Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł CO do instalacji grawitacyjnej polecacie.


cezario1

Rekomendowane odpowiedzi

sam żar nie da dymu.

do tego jest raczej wentylator wyciągowy - załączany przy załadunku, jak w innych dostępnych tu modelach.

ale samo, bez ruszenia to tak dokładnie się nie wypali . ? ale z taką konstrukcją nie miałem do czynienia.
a do tego trudno trafić na moment samego żaru.
Da się znaleźć cenę, bo jak jest zaporowa to mamy po temacie ...

może dlatego ich tu nie ma na rynku.
no i dokumentacja dot spełnienia "norm" a raczej na pewno nie dadzą na to dofinansowania ... 
ale "ład zielony" się wali  to może i odn pieców to Pie 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @cezario1 Poruszony tu został temat załadunku w MPM 14 od góry. 

Po pierwsze z tym zadymianiem to jest jakaś fobia. Przyznaje że zaistnieje taka sytuacja że zadymi ale dzieje się to wtedy gdy jeszcze się nie wypalił wsad. Dzieje się to w każdym piecu bez różnicy gdzie są drzwiczki. Ja sprawdzam najpierw temperaturę na piecu i czopuchu następnie otwieram klapę pamiętając o zaleceniach Kol @maronka który to jasno wyłożył: najpierw otwieramy klapę i opieramy na haku, czekamy chwile następnie otwieramy klapę. Ja układam polana w pionie bez problemu z dymem chyba że jest duża  ilo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.01.2024 o 20:03, bercus napisał(a):

Tu jeden kociol rzadzi wszystkimi.Troche sa psuje,ale sekta fanow wytrzymalna,wszystko przebacza.Dorobi,przerobi zamiast producenta.Ale twierdza,že maja najwiekszego......ehm...wymiennika. 🙂

 

czy dobrze pojmuję że MPM ?
może mają tu "swoich" ludzi
i od czego nie zacznie to i tak na jednym się skończy.
psychologia marketingu, ....
technika sprzedaży .. itd ..

odpowiedź odn tego włoskiego pieca, cena, sprzedaż w Polsce.


Dziękujemy za uprzejmą prośbę, ale w tej chwili nie jesteśmy zainteresowani rozpoczęciem nowej współpracy.

Więc jakby tajemnica .. a do tego bez gwarancji .. jeśli zakup indywidualny. 
i po temacie ... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę dokończyć. ilość żaru to wtedy muszę się spieszyć.

Jeśli chodzi o palenie w pionie to uważam że samo palenie odbywa się normalnie. Natomiast przygotowanie opału to tu już jest różnica. Przede wszystkim w układaniu opału: 24cm a 32cm. Mam łuparkę gdzie jest miejsce na 34cm do 24 muszę dodawać ogranicznik. Samo łupanie dłuższego opału zajmie trochę mniej czasu . Same korzyści. Mogę włożyć 55cm ale to gałęziówkę. To tylko przy załadunku z góry.

Pozdrawiam   

Kol @Wojslaw Już jestem za stary na takie numery AO49 to sobie policz. Jako emeryt szukałem takiego typu kotła 5 klasy i przypadkowo trafiłem na te fora. Mam je przeczytane zajęło to 2 lata i od 2 jestem użytkownikiem. Co mi daje taki typ kotła - zajęcie, ruch bo przecież taki kocioł potrzebuje ,, opieki" można też usiąść przed Tv i czekać.

Pozdrawiam  

Ps Myślę że 99% forumowiczów jest bardzo pozytywnie nastawiona do swojego MPM.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie poza smrodem  smoły reszta  jest ok. Jak ktos ma  kocioł w piwnicy  to jakoś ujdzie - do parterówki bym nie polecał bo predzej czy później  zasmrodzi  kotłownię a z czasem i mieszkanie.  Zwłaszcza zanim palacz ogarnie że nie wolno kotła otwierać  dopóki  nie zostanie w nim tylko żar.  

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AO49 to nie było personalnie do Ciebie.
tym bardziej że to moja odpowiedź z cytatem = do tego autora.
więc nie wiem skąd takie poczucie.
a podana sytuacja nastąpiła na grupie FB odn filtrów do wody pitnej.
najpierw pytania, potem twierdzenia .. i zalecenia ..
na wpis, że to jednak się zna i to nie pobieżnie .. podał firmę którą reprezentuje ..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszą, że sekta i żołnierze producenta 😀 , tak, jestem jednym z nich, właśnie robię na nocnej zmianie i majster dzisiaj mnie wyznaczył do spamowania na forum 😜, ostatnio dostałem opiernicz, że w profilu mało firmowych akcentów więc dodałem grafikę. 😀

Piszą, że fobia z tym smrodem, a to nie prawda... to znaczy prawda, że smrodzi i trzeba się gimnastykować, żeby pozwolił dołożyć opału kiedy on sobie nie życzy. Na razie mu ustępuję, ale od nowego sezonu postawię na swoim i dam okap z wyciągiem .

