Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Głupie pytania ale nie daje spokoju


omama

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi o biały dach ,dachówka,taka czy siaka blacha itp itd ,zawsze mnie zastanawiało dlaczego nie ma białych dachów ? bez śmiechu 😅 jest jakiś zakaz czy co ? nie nie nie chcę białego dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie dlatego że biały będzie tylko przez kilka dni, a Geslerowa Ci tam nie wejdzie żeby go wyczyścić. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że historycznie mniej ocieplone domy zyskiwały na tym, że ciemne dachy magazynują więcej ciepła zimą (lub jasne odbijają). Obecnie ma to mniejsze znaczenie ze względu na powszechnie stosowaną izolację.

Natomiast i kiedyś i teraz takie dachy szybciej stają się widocznie brudne. Wydaje mi się, że samo to wystarczy, żeby znacząca większość osób wybierała bardziej "maskujące" kolory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys nie bylo materialow budowlanych (pokrycie) w takich kolorach?

Teraz da sie zrobic , ale chetnych pewnie nie ma.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy dom jest w dolince, blisko lasu to od strony północnej robi się zielonkawy nalot. Ci zaś, którzy mają blachę czerwoną, co jakiś czas odzyskują kolor z pomocą myjki ciśnieniowej.

Niektórzy, zostawili na budynkach gospodarczych blachę bez farby (ocynkowaną). Efekt chyba zbliżony do białej. Zimą, gdy słońce jest nisko to nowy dach bije po oczach z daleka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zakazów nie ma więc uznajemy że świeci po gałach i brudzi się .😃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, tu nie o kolory chodzi, jakieś tam dachy z blachy…
Autor tematu zwraca naszą uwagę na sprawy istotniejsze. Możemy chyba podyskutować o zakazach również.
Tyle, że będziemy walcować równo i nie wykpimy się infantylnym zburczeniem, że to na żarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecej,niž bialych jest szaro-srebrnych,folia dachowa tež w tym kolorze.Haly przemyslowe czesto biale dachy maja,sam taka na bialo malowalem,kiedy robilem pracu na wysokosci.Na domkach bedzie to szybko dyzajnowo nie piekne,lepsza nieutralna farbe,czy w miejscu užywana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie ma ogólnego zakazu stosowania białych dachów. Myślę, że faktycznie to kwestia tego iż białe powierzchnie odbijają więcej światła co może powodować efekt oślepiania oraz szybko widać na nich bród. Poza tym nie wszystkie materiały są dostępne w dowolnym kolorze. Na pewno plusem jest to, że białe powierzchnie odbijają więcej promieni słonecznych, co może pomóc w utrzymaniu niższej temperatury wewnątrz budynku i zredukować zużycie energii na klimatyzację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam kolor nie wpływa praktycznie wcale w ilość pochłanianego ciepła latem. Polecam popatrzeć jak to wygląda w podczerwieni bo o tym tu mowa. Jedynie światło widzialne może dogrzewać mocniej czarną blachę ale wbrew pozorom jak ustawisz obok w takich samych warunkach blachę białą to temp na nich nie będzie się różnić więcej niż z1-2st C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuję w branży stolarki okiennej PVC i aluminium. Zgodnie z wytycznymi wszystkich producentów profili okiennych, to właśnie profile w ciemnych kolorach oklein lub lakierów mają mieć zastosowane większe wzmocnienia wewnątrz ze względu na nagrzewanie i ryzyko wypaczeń materiału.
Także jest różnica w nagrzewaniu się powierzchni w zależności od ich koloru. Cała Ziemia (inne planety również) mają taki współczynnik zwany albedo, dosyć istotny dla ich atmosfer i ich potencjalnej przyjazności do życia.

Sam również kiedyś się rozglądałem za papą w białym kolorze ale nie znalazłem do tej pory. Były ciemno szare czy czerwone ale białych nie. Stropodach kryty czarną papą potrafi się solidnie nagrzewać latem. Gdyby był kryty białą papą temperatura latem byłaby znacznie niższa. Taki sam proces można zauważyć w samochodzie z białym lakierem i ciemnym lakierem.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że czarny dach nagrzewa sie bardziej niż biały. Mam antracytową blachodachówkę i coś na ten temat mogę powiedzieć.

 

1 godzinę temu, szakallo napisał(a):

Z tego co pamiętam kolor nie wpływa praktycznie wcale w ilość pochłanianego ciepła latem...

To co piszesz, to nieprawda!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakiegos powodu solary nie sa biale…

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Araby chodzą w białych szmatach 😄 a nie czarnych .

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale arabki już w czarnych. Może mają mieć gorzej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kobiety mają cieńszą skórę to im chłodniej , reszta pewnie za pokute 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wacio1967 napisał(a):

Ale arabki już w czarnych. Może mają mieć gorzej ?

Przecież kobietom zawsze zimno 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.12.2023 o 10:50, Kordjano napisał(a):

A Araby chodzą w białych szmatach 😄 a nie czarnych .

Akurat Beduini chodzą w czarnych w dzień a nie w białych ale tu chodzi o co innego.

W dniu 7.12.2023 o 09:24, o6483256 napisał(a):

To co piszesz, to nieprawda!

 

Trochę tak bo masz rację kolor zmienia ilość pochłanianej energii z fal widzialnych, ale np w podczerwieni już kolory nie robią różnicy tylko materiał z jakiego wykonano absorber.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Nie wiem czy w ten sposób wesprę kolegę @Andrzej_M_,  ale może uda się nakłonić kilku forumowiczów do pogaduchy.

Znacie pewnie zjawisko - "eksperyment", ze śniegiem i solą w kubku. Dlaczego temperatura w trakcie mieszania spada? Znajomy zadał podobne pytanie i jak dotąd nie uzyskał odpowiedzi, może inżynierzy z tego forum będą szybsi, choć zdaję sobie sprawę, iż fora się przenikają i to raczej wyścig pozorny. Gdyby jednak jakiś tropiciel internetu odpowiedział to już na wstępie, gratuluję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Fozgas napisał(a):

Nie wiem czy w ten sposób wesprę kolegę @Andrzej_M_, ,,,,

Ja z kolei nie pojmuje tego, co powyżej napisałeś.

 

Godzinę temu, Fozgas napisał(a):

,,,, Znacie pewnie zjawisko - "eksperyment", ze śniegiem i solą w kubku. Dlaczego temperatura w trakcie mieszania spada? ,,,,

Z tego względu, że interesujesz się etnografią, to znalazłem w zakamarkach podziemi Politechniki Warszawskiej taki oto zapisek.

 Jeśli bowiem dodać do śniegu pewną ilość soli kamiennej, to lód zaczyna się, topić, a sól się rozpuści w powstającej wodzie. Skutkiem topnienia lodu zo stają pochłaniane znaczne ilości ciepła, jednocześnie zaś pro ces rozpuszczania soli pochłania ciepło, przez co temperatura mieszaniny obniża się dopóty, póki cała ilość soli nie rozpu ści się w wodzie. Przy użyciu 28,9 części wagowych soli na 100 części śniegu, temperatura mieszaniny opadnie do—21,2°, czy li do punktu eutektycznego. Przez zmieszanie 142,8 części wagowych krystalicznego chlorku wapniowego (CaCl2 .6H2 0) z 100 częściami śniegu, daje się osiągnąć temperaturę —54,9°.


Przemiany fazowe ciał, są bardzo ciekawe.
Woda w temperaturze około 0*C ma w sobie nagromadzoną taką ilość energii cieplnej, że można tą energią podgrzać taką samą ilość wody do temperatury około 84*C (pisze z pamięci). 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.