Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ile zużyły wasze pompy - sezon 2022-2023


ameno25

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .

W związku z tym iż pomału kończy się sezon grzewczy można już stwierdzić ile w tym roku pompy zużyły prądu ogrzewając nasze domy .

Aby wyniki były jak najbardziej wiarygodne proszę podawać następujące dane :

1. Jaki budynek ogrzewamy   ( powierzchnia , ocieplenie , ilość okien 

2. CWU ilość osób ,  

3. Jaką temperatura na wyjściu z pompy  ( proszę nie pisać grzejniki czy podłogówka podać jakim parametrem zasilamy instalacje CO )

4. Średnia temperatura w wiodącym pomieszczeniu lub pomieszczeniach

5 . w jakiej strefie klimatycznej mieszasz 

6. Ilość kWh które zużyła pompa ( można podać osobno dla sprężarki i osobno dla osprzętu jeśli  mamy takie informacje  , najlepiej dane z podlicznika ) 

 

U mnie wygląda to tak :

Pompa monoblok 8kW  , uruchomiona pod koniec sierpnia 2022 r.

1 .Dom z poddaszem użytkowym 120m2 użytkowej  , ściana 30cm ceramika+10cm styropian , dach  20cm wełna  ,okna dwuszybowe 10sztuk 

2. CWU 200L grzane do 45 *C , 3 osoby głownie prysznice , 1x w tygodniu wanna 

3. Instalacja CO podłogówka , na wyjściu z pompy na rozdzielacz krzywa grzewcza min 28*C max 32*C 

4. Temperatura   średnia salon-kuchnia , łazienki 24*C  

5 .Sląskie 

6. 3100kWh sprężarka pompy , 150kWh osprzęt pompa obiegowa , elektronika  , dane z podlicznika 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł dobry, ale "zażądałeś" strasznie dużo informacji. Większość tych danych powinna być w profilach.

Mój T-Cap 9kW zeżarł 4118 kWh.

Od 1 kwietnia do 31 marca

5 osób w domu. Wszystkim jest ciepło.

A nie chcesz, żeby podać, czy w domu jest wentylacja z odzyskiem ciepła?

Możesz podać milion informacji, a i tak nie będzie się dało porównać jednego domu z drugim.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ameno25 dopiszcie jeśli jest taka możliwość ile spalaliście wcześniej innego paliwa dla tych samych warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalałem rocznie 3t  ekomiału w kotle z podajnikiem , mniej więcej pokrywa się to z zużyciem prądu .

Licząc:   1kg węgla = 4kwh ciepła ,   uwzględniając sprawność kotła 

               1kwh prądu = 4kwh ciepła  , przyjmując SCOP 4 

temperatura w domu , woda zsilająca podłogówkę oraz metoda grzania nic sie nie zmienilo , czy to kocioł czy pompa ciepła  podłogówka zasilana była 24/24 temp wody 28-32 *C  według krzywej grzewczej .

3000kg wegla =12000kWh ciepła 

3100kWh prądu =  12400kWh ciepła 

Dane są szacunkowe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W punkcie 3 piszesz żeby nie podawać czy grzejniki czy podłogówka a sam to podajesz.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ameno25 chciał "zrobić dobrze", a wyszło jak zawsze 😂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, MikiQ napisał(a):

W punkcie 3 piszesz żeby nie podawać czy grzejniki czy podłogówka a sam to podajesz.

Podałem również temp. wody zasilania  , chodziło mi o to żeby nie podawać informacji typu mam grzejniki lub podłogówke i nic poza tym , ale po Twojej wypowiedzi i nie tylko widzę że nie mój post jest za  poza granicami Twojego rozumowania najwyraźniej . 

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę, że z takim podejściem nie nazbierasz interesujących Cię danych 🙃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz racje , mi te dane nie są potrzebne , natomiast myślałem  że  forum może na tym skorzystać czyli jego czytelnicy , ale zamiast odpowiedzi związanych z tematem mojego postu  są odpowiedzi  jak widać powyżej także  następny temat śmietnik , a ktoś kto będzie szukał  twardych danych o  tym ile pompa ciepła zużywa prądu w różnych warunkach i domach opartych o te dane , znajdzie tylko informacje mam pompe zużyła mi 5000kWh    , dom nowy , podłogówka  to wszystko , a zaś inny Henio napisze dom stary , grzejniki 3000kwh , i 20 stron jak to możliwe   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość ludzi takie właśnie takie dane interesują. „Mam dom 200m2 i grzejniki. Jaką pompę zamontować i ile prądu zużyje”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dom 127m. Nie mam PC. Grzeję bufor grzałkami z PV.

Na sezon poszło 3200kWh prądu z Taurona + niewiadoma ilość prądu z PV off-grid + 3500kWh gazu.

Sezon (365 dni) zamknę kwotą około 3000 zł za prąd i gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na 160m2 podłogi i 100m2 grzejników od 05 05 22 - 03 05 23 wyszło 13 300kW ciepła - to wynik z pomiaru 2 kotłów i 2 ciepłomierzy , faktycznie trochę mniej niż  w poprzednich latach, ale ten rok był z ciepłą zimą.

W domu 21-23C.

Budynek - ściany gazobeton 36 + styro 15, dach 30cm wełny + na podłodze strychu położona luzem wełna 15cm, podłóga na gruncie 15cm styro.

