Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę o pomoc w wyborze kotła zgazowującego Atmos, Defro, Attack


Mustang25i

Rekomendowane odpowiedzi

Witam od kilku dni wertuję forum żeby się zaznajomić z wieloma piecami, ale mimo wszystko ciężko mi zdecydować na dzień dzisiejszy myślę o 3 piecach

Atmos 25GS

Defro Optima HG

Attack 25 DPX lub SLX

Do tego bufor minimum 1000L może dwa.

I tak czytam o każdym z nich i ciężko mi powiedzieć czy można jednoznacznie stwierdzić który z nich jest lepszy?

nie ukrywam że chciałbym jaki najmniej obsługowy jednocześnie nie ma żadnego problemu żeby co 3-4h zejść do pieca dołożyć.

Jednak wizja stałego palenia jest dla mnie niepokojąca ale to może ze względu że nie paliłem ani nie znam nikogo kto korzystałby z takich nowoczesnych pieców.

Wydaje mi się że wtedy będę potrzebował dużo więcej paliwa.

 

Na dzień dzisiejszy palę kopciuchem, jednak jest to piec który teściu zeszkicował z Szwedzkich projektów w latach 90-ych i o dziwo spisuje się rewelacyjnie

Ogrzewam dom ponad 300 m2 i spalam ok 12-15 m2 drewna.

Jak myślicie który z tych pieców będzie najlepiej dla mnie pasował, tak jak pisałem najbardziej chodzi mi o jak najmniejszą obsługę w sensie żeby nie trzeba było wachlować zaworami, przymykać, otwierać do komina itp. natomiast dokładanie to nie problem.

 

W ostateczności gdzieś z tyłu głowy Blaze też jest opcją tylko jednak to wydatek bardzo duży no ale kotłownię robi się na 10-15 lat więc może jakoś bym to przegryzł.

 

Bardzo proszę o dyskusję i zwłaszcza opinie osób które już korzystały z w/w pieców.

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mojej subiektywnej opinii z tych co wymieniłeś to brał bym attack slx ponieważ ma największą komorę na paliwo aż 200 litrów, co za tym idzie wejdzie dużo drewna na raz  i  grube kłody drewna będą się dobrze palić w dużej komorze. 
Attack ma też wymiennik rurowy w przeciwieństwie do atmosa.
Defro też ma wymiennik rurowy ale maława komora zasypowa na paliwo. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się podoba ten attack ale bardzo mało o nim informacji na forum poza oczywiście materiałami od producenta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polacy sa ale number one w kotlach ekogroszkowych podajnikowych.Przy drewnu taka rada patriota troche kuleje. :-) Ja bym wybral attacka,ale przy dwoch buforoch po 1000 L juž wybralbym okolo 30 KW.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mustang25i napisał(a):

Też mi się podoba ten attack ale bardzo mało o nim informacji na forum 

Czyli znaczy że dobry i nie ma z nim problemów.

Edytowane przez PredatorC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem bardzo dużo o MPM-ie i rozumiem że po niewielkich przeróbkach działa ok, tylko problem w tym że ja potrzebuję jak najmniej problematycznego pieca.

Zazwyczaj będzie palić w nim żona lub dzieci i nie wchodzi w grę jakieś przeróbki i kombinacje.

Co prawda nie podjąłem definitywnie decyzji że muszą być te piece, ale wydaje mi się że te wyglądają dość sensownie.

natomiast czekam na opinie innych może mi to pomoże.

Rozmawiałem o tym z potencjalnym instalatorem ale on mi odradza Atmosa bo niepotrzebnie laddomat więc nie wiem jak bardzo mogę traktować jego porady na serio.

 

 

Polacy sa ale number one w kotlach ekogroszkowych podajnikowych.Przy drewnu taka rada patriota troche kuleje. :-) Ja bym wybral attacka,ale przy dwoch buforoch po 1000 L juž wybralbym okolo 30 KW.
Sam się zastanawiam czy dawać 1000l czy 2x1000 miejsce nie stanowi problemu wiadomo że ok 5000 zł więcej natomiast jeśli by to w moim przypadku pomogła że np e zimie mógłbym co drugi dzień palić to chyba warto.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast laddomatu 3d termostatyczny z pompka na powrocie robi tak samo.Przydatne každemu kotlu mimo blaze,tam ochrona integrowana w kotlu.Przy 20ci grzejnikach 1000 L bedzie jak nic.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech kolega bierze Atacka, ale wersja SLX z ekranami, komora o długości 69 cm pojemność 200 litrów.  Młody z lasu 2 metrowe na 3 części. Ja do tego będę w przyszłość dawał 3x1000l bufor. 3-4 dni spokój. Wersja 35 kw bo taka sama cena jak 25 czy 30 a szybkiej napijesz bufory. Ona ma tylko zwiększony ciąg co można wykorzystać do wstawienia trochę szamotu dla dopalanie, conto zmniejszy.

 To jest komora załadowcza!

Edytowane przez rafwla
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech kolega bierze Atacka, ale wersja SLX z ekranami, komora o długości 69 cm pojemność 200 litrów.  Młody z lasu 2 metrowe na 3 części. Ja do tego będę w przyszłość dawał 3x1000l bufor. 3-4 dni spokój.
Wersja slx z ekranami to jakaś opcja czy standard w wersji Profi be sondy Lambda.
No i jeszcze jedna rzecz o której zapomniałem napisać w 1 poście teraz mam tak sterowanie że: 2 piętra grzejników na jednym obiegu
CWU 2-gi obieg
Podlogowka 3-ci obieg
I ostatnie piętro na osobnym obiegu z własną skrzynia rozdzielczą.
Czy fabryczne sterowniki będą to dały radę ogarnąć czy nie, bo jeszcze dojdzie obieg do bufora.
No i jeszcze zawory mieszające z siłownikiem żeby na grzejniki i podłogowe nie szła temp 80° jeśli dobrze rozumiem schematy znalezione na forum.
Czy do attacka Slx lub innych fabrycznie wbudowanych sterowników można dołączyć dodatkowe Plug&Play czy trzeba wymienić podstawowy na jakiś inny. Połączenie z internetem mile widziane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wersji Profi na pewno nie ma obsługi zaworów. Pewnie zaledwie 2 pompy.

