Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kolektory Weber w pionie. Cudów nie ma – czy tylko dlatego?


Juzef

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ja założyłem w tym tygodniu taki zestaw "Zestaw solarny kolektor słoneczny 3 x WEBER SOL ECO 2,0 z zasobnikiem 300 l", kąt 45 st, położenie praktycznie idealnie na południe i jestem naprawdę mile zaskoczony, szczególnie że mam już uzyski teraz, czujnik który idzie do pieca jest położony w górnej części wymiennika i ustawiony jest na 45 st (przy temp. niższej załączenie pompy CWU), w tym samym czasie w dolnej części zasobnika (tam gdzie jest wężownica od solarów) jest tylko 25-30 stopni, praktycznie od trzech dni solary dogrzewają wstępnie wodę lub zagrzewają całkowicie pod 2do 6h dziennie dziennie , temp. maks jaką osiągnęły to 71 stopni.. Dokładnie w tej chwili (godzina 12:12, piękne słoneczko) z solara idzie 66, a w dolnej części zasobnika mam już 51 stopni. Jak na razie jestem naprawdę zadowolony.

  A gdyby ktoś chciał kupować stelaż na dach prosty to szkoda pieniędzy, za 250 zł (zamiast prawie 800) można kupić 5 sztang 4m w ocynku (profil c) i zrobić samemu w maks godzinkę.

Dodam, że jestem osobą prywatną i nie mam nic wspólnego z tą firmą, po prostu wyrażam swoją opinię.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dachu płaskim polecam taki montaż:

752781262_solarwidokzdachu.jpg.0a205895abc8739d58bc3e587ccdf919.jpg

Co prawda budowa takich ram i ich montaż na szpilkach podnosi koszty, ale podczas naprawy dach nie trzeba nic demontować.

Chce jeszcze zapytać o Webery, bo to co na zdjęciach ma już swoje lata i będę chciał to czymś zastąpić, a cena Weberów jest dość przystępna i mam kilka pytań:

- z jakich materiałów wykonane są absorbery, czy w całości z miedzi, czy tyko rury?

-  jakie jest ocieplenie, z grubości wnioskuje, że jakieś 2cm?

- w jaki sposób macie je połączone szeregowo, równolegle, czy może połączenie mieszane tzn spięte ze sobą górą i dołem w jeden szereg?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam Serdecznie
Mam zamiar uruchomić Kolektory słoneczne w systemie Aqua Step.
Podczas budowy pociągnąłem rury juz mieszkamy 5 lat. i teraz mam zagwozdkę czy te moje PEX 16ki dadzą radę pracować.czy kombinowac coś innego.
Może dwie pompki jedna ciągnie z wężownicy, druga pcha z naczynia drenażowego do wężownicy.
Dwa kolektory płaskie harfa pojemność razem ze 2l powierzchnia 4m kw.
Wiem że dałem ciała z przekrojem ale nie bedę pruł tynków w mieszkaniu kolektory mocowane na południowej ścianie szczytowej W kotłowni bufor 1000l.
Jako wężownica Keg po piwie 50 l na samym dnie.
Odległość 9 m kolektor bufor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest wężownica zaspawana na amen ma odpowiednie króćce.

Podejrzewam że będzie potrzebne dodatkowe naczynie przeponowe do tych 50 l

Wiem że 1000l to sporo do ogrzania ale wystarczy że bedzie na nim 50 st. Tak że powinno wystarczyć Jeśli tą średnicą Pex 16 da się puścić trzy kolektory to mógłbym zainstalować  je na ścianie . Jest miejsce. Nie wiem jakie skutki daje ta mniejsza średnica. Nie chcę przesadzać.

Pompka solarna i naczynie drenażowe. Będą na środku lini tzn pod schodami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet trzy kolektory nie podgrzeją takiego zładu wody (1000L) do 50 st. Żeby logicznie wykorzystać 3 kolektory i mieć latem zapewnioną wodę o temp (średnio 60 st), to zasobnik max 400L. 

Kolejna sprawa, to :

W samym układzie kolektor-zbiornik drenażowy - i ten keg, to będzie ponad 60L w samym tym układzie. 

Żeby energia została oddawana do tego bufora, to najpierw trzeba podnieść temp tego ukadu o jakieś 15st więcej, niż będzie temp w tym buforze. 

Pompa powinna być jedna. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady.

No nie wiem czy muszę instalować więcej kolektorów. Codziennie nie będę przecież rozbierał całego ciepła z bufora.

Ile mi kolektory wrzucą to się schowa w zbiorniku na później

Przecież ta energia gdzieś nie znika. Wiadomo że są jakieś  straty postojowe ale bez przesady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem również nie zawsze sprzyja pogoda. Dlatego dobiera się pojemność zasobnika CWU do ilości kolektorów. 

Jak dla mnie, to sama pojemność tego układu jest bez sensu. 

W skrócie :

Bufor ma na 1/3 wysokosci czujnik ( na takiej wys powinien być zamontowany) . Temp w buforze ma 25st. ( jak i caly ten uklad). Na kolektorze wskakuje 40 st. Załącza się pompa. Kolektory po 2-3 min mają już 30 st ( histereza ustawiona przykladowo na 10 st), wiec pompa robi stop. Instalacja stoi i czeka na ponowne 40 st na  kolektorze. I tak w kółko zanim ten 60-cio litrowy zład wody nie osiągnie powyżej 30 st, aby pompa mogła non stop pracowac. 

Dlatego 6-7 szt kolektorów jest potrzebne do takiego calego ukladu. 

O ile montaż 3 szt kolektorów z zachowaniem spadku jest mozliwe ( ale trzeba to dokładnie rozplanować), to co dopiero z 6-7 szt.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa na PWM. Odpowiedni sterownik. Grzanie bufora od samej gory do samego dolu. Wykorzystac warstwowy rozklad ciepla. Wtedy ilosc wody i ilosc kolektorow nie ma znaczenia.

Ustawia sie minimalna temperature ladowania bufora np. 60C - jesli tyle jest na kolektorze to staruje pompa z 10% wydajnosci, temoerstura wzrasta omoa szybciej, temperatura maleje pompa zwalnia (stop). Wezownica musi byc od samej gory w buforze az po sam dol. Tak aby cieplo z kolektora ukladac warstwowo a zimna zabierac z samego dolu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK

Z ładowaniem takiego systemu trzeba rzeczywiście się potrudzić. Najważniejsze czy przekrój pex wydoli. A potem można robić próby Po to jest bufor żeby wygładzic piki i spadki temp wody tak jak współpraca z kotłem.

Na razie juz nie za bardzo mi się chce palić w kotle latem. Ładowanie co 5- 6 dni na max 100 st.

Ładowałem ciepło też z fotovoltaiki ale to drogi gips. Dopłaciłem do prądu 600 PLN za rok

Mieszkanie 146m/2 ogrzewałem czystym prądem od 15go marca Instalacja 5kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam pex powinien wydolić przy dwóch panelach, ale kluczowe będą maksymalne temp. i ciśnienie w układzie. Problemem mogą być jednak same złączki do pex. W nich jest spore przewężenie zależnie od producenta możesz się spodziewać otworu o średnicy 8-10 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Trochę mnie uspokoiłeś z tym przekrojem Temp. nie powinna być jakaś wysoka bo będzie i tak ładowane do bufora  Czyli muszę przejrzeć złaczki roznych dostawcow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.