Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Ostatnio namierzyłem panele CIS tanie jak barszcz i dlatego takie pytanie?

Czy łącząc 12 paneli po 4 w szeregu x3 wychodzi mi 216V i około 600W mocy na maxa można podłączyć bezpośrednio do grzałki 230V - 2kW z termostatem bimetalicznym który w razie co mógłby wyłączać obwód panel-grzałka?

Czy zastosowanie takiego czegoś ma sens czy lepsza byłaby grzałka o mniejszej mocy . Czy zwykła grzałka może być i czy to bezpieczne z tym wyłączaniem obwodu w razie przegrzania się wody?

Powiem tylko że taki zestaw kosztowałby mnie ok. 450zł za nowe panele, kable i grzałka.

Edytowane przez szakallo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Daj link do noty katalogowej tego ogniwa.

pozdrawiam Hermogenes

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wystarczy??

Chińszczyzna ale to nie ważne, oby tylko działały.

Bez tytułu.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Prąd zwarcia 1,4 Ax3=4,2 A napięcie pracy 43Vx4=172V  Moc zwarcia 43x3,6 x4=620 W . rezystancja obciążenia maksymalnego 40ohm.  To co Ty liczyłeś V oc to jest napięcie bez obciążenia przy oświetleniu 1000 W/m2. 40 Ohmowa grzałka z napięcia pracy 230V 1320 W musisz szukać takiej grzałki.

pozdrawiam Hermogenes

Edytowane przez Hermogenes
z tolerancją 5%

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wpadłem jeszcze na taki pomysł żeby zrobić łączenie 3S4P rezystancja Twojej grzałki to 26 ohm co przy połączeniu 3x42=126V wymusi prąd 4,7 A rozkładając to na 4 stringi 4,7/4 =1,17 A na panel co idealnie trafia w dane katalogowe.

pozdrawiam Hermogenes

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wybacz @Hermogenes, ale moim zdaniem jest to takie "polskie" dziadowanie.
Bez elektronicznej przetwornicy się nie obędzie, która to zawsze wyznaczy najwyższy uzysk mocy z paneli fotowoltaicznych.

Nie jestem w temacie obeznany z aktualnościami na rynku, ale by było tanio, należało by szukać coś w stylu przetwornicy ECO Solar Boost.  
Wówczas łańcuch fotowoltaiczny możemy przewymiarować, by uzyskiwać zadowalające efekty sprawnościowe w dni o mniejszym nasłonecznieniu lub w dni o podwyższonej temperaturze otoczenia.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ależ się wcale nie gniewam "To nie ja jestem Ewą" chciał podłączyć po taniości bezpośrednio.

pozdrawiam Hermogenes

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 7.05.2019 o 08:03, szakallo napisał:

Czy łącząc 12 paneli po 4 w szeregu x3 wychodzi mi 216V i około 600W mocy na maxa można podłączyć bezpośrednio do grzałki 230V - 2kW z termostatem bimetalicznym który w razie co mógłby wyłączać obwód panel-grzałka?

Zwykły termostat taki jaki jest zabudowany przy grzałce na 230 V prądu przemiennego  AC nie nadaje się do prądu stałego DC jaki idzie bezpośrednio z paneli fotowoltaicznych chodzi o łuk elektryczny  który powstaje przy rozłączaniu styków grozi to uszkodzeniem termostatu a nawet pożarem .Na filmiku dobrze widać  co się dzieje przy przełączaniu pomiędzy AC a DC .Do podłączenia paneli PV do grzałki najlepiej użyć regulatora grzałek PWM lub MPPT .

https://www.wykop.pl/link/3346701/ac-vs-dc-rozlaczanie-pod-obciazeniem/

Edytowane przez marcus312

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niezły filmik Marcus - słyszałem o tym ale nie widziałem że to aż taki ładny łuk powstaje. Jak tak to trzeba pomyśleć o jakimś innym sposobie połączenia. PWM i MPPT wiem że to najlepszy sposób ale cena trochę nie po drodze z pomysłem taniego dogrzewania wody w zasobniku. Czytałem o żarówce podobno skutecznie niweluje łuk ale przyznam że chyba potrzeba poszperać jeszcze zanim zabiorę się za wykonanie i zakupy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hermi sterownik zacny tylko ta cena :( 

Czy ktoś spotkał się z jakimś sterownikiem bez wyświetlacza i innych mało potrzebnych bajerów, jakiś eprom do zaprogramowania aby reszta działała bez zaglądania raz zaprogramować i zapomnieć.

CENA, komfort, bezpieczeństwo to jedyne co mi potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi