Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mitsubishi Zubadan, Ecodan - wymiana doświadczeń


Patrol

Rekomendowane odpowiedzi

22 godziny temu, lukaszon napisał(a):

Podobno zubadan w wersji 8, 10, i 12 kw mają tą samą sprężarkę tylko blokowane są programowo

To samo dotyczy również wersji 6 kw czy są jakieś większe zmiany?

Podobno tak, tzn tak wynika z dostępnych danych, a czy są większe zmiany no to poza tym, że modele 6kW występują tylko w opcji 1faz, a od 8 wzwyż pojawiają się zarówno  1faz i 3faz (inne są oznaczenia kompresorów) to nie kojarzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co znalazłem, to **Mitsubishi zubadan 8kW** ma **większy zakres modulacji mocy** niż **Mitsubishi zubadan 6kW**. Oznacza to, że model 8kW może dostosować swoją moc do zapotrzebowania na ciepło w sposób bardziej płynny i efektywny niż model 6kW. Model 8kW może pracować z mocą od **1,5 kW do 10,11 kW** przy temperaturze zewnętrznej -15°C, podczas gdy model 6kW może pracować z mocą od **2,2 kW do 6,6 kW** przy tej samej temperaturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lab1337 napisał(a):

Jak to jest z tymi grzałkami, czy one są konieczne nawet w temperaturze 7 stopni? Wczoraj się włączyła kilka razy w nocy i to nie z powodu legionelli.

image.png.abd5c4d13a51181d09eacb2db40b315f.png

image.thumb.png.2e4f9ac201b7b0632af57a5c7f377a92.png

Dziwna sprawa przy takiej temp. Powodu załączenia nie jestem w stanie wskazać, chociaż jedyny wspólny punkt zaczepienia to podciąganie Twyj. strefy1. Trzeba by poryć w opcjach i posprawdzać nastawy. Ja grzałki mam niezasilone i przy -15C żadnych problemów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do hydroboxa Wentora nie mam dokumentacji. Jak tam siedzi inna pompa obiegowa to nie ma co porównywać z wykresami Mitsu. Musiałbyś sprawdzić - najwyraźniej jest mocniejsza pompka (Grundfos w oryginalnym hydroboxie Mitsu daje na 4biegu 23l/min, na 5b uzyskuję 25)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedział wiąże się z osiąganą mocą i w skrócie wygląda to tak: 1,16*60*dT*przepływ, więc jak masz przepływ 23l/min i delta wyniesie 5 to dostajesz 8kW. Mniejszy przepływ wymaga większej dT, żeby osiągnąć tą samą moc i na odwrót - większy przepływ pozwala obniżyć dT, co przy grzejnikach daje lepsze rezultaty, więc w dół nie ma co iść. W górę to z kolei pewne ograniczenia samej instalacji no i w przypadku posiadania bufora warto, żeby przepływy po obu stronach były zbliżone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam same grzejniki, przewymiarowane, bufor 500l co,a przepływ 23l/m + autoadpatacja,  delta teraz ustawiona na maksa. Delta około 12 st. I teraz przy tych ustawieniach pompa moduluje prawie cały dzień, jak miałem na przepływ 5 czyli około 38l/min do miałem częste starty pompy około 20-25 dziennie.

Czyli lepiej było by teraz ustawić np przepływ na 3 i deltę zamienić np 5 st.

Screenshot_2024-01-26-09-23-12-633_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2024-01-26-09-23-01-032_com.android.chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, sziomal napisał(a):

Mam same grzejniki, przewymiarowane, bufor 500l co,a przepływ 23l/m + autoadpatacja,  delta teraz ustawiona na maksa. Delta około 12 st. I teraz przy tych ustawieniach pompa moduluje prawie cały dzień, jak miałem na przepływ 5 czyli około 38l/min do miałem częste starty pompy około 20-25 dziennie.

Czyli lepiej było by teraz ustawić np przepływ na 3 i deltę zamienić np 5 st.

W Mitsubishi nie ustawisz delty, jest tylko opcja wyboru biegu pompy i tym samym przepływu. 38l/min to więcej niz zakres wskazywany przez producenta i stąd częstsze start/stop. Powinno z reguły wystarczyć 18-23, ale ważne też co się dzieje za buforem - jaki tam jest przepływ.

Godzinę temu, lukaszon napisał(a):

Jak to najsensowniej ustawić żeby tak często nie załączała się przy grzaniu cuw, zbiornik 300l w domu 4 osoby 

Screenshot_2024-01-26-15-35-23-70_4641ebc0df1485bf6b47ebd018b5ee76.jpg

Grzanie masz teraz wyłączone?Wygląda na małą histerezę dla cwu albo co 2-3godz ktoś bierze kąpiel/prysznic... 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Patrol napisał(a):

W Mitsubishi nie ustawisz delty, jest tylko opcja wyboru biegu pompy i tym samym przepływu. 38l/min to więcej niz zakres wskazywany przez producenta i stąd częstsze start/stop. Powinno z reguły wystarczyć 18-23, ale ważne też co się dzieje za buforem - jaki tam jest przepływ.

Mam tak wpięty bufor ( oczywiście bez pompki kotłowej która jest w hudrobox), pompka co to Wilo-Stratos PICO ustawiona na 3.5m na zmienna różnica ciśnień (Δp-v):

Screenshot_2024-01-26-16-59-40-069_com.android.chrome-edit.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie bufora super - jeśli po obu stronach przepływy są zbliżone to masz idealną sytuację. Na grzejnikach korzystasz z głowic termostatycznych czy wszystkie na full otwarte?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.01.2024 o 17:11, Patrol napisał(a):

Połączenie bufora super - jeśli po obu stronach przepływy są zbliżone to masz idealną sytuację. Na grzejnikach korzystasz z głowic termostatycznych czy wszystkie na full otwarte?

W pokoju gdzie jest autoadpatacja mam na full w pozostałych mam głowice wifi 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, sziomal napisał(a):

Na pompce mam tak

IMG_20240126_174915.jpg

A pokrętłem nie możesz zmienić wskazania poboru mocy (obecnie 20W) na przepływ w m3/h ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.