Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar Holz Master 20


stonefistt
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez zachary,

Rekomendowane odpowiedzi

Teoretycznie mam to ogarnięte, szukam regulatora który będzie wspracował z analizatorem przez Modbas  a nie zabije mnie ceną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zautomatyzowanie dawkowania np powietrza wtórnego według wskazań sondy jest zdecydowanie warte zachodu. Bardzo poprawia jakość spalania, bo automatycznie utrzymuje zadany procent tlenu w spalinach. Oczywiście muszą być zastosowane serwomechanizmy i przepustnice którymi będą sterować. Od kilku miesięcy takie ustrojstwo pomaga mi spalać drewno i jestem bardzo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, maracz napisał(a):

Od kilku miesięcy takie ustrojstwo pomaga mi spalać drewno i jestem bardzo zadowolony.

Możesz dać filmik albo zdjęcia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maracz ja tez jestem za takim sposobem regulacji powietrza i nie tylko w tych ale i innych zadaniach, zadne dmuchawy i regulacja obrotami wentylatorów tylko przepustnice i serwo = dokladnosc  i czas reakcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiłem filmik na którym jest pokazana praca serwa podczas testów. Okazało się że trzeba było przeprogramować jego pracę, serwo według mojej opinii nie powinno wykonywać tak nagłych ruchów o dużym skoku. Najlepiej zaprogramować pracę serwa od PW w taki sposób żeby na początku cyklu zamykania lub otwierania przepustnicy jego skoki były w miarę szybkie i dłóższe ale wraz z dochodzeniem do zadanej wartości tlenu w spalinach skoki serwa powinny się skracać i zwalniać.

Mam jesze drugie serwo które steruje PP, niestety nie działa ono autonomicznie. Pracuje na tym samym sygnale co serwo od PW, ale wykonuje przeciwne ruchy, czyli PW otwiera się, to w tym samym czasie PP przymyka i na odwrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To juz jest kwestia oprogramowania i pomyslu jak tym zarzadzac, jadnak sam sposob jest dla mnie super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maracz napisał(a):

. Pracuje na tym samym sygnale co serwo od PW, ale wykonuje przeciwne ruchy, czyli PW otwiera się, to w tym samym czasie PP przymyka i na odwrót.

Też w ten sposób chce rozwiązać swoje sterowanie przepustnicami, obsługiwał by to siłownik ,potrzebuje tylko regulatora który bedzie czytał sygnał z analizatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PioBin napisał(a):

@maracz ja tez jestem za takim sposobem regulacji powietrza i nie tylko w tych ale i innych zadaniach, zadne dmuchawy i regulacja obrotami wentylatorów tylko przepustnice i serwo = dokladnosc  i czas reakcji.

Nie będę oczywiście leżał Rejtanem w obronie dmuchaw, ale w kotle zasypowym GS, bo tylko takie eksploatowałem, przy spełnieniu kilku warunków, to całkiem dobre rozwiązanie.   

Od kiedy, (dzięki @BORA), doszedłem z taką jedną (dmuchawą) do porozumienia, moja bardzo negatywna o nich ocena zmieniła się biegunowo.

Być może powodowane to było w jakimś stopniu zamianą dosyć prostego sterowania klapki na może też ułomny, ale jednak PID, ale takich dużych zasypów jak z dmuchawą nigdy wcześnie nie odważyłem się spalać

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stety/niestety muszę się zgodzić z powyższym wpisem kolegi @Duck odnośnie dmuchawy. Sam z niej korzystam do napędzania kotła. W moim przypadku jej użycie daje lepsze rezultaty niż zastosowanie np wyciągu. Muszę jednak przyznać że mam w kotle dosyć nietypowy układ rur 1 1/2 cala wkładany do wymiennika a służący do podgrzewania Pp i Pw, i to w zasadzie wymusza na mnie stosowania stałego "powietrznego dopingu".  Stosowanie stałego nadciśnienia powoduje bardzo szybką reakcję na wszelkie zmiany, zwłaszcza spadki poziomu tlenu w spalinach, niestety ujawnia też natychmiast wszelkie nieszczelności kotła i to od razu czuć.

@marcin09 ja póki co używam sondy samochodowej i do zgrania wszystkiego w całość używam takiego zestawu:

Bylund Lambda Schield+ bosh CJ125 i Arduino UNO

 

Edytowane przez maracz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie chce pozbywac nikogo dmuchawy gdyz przy przepustnicy i tak dmuchawa powinna/moze byc uwazam tylko ze sterowanie przepustnica a sterowanie dmuchawa to dwa swiaty szczegolnie przy sondzie Lambda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem dziś ten analizator spalin brager tylko jak ustawiłem ~9,5 % - 10% powietrza to było raczej chwilowe  i ciągle ulegało zmianie. Przy początku palenia to tak raczej bliżej 8% było później główne palenia okolo 10% ale spaliny mocno skoczyły około 200 C, a jak został żar to spaliny poniżej zadanej 140 i tlen 14%.

Do podajników to fajnie można dobrać. A na drewno bez żadnego mechanicznego sterowania przesłonami trzeba iść na kompromis? (to znaczy kiedy ustawić procent powietrza żeby było najoptymalniej początek po rozpaleniu, środek jak jeszcze jest drewno ? bo wiadomo jak zostanie sam żar to wyciąg i tak będzie podawać za dużo tlenu).

Na razie ustawienia 3,5 góra, 4 dół, 40% wyciąg 140C spaliny ale przebija do 190C.

Da rade tego bragera podłączyć pod tego naszego pluma ?? niby jakąś wtyczkę na rj 11 mam do tego bragera

Edytowane przez stonefistt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety poziom tlenu podczas spalania wsadu drewna jest bardzo zmienny i nie da manualnie ustawić jego poziomu tak żeby było przez cały czas dobrze. Żeby utrzymać jednakowy poziom tlenu w spalinach musi być w  serwo/a które na bieżąco reguluje jego ilość na podstawie wskazań sondy lambda. Własnym sumptem  zrobiłem sobie taki automat i mam pewność że poziom tlenu w spalinach jest zawsze na wybranym przezemnie poziomie. Nie ma wogóle sadzy, jest tylko zapylenie. A omiatając wymiennik nie jestem się w stanie ubrudzić na czarno😀 Myślę że warto o coś takiego powalczyć, zabawy trochę z tym jest, ale da się to zrobić.

Poniżej przykład wyglądu wymiennika po przepaleniu drewnem

20230303_163445.thumb.jpg.6c68900b990e0eb429fc5ce17c27f355.jpg

Edytowane przez maracz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem widziałem Twoje filmy ale na razie chciałem choć trochę poprawić spalanie zszedłem z 30 kg drewna na dobę do 25 kg, kupiłem bragera żeby poprawić spalanie tylko teraz ustawiam na sztywno powietrze pierwotne i wtórne a jedynie moduluje się dmuchawa wg Pid sterownika nie jest to optymalne sterowanie i jedynie Twoje podejście gwarantuje 100% zadowolenia z palenia. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku gdy wyciąg/dmuchawa podczas pracy moduluje obrotami jest jescze trudniej  ustawić manualnie poziom tlenu, bo przepływ powietrza przez kocioł się zmienia. Gdyby podciśnienie lub nadciśnienie było na jednakowym poziomie przez cały okres palenia, od biedy można by znaleźć takie uśrednione nastawy PW które w jak najmniejszym stopniu wychładza płomień, a z drugiej strony na tyle dobrze go dotleni że nie ma produkcji sadzy/dymu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.