytkowym poddaszem ok 150m2, dom częściowo zmodernizowany - ściany z bloczków betonowych, podłoga częściowo na stropie drewnianym, częściowo wylewka - planuje zrobić wylewkę w całym domu. Dom nieocieplony. Brak instalacji do rozprowadzenia ciepła, dwa kominy i dwa źródła ciepła - piec kaflowy w kuchni i dodatkowo kominek w salonie, CWU: bojler elektryczny w łazience i podgrzewacz przepływowy w kuchni. Zostanie dobudowana mała łazienka na poddaszu. 

Zastanawiam się nad wyborem źródła ciepła. Dom będzie użytkowany rekreacyjnie również w zimę, ale w przyszłości +5lat ma być domem mieszkalnym, całorocznym. W każdym razie w pierwszych latach dom będzie użytkowany raczej weekendowo i zależy mi żeby utrzymać temp  ~10-15st oraz żeby przed przyjazdem zdalnie manipulować temperaturą.

W głównej łazience będzie również zamontowana wanna ok. 500l, dlatego uważam, że bojler nie będzie dobrym rozwiązaniem. 

Dom znajduje się na działce leśnej, cały czas w cieniu, fotowoltaika odpada. 

Proszę o pomoc w wyborze rozwiązania CO i CWU. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mat79 Przede wszystkim należałoby ocieplić ściany ok. 10-15cm styro, podłoga na gruncie 5-10cm styro, strop 10-15cm styro i poddasze (dach/skosy) 15-25cm wełna. Czy w budynku będą jakieś grzejniki, czy tylko podłogówka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplenie budynku jest planowane tak jak napisałeś, grubość styr/wełny może nawet większa. 

Podłogówka na pewno na dole, a na poddaszu myślałem o zainstalowaniu kaloryferów.

Obszedłem od pomysłu z pompą ciepła i teraz myślę, żeby zamontować we wspólnej instalacji kocioł elektryczny i kominek z płaszczem wodnym. Czy to dobre rozwiązanie?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcesz PC, ale chcesz kocioł elektryczny. Gdzie tutaj logika?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz policz ile wydasz na prąd do tego kotła elektrycznego. Średnio 2,5-3x więcej niż do PC. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mat79 Ja zamontowałbym lepiej podłogówkę na parterze jak i na piętrze (instalacje mieszane mają swoje problemy). Odradzam kategorycznie kocioł elektrodowy do CO, zasysa prądu co niemiara (trzeba mieć odpowiednie kable w ścianach i przyłącze od zakładu energetycznego), a w Polsce mamy problem produkcji prądu szczególnie zimą (brak stabilnych zapasów mocy wytwórczych). Polecałbym następujące opcje:

- pompa ciepła + ewentualnie kominek ale bez płaszcza wodnego

plusy to masz wszędzie podłogówkę, więc ogrzewanie niskotemperaturowe i niskie koszty eksploatacyjne na CO i masz CWU latem, bezobsługowość, sterowalność

minusy to jesteś uzależniony całkowicie od prądu, drogie urządzenie i instalacja w kotłowni, jak się coś zepsuje to drogo kosztuje, trzeba trafić na dobrą ekipę instalacyjną bo do poprawnego działania pompy ciepła wymaga się bardzo dużo różnych rozwiązań montażowych/doborowych

- kocioł dwupaliwowy drewno-pellety np. mpm wood pell 14kW lub inny tego rodzaju dostępny w Twojej okolicy + ewentualnie po jednym klimatyzatorze 3,5kw na piętro z funkcją grzania w okresie przejściowym (na zewnątrz powyżej 3oC) w największym po środku domu pomieszczeniu lub tam gdzie się najwięcej przebywa

plusy to nie jesteś całkowicie uzależniony od prądu, można zrobić zapasy opału na kilka lat do przodu, tańsze urządzenie i instalacja w kotłowni, można mieszać podłogówkę z grzejnikami (nie ma to wpływu na koszty eksploatacyjne)

minusy to trzeba trochę koło tego coś robić, potrzebne miejsce na składowanie opału, trudniejsza sterowalność, trochę problemów z CWU latem (można domontować grzałkę 1,5kw do bojlera)

 

@Mat79Czy będzie montowana również wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, tzw. rekuperacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie planuje podłogówki na poddaszu z uwagi na strop drewniany, przeczytałem, że przy podłogówce najlepiej zrobić wylewkę, a to dodatkowo obciąży strop i nie wiem czy w moim przypadku to możliwe. 

Im więcej poznaje opinii i artykułów, tym większą mam zagwozdkę...

