Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór mocy gruntowej pompy ciepła


jinx20

Rekomendowane odpowiedzi

Doszły mnie słuchy, że gruntową pompę ciepła dobiera się ZAWSZE do temperatury zewnętrznej -20 (3 strefa klimatyczna), a nie dla tzw. temp. biwalentnej. Może ktoś potwierdzić?

A dlaczego pytam.... dom o powierzchni grzewczej 200m2, bardzo dobrze ocieplony (25cm EPS na ścianach, 20cm XPS na podłodze, 30cm wełny na poddaszu, okna 3 szybowe, wszędzie ogrzewanie podłogowe). Mieszkam w okolicach Wrocławia gdzie w zimie temp spada poniżej -7 dosłownie kilka razy. NIBE mi dobrało pompę gruntową 12kW i twierdzą, że przy gruntowych pompach zawsze liczy się dla -20. Dla mnie to trochę kuriozum bo -20 to jeszcze nigdy na termometrze nie widziałem, max -10 i to max przez 1-2 dni.

Pewnie jak by to przeliczyć dla temp. biwalentnej -7 to spokojnie by pompa 6kW wystarczyła.

Ktoś ma w tym zakresie jakieś doświadczenie?

Edytowane przez jinx20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tak docieplony dom to pewnie i 4kw by wystarczyły ale nigdy 12kw to  by miało sens grzać bufor w taniej taryfie ale nie ma to jak prosta instalacja i stałe grzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie chodzi o to, że temperaturę biwalentą liczy się dla powietrznych, bo ich sprawność leci na łeb na dużym mrozie. Gruntówki nie, bo na 100 metrach zawsze będzie tyle samo. Nie ma więc konieczności wspomagania się innym źródłem ciepła. Ale 12kw, to i tak sporo. Mam takiego peleciaka, powierzchnia grzewcza podobna, ale nie mam styropianu na ścianach (jednowarstwowy porotherm ponad 40cm) i słabe 2 szybowe okna. W tym roku było -18 i dawał radę bez problemu. U Ciebie to i do -30 chyba by dał radę w takim razie 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz zlecić zrobienie OZC budynku. Wtedy możesz próbować oszacować zapotrzebowanie @-20 (choć to akurat powinno być policzone) oraz dla (-15) czy (-10).
Z tego co wiem, to pompę gruntową dobieramy do najniższej temperatury. Najwyżej będzie mieć za słabą przy -20 jak dobierzesz na -15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w podobnej strefie i wyliczoną mam pompę powietrzną na 7kW w porywach max. do 9kW, gdzie wiadomo że jej sprawność spadnie przy niskich temperaturach, ale 12kW to chyba już przesada. Używam obecnie samej sprężarki o mocy 2kW i to wystarcza do temp. -8*C i nie mam tak ocieplonego domu, choć budynek to bliźniak i 1/4 ściany jest ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz okazję zaoferować koledze swoje usługi, więc nie narzekaj! 

Może będą z tego jakieś pieniądze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Vlad24 napisał(a):

Nie masz odpowiednich kompetencji by móc ją ocenić jako kuriozalną. Tu też takich kompetencji nie znajdziesz. 

Wiesz.... lepiej sprzedać pompę większej mocy bo jest dużo droższa 🙂

Zwłaszcza jak producent ma w ofercie 6kW, a następną dopiero 12kW.

To trochę tak jak by kupić traktor do koszenia małego ogródka.

Edytowane przez jinx20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wyżej, nie masz wiedzy by oceniać co lepiej, a co nie.

Dwa. Jak pojawia się kwestia dużo droższa, to automatycznie pojawia się wniosek, żebyś wolał dużo tańszą 

Trzy. Jak ma być tanio, to czemu gruntowa? Bo kop 5, a nie 3? A cena kolektora znana? Czyli wracamy do punktu jeden. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak patrzył bym tylko na cenę to nie rozważałbym gruntowej.

2. Wiesz, to matematyka jest, to się liczy i dostajesz wynik. Kwestia danych wejściowych. Są dobrej jakości kalkulatory jak np. "cieplo.app". Producent mi nie potrafił sensownie wytłumaczyć dlaczego liczą dla -20 skoro u mnie nigdy nie ma -20, ba... nie ma nawet -15. Odp. była "bo tak się liczy". Nie mam doświadczenia, więc nie będę się wymądrzał.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, jinx20 napisał(a):

Mieszkam w okolicach Wrocławia

Tam jest już strefa II klimatyczna, a nie III.

Najlepiej zrobić OZC, co przy takiej inwestycji na pewno się zwróci.

