Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła. Co wpływa na koszty eksploatacji. Zmiana ustawień zmniejszy rachunki i wydłuży żywotność. 


marxxx

Rekomendowane odpowiedzi

21 godzin temu, marcus312 napisał(a):

Teoretycznie może tak ale gdzieś  słyszałem że przy pracy na najniższej mocy spada COP.

 

Niska moc nie oznacza niskiej sprawności, wszystko zależy jak jest dobrana moc samej pompy i kiedy zacznie pracować taktując niemiłosiernie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długa praca sprężarki na niskiej mocy  oznacza gorszy COP dlatego czasami lepsze jest taktowanie w granicach podanych przez producenta  .Sprężarka lubi się wkręcić na wyższe obroty wtedy pracuje z wyższą sprawnością uzyskując wyższy COP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP będzie zależny od parametrów dolnego i górnego źródła. Obciążenia samej sprężarki są podyktowane dążeniem do utrzymania zadanych parametrów i od harmonogramu pracy zależy kiedy pompa stwierdzi że jej praca jest nieoplacalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Kto ma pod licznik i ciepłomierz to już też pewnie  doszedł do podobnych wniosków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tomek15 napisał(a):

On myśli że to jest jak z kotłem gdy pracuje na niższej mocy ma mniejsza wydajność 😁

Jaki kocioł masz na myśli? Smieciucha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.01.2023 o 17:19, wacio1967 napisał(a):

 Jeżeli u mnie w tej chwili starcza grzałka 2kW w nocy i to nie cały czas, to według schematu -10 = 2COP, +10 = 4COP, powinna brać 700W z sieci. W dniu dzisiejszym od 0:00 do 6:00 grzałka wyssała z sieci 6kW, czyli średnia wyszła 1kWh. Jakbym miał PC i po wychłodzeniu goniłbym temperaturę wyszłaby średnia 300W na h? Chyba nie.

Grzałka ma  COP1, nigdy więcej. 

W dniu 29.01.2023 o 19:25, carinus napisał(a):

Chyba jest odwrotnie niż piszesz i lepiej tego na YT nie publikuj, bo ktoś jeszcze zacznie tak robić na swoją zgubę. Ogrzewanie podłogowe nie jest zalecane w sypialni, ale pomijając to jaki jest sens wychładzać coś z dużą bezwładnością cieplna, żeby później znowu przez kilka godzin to nagrzewać. Lepiej zmniejszać na grzejnikach, gdyż one reagują znacznie szybciej i znacznie szybciej wchodzą na swoje parametry grzania. Gorzej jak ktoś bez względu na sposób grzania wychładza coś na kilka godzin i ponownie rozgrzewa, czyste marnotrawstwo.

Wydaje mi się że nie rozumiesz zasad działania powietrznych pomp ciepła.   Czym chłodniej na zewnątrz tym COP będzie niższy, czyli rośnie ilość energii elektrycznej potrzebna do wytworzenia energii cieplnej. 

Fizyki nie oszukasz.  

Jeżeli twoja pompa musi wytworzyć np. 100KWh energii cieplnej na dobę do ogrzania domu to tą energie musi wytworzyć. Nasz zysk polega na tym że jeżeli masz okazję wytworzyć tą energię za pomocą pompy ciepła gdy na dworze  jest np. +5C, zamiast gdy jest -5C to zużyjesz przykładowo 25 kWh prądu (COP3,5)  zamiast 40kWh przy  -5C (COP 2,5) 

Przy grzałce z buforem zużyjesz 100kWh prądu na wytworzenie 100kWh ciepła. Tu znów zyskasz grzejąc w taniej taryfie, bo COP sie nie zmienia wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz. 

Sztuka polega na tym, aby tą energię rozłożyć tak aby w domy był komfort cieplny. Idealne bufor, ogrzewanie podłogowe itp.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, marxxx napisał(a):

Grzałka ma  COP1, nigdy więcej. 

Czyżbym się mylił ? Grzałka elektryczna nie ma COP1 ? Jeżeli nie, to jakie COP ma grzałka elektryczna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, marxxx napisał(a):

 

Wydaje mi się że nie rozumiesz zasad działania powietrznych pomp ciepła.   Czym chłodniej na zewnątrz tym COP będzie niższy, czyli rośnie ilość energii elektrycznej potrzebna do wytworzenia energii cieplnej. 

Fizyki nie oszukasz...

Wydaje mi się że nie potrafisz czytać czegokolwiek, ze zrozumieniem tematu wypowiedzi. Nie pisałem o zasadach działania PC, tylko o Twoich teoriach wachlowania temperaturami w zależności od systemu ogrzewania. Przeczytaj co napisałem jeszcze raz i pomyśl.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.01.2023 o 17:47, marxxx napisał(a):

Przy -10C COP może oscylować w okolicy 2, zaś przy +10C będzie to już około 4. Oznacza to że przy -10C pompa zużyje o 100% więcej prądu niż przy +10 stopni C.