Konstrukcja mojego budynku wygląda tak, że była to stara chata z jedną izbą i kuchnią z piecem kaflowym, budynek został przebudowany jakieś 30 lat temu i została dobudowana "nowsza" część, czyli kolejne dwa pomieszczenia z kolejnym kominem w ostatnim pomieszczeniu , żaden z nich nie jest w centralnym punkcie budynku. Łącznie budynek ma 90mkw po powierzchni. 

Początkowo planowałem zainstalować samą pompę ciepła, zburzyć piec kaflowy w kuchni i zostawić kominek w ostatnim pomieszczeniu, które przeznaczone jest na salon. Kominek miałby służyć rekreacyjnie, ale z drugiej strony nie chce uzależnić się od prądu, w szczególności, że jest to działka leśna. Problem jest taki, że nie ma żadnej instalacji która rozprowadzałby ciepło z tego kominka, nie wiem jak ten dom funkcjonował w zimę, ostatni właściciele korzystali z niego raczej w okresie letnim, ale podejrzewam, że palenie w kominku w skrajnym pomieszczeniu bez rozprowadzenia ciepła będzie mało wydajne, stąd ten pomysł o połączenia pompy ciepła z kominkiem z płaszczem wodnym. 

Kotły na paliwo stałe odrzuciłem ponieważ zależy mi też na bezobsługowym ogrzewaniu, którym mogę zarządzać zdalnie (w pierwszych latach dom będzie użytkowany rekreacyjnie, całorocznie).

@WŁ20Jeżeli chodzi o wentylacje mechaniczną to nie wiem czy jest mi potrzebna, na razie sie tym nie interesowałem i w pierwszej kolejności skupiłem się na wyborze źródła ciepła i dalej nic nie wiem...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontuj klimę z funkcja grzania. Szybko, tanio i niezawodnie.

W jeden z kominów daj kozę opalaną drewnem jako awaryjne źródło zasilania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mat79 Jeśli na górze mają być grzejniki i zdecydujesz się na pompę ciepła to je przewymiaruj, aby zejść z parametrem zasilania grzewczego (pamiętaj o większych średnicach rur - pompa ciepła lubi duże przepływy). Jeśli będą to grzejniki aluminiowe żeberkowe/członowe to dobierz je tak, żeby na 1m2 powierzchni danego pomieszczenia było co najmniej 1żeberko a najlepiej 1,5żeberka/człona na 1m2 powierzchni ogrzewanego pomieszczenia.

Jeśli będą to grzejniki stalowe/płytowe/panelowe to wybierz C33 (podłączenie boczne), mają większą moc grzewczą - obniżysz parametr grzewczy i pompa ciepła będzie oszczędniejsza.

@Mat79 Sprawdź, czy nie masz problemów z spadkiem napięcia w sieci na którejś z faz (za dnia i w nocy zimą). Może to w najbliższych latach, w okresach zimowych, w miejscach na końcu linii z dala od stacji transformatorowych (powyżej 400m) być znacznym problemem dla osób ogrzewających się elektrycznie (brak nowych mocy wytwórczych prądu elektrycznego i ograniczenia w jego dostawach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, WŁ20 napisał(a):

,,,, Jeśli będą to grzejniki aluminiowe żeberkowe/członowe to dobierz je tak, żeby na 1m2 powierzchni danego pomieszczenia było co najmniej 1żeberko a najlepiej 1,5żeberka/człona na 1m2 powierzchni ogrzewanego pomieszczenia. ,,,,


@WŁ20 nie wiem czy zauważyłeś, ale obecnie mamy rok 2024. Takie porady to ja słyszałem w latach 70 ubiegłego wieku, kiedy byłem urokliwym młodzieńcem i miałem więcej włosów na głowie niż na brodzie. 

Podaj koledze @Mat79  moc grzewczą dla jednego członu aluminiowego grzejnika, przy następujących parametrach:
- 40*C/35*C/20*C
- 35*C/30*C/20*C
- 30*C/25*C/20*C
- 25*C/20*C/20*C

Ilość członów to kolega @Mat79 sam sobie dobierze, na postawie zapotrzebowania na ciepło w poszczególnych pomieszczeniach.


ps.
Chciałem zaznaczyć, że to już druga tego typu Twoja porada.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Andrzej_M_ napisał(a):

Podaj koledze moc grzewczą dla jednego członu aluminiowego grzejnika, przy następujących parametrach:
- 40*C/35*C/20*C
- 35*C/30*C/20*C
- 30*C/25*C/20*C
- 25*C/20*C/20*C

Andrzeju, może ty podaj, niech wszyscy na forum wiedzą, że grzejniki mogą pracować na delcie 5C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tež masa želiwa "trzyma" energii.U mnia delta domu 5-7° i nie gonie pompki za bardzo, 1,5-2 gi bieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.