Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kolektory słoneczne Weber Sol Standard 2,5


Marek32

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Jestem na etapie rozważań dotyczących zakupu zestawu solarnego kolektora słonecznego, konkretnie chodzi o 2 x WEBER SOL STANDARD 2,5 bez zasobnika. Chciałbym poznać Wasze zdanie i doświadczenia związane z tym produktem i hurtownią Swatt.pl

https://swatt.pl/pl/zestaw-solarny-kolektor-sloneczny-2-x-weber-sol-standard-25-bez-zasobnika-31011

zestaw-solarny-kolektor-sloneczny-2-x-weber-sol-standard-25-bez-zasobnika.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że za te 6tyś możesz sobie zrobić 4panele 500W i grzałkę - nie będziesz musiał przejmowac się latem że zagotujesz wodę a zimą też przy czystym niebie nagrzejesz wodę.

Ale to tylko moje zdanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobry w zasadzie lepszy pomysł bo panele staniały i za 560 zł sztuka mamy 450 watowe kupi 6 sztuk to ma ponad 2,5 kw do tego prosty sterownik-falownik za ok 800 zł i sprawa załatwiona na cacy w cenie 4-5 tys z konstrukcją ,sam to złoży każdy ogarnięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co komuś falownik do grzałki elektrycznej?

 

 

Edytowane przez o6483256
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie klei styków i może przełączać między dwoma grzałkami np CWU czy CO koszt niewielki a jednak robi robotę.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @wacio1967 ma bez falownika ale z regulatorem mppt i mikro magazynem.

Do takich rzeczy nie potrzeba falownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, omama napisał(a):

Bo nie klei styków i może przełączać między dwoma grzałkami np CWU czy CO koszt niewielki a jednak robi robotę.

Nadal zapytam po co nam przebieg sinusoidalny do grzałki?

 

Wiesz o czym piszesz berthold?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych prostych falowniko-sterownikach nie ma sinusoidy tylko przebieg prostokątny ,prąd niepiękny ale jednak już sterowalny ,wiem można na sztywno podłączyć grzałkę ale to zerowe rozwiązanie bo nijak nie ma tym sterować czy chociażby przełączać z jednego bojlera na drugi tyle i aż tyle. każdy robi jak uważa w każdym razie jest to lepsze i tańsze rozwiązanie niż kolektory, niedawno sąsiad dał sobie założyć 3 szt płaskich kolektorów jakiś bojler coś tam co trzeba i podliczyli go wstępnie na ponad 15 patoli ale czeka na fakturę właściwą , za taką kasę to mam 3 takie zestawy ale bez bojlera .😃

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pożyje, pożyje, tylko trzeba odpowiedni zamontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat jak bedzie sterował przekaźnikiem to takie rozwiązanie długo wytrzyma.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.09.2023 o 13:13, PioBin napisał(a):

Kolega @wacio1967 ma bez falownika ale z regulatorem mppt i mikro magazynem.

Właśnie padł sterownik. Zastanawiam się nad naprawą, ale też kosztuje. Padł jakiś przekaźnik. Pisze na nim 30A, więc solidny. Wielkość tego padniętego przekaźnika to 2,5 x 2,5 mm. Nie wiem jak takie cos mogło tak długo wytrzymać. Fakt jest taki że wiedziałem że za słaby mam ten sterownik do ilości paneli. Więc nie mogę się czepiać producenta o to że używałem na zbyt wysokim prądzie i się zjarało. 

Chyba zostawię tylko magazynek energii, a sterownik zrobię z bleboxa. Mam dwie opcje na myśli.

  1. Konkretny stycznik przełączający z grzałki na falownik.
  2. Zwykły stycznik za parę groszy, który wyłączy grzałkę jak będzie za wysoka temperatura.

Na firmę trafiłem przez przypadek. Ma zarąbiste rozwiązania, a na dodatek przy braku dostępu do sieci i tak wszystko działa lokalnie. Część domu już się zrobiła smart. Ogrzewania nie miałem zamiaru robić, ale jak trafiła się okazja (zjarany sprzęt), to czemu nie skorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To “cos” do grzalek powinno byc minimum z MPPT i PWM na wyjsciu + mikromagazyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem. Dlatego jeszcze nic nie zamówiłem, tylko kombinuję.

W ogóle się zastanawiam, czy jest sens kombinowania z MPPT i PWM. Jeżeli całość energii z PV ma odebrać grzałka, to nawet ten magazynek energii chyba nic nie da. Jak grzałka jest wyłączona, to zgromadzona w nim energia przez jakiś, bliżej nieokreślony czas jest tam zmagazynowana. Po włączeniu grzałki całość energii w ułamku sekundy niknie.

Teoretycznie, dobrze jest mieć regulator MPPT, ale w praktyce off-grid - grzałka chyba nie jest niezbędny. Dało mi to do myślenia jak zobaczyłem wykresy temperatury. Pierwszy wykres z regulatorem, a drugi to totalna partyzantka, grzałka wpięta z pominięciem regulatora. Różnica w odczytach to dwa dni. Oba dni były cały czas słoneczne. 

Wizualnie wygląda na więcej energii bez regulatora. Wcześniej uzyskuje pełną moc, później traci pełną moc, ale środek jest słabszy.

image.png.95ca31681dd083146eb4aeeb89067c6c.png

image.png.90635c05d678ceff28ac032d24b0f12d.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wacio1967 napisał(a):

W ogóle się zastanawiam, czy jest sens kombinowania z MPPT i PWM. Jeżeli całość energii z PV ma odebrać grzałka, to nawet ten magazynek energii chyba nic nie da. Jak grzałka jest wyłączona, to zgromadzona w nim energia przez jakiś, bliżej nieokreślony czas jest tam zmagazynowana. Po włączeniu grzałki całość energii w ułamku sekundy niknie.

I tak to ma z grubsza w teorii dzialac. Naladowanie magazynka pilnuje MPPT a PWM pilnuje rozladowania magazynka. Te ulamki sekund wystarczaja dla tranzystorow i kondensatorow.

Wykresy temperatury nic nie powiedza. Po pierwsze dzien - dniu nie rowny, po drugie odbior wody rozny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech wymieni oryginalny na 50A i używa dalej swojego wynalazku. Pieniądze zawsze człowiek zdąży wydać. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.09.2023 o 09:24, o6483256 napisał(a):

Niech wymieni oryginalny na 50A i używa dalej swojego wynalazku

Tylko jak to wymienić. 🙂 Padł jeden z tych układów który wskazuję śrubokręcikiem.

Sam "stycznik" jest po lewej stronie, tam gdzie te grubsze luty widać. Nie wiem jakim cudem to wytrzymuje 30A. Wcześniej nie otwierałem tego ustrojstwa. Myślałem że w środku jest pełnowymiarowy stycznik. Dlatego zastanawiam się nad innym rozwiązaniem.

image.png.2535460517b7280959d64ff538c7a8cc.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to rezystory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie tak. Nie sprawdzał tego specjalista, tylko znajomy co ma większe pojęcie o tym niż ja.

Wracając do wątku, według mojej opinii (nigdy nie miałem solarów) nie ma sensu pakować się w taką instalację przy małej ilości osób w gospodarstwie domowym. Energia w dużym stopniu będzie bezpowrotnie tracona, a przy mniejszej instalacji nie będzie komfortu użytkowania. W instalacji PV + grzałka, mając do dyspozycji jeszcze pełnoprawny falownik, nie zmarnuje się żadna kilowatogodzina, przy zachowaniu komfortu użytkowania.

Zaczynam się zastanawiać nad tanią hybrydą, lub zrezygnowania z off-grid Wiem, wcześniej pisałem żeby się odcinać 🙂. Jak znajdę tani przekaźnik mocy DC do 400V i 30A, to wracam na off-grid. Część automatyki już zamówiłem, brakuje przekaźnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zastosować zwykły rezystor zamiast SMD, ale jak padł, to poproś znajomego, niech to hotair wylutuje i zalutuje nowy. Przez ten rezystor, nie płynie 30A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.