Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł CO do instalacji grawitacyjnej polecacie.


cezario1

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 8.02.2024 o 11:42, zaciapa napisał(a):

Ale ten fabryczny, czy to co ja wstawiłem? Bo jeśli to co ja zrobiłem, to chwilowa prowizorka, żeby się paliło wogole paliło. Jest kilka centymetrów większy niż oryginał.. 

Druga rzecz, to to, że Mpm to kocioł dolnego spalania, a raczej bocznego i tu, żeby procedura zgazowania odbyła się (zadowalająco), musi być odpowiedni kształt przegrody i odpowiednio podawane pw, a w moim zdaniem nie jest, stąd te wszystkie problemy które borykają się użytkownicy. U mnie w nowym domu, z nowym kominem wogole się nie chcialo palić, przerobiłem na wzór tego co użytkuje 8 lat, 25kw z górnym zasypem i narazie jest git, opału idze połowę mniej i bufor się normalnie ładuje. 

Oczywiście przeróbki dokonuje na własną odpowiedzialność, dla swoich potrzeb, nie namawiam nikogo do tego.. 

Co do atmosa, bo tam był wspomniany, to kiedyś robiłem porównania, gości co wstawiali filmiki jak się u nich pali i idzie im opału, to przy naładowaniu powiedzmy 1000l, ja swoją 25 tą takim samym wsadem drewna, ładowałem swój bufor 1200l, więc mpm wypadał oszczędniejszy.. 

Jeszcze wracając do tego smrodu,  żeby była jasność. Na tej przegrodzie od producenta w tych Wood'ach, będzie śmierdziało i kocioł będzie zalany smołą, a taki nie powinno być, bo widzę, że panuje tu zasada, "kłamstwo powtarzane 1000 razy staje się prawdą" Ja wiem, że tak nie powinno być i u mnie tak nie będzie.. A to, że kocioł musiał dostać papier 5 klasy, nie zwalnia z tego , żeby zrobić to właściwie, ale widocznie producent, ma złych doradców 🙂

A masz wooda plus?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.02.2024 o 19:35, Grzegorz112 napisał(a):

A masz wooda plus?

Bez plusa.. 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.02.2024 o 21:11, Gruner napisał(a):

W zasadzie poza smrodem  smoły reszta  jest ok. Jak ktos ma  kocioł w piwnicy  to jakoś ujdzie - do parterówki bym nie polecał bo predzej czy później  zasmrodzi  kotłownię a z czasem i mieszkanie.  Zwłaszcza zanim palacz ogarnie że nie wolno kotła otwierać  dopóki  nie zostanie w nim tylko żar.  

A jak z paleniem na naturalnym pełnym ciągu, jak ze sprawnością kotła? Spada?

W dniu 7.02.2024 o 18:59, zaciapa napisał(a):

W starym domu w piwnicy z mpmem  po przeciwnej stronie, stoi również pralka, żona sobie pierze i wiesza tam pranie. Myślisz, żeby tam śmierdziało to by KOBIETA suszyła ubrania? 🙂Nieee, bo nie śmierdzi. 

Śmierdzi smołą w tych nowych Wood'ach, z jednej przyczyny.. Nie wiem czym się kierował producent wkładając tego gniota jako przegrodę, ja osobiście meczylem się  tym kotłem w nowym domu 3 tygodnie, zachodząc w głowę, dlaczego tu się nie chce palić.. 

Zapadła, szybka decyzja o wyrwaniu tego złomu i zrobieniu prowizorki, na której w końcu pali się tak jak, ja chcę, a nie tak, jak by chciał producent, żeby się paliło 🙂 Nie wiem, może producent jest w jakiejś komitywie, z  psychiatrami i składami opału, bo jak bym nie miał porównania ze starym Kotlem, to bym ładował opał jak głupi i dalej się wpatrywał, że się nie pali 😁 

Tak, wyglądają drzwiczki po dwóch, "normalnych" paleniach... 

IMG_20240207_134842.jpg

A jak z paleniem na naturalnym pełnym ciągu, jak ze sprawnością kotła? Spada drastycznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby nie do mnie pytanie, ale skoro już tu jestem, to zabiorę głos jako użytkownik MPM-a. Mało kto z wypowiadających się tutaj użytkowników tego kotła pali na wentylatorze cały czas, włączają w zasadzie tylko do rozpalania  podkładania I jak jest totalna przyducha. 

Nie bardzo rozumiem też pojęcie "naturalny pełny ciąg" , kojarzy mi się z nadmiernym, wystudzającym kocioł ciągiem a wtedy rzeczywiście ta sprawność drastycznie spada, ale i wentylator źle zadany to samo zrobi. U mnie na przykład na naturalnym ciągu pali się bardzo dobrze mimo tej małej przegrody i kocioł jest oszczędny, ale nie mam jeszcze bufora. Z buforem może być problem i przegrodę trzeba będzie powiększyć, tym bardziej, że bez wentylatora podkładanie w trakcie palenia, przy tak małym otworze przegrody, jest bardzo uciążliwe i trzeba specjalnych zabiegów - np. sypanie trocin na górę załadunku - aby nie zadymić kotłowni.

Edytowane przez szpenio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.02.2024 o 19:40, szpenio napisał(a):

A tak wygląda u mnie wejście do komory załadowczej na drugi dzień, przed kolejnym rozpalaniem. Pajęczyna, od razu widać, że teraz nie otwieram ty h drzwiczek po rozpaleniu .

20240128_152558.jpg

Czy da się palić w tym kotle na naturalnym ciągu dłuższy czas bez wentylatora/bez prądu? Czy mocno spada efektywność?

W dniu 9.02.2024 o 10:46, login7 napisał(a):

Rozszerzając swoją wcześniejszą wypowiedź:

Ciekawe czy ktoś zrobi porównanie efektywności energetycznej Atmosa i MPM-a.

MPM może działać bez prądu - z Atmosem gorzej 

W temacie dymu zakupić na etapie montażu wentylator wyciągowy spalin przeczytać instrukcję ze zrozumieniem  i ...  ponad 95 % przypadków zadymień  po otwarciu drzwiczek znika.

Masa smoły w komorze załadowczej  - suche drewno to raz a dwa to mieszać smolne z mniej smolnym ( czyli nie tylko sosną MPM żyje  🙂 ) i ... duuużo mniej smoły, poza tym kotły na paliwo stałe czyści się dużo częściej niż na paliwa gazowe i płynne.

Z kotłami zawodowo mam odczynienia od ponad 30 lat - tyle że takimi osiedlowymi albo zakładowymi ( 100kW-7MW) i tyle wiem że zawsze są jakieś babole. I wiem też, że kotły poniżej 18-20kW to jest problem w ich sterowaniu i utrzymaniu dobrego procesu spalania. Przykładowo podam najniższe moce kotłów i tak kotły z automatycznym podawaniem paliwa  - kotły kondensacyjne  gazowe 18kW, kotły na pellet palniki w okolicy 15-18kW, kotły olejowe 20-25 kW wszystkie te kotły najlepiej pracują na mocy znamionowej. Fakt palniki potrafią modulować moc w dół najniżej robią to kondensacyjne gazowe nawet do 2,5kW ( Buderus podaje, że ma takie kotły - tyle, że po rozmowach z kolegą serwisantem i jednocześnie użytkownikiem takiego słyszałem  " i tak taktuje a te 2,5kW to wcale nie jest takie efektywne he he)  Inny serwisant - znajomy od 25lat poradził mi chcesz tanio i w miarę bezawaryjnie to kup sobie Termet ecocondens silver 20kW + zbiornik kombinowany 300l  ustawiasz temperaturę na 65stopni różnica temperatur 20 stopni  moc kotła na 7kW i po problemie z taktowaniem - w domu o zapotrzebowaniu w/g stronki 6kW i taki układ u znajomego hula do trzech lat.

Reasumując trzeba określić  jakie paliwa są możliwe, możliwości finansowe,  ilość miejsca na kocioł i paliwo, co z popiołem, ile czasu mogę poświęcić na obsługę,  umiejętności obsługi , czy źródło ciepła  jakim jest kocioł  będzie musiał pracować bez nadzoru osoby umiejącej obsługiwać kocioł -  np.: wyjazd na kilka dni.

Dopiero po sumiennym rozpatrzeniu podanych powyżej tematów ( i innych jakie się "po drodze nasuną" ) możemy podjąć decyzję.

Nazywanie zwolenników bądź przeciwników "sektą" określeniem o zabarwieniu negatywnym ma sprawić umniejszenie ich racji co jest trochę nie na miejscu. Każdy wybiera co mu pasuje i ponosi konsekwencje swoich wyborów. Zdarza się, że ludzie kupią MPM-a przeceniając swoje umiejętności - to nie jest !to nie jest automat ! tu trzeba ręcznie prowadzić proces spalania, a potem: mówią piszą  ''chłam''  "g@wno''  "dziadostwo" etc.

Można mieć nazwać sekciarzem MPM-a, ja wiem - kupiłem kocioł tani ze świadomością jego słabych i mocnych stron.

Po kilku modyfikacjach "pod siebie"  kocioł działa jak dla mnie przewidywalnie i zaspokaja moje oczekiwania, chodź do automatu i chciejstwa jakie mnie czasem ogarnia mu daleko 😉 

 

 

 

 

 

 

;0  

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @szpenio jezeli chodzi o ciag to ja przy mojej 14 mam zainstalowany w kominie RCK bo w wietrzne dni bym nie zdazyl podkładać. Gardziel mamy podobną a podkladanie to zgodnie z zaleceniem Kol @maronka dodał  bym temperature na czopuchu poniżej 80. 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.02.2024 o 17:51, AO49 napisał(a):

Kol @szpenio jezeli chodzi o ciag to ja przy mojej 14 mam zainstalowany w kominie RCK bo w wietrzne dni bym nie zdazyl podkładać. Gardziel mamy podobną a podkladanie to zgodnie z zaleceniem Kol @maronka dodał  bym temperature na czopuchu poniżej 80. 

Pozdrawiam 

Zastanawiam się nad mpm 18 wood plus lub Atmosie dc19gd, tylko trochę obawiam się jak ten nowy wood plus działa czy dalej trzeba przeróbki robić, i czy bez prądu np przez tydzień idzie palić w wood-zie 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @Grzegorz112 nie jestem tu ekspertem i mam 14 ale nie wiem co ma prąd do kotła. Czy w nim się będzie paliło to przedewszystkim chyba zależy od ciągu w kominie a ciepło czy dotrze do odbiorników zależy od rodzaju instalacji. Grawitacyjna pociągnie bez pompy ale te nowoczesne na miedzianych rurkach wymagają chyba pompy (za małe przekroje) 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzegorz112 napisał(a):

Zastanawiam się nad mpm 18 wood plus lub Atmosie dc19gd, tylko trochę obawiam się jak ten nowy wood plus działa czy dalej trzeba przeróbki robić, i czy bez prądu np przez tydzień idzie palić w wood-zie 

Ale przecież sam zacytowałeś to, o co pytasz 😀  - @login7 dokładnie wyjaśnił, że większość przeróbek spowodowana jest niemożnością albo niechęcią wypełnienia warunków stawianych przez producenta, przynajmniej w moim przypadku tak jest. Trzeba też przyłożyć się do nauki palenia w nowym kotle, a nie każdemu to łatwo przychodzi. Jeśli chodzi o prąd, to MPM podłączony do bufora na grawitacji potrzebuje go mniej, bo tylko pompka w instalacji, a Atmos bez wentylatora nie będzie pracował. Ale według mnie wymagania, aby było możliwe ogrzewanie domu przez kilka dni bez elektryczności są raczej nie do spełnienia bez inwestycji w agregat prądu, chyba ,że się wybierze jakieś archaiczne rozwiązania, które będą tylko wkur... przez 99,9% dni z prądem w sieci.

Edytowane przez szpenio
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 100% się zgadzam z Kol @szpenio i po przypomnieniu tresci pstu Kol @login7 nie ma tu nic wiecej do dodania.

Chyba tylko to że ja zanim podłączyłem się  do dyskusji czytałem i analizowaniem posty o MPM przez 2 sezony jesienno-zimowe. Niektóre sugestie co do zmian kotła w rejonie palnika i nie tylko miarkownik zamiast dmuchawy .Te wszystkie eksperymenty na starym dolniaku utwierdziły mnie co do wyboru MPM-ema. Teraz wiedzę że byla to sluszna i pouczająca droga. I to tyle w temacie 

Pozdrawiam  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, szpenio napisał(a):

Ale przecież sam zacytowałeś to, o co pytasz 😀  - @login7 dokładnie wyjaśnił, że większość przeróbek spowodowana jest niemożnością albo niechęcią wypełnienia warunków stawianych przez producenta, przynajmniej w moim przypadku tak jest. Trzeba też przyłożyć się do nauki palenia w nowym kotle, a nie każdemu to łatwo przychodzi. Jeśli chodzi o prąd, to MPM podłączony do bufora na grawitacji potrzebuje go mniej, bo tylko pompka w instalacji, a Atmos bez wentylatora nie będzie pracował. Ale według mnie wymagania, aby było możliwe ogrzewanie domu przez kilka dni bez elektryczności są raczej nie do spełnienia bez inwestycji w agregat prądu, chyba ,że się wybierze jakieś archaiczne rozwiązania, które będą tylko wkur... przez 99,9% dni z prądem w sieci.

"Atmos bez wentylatora nie będzie pracował. Ale według mnie wymagania, aby było możliwe ogrzewanie domu przez kilka dni bez elektryczności są raczej nie do spełnienia bez inwestycji w agregat"

Dlaczego atmos nie będzie pracował bez prądu?

I Dlaczego nie do spełnienia jest ogrzewanie bez prądu przez kilka dni według ciebie, co masz na myśli kocioł mpm czy coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiękam 😀 

Pokonałeś mnie 😀 😀

Muszę sobie zrobić przerwę na jakiś czas 😜 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szpenio napisał(a):

Wymiękam 😀 

No ja też - wszystko tu zostało powiedziane   poza tym jaki kocioł  wybrać. Oióż  każdy zasypowiec    może pracować bez pradu 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, AO49 napisał(a):

Kol @Grzegorz112 nie jestem tu ekspertem i mam 14 ale nie wiem co ma prąd do kotła. Czy w nim się będzie paliło to przedewszystkim chyba zależy od ciągu w kominie a ciepło czy dotrze do odbiorników zależy od rodzaju instalacji. Grawitacyjna pociągnie bez pompy ale te nowoczesne na miedzianych rurkach wymagają chyba pompy (za małe przekroje) 

Pozdrawiam 

Nieśmiało aczkolwiek odważnie powiem że ja mam grawitację rozprowadzoną na rurkach 16mm i działa bez najmniejszego problemu ,wiem źle itp ale działa i nie szukam dziury w całym

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta instalacja cała jest  od samego kotła z 16 tki ?