Przez ten jego kaprys musiałem sporo drzewa krzywego   rosochatego naodkładać bo nie mogę po trochu wkładać do pieca, a na załadunek te wygibasy się nie nadają, bo za dużo luk powstaje i słabo się taki pakiet spala i obsuwa na dół.

 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
13 godzin temu, AO49 napisał(a):

Kol @cezario1 Poruszony tu został temat załadunku w MPM 14 od góry

Temat to raczej ,,Jaki kocioł do instalacji grawitacyjnej polecacie"

Jednej osobie smród nie przeszkadza a drudzy są na to uczuleni. Każdy ma inne priorytety którymi kieruje sie przy wyborze kotła. U mnie w domu akurat 1 osobie bardzo przeszkadza. A mnie osobiśćie wkurza śmierdzące ubranie które mam po dołożeniu do kotła. 

Najważniejsze żeby wiedzieć jakie dany kocioł  ma wady i zalety i świadomie podjąć decyzję. Mnie zależało na dużej komorze spalania żeby wchodziłu duże kawałki drewna  to kupiłem przewymiarowany piec  komora 40x42 cm dla mnie idealna.  Komu innemu będzie zależało na czym innym to wybieże inny piec lub mniejszy.

Szkoda że nie ma jednej osoby która ma kilka pieców różnych firm np pali u rodziców, u siebie w domu i jeszcze np w zakładzie żeby to obiektywnie porównać.  Przeważnie jest tak że jak sobie coś kupisz to się chwalisz jaką mądrą podjołeś decyzje a inni kupują coś innego bo sie nie znają i nie są tak mądrzy jak ty. No chyba że coś bardzo cię wkurzy to wszędzie piszesz w opiniach albo na forach jaki to bubel.

Jak by istniał kocioł idealny dla wszystkich to istniałby tylko jeden producent kotłów bo reszta by zbankrutowała.

Edytowane przez cezario1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w ubieglym roku opatrowalem dolniaka,gorniaka czeskiej produkcji i w domu polski automat.No automat najlepszym :-) Tymczasowo juž tylko dwa automaty.Przy drewnu kupil bym dužego golema z dužym zaladunkiem i duže bufory,by co najmniej bylo roboty bližej automatu.Tak proste moje spostrzezenia:uzupelnic komore,odpalic,zapomniec.Pozostalosc roboty sterowniki.Czy po weglu nastapi u mnia drewno nie wiem,bo u nas juž slychac i czytac,že drewno w przyslosci tež ble..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiecie dlaczego "majstry" mają tyle roboty, aż trudno jakiego znaleźć .. ?

bo jeden poprawia po drugim !!

a po nim kolejny,
Tak samo z piecami .. 
jak są na długie lata .. to sięnie sprzedają kolejne ..
Przykład doskonały VIADRUS - żeliwne - 10 lat gwarancji 

https://www.fuego.pl/viadrus-u68-27-kw.html

też u 22, U - 32 modele
zrobili jako pierwsi piec 5 klasy - drewno węgiel i zbankrutowali ..
na ten sam wzór powstały STALOWE - TEKLA - 5 lat gwaranci ..
Klimosz żeliwne też wycofane.
ale wszystkie miały słabą reklamę, sprzedawcy ich nie oferowali - wiadomo dlaczego,
monterzy byli zdziwieni co to i skąd .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem zamiar kupić viadrusa z polecenia kilku znajomych. Trochę się zdziwiłem że wycofali go z produkcji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odlewy želiwne nie oplacalo sie produkowac,bo cena energii wysoka i tež niekompetencja zrobienia dyzajnowych i wydajniejszych grzejnikow žeberkowych,ktore wracaja do mody.Czy inne kszalty kotlowych odlewow.Tak pogubili viadrusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @Wojslaw nie wiem w co kol gra. Większość poważnych forumowiczów przede wszystkim określa się tz przedstawia swój profil (sądzę że prawdziwy) Niby nic takiego ale wiadomo z kim i od kogo otrzymujemy porady. Pisanie o MPM tylko z zasłyszanych lub wyrywkowo przeczytanych postów nie daje podstaw do negowania wyboru MPM-a przez forumowiczów jako jednostki ogrzewającej. Pewnie jesteśmy ,, Mpeowcy" i jak to trafnie sformułował Kol @szpenio (post wyżej). To jak to sformułował jest kwintesencją zauroczenia Mpem. Mniemam że wybór tego kotła był przemyślany i gatki o smrodzie , smole i próbach dłubania są zbędne. Bo to już było opisane w głównym wątku o Kotle MPM od ponad 10 lat i prawie 680 str. Forum to pomogło nie jednemu z nas zadowolonych użytkowników. To by było na tyle .

