Skocz do zawartości
  • Witaj na naszym forum o ogrzewaniu!

Na forum znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań związanych z ogrzewaniem. Zachęcamy do rejestracji po której: będziesz miał(a) możliwość pisania postów, zobaczysz wszystkie zdjęcia i schematy, staniesz się częścią naszego forum :) Zapraszamy...

Cypisek

Kolektor słoneczny własnej roboty

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra robota, teraz możesz się cieszyć ciepłą wodą prawie  za darmochę :)

Karol

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra robota, przemyślana konstrukcja, więc i bardzo rozsądny koszt. Niech się sprawuje!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki. Żałuję tylko, że nie pomyślałem o tym wcześniej. Przez ponad pół roku prawie darmowa ciepła woda (pompka). To jest dla osób o cieńszych portfelach. Ktoś kto ma kasę nie bawi się w to.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rzec by można że dla bardziej zaradnych:) bo to żadna sztuka iść i kupić. Super robota!

Wysłane z mojego Mi MIX 2S przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jestem za tym by każdy miał takie cudo o ile go nie stać na oryginalny kolektor. Trochę uporu i da się zrobić. Ja zanim to wykonałem z pomocą ojca, pooglądałem różne samoróbki na Youtubie i z każdego coś tam wyciągnąłem i coś dodałem od siebie. Miałem jeszcze zamontować jakiś siłownik, by kolektory podążały za słońcem. Jednak to trochę bez sensu, bo po co ? Skoro to zdaje egzamin bez tych cudów.

Ostatnio kilka domów ode mnie  pod wieczór dwóch sąsiadów., postanowiło  rozpalić sobie w piecu, by nagrzać wodę do kąpieli. Nie mam nic przeciwko jednak na dworze 28 stopni, praktycznie zero wiatru, a tu nagle duszący dym wdziera się przez okno do domu. Dość, że smog jest często zimą to i latem też czasami. Masakra. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 minut temu, Cypisek napisał:

... Miałem jeszcze zamontować jakiś siłownik, by kolektory podążały za słońcem. Jednak to trochę bez sensu, bo po co ? Skoro to zdaje egzamin bez tych cudów...

Nie powinienem zabierać głosu gdyż nie mam i nie wykonałem samodzielnie takiego kolektora. Jednak uważam, że Twoja powyższa uwaga jest błędna. Taki najprostszy system nadążania (np. czasowy) jest banalny i pozwala nie tylko zwiększyć sprawność kolektora (sam kolektor może być mniejszych rozmiarów aby pokryć zapotrzebowanie) co również zabezpieczyć go przed np. przegrzaniem. Mniejszy kolektor to również mniejsze ryzyko uszkodzenia przez grad czy wiatr (pozycja "0" = bezpieczna). Jeżeli zrobiłbyś to w dwóch osiach (obrót i nachylenie) to już bajer do potęgi! :)

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lepiej tego nie mogłeś ujac, u mnie właśnie działa obrotnica i jest non stop twarzą do słoneczka.

Wysłane z mojego Mi MIX 2S przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

System nadążny nawet na czasówce znacząco podniósłby koszty, a tu przecież najważniejsza jest ciepła woda i czyste powietrze, gratuluję, może sąsiadom (tym od dymu) trzeba pokazać przy okazji jakiejś (grill itp) to załapią bakcyla...

Pozdrawiam RedEd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Zgadzam się w 100%, z tym, że podążanie kolektora za słońcem zwiększa jego sprawność itp.

Napisałem, że „bez sensu”, ale tylko w moim przypadku, gdyż głównym celem była minimalizacja kosztów i maksymalizacja efektów. Chodzi o to, że zrezygnowałem z tego pomysłu, ponieważ kolektor pokrywa nam zapotrzebowanie na ciepłą wodę w 100%, a dzięki pewnie kątowi nachylenia, kierunkowi ustawienia, oraz odległości 20 metrów od zasobnika, nie przegrzewa się. ( Dzisiaj o 14.00 mam 68 stopni woda w zasobniku i 76 stopni na kolektorach).

Jeżeli chodzi o grad i przegrzewanie to dobrym patentem jest zamontowanie rolety lub prościej narzucenie odpowiedniej plandeki, a co do wichur, hmmm….W tamtym roku kolektorki wichura nie ruszyła ;) mimo że u sąsiada zerwało trochę dachu z garażu. W razie czego mogę je ręcznie opuścić – pomyślałem o tym kiedyś .

Edytowane przez Cypisek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi