Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła. Co wpływa na koszty eksploatacji. Zmiana ustawień zmniejszy rachunki i wydłuży żywotność. 


marxxx

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

I czy w takim przypadku jest sens się bawić w grzanie według taryf? W nocy jest chłodniej więc PC musi zużyć więcej energii. Do tego musi nadrobić straty z dnia, gdzie COP było korzystniejsze. To się nie spina ekonomicznie. Grzałka i taryfa droga i tania, to jak najbardziej, ale PC to niepotrzebne kombinowanie.

Cały czas o tym mówię w filmach.   Przy powietrznych pompach ciepłą na grzaniu w tanich taryfach raczej nie zarobimy, za to zapłacimy drożej za prąd w ciągu dnia.

Pewne jest tylko że pompa ciepła  musi intensywniej pracować kiedy jest chłodniej ( w nocy),  co znów przekłada się na krótsza żywotność urządzenia.   Na szczęście każdy ma rozum i zrobi jak mu pasuje, w końcu wszyscy nie muszą być bogaci. 

Edytowane przez marxxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na całe szczęście my też mamy rozum i Twoje wywody jakoś nie pasują mi do opisów technicznych pracy PC. Jakie znaczenie ma intensywność pracy PC do jej żywotności, patrząc na obciążenie w nocy i w dzień w naszych warunkach klimatycznych? Osoba ,,wszystkowiedząca inaczej'' z YT ma zawsze gotową odpowiedź, niekoniecznie prawdziwą, nie znam się, ale się wypowiem, albo nakręcę o tym filmik. Osoba z wiedzą odpowie że to zależy, że to zależy jak komu leży. Nie można wszystkich wrzucić do jednego worka i rozpatrywać wszystkich jednakowo, bo każdy ma inną pompę z innymi ustawieniami i różne warunki, nie tylko klimatyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądając twój kanał, to raczej tylko Ty będziesz czerpał korzyści ze swoich wywodów. Reszcie, te porady psu na budę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pompa ciepła pracuje 4 zimę, początkowo na krzywej grzewczej, później krzywa plus harmonogram.  

od wprowadzenia harmonogramu mam znacznie mniejsze zużycie prądu, SCOP wzrósł z 3,2 na 3,9  (wskazania pompy, realny będzie zapewne w obydwu przypadkach niższy) 

Przy krzywej grzewczej miałem blisko 2 uruchomienia pompy na godzinę pracy, z harmonogramem mam już znacznie poniżej 1 startu na godzinę.  Na moich starszych filmach widać ile kiedyś miałem startów, i jak się poprawił stosunek do chwili obecnej.  

 

Dalej twierdzę że:

Pompa pracując przy wyższej temperaturze  na zewnątrz (np w dzień) ma wyższy COP , wiec taniej produkuje ciepło

Mniejsza ilość uruchomień pompy wydłuży jej żywotność. 

Odbierając prąd z Fotowoltaiki w nocy tracimy 20 lub 30%  wprowadzonej w ciągu dnia energii. 

 

Przykład z teraz  , w nocy temperatura ponad  -12C , w dzień  około -2C

Godzina 5-6 = COP 1,5 

Godzina 11-12 = COP 3,2

Czyli w godzinach porannych wytwarzałem ciepło o około 100%  drożej niż w południe.  Oczywiście COP wzrastał  z każda kolejną godziną, jak mróz zelżał, aby ponownie spadać wraz ze spadkiem temperatury. 

 

Produkcja prądu z fotowoltaiki 24. 98kWh + 7,9kWh z drugiej instalacji.  razem ponad 32kWp z łącznej mocy instalacji 9,99kWp. 

Bardzo dużo tego prądu poszło na autokonsumpcję (pompa ciepłą + dom), a nie do wirtualnego magazynu gdze straciłbym 20%. 

 

 

Oczywiście każdy dom jest inny, ma inaczej rozwiązane ogrzewanie, inaczej magazynuje energie , inaczej ją oddaje,  wiec każdy sam na podstawia obserwacji powinien dojść do odpowiednich wniosków.  Najgorzej to bezmyślnie kopiować czyjeś ustawienia.

Na zdjęciu widać od którego dnia jest jest krzywa + harmonogram, i do którego tylko krzywa. 

IMG20230113154823.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie spadło zużycie prądu przez pompę, od momentu wyczyszczenia filterka w separatorze. Po czyszczeniu akurat zmieniła sie pogoda, przyszły ciepłe dni, ale to szczegół, bo prawdziwym powodem spadku zużycia był na pewno ten brudny filterek. Mam to też na wykresie z pompy.

Opisałeś też oczywistą oczywistość nie wnoszącą nic nowego, czego na forum dotąd nie spotkałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Trener40 napisał(a):

Spina się spina.Akurat grzeje dwoma klimami non stop przy G12W + CWU tylko w w tańszej taryfie. Wychodzi korzystniej, niż przy stałej stawce. 

Klima będzie się spinała. CWU w taryfie G12w to idealne rozwiązanie. W tym przypadku się zepnie. Zatrzymywanie PC w ciągu dnia i wychładzanie instalacji, a potem rozgrzewanie instalacji i gonienie temperatury w nocy przy niższym COP dla mnie jest bez sensu. Mogę się mylić, nie mam jak sprawdzić. Wiem jedno, jako wspomaganie ogrzewania będę zakłada klimę, żeby w taniej taryfie (G12w) dogrzewała pomieszczenie. Grzanie powietrza, a instalacji to dwie różne rzeczy.

5 godzin temu, marxxx napisał(a):

Cały czas o tym mówię w filmach.   Przy powietrznych pompach ciepłą na grzaniu w tanich taryfach raczej nie zarobimy, za to zapłacimy drożej za prąd w ciągu dnia.

Może się w końcu zdecydujesz? Opłaca się, czy się nie opłaca?

Raz piszesz jedno, potem się z tego wycofujesz. Sam nie wiesz co jest prawdziwe. @carinus dobrze napisał. Każdy przypadek jest indywidualny.

W dniu 22.01.2023 o 21:33, marxxx napisał(a):

Na moim przykładzie pokaże porównanie koszów energii dla taryf G11, G12, G12AS, G12W i G13

Pierwszy post

3 godziny temu, marxxx napisał(a):

Odbierając prąd z Fotowoltaiki w nocy tracimy 20 lub 30%  wprowadzonej w ciągu dnia energii. 

Ostatni post.

Jakieś rozdwojenie jaźni ? Raz G12w jest super, a za chwilę już nie.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskutujecie tutaj nad pierdołami, a ja się zastanawiam co autor tematu niedługo będzie (po telefonach i pompach ciepła) recenzował? Może rozrzutniki nawozu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.