Ponoć masz podłogówkę, może weź dane z tej podłogówki - tam musi być wymagana moc grzewcza dla tego budynku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest dobry kalkulator, zresztą nawet najlepszy będzie tak dobry jak dobre będą dane do niego wprowadzane, a tym zazwyczaj jest najgorzej. 

Gruntowa to zazwyczaj on/off, 100% podłogówki o ogromnej bezwładności i pojemności, za chwilę wejdą taryfy dynamiczne, a ty będziesz żałował wyboru. Dużo droższy to będzie wymiennik do tej 12 niż sama pompa. No i na koniec jak o moje zdanie chodzi, to w Polsce gruntowe bynajmniej w typowych domach jednorodzinnych są bez sensu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Vlad24 napisał(a):
Cytat

 

To nie jest dobry kalkulator, zresztą nawet najlepszy będzie tak dobry jak dobre będą dane do niego wprowadzane, a tym zazwyczaj jest najgorzej. 

Gruntowa to zazwyczaj on/off

 

nie prawda

Cytat

, 100% podłogówki o ogromnej bezwładności i pojemności, za chwilę wejdą taryfy dynamiczne, a ty będziesz żałował wyboru. Dużo droższy to będzie wymiennik do tej 12 niż sama pompa. No i na koniec jak o moje zdanie chodzi, to w Polsce gruntowe bynajmniej w typowych domach jednorodzinnych są bez sensu. 

nie prawda

 

Edytowane przez jinx20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj już późno było, nie chciało mi się tłumaczyć. Już piszę dlaczego mówisz głupoty....

1. Oczywistą nieprawdą jest, że pompy gruntowe to tylko on/off. Może było tak 10 lat temu, obecnie w ofercie są pompy inwerterowe i taką właśnie planuję.

2. Mam rewelacyjne warunki gruntowe do wymiennika poziomego. Na głębokość 1m w zimie mam w piasku wody gruntowe temp ok 5-7 stopni przez całą zimę. Takie warunki pozwalają wyciągnąć ok 30-40W/m2. 400m rury, dzień pracy koparki i za ok 4-5tyś mam mega stabilny wymiennik 8kW. Przy cenie pompy ok 50tyś to jednak nie jest to porównywalne.

3. Do pomp gruntowych są dotacja na poziomie 20tyś.

4. Pompa gruntowe to komfort, montujesz i zapominasz o temacie. Pracuje bardzo stabilnie, nie leje się z tego, nie kapie, nie wibruje, nie hałasuje, nie zamarza i brzydko nie wygląda pod domem. Tego wszystkiego nie uzyskasz z pompy powietrznej.

5. Koszty eksploatacji. Przy gruntowej zakładam, że roczne zużycie prądu zamknie się w ok 3000-4000kWh.

Ma sens?

 

Edytowane przez jinx20
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy cię to interesuje ale jak dotacje masz w dupie to jest gościu który robi gruntowe pompy ciepła inverterowe na zamówienie oczywiście wszystko nowiuśkie i markowe kapitalne sterowanie autorskie ,koszt takiej pompy to od 12 do 18 tys zł jeszcze nikt na niego się nie skarżył czy psioczył . a jak byś jeszcze zasilił tę pompę wodą z studnia-studnia to COP ok 6,5 i to nie żart ale jak masz takie fajne warunki to lepiej faktycznie poziomy bo koszt w sumie nie wielki , u mnie koparkowy bierze 120/h zł .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, omama napisał(a):

Nie wiem czy cię to interesuje ale jak dotacje masz w dupie to jest gościu który robi gruntowe pompy ciepła inverterowe na zamówienie oczywiście wszystko nowiuśkie i markowe kapitalne sterowanie autorskie ,koszt takiej pompy to od 12 do 18 tys zł jeszcze nikt na niego się nie skarżył czy psioczył . a jak byś jeszcze zasilił tę pompę wodą z studnia-studnia to COP ok 6,5 i to nie żart ale jak masz takie fajne warunki to lepiej faktycznie poziomy bo koszt w sumie nie wielki , u mnie koparkowy bierze 120/h zł .

Podeślij namiary, chętnie się zapoznam.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, omama napisał(a):

Nie wiem czy cię to interesuje ale ,,,,
,,,, byś jeszcze zasilił tę pompę wodą z studnia-studnia to COP ok 6,5 i to nie żart ,,,,


@Berthold dziwie się, że takowej pompy ciepła DIY jeszcze u siebie nie zamontowałeś.

Masz w linii prostej do brzegu zbiornika po żwirowisku 565 m, a do środka rzeki Odry 765 m.
Studnie czerpną wody możesz, dla kamuflażu zlokalizować w ogrodowej szklarni. Natomiast zamiast studni chłonnej, możesz wykorzystać nieczynny i zaniedbany rów melioracyjny przy Twojej działce.   

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.