Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Panele PV i grzałka 230V


Rekomendowane odpowiedzi

@Witek-z-Ulicy dzięki za szerpki przykład działania. 

Teraz przeanalizujmy ten "system" na krótko panele-grzałka.  Instalacja z 7 paneli 3x30V=210V razy prąd 4A to grzałka 840W a to daje rezystancje grzałki R=U/I czyli R=210V / 4A = 52,5 Ohm 

Teraz gdy słońce przyświeca mocnej to napięcie z paneli dalej wynosi 210V a prąd teoretycznie powinien wzrosnąć do 6A ale nie da rady bo ogranicza to rezystancja grzalki (max 4A). Żeby wtedy prad wzrósł a tym samym moc wydzielana na grzalce to jej rezystancja powinna wynosić R=210/6= 35 Ohm. W ten sposób mamy strate sprawności.

W przeciwnej sytuacji gdy w stosunku do naszego punktu odniesienia słońce trochę osłabienie to napięcie nadaj wynosi 210V a prąd wynosi 2A (rezystancja grzalki 52.5ohm  go nie ogrzanicza )  i wtedy na naszej wzorcowej grzałce wydzielana jest P=U x I = 210 x 2 = 420Wat. W ten sposób nie ma straty sprawności gdy słońce przygaśnie.

Wyszlo na to że dalej czegoś nie rozumiem bo wniosek  z mojej analizy jest taki aby nie dać za slabej grzałki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisałem wczesniej jak dasz do 9 paneli grzałke 230v 2 kW to przy pełnym nasłonecznieniu wyciągniesz z niej nawet 2300W bo napięcie będzie układu bedzie wyższe co spowoduje że rezystancja grzałki nie będzie już problemem

a w twoim przypadku konkretnie to 12 paneli połoczone po 6 i grzałka ok 600W (np od drabinki) na 230V i układ bedzie latał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele PV w połączeniu z grzałka to nieporozumienie. A dlatego ze uzyski jesienno-wiosenne będą nieadekwatne do poniesionych kosztów. Bo wiadomo ze zimowych nie będzie. A latem niewykorzystana nadprodukcja prądu. Miałem coś takiego u siebie i przebudowałem to na typowy układ PV. A działało to z grzałka DC. Czyli na prąd stały. Grzałka miała w sobie trzy moduły grzejne załączane przez dedykowany ster zależnie od mocy chwilowej generowanej przez panele. Jezeli układ taki już musi być to tylko w takiej konfiguracji Grzałka pracowała efektywnie już przy słabym nasłonecznieniu. Inaczej to dziadowanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiony przez Ciebie zestaw kosztuje: 8 539,00 zł

Grzanie bojlera grzałką to około 5-7 kWh/doba.

Koszt w zależności od taryfy to 2 do 4 zl/doba

Zwrot tylko zakupu tej instalacji to 2135dni do 4270dni czyli około 6 do 11 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo taniej czyli kupic grzałke do bojlera za max 100zł albo drożej i nowocześnie czyli kupić pompę ciepła do grzania CWU za kilka tysiecy złotych i płacić 2.5 razy mniej za prąd i niż grzałką

 

 

8.5 tysiaca to mnie wyszła instalacja fotowoltaiczna 4kW na cały dom. Oczywiscie po odliczeniu dotacjii ulgi od podatku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Przypadkiem trafiłem na ten filmik, co myślicie o takim rozwiązaniu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomińmy kwestie wyboru paneli fotowoltaicznych, bo tutaj możemy zastosować każdy panel, byle by wszystkie były takie same. 

Falownik, jak sam producent pisze, że to tylko zaawansowany regulator, który umożliwia pracę paneli w punkcie MPPT (czyli największego współczynnika mocy).

Największą wadą tego regulatora (falownika) jest to, że należy podłączać do niego tylko obwody typu rezystancyjnego np. grzałki elektryczne.
Na przedstawionym filmie jest widoczna grzałka z możliwością regulacji temperatury. Jeżeli w tej grzałce elementem regulacji będzie układ elektroniczny zasilany napięciem 230V, to taka grzałka nie nadaje się do takich celów (to jest moje zdanie).

Są już na rynku falowniki niedużej mocy np. 3 kW typu Off Grid, gdzie kształt napięcia wyjściowego jest sinusoidalny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

z racji, że myślę nad podobnym rozwiązaniem (nie chcę rozpalać w piecu latem i wykorzystywać w miarę słońce) to dalej mam dylemat co będzie lepszym rozwiązaniem, nie chcę tutaj nikogo reklamować, pierwsze co mi się rzuciło na youtube to sterownik ekopulsar gdzie oni robią grzałkę na zamówienie pod moc paneli z taką samą rezystancją, no niby tutaj sprawa prosta, wybieram sobie łączną moc paneli, dobierają mi grzałkę, słońce świeci i grzejemy - czy na pewno tak wszystko fajnie super jest?


co do paneli to zastanawiam się nad tymi LG https://kotly.com/pl/1673-modul-fotowoltaiczny-lg-lg375n1k-e6-mono-375w-full-black-bez-transportu.html 5 lub 6 sztuk, byłby ustawione na południe w jednym rzędzie lub w dwóch

z racji, że mam małą kotłownie i nie zmieści się piec z podajnikiem to chciałbym spróbować tak podgrzewać w lato wodę chociaż na te 50-55 stopni

bojler mam 80 litrów z fabryczną grzałką i tutaj trafiłem na sterownik pod fabryczne grzałki

co byście wybrali na moim miejscu?

