Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor z grzałką


bartolobartolo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Mam wątpliwości co do prawidłowości podłączenia mojego bufora przez instalatora. Bufor 500l grzany grzałką 9 kW. Dom 110 m2 + ogrzewany garaż 40 m2, grzejniki konwekcyjne. Przede wszystkich wydaje mi się, że powinien być zastosowany zawór 3-drogowy. Druga wątpliwość jest taka, że powinny zostać użyte inne przyłącza w buforze dla efektywnego magazynowania i odbioru energii. W załączeniu schemat.

Bardzo proszę o opinie.

bufor.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 3d winien być obowiązkowo. W tym schemacie jak podałeś to 100% ciepła idzie z bufora a winien tylko podbierać straty ciepła.
Tak jak teraz to zabardzo nie można grzać za wysoko bo gorące grzejniki mogłoby poparzyć. Do tego taki bufor 500l nie starczyłby na długo.

Zbiornik przeponowy wbrew przepisom. Z drugiej strony jak taki zawór jest między nim a buforem można go zbiornik przeponowy wymienić w razie gdyby strzeliła membrana bez spuszczania dużej ilości wody.
Profilaktycznie miej zdemontowana rączkę przy takim zaworze.




Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.12.2022 o 21:42, Przemyslaw85 napisał(a):

Zawór 3d winien być obowiązkowo. W tym schemacie jak podałeś to 100% ciepła idzie z bufora a winien tylko podbierać straty ciepła.
Tak jak teraz to zabardzo nie można grzać za wysoko bo gorące grzejniki mogłoby poparzyć. Do tego taki bufor 500l nie starczyłby na długo.

Zbiornik przeponowy wbrew przepisom. Z drugiej strony jak taki zawór jest między nim a buforem można go zbiornik przeponowy wymienić w razie gdyby strzeliła membrana bez spuszczania dużej ilości wody.
Profilaktycznie miej zdemontowana rączkę przy takim zaworze.



 

Dzięki za odpowiedź. Czy grzałka nie powinna być niżej? Czy zasilanie nie powinno być jak najwyżej a powrót jak najniżej? Wydaje mi się, że przy obecnym podłączeniu zasilania (za nisko), nie da się wykorzystać gorącej wody która jest powyżej zasilania, a jest to 1/4 pojemności zbiornika. Zaobserwowałem że podczas rozładowania termometr T1 pokazywał 80 st.C, a T2 38 st.C - rura zasilająca była ledwo ciepła.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie, to grzałka powinna być jak najniżej (najcieplejsza woda jest u góry).

Zasilanie grzejników jak najwyżej (najcieplejsza woda jest u góry).

Zawór 3D z jakimś sterownikiem, tak aby na grzejniki poszła odpowiednia temperatura, bo najcieplejsza woda jest u góry.

Załóżmy że potrzebujesz 50 st na grzejniki. Do przyłącza masz 45 st, a u samej góry 60 st. Bufor zagrzany, ale nie można z niego korzystać na 100%.

Co do naczynia przeponowego, to nie wiem. @Przemyslaw85 o co chodzi z tymi przepisami ? Ja u siebie też mam na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam to bardziej naczynie przeponowe, ale ja też tam mam podłączone zasilanie, a naczynie przeponowe na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka winna być jak najniżej chyba że jest aktywne mieszanie wody w czasie grzania to nie jest konieczne by była niżej. Aktywne mam na myśli pompę ganiając wodę dół-góra przez cały czas kiedy trwa grzania ale niezależnie od pompy. W sensie kiedy programator pozwala na grzanie w wybranych godzinach.
W przepisach jest mowa że między zbiornikiem przeponowym a kotłem/buforem nie można instalować żadnych zaworów. Tyle że taki zawór umożliwia chociażby sprawdzenie czy zbiorniki są szczelne.

Pobór wody winien być z przyłącza P1 lub P2. P7 też nie jest zły o ile jest kierunkowy pobór. W sensie za króćcem od środka zbiornika jest wyprofilowane tak by pobierać wodę z wyższych partii, ale to nie każdy zbiornik ma.
Z kolei powrót winien być do króćca P5-P9. Chociaż do spustu też można o ile jego przekrój jest odpowiedni.

Ps. Trafiłeś na speca który nie wie co to bufor i jak go podlaczyc. Łatwiej będzie wymusić na nim poprawki jak mu nie zapłaciłeś za już wykonaną (spartolona) pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, bartolobartolo napisał(a):

Czy wysokość powrotu i wysokość grzałki ma wpływ na nagrzewanie samego dołu bufora? 

Jak najbardziej. Ciepło zawsze idzie do góry. Grzałka im niżej, tym więcej bufora zagrzanego.

Zasilanie im wyżej, tym więcej bufora wykorzystanego.

Zobacz co się dzieje z buforem jak masz grzałkę za wysoko.

U samej góry temperatura bufora góra (pomarańczowe)

Temperatura zasilania (czerwone)

Reszta, to bufor środek, dół i powrót

 

image.png.24bd9361813882a91133cf1bb0feb5d1.png

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Przemyslaw85 napisał(a):

Ps. Trafiłeś na speca który nie wie co to bufor i jak go podlaczyc. Łatwiej będzie wymusić na nim poprawki jak mu nie zapłaciłeś za już wykonaną (spartolona) pracę.

Na szczęście jeszcze nie zapłaciłem. Dziękuję wszystkim za cenne informacje.

