Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła powietrze galmet prima 10kw problem z temperturą


Sebastianp17

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich 

Jestem posiadaczem pompy ciepła galmet ogrzewanie 100% grzejniki budynek 180m2 zużycie na rok prądu 7000kwh na cały rok nie wiem czy to nie duzo czy nie problem jest taki mam ustawianą krzywą grzewcza od +15c zadana tempertura 35c do -15c zadana tempertura 45c i wszytko jest ok jak tempertura nie spadnie do - 1c w domu się robi zimno i pompa ciepła zawsze jak na zewnątrz jest poniżej - 1 np jak jest zadana 43c to nigdy nie dobija do zadanej tempertury jest 2c mniejsza od zdanej jak ustawie  z 5c więcej krzywa grzewczą to przy +3 w domu robi się za gorąco 

 

Druga sprawa mam bufor 40l i również za buforem jest tempertura mniejsza o 4c od temperatury jaka wychodzi z pompy ciepła czy to też jest normalne? 

Ktoś wie jak to ustawić żeby było dobrze myślałem wymienić grzejniki z dwóch płytowy na trzy płytowe ale czy coś to da? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Sebastianp17 napisał(a):

myślałem wymienić grzejniki z dwóch płytowy na trzy płytowe ale czy coś to da? 

Na pewno będzie o ponad 30% większa moc przy tej samej temp zasilania, albo będzie można o jakieś 3-4C obniżyć temp zasilania.

Ale taka wymiana wymaga większych przepływów - czy wytrzymają rury 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większe kaloryfery wymagają dostarczenia, kolokwialnie, większej ilości ciepłej wody. Jeśli instalacja jest na jakichś cienkich przewodach może się okazać, ze pompa nie będzie w stanie takiej ilości wody, przez układ przepompować żeby zapewnić odbiór na odpowiednim poziomie. Bodaj o to koledze @sambor chodziło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadka nie do rozwiązania za mało danych ale jak  wzrośnie przepływ też o 30% na pewno się poprawi , tylko żeby na końcu po spełnieniu tych wszystkich zaleceń wymiany grzejników na większe i zwiększenia średnic rur przepływów nie okazało się że i sama pompa ciepła jest zbyt małej mocy dla tego budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja jest wykonana z miedzi fi28 grzejniki są podłączone do rozdzielacza rurkami pex fi 16 

Bardziej jest problem to że nie mogę krzywej dobrze ustawić bo jak jest np przy - 5c w domu jest ciepło to już przy +5c jest za ciepło  jak ustawie np jak jest zewnątrz tempertura +5 i w domu jest tempertura idealna to już przy - 1c na zewnątrz jest w domu zimno i tempertura spada 

Co może być przyczyną że pompa +1c osiąga do zadanej tempertury a już przy - 1c pompa nie może osiągnąć zadanej tempertury i zawsze jest te 2c mniej od zadanej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A głowic termostatycznych na grzejnikach nie masz?

3 godziny temu, Sebastianp17 napisał(a):

Co może być przyczyną że pompa +1c osiąga do zadanej tempertury a już przy - 1c pompa nie może osiągnąć zadanej tempertury i zawsze jest te 2c mniej od zadanej 

Pewnie brak mocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że masz dwa punkty dla krzywej zdefiniowane, moim zdaniem jest to strasznie mizerne rozwiązanie (sam mam takie), idealnym powinny być trzy punkty, dla ujemnej, okolice zera i dla dodatniej gdyż zauważyłem, że zapotrzebowanie na ciepło niekoniecznie liniowo współgra ze spadkiem temperatury, nie uwzględniając choćby wilgotności względnej, która na odczuwanie temperatury wpływa bardzo istotnie. Jak ustawisz, krzywą tak, że przy -15 jest okej to jeśli chcesz by w okolicach zera temperatura była w porządku musisz mocno przestrzelić punkt dla +15 i jak tylko temperatura wzrośnie to 5-7*C jest zaś za gorąco. 

 

Zwyłke sterowniki techa z pogodówką czy eurostera mają to tak rozwiązane a pompy za XX XXX tysi nie, żenuła.

Edytowane przez Tedisan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na buforze urywa 4C to do zmiany podłączenie (układ 3T ewent. na powrót go), edit: chociaż to tylko 40L, więc dziwna sprawa

Edytowane przez Patrol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest za buforem czyli za pompa c.o która idzie na instalacjie jest 3-4c pompa ciepła monoblok 