domyślam się, że jak podliczyć koszty powyższych paneli, dodać jakiś falownik to wyjdzie, że już lepiej zrobić sobie instalację  założyć z zapasem falownika do 4kW, póki co myślę nad takim podgrzewaniem wody jak powyżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie lepiej Ci wyjdzie zakup mikroinwerterów do tych kilku paneli i będziesz miał korzyści z prądu do zasilania całego domu. Samo grzanie wody zajmie parę godzin i co z pozostałym czasem gdy panele produkują prąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mumiok napisał:

i tutaj trafiłem na sterownik pod fabryczne grzałki

Sterownik nie „obciaza” rowno i stale w czasie paneli, skoki napiecia o tym swiadcza. Nie tak to powinno pracowac.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, carinus napisał:

Zdecydowanie lepiej Ci wyjdzie zakup mikroinwerterów do tych kilku paneli i będziesz miał korzyści z prądu do zasilania całego domu. Samo grzanie wody zajmie parę godzin i co z pozostałym czasem gdy panele produkują prąd?

no masz tutaj racje, właśnie wszędzie się pytam o tych co takie sterowniki sprzedają i jakoś nie potrafią odpowiedzieć ale te mikrofalowniki znów muszę być pod panelami więc większe ryzyko awarii bo warunki, mróz deszcz i chyba to dość droga impreza skoro pod jeden panel jeden mikroinwenter

taniej po prostu walnąć panele, spojrzeć na 2021 ile prądu pobrałem, wziąć falownik z jakimś zapasem np. 4kW i iść w tę stronę? niestety w korytarzu  jak się wchodzi do domu mam tylko skrzynkę z bezpiecznikami, skrzynkę z licznikami mam na ścianie domu więc nie wiem gdzie ten falownik musiałby być umieszczony aby jakoś nie szpecić ściany, musiałbym go dać na strych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rynku są różne modele inwerterów, nawet takie do podłączenia 4 paneli pod jedno pudełko. Cenowo lepiej wychodzi niż jeden centralny. Plusem jest to, że możesz kupić panele każdy z innej parafii i wszystko pracuje prawidłowo. Możesz w każdej chwili dołożyć kolejne, jeżeli będziesz miał wolną gotówkę i taką potrzebę. Obecnie też rozważam tylko takie rozwiązanie na rozbudowę instalacji, najprościej i bezproblemowo. Czas życia nie będzie różnił się od standardowych falowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włącz na próbę grzałke na 2 tyg i załóż watomierz. Zobaczysz ile pradu średnio na dzień używasz do grzania wody. Potem przelicz to ile zł na miesiąc Cie to bedzie kosztować.

Ostatecznie oblicz sobie po ilu latach zwróci Ci sie inwestycja w system paneli fotowoltaicznych czyli mniej wiecej po ilu latach zaczniesz grzać wode za darmo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te mikrofalowniki to działają ongrid, więc odpadają bo jeszcze się okaże, że przy nadprodukcji zapłacisz elektrowni za wypchnięty prąd?

Co do sterownika to kiedyś natknąłem się.na sterownik do grzania CWU jakieś polskiej firmy. Kosztowało to ok 400-500zl jedyna wadą tego rozwiązania było to, że potrzebowało to zasilania zewnetrznego do pracy.

Generalnie jak nie masz ciśnienia to pokombinuj z grzaniem CWu w drugiej taryfie. Koszt prawie żaden a i duża wygoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, carinus napisał:

Zdecydowanie lepiej Ci wyjdzie zakup mikroinwerterów do tych kilku paneli i będziesz miał korzyści z prądu do zasilania całego domu. Samo grzanie wody zajmie parę godzin i co z pozostałym czasem gdy panele produkują prąd?

Masz na mysli instalacje offgrid ?

Jak sie łączy panele z wbudowanymi MIKROINWERTERAMI ? Jakie napiecie na daje jeden panel wtedy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz wydać kasę to idź już w ongrid i korzystaj z paneli na maxa, czyli ładuj w magazyn i korzystaj z tego co wyprodukują. Każdy z paneli ma przetwarzane napięcie na sieciowe 230V i łączysz jak chcesz na 1 fazę, 3 fazy jeżeli masz. Plusem jak pisałem jest dowolna rozbudowa w dowolnym czasie, składasz legalny wniosek o rozbudowie i cieszysz sie instalacją budowaną na raty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Meniu napisał:

,,, Jak sie łączy panele z wbudowanymi MIKROINWERTERAMI ? ,,,


Przykład połączeń generatora fotowoltaicznego opartego na mikroinwerach Hoymilesz z modułami fotowoltaicznymi.
Przy okazji cena takiego mikroinwertera.

źródło:
https://allegro.pl/oferta/mikroinwerter-falownik-hoymiles-hm-1200-4-panele-11326643931?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_przemysl_pla_ss&ev_adgr=przemysl&ev_campaign_id=14937753754&gclid=Cj0KCQjwiNSLBhCPARIsAKNS4_fzFF62q4R7Zb4COVaNAg-bV2Q_KooW6DFbLcAe7ZD8KwHfHiPyOaoaAkCAEALw_wcB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pomysł użycia mikroinwerterów wpadłem stosunkowo niedawno, zgłębiając problem częściowo zacienionych paneli chciałem zastosować optymalizatory.  Wtedy wpadły mi w oko te inwerterki. Pomyślałem czemu nie skorzystać z tej opcji bez potrzeby wymiany falownika na większy, z możliwością zastosowania dowolnego panelu i ustawić go w dowolnym miejscu, nie patrząc by musiały być ustawione w identycznym ułożeniu. Nie mając miejsca dla ułożenia całego stringu na tej samej połaci, takie rozwiązanie wydaje się optymalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.