Godzinę temu, Gruner napisał(a):

Oióż  każdy zasypowiec    może pracować bez pradu 

Ale  już instalacja za buforem  może być  be  bo wszak bufor po to jest aby miał  wysoką temperaturę   a w odbiorze grawitacyjnym z niego  pojawi się na grzejnikach  wysoka niebezpiecznie temperatura. Oczywiście na dłuższa metę  da się pilnować  aby bufor nie przekraczał jakichś tam 60 C   ale to jednak już trudniej.

Wracając do tematu - jeśli nie przeszkadza że od czasu do czasu kotłownia się zasmrodzi to  polecałbym MPM

w przypadku  gdy  kotłownia  jest na tym samym poziomie  co reszta mieszkania  szukałbym kotła nie zgazowującego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie z kotła wychodzi pp 32 potem trujniki i z nich na poszczególne kaloryfery idą rurami pp 16mm a na poddasze ok 100m2 ida dwoma rurkami fi 16mm na jedej jest jeden kaloryfer 600x600 mm a na drugiej rurce fi 16mm są dwa kaloryfery 600x600 oraz taki dziwny 500x600 i normalnie w największe mrozy tam zawsze jest 23 stopnie ,zasilam od 65 stopni do 80 stopni jak duży mróz zero prądu idealnie wszystko chodzi ,wiem nie powinno ale chodzi a zrobiłem to tylko po to i wtedy jak ten czas niepewny był bo z założenia miałem grzać tylko pompą ciepła a okazało się że prawie całą zimę aż do przedwczoraj grzałem tym małym kociołkiem , teraz jadę pompą bo słońce się juz pokazuje a mam ponad 8kw paneli.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej różnicy temperatur  porozdzielane  na  obwody 16 tki może   iść- w końcu rurka pp ma mniejsze opory  więc  penie można ją uznać za odpowiednik 3/4 cala a na tkich pionach ja mam grzejniki i śmigaja  tyle że po kotłowni  jedzie 5/4. Tu też skoro masz 32 z gładka ścianą to  będzie pewnie przepływ podobny do 5/4 stalowej . Ja jade pompą styczeń i luty bo prad w limicie da sie wytrzymać. Marzec z kolei licze na słoneczko  

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Gruner napisał(a):

w przypadku  gdy  kotłownia  jest na tym samym poziomie  co reszta mieszkania  szukałbym kotła nie zgazowującego.

To problem bo zasypowce 5 klasy to dolne spalanie a te zawsze mają taki zwyczaj, że przy niewypalonym wsadzie i bez wentylatora wyciągowego dają dymka 😛. Kto ma inne zdanie niech pierwszy rzuci kamieniem ...

  • Zgadzam się 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby racja tylko  dym z ogniska  bukowego pachnie ładnie drewnem a  ze  spalania smoły  jest smród straszliwy.

Ale fakt rudno dziś o  kocioł na drewno  który  nie dymi.  

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @login7 właśnie wróciłem z kotłowni i naprawdę nie było dymu. Już o tym pisałem: pierwsze co robię to temperatura na czopuchu było poniżej 50, temperatura sterownika pompy 59 , następnie procedura @maronka, otwieram klapę (górny zasup) przegarniam resztki żaru z popiołu (mam blachę z otworami na całym ruszcie), zasypuje drobnicą następnie układam pierwszą warstwę polan w pionie szczeliny wypełniam cieńszymi kawałkami często muszę połupać, następnie druga warstwa.na ruszcie już chuczy i to wszysko bez dymu a trwało to ponad 10mm. Nie  chcesz wierzyć to już Twoja sprawa. Warunek temperatura na czopuchu.

Pozdrawiam 

Kol @szpenio Jak to mówią,,najcimniej pod latarnią ". Szukam informacji o przegrodzie 18 WOOD. Pierwszym który pokazał zdjęcia w 2021 był Kol @Robokop ale zniknął, Kol @maffer pokazał zdjęcie wyjętej przegrody, nie widać tam żadnych zmian. Może u Ciebie coś zaobserwowales na samej  przegrodzie, bo że cała się przechyla to już  wiem ale to nic nie mówi o zmianach. I jeszcze od kiedy użytkujesz go.   