I czy w takim przypadku jest sens się bawić w grzanie według taryf? W nocy jest chłodniej więc PC musi zużyć więcej energii. Do tego musi nadrobić straty z dnia, gdzie COP było korzystniejsze. To się nie spina ekonomicznie. Grzałka i taryfa droga i tania, to jak najbardziej, ale PC to niepotrzebne kombinowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, po co dyskutujecie z "youtuberem", o raczej miernej wiedzy, którego oglądają techniczni laicy.

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@o6483256 Teraz wchodząc na YT trzeba mieć sporą wiedzę, żeby z ,,gąszcza fahowego materiała'' wyłowić sensowne perełki z treściwymi komentarzami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wacio1967 napisał(a):

 To się nie spina ekonomicznie. 

Spina się spina.Akurat grzeje dwoma klimami non stop przy G12W + CWU tylko w w tańszej taryfie. Wychodzi korzystniej, niż przy stałej stawce. 

Edytowane przez Trener40
Literówka
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ulubiony "kanał szmatławiec"

https://www.youtube.com/@4nrgy

 

😁

Większość ludzi, po prostu się nie zna i trafia do nich taki prosty materiał (często z przekłamaniami), stąd taka oglądalność tych kanałów. 

Nie ma się co ludziom dziwić, w końcu nie można znać się na wszystkim, a większość ma wiedzę bardzo przeciętną.

Zresztą Ci co to oglądają, są raczej z tych marzycieli którzy pomysłów youtuberów nie wprowadzają w życie, dzięki czemu nie trafiają na większą, czy mniejszą minę.

Od czasu do czasu, ktoś im uwierzy i zmarnuje trochę pieniędzy, a to jest najlepszy nauczyciel.

Wpisy pod materiałami wideo zazwyczaj moderowane, więc żadne niepochlebne komentarze nie mogą się przebić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając swój bagaż doświadczeń, staram się kolejne błędy poznawać u innych, zanim zdążę sam popełnić.

Oglądając materiały o wiatraczkach, miałem kiedyś ochotę na montaż czegoś niewielkiego, dodatkowo sąsiad namawiał mnie do szybszej decyzji i zakupu grupowego. Dobrze że szukając wiedzy, dokopałem się filmików speca, który wyjaśnił które rejony Polski mają szanse zagwarantować jakiekolwiek warunki do pracy małych wiatraków. Już nawet nie kupowałem anemometru żeby przekonać się ze to chybiony pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można podjeść też w ten sposób że żaden kanał  nie jest zły jak coś tam już wiesz to wyciągniesz zawsze jakieś wnioski dla własnych korzyści najważniejsze żeby samemu w tych wszystkich formach przekazu nie ulec zaszmatłaniu .Można też zawsze przerwać oglądanie jeżeli forma przekazu nam nie odpowiada.

W niektórych rejonach naszego kraju to wiatrak tylko jako ozdoba domu.

Edytowane przez marcus312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatrak poniżej kilkudziesięciu kilowatów jest ozdobą w każdym rejonie Polski 😉

 

PS No chyba, że zamierzamy nim zasilać kamerę do obserwacji okolicy i nic więcej.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko drogie zasilanie tej kamery nam wychodzi. Nie miałbym nic przeciwko, gdyby to kosztowało 100-200zł, wiadomo że za jakiś czas przyniesie zyski. Na razie wiem że słońce świeci codziennie, raz lepiej, raz gorzej, ale codziennie. Wiatru takiego solidnego, może nie być tygodniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim regionie jednym z najbardziej wietrznych w zeszłym roku na wysokości ok 10m były tylko 3 dni gdzie wiatr przekroczył 10m/s i to przez kilka godzin dziennie. 

Średnia to ok 4m/s

 

Te wiatraczki które sprzedają jako elektrownie wiatrowe do niczego się nie nadają (oprócz ładowania chińskich lampek ogrodowych, czy kamer)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, carinus napisał(a):

 Na razie wiem że słońce świeci codziennie, raz lepiej, raz gorzej, ale codziennie. 

Świecić świeci ☀ Tylko że w zimie to stale chmury ,deszcz ,śnieg ,albo mgła i nic z tego świecenia nie ma .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nie do końca tego słonka nie ma. Nawet grudzień-styczeń mam ponad 100kWh miesięcznie. Zawsze to coś, pewniejsze niż niepewne wiatry.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Kordjano napisał(a):
Godzinę temu, carinus napisał(a):

Świecić świeci ☀ Tylko że w zimie to stale chmury ,deszcz ,śnieg ,albo mgła i nic z tego świecenia nie ma .

Z "wiatraka" jeszcze mniej, w stosunku do kosztów inwestycji. 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest 100kwh ? w lecie to miewałem po 60kw na dobę ☺️

Tak tylko rozważam ,bo niektórzy rozmyślali nad magazynami energii ,ciekawe co by w zimie na magazynowali .

 

Cytat

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.