Zastanawia mnie jeszcze jaki jest sens dawania każdego grzejnika na osobnym obiegu. Np. w salonie pod oknem tarasowym mam 2 grzejniki kanałowe obok siebie - oba na osobnym obiegu, a sterowane jednym termostatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rozwiązanie jest akurat bardzo dobre.

Im równiejsza jest długość pętli, tym ciepło jest równiej rozprowadzane.

W ten sposób do obu grzejników masz doprowadzoną wodę o tej samej temperaturze. Jakby były szeregowo, to ten dalszy grzejnik miałby już niższą temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

P1 - wyjście do zaworu 3D
P9 - powrót z obiegu CO
P5 - grzałka
czujnik ciśnienia jak najniżej np na powrocie obiegu CO przy naczyniu przeponowym, tutaj też zawór bezpieczeństwa np 1,5 bar

ps: filtr przed pompą ma być sitkiem do dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Digitrax napisał(a):


czujnik ciśnienia jak najniżej np na powrocie obiegu CO przy naczyniu przeponowym, tutaj też zawór bezpieczeństwa np 1,5 bar

Czy przy P1 panuje wyższe ciśnienie niż przy naczyniu? Bo przy obecnym podłączeniu przy temperaturze 75 st.C na środkowym czujniku mam ciśnienie 2,1 bara. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Wyższe ciśnienie panuje w najniższym punkcie instalacji. Więc jeśli na górze zbiornika masz 2,1 bara to dwa metry niżej umieszczony manometr będzie pokazywać 0,2 bara więcej. Z tego powodu winien on być w najniższym punkcie instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. No bo logicznym jest żeby grzałka była jak najniżej, ale nie rozumiem dlaczego powrót też powinien być jak najniżej. Czy nie wystarczy żeby był jedynie poniżej zasilania?

Jezeli nie dałoby się zlokalizować na tym samym najniższym poziomie w buforze grzałki i powrotu to który element lepiej żeby był niżej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

By w pełni wykorzystać pojemność bufora należy mieć do niego przyłącza jak najdalej od siebie oddalone. Zbliżając je do siebie ograniczasz zład wody, który jest w użytku. Najniżej daj powrót z instalacji CO gdy nie możesz na tym samym poziome zainstalować grzałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy że nic tam nie zmienisz.

  1. Wszystko ponad zasilaniem jest cieplejsze od zasilania i nie zejdzie na dół. W ten sposób masz wyeliminowane 1/3 bufora (około 160 litrów niepotrzebnie grzejesz)
  2. Powrót masz na 1/3 wysokości. W ten sposób z "aktywnej pracy" jest wyeliminowane następne 1/3 bufora (około 160 litrów nigdy się nie zagrzeje)
  3. Zostaje Ci około 180 litrów do dyspozycji.
  4. Grzałkę masz w połowie bufora. Zagrzeje około 250 litrów !!! Tylko po co jak korzystasz tylko ze 180 litrów ?

W ten sposób podłączony bufor będzie działał bez problemów. Zagrzeje Ci dom bez problemów. Nie będziesz widział żadnej różnicy w ogrzewaniu. Jedyna rzecz jaka Cię zdziwi, to rachunek za prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.
Podłącz odbiorniki na P1 - na trójniku z grupą lub chociażby zaworem bezpieczeństwa. 

Grzałka(i) na P4/P8

Powroty na P5/P9

Lepszego rozwiązania nie uzyskasz. . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachowiec twierdzi, że w tej instalacji zawór 3D jest niepotrzebny ponieważ w instalacji grzejnikowej przewiduje się temperaturę 75 st.C, czyli taką jaka będzie panowała w buforze na wysokości zasilania. Zawory 3D stosuje się przy ogrzewaniu podłogowym, żeby obniżyć temperaturę na zasilaniu do np. 35. Co o tym sądzicie?

Edytowane przez bartolobartolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Ci odpowiada bo dla niego jest wygodniej gdyż nie musi niczego zmieniać i myśleć. Osobiście kazałbym mu założyć zawór 3D lub zawór ATM który sam będzie pilnował zadanej temperatury. Do typowego zaworu 3D to jeszcze siłownik będzie wskazany by utrzymywać zawsze jednakową temperaturę.

W końcu to ty jesteś użytkownikiem takiej instalacji a nie fachowiec. Jak będziesz chciał to sobie podniesiesz temp i najlepiej byś ty sam o tym decydował.

PS. Jak masz małe dzieci to pilnuj by nie dotykały grzejników gdy będą gorące. U siebie daję na instalację temp wyliczoną w krzywej grzewczej (pogodówka) max 45 a bufor grzany aktualnie do 83*.
Dodatkowo dołożyłem zawór ATM na wyjściu ze zbiornika CWU by dzieci się nie poparzyły a mam w zbiorniku 55-60*.
PS2. Dając 75* na grzejniki to taki bufor starczy ci na dosłownie na kilka godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Przemyslaw85 napisał(a):

PS2. Dając 75* na grzejniki to taki bufor starczy ci na dosłownie na kilka godzin.

To bardzo dużo dajesz na taką pojemność. Myślę że niecała godzina i bufor będzie wydojony. Przy wyłączonej grzałce oczywiście. Zobaczcie jak spada temperatura bufora. Im cieplejsza woda, tym szybciej traci energię. A ja grzeję do 50 stopni gazem i 35 stopni prądem.

 

image.thumb.png.12b74c98e25823c94775381eb4788c0b.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.