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AO49 Podsuwam pomysł na biznes w produkcji sygnalizatora dla MPM-a. Wystarczą dwie lampki lub nawet jedna, informująca czy można już otwierać drzwiczki. Pójdzie jak świeże bułeczki.😁

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że otwarcie to jedno  a zapłon smoły zanim skończysz dokładać to drugie - tu faktycznie dobry wentylator mógłby pomóc  jednak uważam że to na pewno nie jest kocioł do parterowego domku - chyba że gdzieś w przybudówce z osobnym wejściem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, AO49 napisał(a):

Kol @szpenio Jak to mówią,,najcimniej pod latarnią ". Szukam informacji o przegrodzie 18 WOOD. Pierwszym który pokazał zdjęcia w 2021 był Kol @Robokop ale zniknął, Kol @maffer pokazał zdjęcie wyjętej przegrody, nie widać tam żadnych zmian. Może u Ciebie coś zaobserwowales na samej  przegrodzie, bo że cała się przechyla to już  wiem ale to nic nie mówi o zmianach. I jeszcze od kiedy użytkujesz go.   

Pozdrawiam 

Tak to wygląda po niecałych dwóch sezonach - foto poniżej, przegroda pochylona, pasek szamotu nad nią drugi wstawiony, bo oryginalny się już wykruszył, szpic się trochę przytępił, ale pali się dobrze, a ja nie mam wymagań, aby był ostry jak nóż i przecinał iskry na pół 🙂  .

Ten metalowy palnik z otworami to i dziesięć lat wytrzyma, na razie nic się z nim nie dzieje, skrobałem tam gdzie jakieś plamy, ale to tylko nalot.

Ładuję drewno dębowe mieszając drobniejsze polana z grubymi, a na górę same grube, taki załadunek suchego dębu spala się bez problemu z oryginalną przegrodą - film.

Zaraz po zamontowaniu kotła się wkurzyłem i wyciąłem normalny prześwit do klapki popielnika (przed ostatnia fota), ta zasuwka to lipa, słabo chodził na miarkowniku, nie mógł się podnieść, bo klapka się uchyliła, a przez tę szparkę za wolno powietrze wchodziło.

 

 

przegr_otw.jpg

przegr_zapr.jpg

przegr_po.jpg

szpic.jpg

palnik.jpg

drewno.jpg

drewno2.jpg

wlot_pp.jpg

20240120_152852.jpg

Edytowane przez szpenio
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy wiecie co jest najśmieszniejsze - to że ludzie nie mający pojecia o kotłach doradzają innym a potem wychodzi masakra.

Tu najlepszy przykład https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/48154-ogniwo-classic-ds-vs-ogniwo-bio/#comment-681041 

tj. Załozyciel tegoż tematu który sam sie pytał uzytkowników forum co kupić bo nie miał pojecia  -  tydzien temu kupił swoj piec i od razu zaczął doradzać innemu koledze aby odnośnie pieców (mniejsza o markę)  a tamten kupił wersję pieca pod drewno a miał zamiar palic węglem a nie drewnem...............   Dokładnie analogiczna sytuacja jakby ktoś kupił MPM Wood plus i zaczał palic weglęm - gwarantuje ze tu też mogą wystapić jaja z paleniem bo konstrukcja pieca jest całkiem inna niż modeli przeznaczonych do węgla i drewna( tj. wood plus nie równa sie to samo co DS II)  

Piszę to nie aby obrazić kogokolwiek - ale aby czytający to zobaczyli jak bardzo trzeba uważać na to co się czyta i jakie się potem podejmuje nietrafione decyzje.   To że większośc użytkowników proponuje kotły MPM do grawitacji bez prądu - to tylko dlatego że te konstrukcje działają na takich układach bardzo dobrze.  EOT. 

 

 

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.