Slx mają zawsze ekrany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę też skłaniam się ku kupna attacka. Komora załadowcza ogromna to duży plus dodatkowo nie trzeba będzie chodzić do pieca co chwilę. Czytałem niemieckie fora i sąsiedzi ze zachodniej granicy chwala sobie te kotły. Dodatkowo mogę koledze podpowiedzieć że już nie długo będzie można uzyskać dotację z czyste powietrze na te kotły bo już jeden importer tych pieców działa w tej kwestii i spełnia nowe wymogi. Jeśli chodzi o rodzaj kotła to tylko slx ponieważ ma większą komorę załadunkowa. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że będzie można dostać także na wersję z sondą Lambda i o różnych mocach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę też skłaniam się ku kupna attacka. Komora załadowcza ogromna to duży plus dodatkowo nie trzeba będzie chodzić do pieca co chwilę. Czytałem niemieckie fora i sąsiedzi ze zachodniej granicy chwala sobie te kotły. Dodatkowo mogę koledze podpowiedzieć że już nie długo będzie można uzyskać dotację z czyste powietrze na te kotły bo już jeden importer tych pieców działa w tej kwestii i spełnia nowe wymogi. Jeśli chodzi o rodzaj kotła to tylko slx ponieważ ma większą komorę załadunkowa. Pozdrawiam.
Akurat kwestia dofinansowania nie ma dla mnie znaczenia bo mi się nie należy, ma tylko spełniać wymogi odnośnie 5klasy/Eco design żebym mógł nim palić prze kilka lat dopóki jakieś lobby nie stwierdzi że one też są nie ekologiczne.
Do sterowania skomplikowanego ukladu zawsze možne dokupic techa i3.
Ale wtedy ten sterownik dokładamy do istniejącego czy go zastępujemy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Razuch3 czy mógłbyś coś więcej napisać o możliwościach dofinansowania na ten piec? na ten moment nie ma 5 klasy i ecodesign ?

jestem na etapie szukania, i coraz bardziej skłaniam się ku Attack SLX. Z tego co znalazłem to w Polsce 1 lub 2 firmy go ściągają. chyba że źle szukam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mustang25iW takim przypadku sterownik kotla steruje tylko kotlom,czy kotlom i nabijaniem bufora i wszystko co jest poza buforom,czy tež nabijanie(dla tego w jakim sterowniku liepiej opanowane) pilotuje tech i 3,czy i >3.Niektore sterowniki kotla moga miec jescze možliwosc dodatkowych modulow do sterowania nastepnych obiegow CO.Ale w tym techu jest to pieknie zrobione-pogodowki,termostaty,dužo wariacji...i w koncu tansze,niž rozbudowanie sterownika kotla.

P.S.Poszukaj kilka attack cie kosztuje na Slowacji.

Edytowane przez bercus
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mankog napisał(a):

@Razuch3 czy mógłbyś coś więcej napisać o możliwościach dofinansowania na ten piec? na ten moment nie ma 5 klasy i ecodesign ?

jestem na etapie szukania, i coraz bardziej skłaniam się ku Attack SLX. Z tego co znalazłem to w Polsce 1 lub 2 firmy go ściągają. chyba że źle szukam.

Papiery 5 klasy ma ale od zeszłego roku wprowadzili w programie czyste powietrze dodatkowe badania odnośnie pyłów i attack slx spełnia te normy. Nie pamiętam z którym przedstawicielem rozmawiałem ale powiedział mi że ogarniają biurokrację i będzie można uzyskać dofinansowanie z czystego powietrza na te kotły. A żeby móc dotację dostać musi być na liście ZUM można sprawdzić jakie kotły tam są. Z tego co wiem kotły Blaze harmony też ktoś ogarnie więc na nie też będzie można uzyskać dofinansowanie tak poza tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=108604]Mustang25i[/mention]W takim przypadku sterownik kotla steruje tylko kotlom,czy kotlom i nabijaniem bufora i wszystko co jest poza buforom,czy tež nabijanie(dla tego w jakim sterowniku liepiej opanowane) pilotuje tech i 3,czy i >3.Niektore sterowniki kotla moga miec jescze možliwosc dodatkowych modulow do sterowania nastepnych obiegow CO.Ale w tym techu jest to pieknie zrobione-pogodowki,termostaty,dužo wariacji...i w koncu tansze,niž rozbudowanie sterownika kotla.
P.S.Poszukaj kilka attack cie kosztuje na Slowacji.
Znalazłem właśnie na Słowacji dużo taniej niż w Polsce i chyba stamtąd będę sprowadza bo tak jak pisałem do dotacji niczego nie potrzebuje a certyfikat jest ważny na całą UE.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda sprawa z serwisem czy każdy producent wymaga serwisu do gwarancji czy nie ma czegoś takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz dylemat czy wybrać Attack SLX 35kW bez lambdy, czy Stalmark 37kW? różnice są wielkości komory załadowczej. Zazwyczaj tnę drzewo na długość około 30cm więc nie wymagam jakiejś bardzo dużej komory. Bufor 1500l lub 2000l. 

Attack jest jakieś 4 tys droższy, ale czy warto dołożyć, czy lepiej wydać przy Stalmarku na "lepsze" sterowniki i inne dodatki? co przemawia za Attack'iem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.