Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki zestaw wybrać


Rekomendowane odpowiedzi

Sezony przejściowe na pewno będą trochę zacienione. Jak na spotkaniu mówił o optymalizatorach, ale waha się czy jest sens ich zakładania, to znaczy że można wstępnie zaufać temu człowiekowi. Która oferta jest od niego ? Ja obstawiam numer 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat opcja 2 i 3 bo zrobił dwie oferty. Rozmawiałem z nim jeszcze 30 minut temu, to mówił, że jak chce to może zamiast Huawei dać foxess albo Sofar, to będzie ~2 tys taniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i sytuacja się klaruje. Montują na różnym sprzęcie. To znaczy że nie powinno być problemu.

A jak z miejscem na dachu ? Jest mozliwość włożenia większej ilości, ale słabszych paneli ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wschodu ogranicza komin, i facet nie chce żeby cień padał więc połowę wykluczył. 

A od zachodu miejsca pełno ale znowu instalator boi się, że w najniższym szeregu panele zasłonią koniuszki drzew, więc chce założyć tylko w górnej części. Ale miejsce jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to faktycznie, trochę doopa. A drzewa i tak urosną i będą zasłaniać coraz więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może też będzie chciał PV, a od wschodu będzie miał cień. 😉 

Jak będziesz miał możliwość, to zakładaj falownik 6kW. Jak kiedyś będziesz chciał dołożyć (drzewka wytną), to te ze wschodu dołożysz do zachodu, a na wschód nowe panele. Z racji tego że to jest wschód zachód, to przewymiarowanie o 50% nie zaszkodzi falownikowi, bo i tak nigdy nie będzie miał pełnej mocy, ale będzie bardziej płaska praca.

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Opłaca się.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wuzetek napisał(a):

Może ktoś z Was już ma założone i się wypowie czy to się opłaca? W domu jednorodzinnym przykladowo? 

 

 

 tani taras inspiracje

 

 

 

Nie opłaca się, nie warto. Odradzam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już się powoli staje nieodzowną częścią budynku 😃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja powiem że to wszystko zależy co się komuś opłaca. Nie opłaca się jeździć koparką po bułki, ale rowerem już tak. Policz kolego przynajmniej jaki będzie bilans zysków lub strat i sam sobie odpowiedz. My nie wiemy jakie masz potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem pokazać jak wygląda bilansowanie międzyfazowe na przykładzie uruchomienia pralki podczas pracy PV.

Pralka, nowa klasa A.

Pranie 60min w 40*C

Start prania: 10.40, koniec 11.39.

W tym czasie PV wyprodukowała: 3,97kWh
Pralka zużyła:   0,674kWh

 

Wykres mocy z tego przedziału czasowego:

10_40-11_40.thumb.jpg.fadbf0585c9b7fb76c3c4b7b99993b62.jpg

 

Energia oddana do sieci wg smart licznika:

wprowadzona.png.90b18babe449ec1f8b71a505a790a702.png

Energia pobrana z sieci:

zuyta.png.f4a0ca4fbc4641e2e7e937377908005e.png

Jak widać, idealnie nie jest. Słupek o godzinie 10  (okres 10-11) ma zużycie:

image.png.22bd53475d039224e9e2e9e51fb3eaab.png

o godzinie 11 (okres 11-12):

image.png.d27b949c22b5d37714f5de62af582cc6.png

 

Czyli zużyłem na pranie 0,142kWh z sieci 0,532kWh poszło z PV

 

9 minut temu, carinus napisał(a):

To ja powiem że to wszystko zależy co się komuś opłaca...

Jeszcze raz napisze! NIE OPŁACA SIĘ, NIECH NIE MONTUJE! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

😁

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pobór był wyższy od produkcji dlatego brakującą resztę dobrało z sieci ZE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie godzinowe mam około 0,35kWh.

Produkcja z tych 2h to: 6,24kWh

To co może mi przez chwilkę pobierać więcej energii to kocioł CO, ale on zużył w tym czasie ok 36Wh

 

Nikogo w tym czasie w domu nie było, pralka odpalona zdalnie, więc specjalnie nie było nagle większego niż te 0,35kWh poboru w tym czasie.

 

 

Czy PV działa?

 

Działa:

image.png.17444e99e0a2a7b47b74e60d9544b322.png

2021, 2022 bez.

 

Jednak mam wątpliwości co do systemu przeliczania ww bilansowania. Może gdzieś popełniam błąd, ale nie wiem gdzie.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Kolejny test, ale z mniejszą ilością danych:

Zmywarka:

zużycie wg smart licznika:

0,666kWh ZE (w sumie całość domu)

Zużycie z podlicznika sama zmywarka:

1kWh

Rozkład mocy podczas mycia:

image.thumb.png.2d883d52490203e4f84f7f53e3bb0116.png

Produkcja ok 5,5kWh w danym okresie.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że zużycie chwilowe mocy urządzeń jest wyższe niż moc jaki generuje PV, stąd musi czerpać z sieci. Godzinowo to wychodzi jak widać bez szału.
W 2024 niestety nie będzie już tak ciekawe przy tym systemie co chcą wdrozyc. Przypomnę że mamy budować nowe elektrownie szczytowo-pompowe np. w Roznowie ma kosztowa 5 miliardow zł skąs trzeba kasę na to wziąść. Zachęty na magazyny to dobra strategia rzadu żeby cześć energii magazanywali odbiorcy do tego za to grubo płacili w szczególnie w zimie. Same korzyści dla nierobow z wiejskiej. Jedynie czego rządzący żałują ze w prowadzili system netmeteringu, teraz ciezko im od tego odejść chodź w ostateczności ustawę można zawsze zmienić tylko co na to UE. Chwala PIS :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc chwilowa raczej nie była (jestem właściwie tego pewny) wyższa niż produkcja.