Wysokość pomieszczeń 3,0m - to wbrew pozorom ważny parametr, pomijany milczeniem przez większość z was.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największe znaczenie ma ilość m2 ścian zewnętrznych oraz dachu , ilość mostów termicznych itp , inaczej

8 godzin temu, MikiQ napisał(a):

Większość ludzi takie właśnie takie dane interesują. „Mam dom 200m2 i grzejniki. Jaką pompę zamontować i ile prądu zużyje”

Tak , a później na forach  bo mi pompa taktuje , dlaczego Tobie zużyła 1000kwh a mi 5000kwh itp itd . 

To może odpowiedz ile prądu zużyje pompa ciepła w domu 200m2 z grzejnikami ?

8 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

Mam dom 127m. Nie mam PC. Grzeję bufor grzałkami z PV.

Na sezon poszło 3200kWh prądu z Taurona + niewiadoma ilość prądu z PV off-grid + 3500kWh gazu.

Sezon (365 dni) zamknę kwotą około 3000 zł za prąd i gaz.

Też zastanawiałem się nad buforem z grzałkami  , jednak udało mi się pozyskać PC oraz instalacje PV  praktycznie w cenie bufora z grzałkami  ,  za sezon grzewczy zapłacę  0 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pompa 2000 kwh piec 1.5 tony pelletu i 1 metr p. drewna , szacuje że na samej pompie między 4 a 4.5 tysiąca kwh by wyszło .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podliczniku od końcówki listopada 2022 mam aktualnie nabite niecałe 3300kWh. W takim sezonie kocioł spalał jakieś 3,2-3,3t pelletu (średnia 19,6-19,7 pelletu/doba). Wszystko razem z CWU (zasobnik 200L) / 4 os.- Zubadan 8kW 3f, powierzchnia po podłogach 221m2, 90% grzejników.

Ustawiłem tylko krzywą, na grzejnikach głowice otwarte i nic więcej jeszcze nie kombinowałem z ustawieniami PC - o kotłowni (aktualnie 'maszynowni') praktycznie zapomniałem ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, sambor napisał(a):

ważny parametr, pomijany milczeniem przez większość z was

Jest masa parametrów pomijanych. Problemem jest to, że ktoś chce się dowiedzieć ile będzie kosztowało ogrzewanie jego domu, bazując na danych z innego domu.

Samo podanie województwa też nic nie daje, bo śląskie to mogą być trzy różne strefy klimatyczne. A nawet sąsiad mieszkający w identycznym domu może mieć inne warunki, bo na przykład dom jest inaczej obrócony względem stron świata albo przed jego domem są drzewa, przez co słońce nie jest w stanie nagrzać mu domu przez okna.

Ogólnie temat może być podniecający dla niektórych nowych użytkowników pomp ciepła. Dla tych co wybierają ogrzewanie może być pomocny lub nieprzydatny albo wręcz destrukcyjny - zależnie od czytającego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może "destrukcyjny" to za duży wybieg - raczej taki temat powinien skłonić do przemyśleń i zapalić lampkę ostrzegawczą. Wiele osób polega jedynie na tym co zaproponuje sprzedający, a moda na przewymiarowanie przeszła płynnie z kotłów na pompy. Przydałby się jeszcze wątek "mity i kity"..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórym ,,świerzakom'' pompowym, mającym zamiar wdepnąć w ten system grzania, na pewno dużo pomoże podanie nawet samej ilości spalanego opału w porównaniu do ilości zużytego prądu z obowiązkowymi temperaturami zasilania. To już będzie dużo, żeby choć orientacyjnie odczuć co ich czeka.

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Patrol napisał(a):

Może "destrukcyjny" to za duży wybieg - raczej taki temat powinien skłonić do przemyśleń i zapalić lampkę ostrzegawczą. Wiele osób polega jedynie na tym co zaproponuje sprzedający, a moda na przewymiarowanie przeszła płynnie z kotłów na pompy. Przydałby się jeszcze wątek "mity i kity"..

W stopce masz ze Twoja pompa jest 3F ,  co to według Ciebie oznacza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie , zasilanie 3f , nie mylić z tym że  urządzenie pracuję na 380V , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobny problem dotyczył płyt indukcyjnych. Nie wszyscy mogą obciążać jedną fazę mocą np. 7kW, stąd konieczność rozdziału zasilania na kilka nitek.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, ameno25 napisał(a):

No właśnie , zasilanie 3f , nie mylić z tym że  urządzenie pracuję na 380V , 

Jak to się ma do Twojego tematu tej dyskusji? 😂

Ja to się dalej nie dowiedziałem, dlaczego na tych płytach indukcyjnych piszą "400V", ale już mi tu wytłumaczyli koledzy, że to tylko napis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kuchence kierunek wirowania i kolejność faz nie mają żadnego znaczenia, a napis 400V wynika tylko z tego, żeby wymusić na użytkowniku podłączenie do instalacji 3f i rozkład obciążenia na dwie dowolne fazy, tym samym wymusza się zastosowanie odpowiedniego zabezpieczenia (eliminuje się tu od razu pomysł podłączenia urządzenia na różnych obwodach zasilanych z tej samej fazy)

1 godzinę temu, ameno25 napisał(a):

No właśnie , zasilanie 3f , nie mylić z tym że  urządzenie pracuję na 380V , 

Jak nie mylić ?? Nie mam sprężarki jednofazowej, więc tak - moja akurat potrzebuje "380V". To, że jakiś producent wypuszcza konstrukcje zwane trójfazowymi, gdzie na jednej fazie jest kompresor, na drugiej grzałka, a na trzeciej można zrobić nawadnianie ogrodu nie oznacza, że wszyscy tak mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.