Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w wyborze pieca na drewno i węgiel do bufora 1500l


klimek13

Rekomendowane odpowiedzi

kotowniagotowa.png.78a92a415e0fd58640091be1ed457c4a.pngPoszukuję pieca  do kotłowni. Piec musi mieć maksymalnie 115 cm długości lub 130 cm, jeśli czopuch pieca jest skierowany w górę. Bufor raczej będzie na zamówienie o pojemności 1500-1600 litrów z 2 wężownicami do cwu i solary z firmy Kelvin. Interesuje mnie piec w  który może spalać drewno o długości polan minimum 33 cm  + i węgiel. Proszę o porady. Dom  nowy 165 metrow parterówka i podłogówka. Okna 3 szybowe + 20cm styropianu i podasze płyty pir 15 cm. Nie mam gdzie trzymać około  30 metrow drewna aby było minimum 3 letnie, a ekogroszek na stronie pgg jest po 1100 zł dlatego chciałbym mieć zawsze możliwość mieszania opału. Moje piece które mam na oku to:

atmos Ac25s ale podobno przestarzały i wysoka temperura spalin 

2 setlans selvan podobno nadaje się również do węgla 

3 piec kelvin 21kw podobno też można palić węglem bliźniacza konstrukcja setlans 

4. MPM DS 18 KW na węgiel i czy można mieszać z drewnem? 

5. Kotłospaw żarko 24kw tylko nie ma za wiele opinie plus za  wyjście czopucha

6. Stalmark EKO WOOD 37 kw polana o długości 50 cm ale pewnie popęka ceramika gdy bd się palić węglem 

Proszę o pomoc ponieważ im więcej czytam tym bardziej nie mogę się zdecydować 🙂

Edytowane przez klimek13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy dom i kocioł na paliwo stałe (drewno, węgiel). Naprawdę przemyśl sprawę, czy chcesz być niewolnikiem kotłowni?

To już lepiej o pelleciaku pomyśleć.

 

PS Z podobnym ociepleniem i metrażem mam zużycie 11000kWh sezon CO++CWU

Palę eko, ale nie mam zamiaru "bujać się" z tym opałem wieczność. Najprawdopodobniej zamontuję PC. Niewolnikiem już byłem jak miałem zasypowca. Teraz tylko "areszt tymczasowy" 😁

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mam budżet około 40 tyś na kotłownie, piec na pellet + podajnik + bufor nie zmieści się w kotłowni, chciałem podpiąć solary i grzać za darmo od wiosny do jesieni cwu ewentualnie przepalić co jakiś czas a w przyszłości za kilka lat zamontować fotowoltaike 10 kw  i włożyć grzałki do bufora ale na dzisiejszych zasadach prądu nie opłaca się bez magazynu energii gdzie koszt fotowoltaiki  10 kw z magazynem wyniesie około 100 tyś zł. I jeszcze mieszkam w lesie na wsi gdzie zimną notorycznie zdąża się zerwana linia i nie mam prądu po 3-4 dni

Edytowane przez klimek13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój wybór, ale moim zdaniem najgorszy z możliwych. Jak już to wstaw pompę i kup jakiegoś używanego śmieciucha jako awaryjne źródło ogrzewania. 

 

Monobloka kupisz za ok 15tyś + bufor montaż etc, czyli jakieś 20tyś zł.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś to skromnie liczycie , pompę kupi do 15 tyś , ale 5 tysięcy za resztę to nie wystarczy .

W trakcie montażu wszystko wychodzi , a to to a to tamto idziesz do sklepu parę kształtek przyniesiesz i parę stów nie ma 😁Nawet jak się samemu robi to się nazbiera .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można taniej, można drożej, ale wg mnie powinno to mieć trwałość min 5-7 lat.

Wtedy PC za 20 + buforek 50 na powrót za 1,5 max + CWU ok 4-7 zależnie jak duży bojler i czy nierdzewny czy emaliowany do tego elektryka + fundamenty + podstawowa hydraulika i mamy 30-32tys za całość.

Ostatnio liczyłem taką robotę i tak wychodziła maszynownia(kotłownia z PC).

Drożej wyjdzie jak są mieszacze, 2 lub więcej obiegów czy inne wodotryski.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kordjano napisał(a):

Coś to skromnie liczycie , pompę kupi do 15 tyś , ale 5 tysięcy za resztę to nie wystarczy .

W trakcie montażu wszystko wychodzi , a to to a to tamto idziesz do sklepu parę kształtek przyniesiesz i parę stów nie ma 😁Nawet jak się samemu robi to się nazbiera .

Fakt! Liczyłem "pod siebie" no, ale dokładając kolejną "piątkę" musi się już udać 🙂

 

PS Nie liczyłem swojej pracy.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.