Pierwszy wykres, to moc z próbkowaniem co 10s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem, to bilansowanie międzyfazowe ma być sumaryczne godzinne - czyli z korzyścią dla prosumenta. Dlatego chwilowe piki w poborze energii nie powinny mieć znaczenia jeśli w ciągu godziny więcej oddał niż pobrał. 

Licznik może tego nie bilansuje, ale widziałem gdzieś, że niektóre firmy dodają wydruk szczegółowy godzinny energii pobranej i wysłanej. Na podstawie tego bilansują i rozliczają. 

Chyba na kanale: Panele Fotowoltaiczne to widziałem.

Edytowane przez Sławek007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, o6483256 napisał(a):

Czyli zużyłem na pranie 0,142kWh z sieci 0,532kWh poszło z PV

Chyba coś pokręciłeś. Z wykresu wychodzi że wprowadziłeś do sieci około 3,5kWh, a pobrałeś około 0,1kWh. Wynik i tak wychodzi zerowy, bo jest bilansowanie godzinowe. Nawet jak pralka by zeżarła 3kWh, to i tak dalej będzie zero, bo dalej nie przekraczasz energii oddanej nad pobraną.

34 minuty temu, Sławek007 napisał(a):

Licznik może tego nie bilansuje, ale widziałem gdzieś, że niektóre firmy dodają wydruk szczegółowy godzinny energii pobranej i wysłanej. Na podstawie tego bilansują i rozliczają. 

W tauronie można sobie takie zestawienie ściągnąć i wrzucić do jakiegokolwiek liczydła.

2023-03-04_132215.png

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba będzie specjalny komputer wydzielić i monitorować bilansowanie. Tylko czy będzie sens w razie nieścisłości kopać się z koniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reklamować zawsze możesz. Potem zostanie kopanie. Przy tych rozliczeniach rocznych, jest ten problem, że jak masz po drodze zmianę ceny, a do tego zmianę taryfy (ja tak miałem), to jest dopiero jazda. Reklamowałem i reklamacja została uznana. Kwotowo nic się nie zmieniło, tylko sposób wyliczenia był błędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życie nie na tym ma polegac, żebym musiał na wszystkim się znać i każdemu patrzył na ręce. Tak mówimy o bilansowamiu, gdy niedawno gościu z eneii nie umiał mi policzyć opustu z faktury, oczywiście błędnie naliczone. Po telefonie ma infolinię, pani przełączyła na dział specjalistów i ów specjalista latał się pytać kolegów o wzór do wyliczenia opustu. Na moje uwagi że do tego żaden wzór nie jest potrzebny, specjalista uważał inaczej i oczywiście korzystając ze swojego wzoru zakręcił się jak ślimak w muszli i wyszły mu abstrakcje. I jak tu rządać bardziej skomplikowanych wyliczeń.

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz przejrzałem wszystkie faktury od początku PV.

  • Miałem gwarancję ceny do 30.06.2022
  • PV oddałem 27.11.2020
  • Okres rozliczeniowy miałem od 01.11 do 31.10
  • 09.2021 zmieniłem na G12w
  • Przesunęli okres rozliczeniowy do 30.09
  • W tym czasie zmieniła się stawka VAT
  • Od 01.07.2022 zmieniła się stawka u mnie (koniec gwarancji ceny)
  • Pogubili się i znowu zmienili okres rozliczeniowy do 31.10
  • Na fakturze rozliczeniowej kWh policzyli do 30.09
  • Reklamowałem, zmienili kWh na prawidłowe, ale kwota została ta co była. (Liczyłem wcześniej, wiedziałem że jest prawidłowa)
  • Teraz znowu zmienił się VAT na 23%

No to jak oni mają się w tym nie pogubić? Teraz jeszcze są dwie różne stawki, do 2kWh i powyżej (mnie akurat te wartości dotyczą. Wiem że są jeszcze dwie inne wartości).

Ciekawe jakie będzie rozliczenie. A reklamację jak wysyłałem to z ich odczytami, żeby nie było że jakiś podlicznik przekłamuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wacio1967 napisał(a):

Chyba coś pokręciłeś. Z wykresu wychodzi że wprowadziłeś do sieci około 3,5kWh, a pobrałeś około 0,1kWh.

Nic nie pokręciłem, jestem pewien danych.

 

Jedynie co mogło zostać pokręcone to dane z licznika ZE. Czyli to co wyświetla to dane "z choinki"

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.