Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Panasonic taktowanie , nietypowe rozwiązanie hydrauliczne


tomek767
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez tomek767,

Rekomendowane odpowiedzi

Chcesz automatyczne uruchamianie, czy też może ktoś ręcznie to w dowolnej chwili włączyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

https://allegro.pl/oferta/termostat-regulator-temperatury-elektroniczny-230v-12127907134

taki ups do niego taki regulator temperatury do tego regulatora ta pompka na bajpasie i masz w pełni automat , dzięki temu regulatorowi ta pompa na bajpasie nie załączy się podczas pracy pompy , a po zaniku zasilania będzie się załączała na chwilę jak zajdzie potrzeba , nie będzie kręciła stale dzięki temu akumulator wystarczy na bardzo długo a instalacja bufor nie wychłodzi się nadmiernie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najważniejsza jest prostota działania. Przekaźnik z cewką 230V, styki zwierny/rozwierny, dobrane do mocy pompki i zasilanie dobrane do rodzaju pompki, czyli albo mały akumulator do pompki na 12V lub UPS na 230V. System załączamy dopiero gdy zachodzi taka potrzeba, czyli zaczynają się mrozy. Przekaźnik musi wtedy pracować cały czas pod napięciem zasilania, styki zasilające pompkę rozwarte. Zanika zasilanie, stycznik wtedy zwiera styki i pompka chodzi. To nie musi być duża pompa obiegowa, wystarczy nawet jakieś akwariowe wydajne ustrojstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to co zaproponowałem jest proste i skuteczne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kordjano Nie twierdzę że nie masz racji. Przedstawiłem tylko swój sposób na rozwiązanie problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cz można zmienić kierunek przepływu w pompie ciepła kiedy  pompa nie pracuje bo np braknie prądu Chciałbym z zasilania zrobić powrót a z powrotu zasilanie? Nie wiem czy pompka obiegowa w pompie ciepła może pracować bez prądu w odwrotnym kierunku i czy woda przez nią przepłynie oraz czy się nie popsuje.  Tak mam podłączoną pompę obiegową że wystarczy  odkręcić jeden zawór a drugi zakręcić i woda będzie krążyła przez bufor i pompę, ale w odwrotnym kierunku. A pompę obiegową podłączę z  akumulatora przez przetwornicę może jakiś regulator temp z chłodni wezmę bo wszystkie te rzeczy mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwnie to kombinujesz , przed pompą obiegową tej w pompie jest filtr siatkowy i magnetyczny wiec nie wskazane jest by woda płyneła w odwrotnym kierunku , a co będzie jak zasilanie przyjdzie i pompka ruszy? 

Poza tym zrobić tak by nie  trzeba było tam gonić i coś przekręcać czy załączać .

Masz nie myśleć o pompie za każdym razem jak prądu braknie .

Na początku jak miałem dokładać pc do istniejącego kotła na pellet też myślałem że zrobię tak i tak że sobie jakieś tam zawory będę przekręcał jak będę kotłem grzać ,ale pomyślałem sobie tak jak by mnie brakło to kto będzie o tym myślał ?

Zrobiłem tak że wszystko w kotłowni się samo przekręca , jedynie wybór źródła ciepła wymaga kliknięcia w laptopie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.11.2023 o 17:48, Kordjano napisał(a):

Dziwnie to kombinujesz , przed pompą obiegową tej w pompie jest filtr siatkowy i magnetyczny wiec nie wskazane jest by woda płyneła w odwrotnym kierunku , a co będzie jak zasilanie przyjdzie i pompka ruszy? 

Poza tym zrobić tak by nie  trzeba było tam gonić i coś przekręcać czy załączać .

Masz nie myśleć o pompie za każdym razem jak prądu braknie .

Na początku jak miałem dokładać pc do istniejącego kotła na pellet też myślałem że zrobię tak i tak że sobie jakieś tam zawory będę przekręcał jak będę kotłem grzać ,ale pomyślałem sobie tak jak by mnie brakło to kto będzie o tym myślał ?

Zrobiłem tak że wszystko w kotłowni się samo przekręca , jedynie wybór źródła ciepła wymaga kliknięcia w laptopie .

Masz rację. Ale tak mam zrobioną instalację bym mógł podłączyć bufor zarówno szeregowo jak i równolegle (kwestia zakręcenia i odkręcenia zaworów) Mogę też tak zrobić żeby ciepła woda jak pompa grzeje szła z pompy a jak pompa się wyłączy część wody przez pompę a reszta z bufora Powrót zostaje zawsze ten sam czyli przez bufor. 

Ponieważ były różne opinie co do podłączenia bufora to zrobiłem dwie wersje. O podłączeniu ups nie pomyślałem a teraz musiał bym spuszczać wodę żeby to przerobić i ciężko u mnie odpowietrza się kaloryfery bo nie ma odpowietrzników a odpowietrzając śrubunkiem może się później lać .