W tej chwili ustawiłem krzywa grzewcza gdzie przy +15c jest 34c a przy -15c jest 49c i jak narazie w budynku tempertura nie spada a zewnątrz jest -10c 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa lubi niskie temperatury wymiana na większe grzejniki jest ok tylko kiedy się zwróci a wymiana grzejników w całym domu to nie maly koszt.Z tego wynika że słaba izolacja budynku pomyślałbym (jeśli jest jeszcze możliwość) docieplic dach,przepatrzeć szczelność okien czy nie wieje gdzieś 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widoczne braki w szkoleniu podczas uruchomienia, albo i przedzakupowego. Pompa przy - 20 ma tyle ile powinna, 10kW będzie jak pozwolisz jej załączyć grzałki. Zawsze gdy ci "nie osiąga" patrzysz częstotliwość aktualną i docelową. Jak są takie same i są maksymalne to to jest jej sufit. Jak są różne o więcej niż 1Hz, to patrzysz typ limitu częstotliwości i odczytujesz z tabeli powód ograniczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, maly11111 napisał(a):

Pompa lubi niskie temperatury wymiana na większe grzejniki jest ok tylko kiedy się zwróci a wymiana grzejników w całym domu to nie maly koszt.Z tego wynika że słaba izolacja budynku pomyślałbym (jeśli jest jeszcze możliwość) docieplic dach,przepatrzeć szczelność okien czy nie wieje gdzieś 

Jeśli chodzi o cieplenie strop na strychu jest ocieplony wełna 20cm zgodnie z programu Czyste Powietrze jeśli chodzi o elewacjie budynek jest z całego pustaka i w środku stropian 3cm i pół pustaka 8lat temu został ocieplony 8cm okna są trzy szybowe minus jest taki są mostki termiczne przy parapetach dwóch oknach gdzie jak jest - 15c to parapet jest dość zimnny czuć jak idzie zimna  plus mam na górnym piętrze jede pomieszczenie z skosem z dachu i tam jest wełna 10cm i przy minus -20c to tempertura 16c ale to pomieszczenie jest nie użytkowe tylko służy do suszenia ubrani prasowania 

 

17 minut temu, Vlad24 napisał(a):

Widoczne braki w szkoleniu podczas uruchomienia, albo i przedzakupowego. Pompa przy - 20 ma tyle ile powinna, 10kW będzie jak pozwolisz jej załączyć grzałki. Zawsze gdy ci "nie osiąga" patrzysz częstotliwość aktualną i docelową. Jak są takie same i są maksymalne to to jest jej sufit. Jak są różne o więcej niż 1Hz, to patrzysz typ limitu częstotliwości i odczytujesz z tabeli powód ograniczenia. 

Jeśli chodzi to pompę montowała firma ale grzałka jest ustawiona żeby załączała przy - 15c i dochodzi do urochomienia jak jest - 19 -20 ale tylko jak pompa się odmrozi to się załącza ale to 5-10 minut 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, sambor napisał(a):

Zagadka - zwiększasz moc o 30% to o ile musi wzrosnąć przepływ na zasilaniu takiego grzejnika?

być może ze nie muszę

a jeśli grzejemy pompa ciepła to mamy parametry graniczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 16.01.2024 o 00:43, sambor napisał(a):

Na pewno będzie o ponad 30% większa moc przy tej samej temp zasilania, albo będzie można o jakieś 3-4C obniżyć temp zasilania.

Ale taka wymiana wymaga większych przepływów - czy wytrzymają rury 

Czy wyjścia z pompy są średnicy 1" lub większe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.01.2024 o 10:58, Vlad24 napisał(a):

i to jest poziom forum

amba fatima, było ciepło i nie ma 

tym z podłogówkami z całą pewnością brakuje mocy tylko nie chcą się do tego przyznać

Chcecie tictoka z KOP 15?

🤣🤣🤣

W dniu 16.01.2024 o 18:36, Tedisan napisał(a):

Widzę, że masz dwa punkty dla krzywej zdefiniowane, moim zdaniem jest to strasznie mizerne rozwiązanie (sam mam takie), idealnym powinny być trzy punkty, dla ujemnej, okolice zera i dla dodatniej gdyż zauważyłem, że zapotrzebowanie na ciepło niekoniecznie liniowo współgra ze spadkiem temperatury, nie uwzględniając choćby wilgotności względnej, która na odczuwanie temperatury wpływa bardzo istotnie. Jak ustawisz, krzywą tak, że przy -15 jest okej to jeśli chcesz by w okolicach zera temperatura była w porządku musisz mocno przestrzelić punkt dla +15 i jak tylko temperatura wzrośnie to 5-7*C jest zaś za gorąco. 

 

Zwyłke sterowniki techa z pogodówką czy eurostera mają to tak rozwiązane a pompy za XX XXX tysi nie, żenuła.

"Zwyłke sterowniki techa z pogodówką czy eurostera mają to tak rozwiązane a pompy za XX XXX tysi nie, żenuła."

🤣🤣

TAkie sterowniki do pompy Ciepła to cofnięcie się o min 10  lat wstecz kolego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2024 o 08:40, sambor napisał(a):

Sprawdź w dokumentacji PC, ale moim zdaniem 1" wystarczy

Dokładnie,wyjście minimum 1"

Teraz, Nowy36 napisał(a):

Dokładnie,wyjście minimum 1"

Firma Galmet nawet zastrzega sobie mniejszych średnicy niżeli 1"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.