Pozdrawiam.

Chciałbym jeszcze dodać do tej mojej tyrady taką uwagę. Przykładem na trafność wyboru MPM jest Kol @zaciapa który nie zważając na mankamenty głoszone o kotle wybrał do nowego domu też MPM 18 WOOD mając w starym MPM 25. O czymś to świadczy. 

Pozdrawiam  

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia faktu że  smród  jest jego  największą wadą  o której niewielu  wspomina a i fakt że kocioł na okraglo jest przerabiany też mu raczej chwały nie przynosi. Największą zaletą owego kotła jest jego cena i prostota.

Za każdym razem jak wieczorem idę  dorzucić trochę coby przedłużyć stałopalność  muszę nie tylko ręce myć ale i  włosy  płukać bo mnie małżonka nie chce. Ktoś pytał kto w  jakim  kotle palił i w jakim było najlepiej to jak o mnie chodzi najfajniej palilo mi się w prostym kotle górnego spalania - zasypywalem  20 kg węgla  na to rozpałka z drewna  setka denaturatu i było po robocie. Wymiennik prawie biały.  Dokładać nie było trzeba bo bufor pełny i dom zagrzany.  Dymu z komina tez trudno było szukać. Możliwe że sprawność ciut mniejsza bo  wymiennik był mniejszy i spaliny gorętsze. Jedyna rada na problemy ze smrodem zMPMa jest taka  aby wypalać cały wsad do końca - z drewnem to raczej mało realne bez dokładania na węglu udało mi się pełnym zasypem w 18 tce  utrzymać przyzwoite parametry przez 22 godziny osiągając ok 90 w buforze i nagrzany dom . I gdyby tak palić   to  jest super z drewnem nie widzę szans. Może mieszane ?  

  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AO 49 zacytuj mój jeden wpis dot MPM !!
oprócz tego że pytałem czy to o ten piec chodzi ..
ale coś za bardzo mocno go bronisz !
i grzejesz temat ..
Jak piszesz "mniemasz" o przemyśleniu wyboru .. 
i pytanie czy wcześniej czytali,  o SMRODZIE, 
czy wcześniej kupili ? i się smrodzą ..
czy trzymają TO w kotłowni z wejściem z zewnątrz, czy od domu ?
Miałem piec Cichiewicz z klapą od góry w piwnicy i wiem coś o smrodzie ..
a teraz Viadrus U22 na korytarzu ..
a jeszcze do tego pełno pyłu ...
A czy w "lewym" profilu podaje się 
prawdziwe informacje ??
kto co miał i co kupił ..
masz adres do sprawdzenia ?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Gruner napisał(a):

Ktoś pytał kto w  jakim  kotle palił i w jakim było najlepiej to jak o mnie chodzi najfajniej palilo mi się w prostym kotle górnego spalania - zasypywalem  20 kg węgla  na to rozpałka z drewna  setka denaturatu i było po robocie.

Dla tego miedzy innymi wybrałem OGNIWO bo można palić i od dołu i od góry tylko mniej wydajnie ale spali prawie wszystko bez kaprysów jak każdy piec górnego spalania.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem odpuścić bo ta dyskusja niema sensu. A co do adresu to tu jest klubowe forum i tam podaje się  więcej szczegółów adresowych prawdziwych.

Pozdrowienia

Ps a żeby się nie dymilo starczy mieć termometr na czopuchu i na kotle jest wszystko jasne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, trochę dystansu do tego wszystkiego i siebie samego 😀, większy luzik w dyskusji... bez napinki i niepotrzebnych podejrzeń. Z MPM-em to nie jest ustawka, po prostu tych kotłów sprzedaje się bardzo dużo i stąd tylu reprezentantów na forum. Dwa lata temu trzeba było czekać trzy miesiące na kocioł, taka była kolejka chętnych, zaliczki ludzie wpłacali.  Według mnie popyt na te kotły bierze się stąd, że jest tani, ma papiery na dotacje, ma prostą konstrukcję i można łatwo czyścić wymiennik. 