Mam zamontowane zawory antyzamrożeniowe (mam nadzieję że zadziałają) i i zawory do spuszczenia wody tylko z pompy. Niestety później trzeba wody nalać do odpowiedniego ciśnienia i odpowietrzyć pompę i niestety z wszystkich domowników tylko ja to mogę zrobić. I tu jest problem. Więc kombinuję jak by sobie to uprościć.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie instalacja przerobioną zgodnie z waszymi zaleceniami ( kordjano i Sambor) , pytanie jak w prosty sposób wyregulować zawór nadmiarowy upustowy, bo moi,, instalatorzy " nie bardzo wiedzieli, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście znałem wartości przepływu wody podczas defrostu odczytywać z panelu sterownika. Wymuśiłem na pompie taki przepływ i odkrecajac zawór czułem w którym momencie zaczyna przez zawór przepływa woda. Poźniej już tylko kontrolowałem przez jakiś czas jak to działa przy nawet wyższej mocy grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wyżej , trochu na czuja ,generalnie byś nie słyszał na grzejnikach szumu podczas defrostów , ustaw gdzieś w połowie tej skali i jak by było coś głośno to popuszczaj ,ma być cicho a grzejniki mają grzać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, tomek767 napisał(a):

pytanie jak w prosty sposób wyregulować zawór nadmiarowy upustowy

Podczas pracy /ogrzewania CO zawor ma nie puszczac wody krotkim obiegiem (bajpasem) ustaw minimalna wartosc przy ktorej jest to spelnione. Jak sprawdzic czy “juz” puszcza? Znierzyc temperature na tej rurce bajpasu. Temperatura nie moze osiagac temperatury wyjscia z PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniekąd tak , z tym że pompa gania z różną mocą pilnując delty no i są jeszcze głowice termostatyczne na grzejnikach trzeba by je wszystkie wyodkręcać na maksa do takiej regulacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem żeby pompa podczas normalnej pracy, nawet na maxa, weszła na takie obroty jak podczas defrostów. To nawet słychać na instalacji kiedy mamy defrost, nawet moja żona to zaczyna bez problemu słyszeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja nie wiem kiedy mam defrost , musiał bym do kotłowni wejść .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dosyć leciwe zawory termostatyczne przy grzejnikach z dosyć sporymi zwężkami, dlatego tak bardzo słyszę te szumy. Zastanawiałem się też nad wymianą tych termostatów na zwykłe zaworki odcinające ze znacznie większymi przepływami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję kolegom Sambor i kordjano za pomoc, instalacja przerobiona zgodnie z waszymi zaleceniemi, teraz bawię z krzywą i już dzisiaj widzę podobną ilość wlaczen sprężarki do godz pracy, w domu 24 stopnie a pobór prądu mniejszy, szkoda tylko że nie widzieliście miny instalatorow jak powiedziałem im co mają zrobić i gdzie 😉, Zastanawia mnie jeszcze ten zawór nadmiarowo upustówy , podczas pracy PC, wszystkie grzejniki grzeją, otwarte na maksa, odkrecajac powoli ten zawór  zauważyłem że otwiera się on przy wartości poniżej 1mm słupa wody ( Skala 1-9) , co to oznacza? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci profesjonalnie nie umiem tego wytłumaczyć ☺️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tomek767 napisał(a):

Zastanawia mnie jeszcze ten zawór nadmiarowo upustówy , podczas pracy PC, wszystkie grzejniki grzeją, otwarte na maksa, odkrecajac powoli ten zawór  zauważyłem że otwiera się on przy wartości poniżej 1mm słupa wody ( Skala 1-9) , co to oznacza? 

Pewnie otwiera się przy ciśnieniu tłoczenia w okolicach 1m słupa wody - czyli takie są opory hydrauliczne twojej instalacji CO.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec ustaw minimalnie wiecej np. 0,15 (1,5m). Sprawdzic warto czy po przymknieciu czesci glowic nie zacznie puszczac. Moze byc ze nie,  jesli tak bedzie to mozna znowu delikatnie zwiekszyc do np.0,2 (2m) - wszystko zalezy w tym momencie jakie beda przeplywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Vlad24 napisał(a):

 

Czy opory, a dokładniej rzecz ujmując różnica ciśnień zależy od przepływu? 

 

Tak.

10 minut temu, Vlad24 napisał(a):

Znamy przepływ?

Nie. Ale prawdopodobnie mozna go “odczytac”.

11 minut temu, Vlad24 napisał(a):

Czy może zakładamy "dynamiczną" nastawę tego zaworu? 

Nie ma sensu. Wystarczy to co jest = const.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeplyw bedzie sie zmienial. W zasadzie to bedzie to zalezec od oprogramowania PC - czyli w jaki sposob PC steruje pompa obiegowa.

Dlaczego chcesz dynamicznie zmieniac ta nastawe? Lub zapytam jak Ty widzisz nastawe tego zaworu?

Zawor powinien byc zamkniety w trakcie normalnego grzania CO, chyba ze z jakis powodow przeplywy w instalacji nie pozwalaja na osiagniecie takich przeplywow jakie sa zadane przez PC to zacznie sie otwierac.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.