Jeszcze słów kilka odnośnie tego smrodu, tak jak kolega wyżej napisał, czasy wypalonego wnętrza kotła do białości  już nie wrócą, zgazowanie drewna, to rozkład bez tlenu, kiszenie drewna w wysokiej temperaturze, to jak z kapustą - musi być czuć 😀, i tu musi być smoła i ten smrodek, nie da się inaczej. Myślicie, że inne kotły zgazowujące drewno są bezwonne? Każdy mniej lub bardziej capi 😀 przy podkładaniu, bo wentylatory wszystkiego nie wciągną, parują drzwiczki i  gorący sznur nasiąkniety do bólu aromatem komory załadowczej, a na filmach reklamowych tego nie widać 😀.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gruner napisał(a):

Co nie zmienia faktu że  smród  jest jego  największą wadą  o której niewielu  wspomina a i fakt że kocioł na okraglo jest przerabiany też mu raczej chwały nie przynosi. Największą zaletą owego kotła jest jego cena i prostota

W starym domu w piwnicy z mpmem  po przeciwnej stronie, stoi również pralka, żona sobie pierze i wiesza tam pranie. Myślisz, żeby tam śmierdziało to by KOBIETA suszyła ubrania? 🙂Nieee, bo nie śmierdzi. 

Śmierdzi smołą w tych nowych Wood'ach, z jednej przyczyny.. Nie wiem czym się kierował producent wkładając tego gniota jako przegrodę, ja osobiście meczylem się  tym kotłem w nowym domu 3 tygodnie, zachodząc w głowę, dlaczego tu się nie chce palić.. 

Zapadła, szybka decyzja o wyrwaniu tego złomu i zrobieniu prowizorki, na której w końcu pali się tak jak, ja chcę, a nie tak, jak by chciał producent, żeby się paliło 🙂 Nie wiem, może producent jest w jakiejś komitywie, z  psychiatrami i składami opału, bo jak bym nie miał porównania ze starym Kotlem, to bym ładował opał jak głupi i dalej się wpatrywał, że się nie pali 😁 

Tak, wyglądają drzwiczki po dwóch, "normalnych" paleniach... 

IMG_20240207_134842.jpg

  • Przydało się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, zaciapa napisał(a):

Myślisz, żeby tam śmierdziało to by KOBIETA suszyła ubrania? 🙂Nieee, bo nie śmierdzi.

Nie wieże że nic nie przejdzie na pranie przy dokładaniu lub rozpalaniu w piecu.

 

13 minut temu, zaciapa napisał(a):

Zapadła, szybka decyzja o wyrwaniu tego złomu i zrobieniu prowizorki, na której w końcu pali się tak jak, ja chcę, a nie tak, jak by chciał producent, żeby się paliło

I tu jest problem że ten piec trzeba przerabiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 7.02.2024 o 19:14, cezario1 napisał(a):

Nie wieże że nic nie przejdzie na pranie przy dokładaniu lub rozpalaniu w piecu.

 

I tu jest problem że ten piec trzeba przerabiać.

Tam rozpalanie trwa chwilę, a dokładać nie dokładam, bo jednym zasypem ładuje bufor, który mi starcza z zapasem na dobę.. 

A co do wiary, cóż, nie mi to oceniać.. 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, zaciapa napisał(a):

🙂Nieee,  🙂 

Tak, wyglądają drzwiczki po dwóch, "normalnych" paleniach... 

IMG_20240207_134842.jpg

A tak wygląda u mnie wejście do komory załadowczej na drugi dzień, przed kolejnym rozpalaniem. Pajęczyna, od razu widać, że teraz nie otwieram ty h drzwiczek po rozpaleniu .

20240128_152558.jpg

Edytowane przez szpenio
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szpenio napisał(a):

Myślicie, że inne kotły zgazowujące drewno są bezwonne?

I tu rodzi się pytanie - czy kocioł musi zgazowywać - gość który  mi sprzedał MPM  a   wywalil go po roku zpowodu smrodu  i zastapił go bodaj  atmosem - i jak zajechałem to tam ładnie pachniało bukiem i był megazadowolony gdzie przy MPM żona chciała sie mu wyprowadzić. Jaka  jest różnica  w wydajności kotła pomiędzy zgazowaniem a spaleniem sposobem dolnym z dopływem powietrza od góry ?  Tak czy siak  przecież składniki  palne przejdą przez palnik więc sie spalą. Czy  aby czasem to zgazowanie  to bardziej chłyt  lekramowy niż rzeczywista mierzalna przewaga ?  

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.